Jump to content
Guest hellenic vanagon

Ενδοοικογενειακή Σύγκριση 4X4: Syncro T3 Vs Touareg Vs Tiguan

Recommended Posts

Guest hellenic vanagon

Μία...ανέκδοτη λεπτομέρεια:

 

κάποτε χρειάστηκε να βάλω ένα ραφάκι, στο 2wd που είχα αρχικά, '80-'93.

 

Έσπασα δύο τρυπάνια για να περάσω ένα στήριγμα! Δεν τρυπιέται με τίποτα, κατασκευασμένο, εξ' ολοκλήρου, από πολύ σκληρή, ατσαλολαμαρίνα.

 

Υποθέτοντας ότι όλα τα VW είναι έτσι, προσπάθησα κάτι ανάλογο στην Passatitsa: δεν πρόλαβα να ακουμπήσω το δράπανο και η τρύπα άνοιξε!

 

Τι να ισχύει άραγε για τα TIGUAN-TOUAREG;

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Σε καμία περίπτωση δεν θα ισχύει το ίδιο για το Touareg. Το ότι αξιολογείται ένα αυτοκίνητο από ένα δράπανο νομίζω είναι από υπερβολικό έως γραφικό...

...στο έτος 2014 καλό θα είναι να λαμβάνουμε υπόψη το αυτοφερόμενο πλαίσιο, τις ελεγχόμενες ζώνες παραμόρφωσης, την προστασία πεζών, τα επικουρικά συστήματα ασφαλείας κλπ όπως τουλάχιστον περιγράφονται από τους κανονισμούς στο Euro NCAP.

 

Το να είναι ασφαλές ένα αυτοκίνητο για σένα αλλά να αποτελεί ταυτόχρονα ένα κινητό δρεπανοφόρο για κάθε δικυκλιστή ή πεζό που θα βρει μπροστά του, είναι εξαιρετικά αναχρονιστική αντίληψη και όχι και ότι πιο αλτρουιστικό...

Το ίδιο επαναλαμβανόμενο σκηνικό, η ίδια νευρική αντίδραση από ανθρώπους που τους είναι αδύνατον να καταλάβουν την αρχιτεκτονική ενός Τ3!

 

Στην αρχή θεωρούν πως είναι ότι ανασφαλέστερο έχει κατασκευαστεί ποτέ, γιατί έχουν συνηθίσει τα αυτοκίνητα με...μούρες.

 

Μόλις δουν τα στοιχεία, τους πιάνει μανία να αποδείξουν πως έχουν δίκηο. Και αφού δεν μπορούν αλλοιώς αρχίζουν τα περί τεράστιας, επικινδυνότητας του Τ3, αλλά, πλέον,  για τους...άλλους.

 

 

Μα φίλε μου τα στοιχεία περί "aggressivity" τσάμπα τα ποστάρισα; Τόσο πολύ βαριέστε να δείτε τα προηγούμενα πριν ποστάρετε;

 

Πίνακας #1 έναντι ομοειδών, Πίνακας #2 έναντι μεγάλων επιβατικών

6-5.jpg

7-4.jpg

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Όσο για τα test του NCAP, θα είμαι για μιά φορά ακόμα αιρετικός!

 

Υπάρχουν συγκλονιστικά στοιχεία που αποδεικνύουν πως, ουσιαστικά, η σημασία τους, σε πολλές περιπτώσεις,  είναι εντελώς σχετική έως...μηδενική!

 

Απίστευτο έτσι;

 

Είναι απλά ένας δρόμος που υποχρεώθηκαν ( ; ) να ακολουθήσoυν οι κατασκευαστές για να υπάρχει μία συμβατότητα και ενιαία φολοσοφία στις κατασκευές.

 

Στην πράξη όμως....

 

Δες τι λέει η SARAC για την σύγκριση των real life accidents, με στοιχεία συγκεντρωμένα από αστυνομίες, νοσοκομεία κ.τ.λπ., σε σχέση με τα test NCAP κ.τ.λπ..

