Jump to content
aris@

Golf 4 - Πρόβλημα Στο Αυτόματο Σασμαν

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω το golf fsi 2005 1600 και μου έβγαλε πρόβλημα στα 140000 χλμ . Σκορ τσάροι σε χαμηλές στροφές. Μου είπαν απο karenta για βαλβιδοφορο αυτοματου σασμαν καινούριο με εγκατάσταση 1500 ευρώ και αληθωρισα. Ξέρει κανείς εάν μπορώ να το βρω μεταχειρισμένο?

Link to comment
Share on other sites

Νωμιζω αν ψαξεις στα μεταχειρησμενα θα βρεις ολοκληρο σασμαν κατα πολυ ποιο κατω απο τα μισα που σου ζηταει η καρεντα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το αυτόματο όσο γαμάτο και αν ειναι στην οδήγηση....άλλο τότε πονάει όταν πάει συνεργείο.....(παθών,2.000 ζημιά).

 

Ψάξου καλά φίλε,θα γλυτώσεις χρήμα και τρέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω φίλε.Στο δικό μου σασμάν σε Passat (B5,2000MOD 1,8) έβγαλε πρόβλημα στα 140.000 με αποτέλεσμα να κατέβει,να γίνει πλήρης ανακατασκευή και μαζί με όλες τις μαλακίες έφτασε τα 2 χιλιάρικα και κάτι ψηλά.

 

Αν ήμουν στην θέση σου,θα κοιτούσα την λύση του χειροκίνητου.

Προσωπικά ποιά το αυτόματο δεν μου εμπνέει καμία εμπιστοσύνη,και ακομα μετανιώνω που δεν το κάναμε χειροκίνητο.

 

Μάθε ποιοι επισκευάζουν το δικό σου αυτόματο,πόσο παίρνουν,πάρε γνώμες για το τι έχει το σασμάν,πάρε προσφορές,βρές την καλύτερη εγγύηση,και ελπίζω να την βγάλεις φθηνά.

 

Το λατρέυω στην οδήγηση,δεν ξαναπαίρνω χειροκίνητο,ωστόσο τρέμω μην ξαναβγάλει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Απο karenta μου είπαν πως χρειάζεται βαλβιδοφορο αυτοματου σασμαν και καινούριο με εγκατάσταση θα παει 1500 . Σε ένα συνεργείο που φτιάχνει golf μου είπαν πως εάν βρεις το συγκεκριμένο ανταλλακτικό μεταχειρισμένο θα μου παει καναχιλιαρικο. Έλα όμως που ψάχνω το συγκεκριμένο με αυτήν την ονομασία και τον παραπάνω κωδικό και δεν βρίσκω τίποτα. Δεν ξέρω τι να κάνω....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσεις και σ΄αλλα συνεργεία, ανταλακτικατζίδες κλπ που ασχολούνται με εμπορία σασμάν,ανταλλακτικών κλπ  ειδών.

Αν ψάξεις θα γλυτώσεις χρήμα. Αν ρώτησες μόνο στην καρεντα και σ ενα συνεργείο, δεν κάνεις κάτι.

Ψάξε περισσότερο, ρώτα περισσότερο. θέλει τρεξιμο, τηλεφωνα κλπ, αλλα μόνο έτσι θα γλιτώσεις κόστος.

Χωρίς κόπο τίποτα δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με αυτόματο Σασμάν και εδώ παίδες (Golf 5 FSI 2005 1600cc 130.000 χλμ)......

 

ενίοτε μόνο στην αλλαγή των χαμηλών ταχυτήτων σα να "πατάει" αμπραγιάζ εν κινήσει ανεβάζοντας στροφές και να "καρφώνει" η ταχύτητα απότομα με γδούπο... Το κάνει ιδίως όταν έχει ζεσταθεί το αμάξι και εάν πέσει σε κίνηση όπου παίζεις πρώτη δευτέρα τα βλέπεις όλα. Το έχω πάει σε 4 διαφορετικά συνεργεία και από OBD διαγνωστικό δε φαίνεται τίποτα (όλα καλά στα τέστ).... Κατέληξα να αλλάξω λάδια κιβωτίου και φίλτρο σασμάν μήπως τη βγάλω με λίγα αλλά τζίφος τα ίδια. 

