Jump to content
themdem

Λαμπακι Λαδιου

Recommended Posts

Καλημερα,εχω ενα πολο 1,4 auto 2003(με τα στρογγυλα φαναρια ) το οποιο το εχω αγορασει μεταχειρισμενο τον Απριλιο.Μετα απο φουλ σερβις και χρηση περιπου δυο μηνων μου αναβοσβηνει κατα την εκκινηση το λαμπακι του λαδιου σε χρωμα κιτρινο για 4-5 φορες και μετα σβηνει(δεν κανει καθολου ηχιτικο σημα αλλα μονο αναβοσβηνει).Δεν μπορω να εντοπισω το τι φταει διοτι απο λαδι το αμαξι ειναι φουλ χωρις καθολου μειωση της σταθμης λαδιου εχοντας κανει 3000 χλμ.Υπαρχει καποιος που να με βοηθησει σε κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου κανει κάνα τρέμουλο ο κινητήρας? Μπορεί να χει προβλημα κάποιος απο τους πολλαπλασιαστές.. Για να είσαι σίγουρος βάλε διαγνωστικο..

Link to comment
Share on other sites

trompa nerou

Μα δεν κολλάει πουθενά αυτό!Δεν έχει υπερθέρμανση η κάτι παρόμοιο.

Καλύτερα να μετρήσεις την πίεση του λαδιού!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,τρεμουλο καθολου αρα αποκλειεται πολλαπλασιαστης,τρομπα νερου αποκλειεται διοτι δεν εχει καμια σχεση,οσο αναφορα την αντλια λαδιου θα το τσεκαρω.Σημερα περασα απο τον μηχανικο μου και μου ειπε οτι μαλλον ειναι βαλβιδα λαδιου,αλλα πρεπει να το δει αν ειναι κοντα στο καρτερ η πανω στην μηχανη.θα παω αυριο να το αφησω και θα ενημερωσω.

Ξερει κανεις που βρισκετε η βαλβιδα αυτη?μου ειπε οτι ειναι με σαν φυσα και οχι βιδωτη σαν μπουζι,ειδωμεν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποοοοοοοοοοοο καλα οκ!βριστε με!χαχχαχαχααχαχα ενουσα ΤΡΟΜΠΑ ΛΑΔΙΟΥ!!!!!! sorry =@

 

φιλε ξεχασα εθχες γτ σου εγραφα απο την καφετερια γιαυτο και το λαθος μου!!πρωτα κουταξε σωστα οως ειπες την βαλβιδα

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που ειναι το λαμπακι του λαδιου,δεν εχει να κανει με πολλαπλασιαστες κτλ.

Το πιθανοτερο,απο τη στιγμη που εχει κανονικη ποσοτητα λαδιου,ειναι να ευθυνεται ο αισθητηρας που εχει.Να εχει πιασει μακα.

Καθαρισε τον να δεις αν συνεχισει να στο κανει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωνσταντινε ευχαριστω για την απαντηση,θα ηθελα να μου πεις που βρισκεται ακριβως διοτι απο οτι εχω καταλαβει υπαρχει αισθητηρας λαδιου καθως και βαλβιδα λαδιου,αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητηρας σταθμης λαδιου αν εχει το αμαξι θα ειναι απο κατο στο καρτερ, η βαλβιδα πιεσης λαδιου στα περισσοτερα ειναι στην βαση του φιλτρου λαδιου. Το φιλτρο λαδιου ειναι γνησιο γιατι αν δεν ειναι υπαρχει περιπτωση αυτο να δημιουργη προβλημα καθως εχει μια βαλβιδα με ενα ελατηριο μεσα τσεκαρετο.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι αλλαγμενο πριν 2 μηνες και απο εκει ξεκινησα την προσπαθεια να εντοπισω που ειναι το προβλημα(μου εκανε το ιδιο και με το παλιο φιλτρο)Εχω την εντυπωση οτι υπαρχει ενας απο τους δυο (αισθητηρας η διακοπτης ) καπου κοντα στο σημειο που κλεινει το καπο,αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Μηπως ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητηρας βρισκεται στο καρτερ.

Η βαλνιδα πιεσης ειναι εκει που ανεφερε και ο φιλος απο πανω.

Πες στον μηχανικο να καθαρισει τις επαφες εκει μηπως εχουν πιασει μπιχλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ο μηχανικος ψεκασε σπρευ στον αισθητηρα που βρισκετε στην κλειαρια του καπο και εδω και 4 μερες δεν ξαναεμφανιστηκε το κιτρινο λαμπακι.Ελπιζω να το λυσαμε το προβλημα,ετσι υποθετει και ο μηχανικος,αλλα μου ειπε να το δουλεψω καμια δεκαρια μερες πρωτα και αν δεν το κανει ξανα ειμαστε οκ,αναμενω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.