 

Σας παρουσιάζω εδώ κάτι που για πρώτη φορά εμφανίζεται με επίσημα και αδιάσειστα στοιχεία, κάτι που, απ΄ όσο τουλάχιστον μπορώ να ξέρω, δεν γνωρίζει ούτε ο,  ειδικός και μη, τύπος, αλλά ούτε και οι, ειδικοί και μη, τύποι, που τον ακολουθούν:

 

Nu3AD0alphaepsiloniotakappa3CC0nualpha7_

 

To παραπάνω εκπληκτικό συμπέρασμα, που επιβεβαιώνεται και από άλλες πηγές, (IIHS, FOLKSAM, που άλλωστε συμμετέχει στην διεθνή μελέτη των 254 σελίδων), θα το βρείτε στην σελίδα 24, καθώς και το τι είναι η SARAC, εδώ:

 

http://www.euroncap.com/files/SARAC_report_2006---c69a85cf-3aaf-44c7-8ed3-f1a8d3d9f414.pdf

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Φίλε Vanagon ελάχιστους ενδιαφέρει να μάθουν την αρχιτεκτονική του Τ3, θες να μιλήσουμε σοβαρά για αυτοκίνηση και το μέλλον αυτής για να ξεφύγουμε από γραφικότητες???

 

Τότε διάβασε στο πρόσφατο τεύχος των 4Τ για τον Έλληνα Κωνσταντίνο Λάσκαρη της TESLA MOTORS στην Αμερική.

 

Προτιμώ να ασχοληθώ προσωπικά με αυτή την δραστηριότητα στην Αμερική παρά με οποιοδήποτε tribute ή βιντεάκια του youtube για μοντέλα του παρελθόντος. Το παρελθόν διδάσκει μεν αλλά το μέλλον είναι αυτό που έχει σημασία.

Αγαπητέ έχεις κάθε δικαίωμα να μην σε ενδιαφέρει η αρχιτεκτονική του Τ3 για τους δικούς σου, απόλυτα σεβαστούς λόγους.

 

Επίσης, ελπίζω να ισχύει σε μία ελεύθερη κοινωνία, πως έχω και εγώ κάθε δικαίωμα να με ενδιαφέρει αφάνταστα η αρχιτεκτονική του Τ3, για τους δικούς μου, λόγους.

 

Κανείς όμως δεν έχει το δικαίωμα να απευθύνει δημόσια αφορισμούς, που βασίζονται στην άγνοια, για ένα θέμα που του είναι παντελώς αδιάφορο ενώ, ταυτόχρονα, αρχικά, παριστάνει πως τον ενδιαφέρει!

 

 

Επί πλέον με αδικείς και στο εξής: παραθέτω στοιχεία που κανείς ποτέ δεν έχει δημοσιεύσει η σχολιάσει, (ακόμα και οι πολύ αγαπητοί, σε μένα, κατά το παρελθόν, 4τροχοί), στοιχεία που ανατρέπουν, σε μεγάλο βαθμό, την, αυτοκινητιστική, καθεστηκυΐα τάξη, (τουλάχιστον όπως αυτή γίνεται αντιληπτή στην Ελλάδα).

 

Αυτά, (θα έπρεπε να),  ενδιαφέρουν εξ' ορισμού, άσχετα με τα ενδιαφέροντα του καθενός, γιατί δίνουν τροφή για προσωπική έρευνα και ανάπτυξη.

 

Τέλος, ουδέποτε ισχυρίστηκα πως με ενδιαφέρει να μιλήσω "σοβαρά για την αυτοκίνηση και το μέλλον αυτής", παρά μόνο, αποκλειστικά, για το SYNCRO T3, με όλο του το, κατ΄εμέ και κατά πολλούς άλλους, μεγαλείο.

 

Ελπίζω, γραφικά, να δικαιούμαι, ιδιαίτερα σε ένα "vwclub", που ότι VAG πιστεύω πως ενδιαφέρει σε όλες τις πτυχές του.

 

Νομίζω;

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

vanagon,το Τ3 ειχε κανα ελαττωμα?γιατι ειλικρινα με οσα εχεις ανεβασει,με οσα εχεις ποσταρει,με οσα εχεις αντιπαρατεθει,και με οσα αλλα εισαι ετοιμος να ανεβασεις εχω αρχισει να πιστευω πως μιλαμε για το τελειο αμαξι,για το θαυμα της μηχανικης,για το υπεραυτοκινητο..αρχιζω και νιωθω χαζος που καθομαι κι ασχολουμαι γενικα με τα αυτοκινητα και δεν ασχολουμαι αποκλειστικα με το Τ3...