 

Ρωτώντας συνεργεία με ειδίκευση σε σασμάν όλοι μου λένε ότι πλέον η μόνη λύση είναι να αφαιρεθεί το σασμάν για πλήρη έλεγχο καθότι μπορεί το θέμα στο σασμάν να είναι υδραυλικό ή/και ηλεκτρολογικό (και όχι αναγκαστικά μηχανολογικό). Για αφαίρεση και έλεγχο μου λένε όλοι γύρω στα 350 με 450 ευρώ. Εν πάση περιπτώσει φοβάμαι ότι θα  καταλήξω στην ακριβότερη λύση με αντικατάσταση βαλβιδοφόρου (που είναι η πιο εύκολη λύση να μου προταθεί από το να μπουν σε λεπτομέρειες ώστε να εντοπίσουν ένα πιο κουλό πρόβλημα στο σασμάν με πιθανή απλή/φθηνότερη λύση) αλλά τουλάχιστον θα έχω και μια εγγύηση από εξουσιοτημένο/αντιπροσωπεία να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... και γύρω στα 1.500 ευρώ μου είπαν για αντικατάσταση βαλβιδοφόρου.

Edited by Boomakoh
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια βολτα ερωτηση στον αστερο.

Ασχολειται μονο με αυτοματα σασμαν,και οταν εφτιαξα το δικο μου (2.000€) πριν 5 χρονια,εχει ηδη 130.000 ολα με χρηση ξυλου και ειναι σαν καινουργιο.

Εχω ακουσει και απο αλλους οτι κανει τρομερη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια βολτα ερωτηση στον αστερο.

Ασχολειται μονο με αυτοματα σασμαν,και οταν εφτιαξα το δικο μου (2.000€) πριν 5 χρονια,εχει ηδη 130.000 ολα με χρηση ξυλου και ειναι σαν καινουργιο.

Εχω ακουσει και απο αλλους οτι κανει τρομερη δουλεια.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Έχω ήδη μιλήσει και με τον Αστέρο και όντως φαίνεται ότι ξέρει τη δουλειά... Το πήγα για έλεγχο στην Karenta και μόλις σήμερα μου είπαν ότι εντόπισαν το πρόβλημα με ελέγχους από το διαγνωστικό και ότι πρέπει να αλλαχθεί το "πολυβάλβιδο" του Σασμάν και μια φίσα. Το μπουγιουρντί το πήγαν στα 2.100€!!!! Εκτός αυτού λένε ότι το συγκεκριμένο ανταλλακτικό πρέπει να το παραγγείλουν από Γερμανία και θα πάρει τουλάχιστον 2 εβδομάδες μέχρι να το έχουν.... Έχω απογοητευτεί.... Σας ακούγονται λογικά όλα αυτά ή έχει καμία καλύτερη ιδέα κανείς που να το πάω;

 

Θα εκτιμούσα απόψεις καθότι το ποσό είναι τσουχτερό.....

Edited by Boomakoh
Link to comment
Share on other sites

Ο αστέρος το είδε,και αν ναι τι ειπε?

 

Δυστυχως φιλε οσο απολαυση και αν ειναι το αυτοματο δεν ξερεις τι σου ξημερωνει,και αν ξημερωσει ασχημα,τα λεφτα ειναι πολλα.

 

Ρίξε μια ματιά:

 

http://www.car.@gr/parts/view/5234745/

 

Αν και ο αστέρος σου πει ποσό αστρονομικό,μήπως αξιζει να το κοιτάξεις?

 

Δεδομένου οτι μπορείς να πάρεις μια εγγύηση 6 μηνών(?),και το κόστος είναι πχ 500-600 ευρώ+300-400 εργάσια κλπ.

 

Y.Γ Το λινκ ειναι απο το Car,δν το επιτρεπει να εμφανιστει.(βγάλε το @).

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε, ναι ρώτησα και τον Αστέρο και θα πάω να το δει.... όσο για τις τιμές δεν έχουν σχέση.... τα € είναι τα μισά για τις ίδιες επισκευές....

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι φιλε μου,εμεις ευτυχως το δικο μας προλαβαμε και το φτιαξαμε τις καλες εποχες,τωρα αυτα τα νουμερα φανταζουν απιαστα.

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2016 at 4:17 ΠΜ, Boomakoh said:

Ευχαριστώ φίλε, ναι ρώτησα και τον Αστέρο και θα πάω να το δει.... όσο για τις τιμές δεν έχουν σχέση.... τα € είναι τα μισά για τις ίδιες επισκευές....

τελικα φιλε τι εκανες με το σασμαν μιας και εχω παρομοιο προβλημα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.