ισως φαινεται λιγο ειρωνικο το ποστ μου,αλλα ας μην παρεξηγηθει....Απλα τοσο καιρο που διαβαζω τα ποστ σου για το συγκεκριμενο αμαξι αρχιζω να το παιρνω λιγο μεταξυ σοβαρου κι αστειου ολο αυτο..

εγω  σαν αναγνωστης του φορουμ μου αρεσει να διαβαζω και να μαθαινω για τα αμαξια, κι οχι μονο τα καινουρια...οπως δεχομαι και το οτι σου αρεσει κι εχεις ασχοληθει απιστευτα πολυ με αυτο..αλλα το θεωρω λιγο ατοπο να συγκρινεται ενα αμαξι αυτης της χρονολογιας με ο,τι αλλο κινειται και κοστιζει πολλαπλασια χρηματα και ειναι αρκετα χρονια νεοτερο..

οπως επισης δεν παραγνωριζω την αξια του Τ3 για τοτε που βγηκε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

vanagon,το Τ3 ειχε κανα ελαττωμα?γιατι ειλικρινα με οσα εχεις ανεβασει,με οσα εχεις ποσταρει,με οσα εχεις αντιπαρατεθει,και με οσα αλλα εισαι ετοιμος να ανεβασεις εχω αρχισει να πιστευω πως μιλαμε για το τελειο αμαξι,για το θαυμα της μηχανικης,για το υπεραυτοκινητο..αρχιζω και νιωθω χαζος που καθομαι κι ασχολουμαι γενικα με τα αυτοκινητα και δεν ασχολουμαι αποκλειστικα με το Τ3...

ισως φαινεται λιγο ειρωνικο το ποστ μου,αλλα ας μην παρεξηγηθει....Απλα τοσο καιρο που διαβαζω τα ποστ σου για το συγκεκριμενο αμαξι αρχιζω να το παιρνω λιγο μεταξυ σοβαρου κι αστειου ολο αυτο..

εγω  σαν αναγνωστης του φορουμ μου αρεσει να διαβαζω και να μαθαινω για τα αμαξια, κι οχι μονο τα καινουρια...οπως δεχομαι και το οτι σου αρεσει κι εχεις ασχοληθει απιστευτα πολυ με αυτο..αλλα το θεωρω λιγο ατοπο να συγκρινεται ενα αμαξι αυτης της χρονολογιας με ο,τι αλλο κινειται και κοστιζει πολλαπλασια χρηματα και ειναι αρκετα χρονια νεοτερο..

οπως επισης δεν παραγνωριζω την αξια του Τ3 για τοτε που βγηκε.. ;)

Αν και εδώ το thread δεν έχει τίτλο "τα ελαττώματα του Τ3", θα σου πω πως το μεγάλο πρόβλημα/ελάττωμα όλων των αυτοκινήτων αυτής της κατηγορίας, είναι η ευπάθεια στον πλάγιο άνεμο.

 

Σήμερα, σε κάποια ομοειδή, αντιμετωπίζεται με ηλεκτρονικά μέσα.

 

Στο Τ3 το αντιμετώπισα, με κάποιους τρόπους, σε σημαντικό βαθμό, έχοντας σχεδιάσει και ένα σύστημα με πεπιεσμένο αέρα και ηλεκτρονικό έλεγχο, το οποίο, ίσως κάποτε, υλοποιήσω.

 

Τέλος, αν η αξία του Τ3 είναι για "τότε που βγήκε" δεν θα υπήρχε η διεθνής αυτή αναγνώριση που υπάρχει σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης, και η ενασχόληση με αυτό σήμερα, από φανατικούς syncroναύτες, με κάποιες μικρές και ασήμαντες, σε μεγάλο βαθμό, εξαιρέσεις.

(Κάποια  επαρχιακά κράτη, κάτι πονηροί, κάτι άλλοι πολύ πρώτοι κ.τ.λπ.).

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

το Τ3 δεν πωλειται πλεον...βγηκε,εκανε τον κυκλο του στην αγορα,σταματησε η παραγωγη του...και κατοπιν αναγνωριστικε για οσα ειχε εισαγει,για την τεχνολογια του,για τις καινοτομιες του κτλ..το οτι καποιοι ασχολουνται με αυτο σε μεγαλο η μικρο βαθμο,στο οτι αναλυουν τα παντα και στο οτι συνεχιζουν να το κανουν,ειναι γιατι οπως κι αλλα αυτοκινητα παλια εχουν φανατικους θαυμαστες και στο οτι αυτο ηταν ενα πολυ καλο προιον..αν δεν αξιζε δεν θα ασχολουνταν..οκ..αλλα θεωρω πως σε ο,τι αφορα την αυτοκινηση του σημερα και του αυριο,το Τ3 σχεδον σε ολους τους τομεις ειναι πολυ ξεπερασμενο..οποτε οπως ειπα και προηγουμενως θεωρω ατοπο να συγκρινεται με αμαξια του τωρα..

 

και για να μη χαλασω και το θεμα σου,να πω τελος,οτι γνωριζω τι εστι Τ3,γνωριζω ποσο καλο ειναι,γνωριζω γενικα περι τινος προκειται,και συμφωνω στο οτι προκειται για εναι παρα πολυ καλο προιον...δε συμφωνω με τη θεοποιηση του και την αμεση αντιπαραθεση του με σημερινα αμαξια..

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

το Τ3 δεν πωλειται πλεον...βγηκε,εκανε τον κυκλο του στην αγορα,σταματησε η παραγωγη του...και κατοπιν αναγνωριστικε για οσα ειχε εισαγει,για την τεχνολογια του,για τις καινοτομιες του κτλ..το οτι καποιοι ασχολουνται με αυτο σε μεγαλο η μικρο βαθμο,στο οτι αναλυουν τα παντα και στο οτι συνεχιζουν να το κανουν,ειναι γιατι οπως κι αλλα αυτοκινητα παλια εχουν φανατικους θαυμαστες και στο οτι αυτο ηταν ενα πολυ καλο προιον..αν δεν αξιζε δεν θα ασχολουνταν..οκ..αλλα θεωρω πως σε ο,τι αφορα την αυτοκινηση του σημερα και του αυριο,το Τ3 σχεδον σε ολους τους τομεις ειναι πολυ ξεπερασμενο..οποτε οπως ειπα και προηγουμενως θεωρω ατοπο να συγκρινεται με αμαξια του τωρα..

Aφού είσαι σίγουρος τι άλλο να πούμε...

 

Ο καθένας "έχει την αλήθεια του".

 

Συζήτηση μπορεί να υπάρξει μόνο εκεί που υπάρχουν ανοικτά μάτια και ανοικτά αυτιά, και, κυρίως, ανοικτά μυαλά...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ανοιχτα ματια και ανοιχτα αυτια εχω κι ανοιχτομυαλος ειμαι..δεν αμφισβητησα οσα λες για το αμαξι αυτο,ουτε ειπα οτι δεν ειναι καλο..εγω απλα δε συμφωνω με αυτες τις συγκρισεις...και το εξεφρασα..

τελος το οφφ...

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

μια χαρα ανοιχτα ματια και ανοιχτα αυτια εχω κι ανοιχτομυαλος ειμαι..δεν αμφισβητησα οσα λες για το αμαξι αυτο,ουτε ειπα οτι δεν ειναι καλο..εγω απλα δε συμφωνω με αυτες τις συγκρισεις...και το εξεφρασα..

τελος το οφφ...

Bασικό: δεν διστάζω να συγκρίνω...ορνιθόρυγχους με...ελέφαντες! ("Εάν η χρεία τες κουρταλεί").

 

Ωστόσο, στην συγκεκριμένη περίπτωση, η διαφορές δεν είναι τόσες...

 

Χαίρομαι για σένα που δηλώνεις ανοιχτόμυαλος. Μας κυβερνάει το αντίθετο...

Link to comment
Share on other sites

καλως..οκ..απλα να συμπληρωσω..οταν λεω δε συμφωνω,για να ακριβολογω,δεν εννοω να μην γινονται τετοιες συγκρισεις..αλλα θεωρω πως οταν γινονται θα πρεπει να γινονται περισσοτερο για να βλεπουμε την εξελιξη,και να μαθαινουμε καποια πραγματα παρα για να αντιπαραθεσουμε μοντελα..

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

καλως..οκ..απλα να συμπληρωσω..οταν λεω δε συμφωνω,για να ακριβολογω,δεν εννοω να μην γινονται τετοιες συγκρισεις..αλλα θεωρω πως οταν γινονται θα πρεπει να γινονται περισσοτερο για να βλεπουμε την εξελιξη,και να μαθαινουμε καποια πραγματα παρα για να αντιπαραθεσουμε μοντελα..

Δεν είναι...πικάντικο τα γεγονότα και τα δεδομένα να ανατρέπουν αυτό το οποίο θεωρείται..."λογικό να συμβαίνει", και δεν είναι ενδιαφέρουσα η ανακάλυψη δυναμικού που, διάφοροι για διάφορους λόγους, επιχειρούν να μας πείσουν πως το ψάχνουμε εκεί που δεν υπάρχει;

 

Πιο συγκεκριμένα όμως, το TIGUAN π.χ., η VW δεν το έβγαλε σαν ανταγωνιστή του Τ3!

 

Άρα είναι λάθος οπτική να λέμε πως δεν μπορεί το Τ3 να είναι καλύτερο εκτός δρόμου, από κάτι το οποίο δεν κατασκευάστηκε για τέτοια χρήση, μόνο και μόνο επειδή είναι "νέο".

 

Εκεί λοιπόν γίνεται η μεγάλη, (για την Ελλαδίτσα μιλάμε πάντα, έτσι ; ), ανατροπή, όταν π.χ., σε ένα χιονισμένο δρόμο, με μεγάλο ύψος χιονιού, κολάει το TIGUAN, και η κυρία συνοδηγός γίνεται έξαλλη, ("μα τι είναι αυτό που μας πέρασε;"), που ένα Τ3 περνάει μπροστά, σκάβοντας το χιόνι και σηκώνοντας ένα...λευκό σύννεφο πυκνότερο από αυτά του...ουρανού.

 

Kαι όλα αυτά ισχύουν για τώρα, επί εποχής που κατασκευάζεται το TIGUAN, και όχι για...τότε που κατασκευάστηκε το SYNCRO...

 

(Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός).

 

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Καλα νταξει ομως μιλαμε για Βαρος χαμηλο οπως τ Τ3 κ μικρες ροδες οι οποιες ξερουμε οτι ειναι καλυτερα στα χιονια..

 

Σε αντιθεση μ τ σημερινα τα οποιο ζυγιζουν το διπλασιο χωρις υπερβολες + καλυτερη αεροδυναμικη για ταχυτητες κ για ανετες προσπερασεις (ειχα ελαφρυ αμαξι κ ξερω τι γινεται οταν περνουσα νταλικες)

Ισως στα vag να μν υπαρχει αλλο στ ειδος του.. Αν μιλησουμε γενικα ομως για 4κινηση offroad τοτε αλλαζει το θεμα διοτι υπαρχουν κατι Samurai (ιδιου βαρους 4χ ιδεολογιας) που νομιζω πως κανουν τα Τ3 να φανταζουν ως ενα μικρο κ απλο offroad τερατακι.

 

Να σ ενημερωσω πως λογο του κολλητου μου με εχει "τραβηξει" με το ζορι πολλες φορες σε "αγωνες" offroad κ δν ειδα πουθενα καποιο Τ3.. 

Μιλαω καθαρα εμπειρικα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Καλα νταξει ομως μιλαμε για Βαρος χαμηλο οπως τ Τ3 κ μικρες ροδες οι οποιες ξερουμε οτι ειναι καλυτερα στα χιονια..

 

Σε αντιθεση μ τ σημερινα τα οποιο ζυγιζουν το διπλασιο χωρις υπερβολες + καλυτερη αεροδυναμικη για ταχυτητες κ για ανετες προσπερασεις (ειχα ελαφρυ αμαξι κ ξερω τι γινεται οταν περνουσα νταλικες)

Ισως στα vag να μν υπαρχει αλλο στ ειδος του.. Αν μιλησουμε γενικα ομως για 4κινηση offroad τοτε αλλαζει το θεμα διοτι υπαρχουν κατι Samurai (ιδιου βαρους 4χ ιδεολογιας) που νομιζω πως κανουν τα Τ3 να φανταζουν ως ενα μικρο κ απλο offroad τερατακι.

 

Να σ ενημερωσω πως λογο του κολλητου μου με εχει "τραβηξει" με το ζορι πολλες φορες σε "αγωνες" offroad κ δν ειδα πουθενα καποιο Τ3.. 

Μιλαω καθαρα εμπειρικα..

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω...

 

Τέλος πάντων...

 

Μιλώντας για Ελλάδα...

 

 

1)Ο Ραφτόπουλος, με SYNCRO T3, έγινε πρωταθλητής trial Ελλάδας το 1993.

 

04eaa857.jpg

 

6b55509b.jpg

 

 

Από αγώνες trial, κάποιος, άγνωστος σε μένα, (λυπάμαι, αν κανείς γνωρίζει ας το πει, αξίζει η αναφορά μας στον άνθρωπο).

A-1.jpg

 

 

ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ

 

 

Όμως το αυτοκίνητο δεν είναι για αγώνες αυτής της μορφής λόγω μεγάλων προβόλων.

(Γίνεται βέβαια αν αλλάξουν ορισμένα πράγματα, αλλά...τρέχα γύρευε).

 

2)Το μόνο σχετικό VAG, είναι το ILTIS απέναντι στο οποίο το Τ3, και πάλι, υπερέχει.

 

3)Χαμηλό βάρος δεν έχει το Τ3, (σχεδόν δύο τόνοι), παρά μόνο σε σχέση με το TOUAREG.

 

4)Διαθέτει αόρατη αεροτομή,(1,6 m2),  που, σε συνδυασμό με την αρχιτεκτονική του, δημιουργεί ένα μοναδικό φαινόμενο, στον κόσμο του αυτοκινήτου, αφαίρεσης της αρνητικής άντωσης στον μπροστινό άξονα, σε ταχύτητες πάνω από 150 χλμ/ώρα!

 

Ιδού:

 

 

KappaAlphaThetaEpsilonTauEpsilonSigmaDel

 

Ένας από τους βασικούς, άγνωστους λόγους, για τους οποίους το Τ3 δεν είναι απλώς ένα "offroad τερατάκι".

 

Έτσι σε σχετικό test

 

busbericht2-1.jpg

 

διαπιστώνεται:

 

busbericht21.jpg

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θ δεχτω οτι το Τ3 υπερεχει.. Το δεχομαι αληθεια. Εχω διαβασει τοσα πολλα πραγματα πλεον π αληθεια μ κερδισες.

Αλλα (οχι π δν θα ειχε αλλα) εχω μερικες ερωτησεις..

Βασικη ερωτηση ειναι γτ δν εχεις Τ3? 

2η ερωτηση ειναι οτι θεωρεις οτι τα σημερινα αυτοκινητα οπως εχουνε γινει πιο..balanced σε οτι ζηταει ενας μεσος καταναλωτης ειναι 

κατωτερα του τ3? Δλδ αυτο π εννοω ειναι οτι διαβαζα σε ενα αλλο αρθο σου για τ ποσο δν παθαινουν ζημια τα τ3 σε (μακρια απο μας) τρακαρισμα. Πραγμα το οποιο ειναι αρνητικο ΔΙΟΤΙ θες δν θες στο τρακαρισμα υπαρχει μια ενεργεια που ψαχνει καπου να φυγει (ξεσπασει) ετσι εφοσον δν ξεσπαει στο αμαξι (οπως καλη ωρα τα σημερινα αυτοκινητα που γινοτε σμπαραλια αλλα ο οδηγος βγαινει σωος) καπου θα ξεσπασει.. Αυτο το καπου μηπως ειναι ο οδηγος του? Μηπως το αρνητικο ηταν αυτο π δν τ ξαναβγαλαν? 

-Ψαχνω να βρω μια ΛΟΓΙΚΗ εξηγηση γιατι σταματησαν αυτο το ΤΟΣΟ πραγματικα πολυεργαλειο!

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Λοιπον θ δεχτω οτι το Τ3 υπερεχει.. Το δεχομαι αληθεια. Εχω διαβασει τοσα πολλα πραγματα πλεον π αληθεια μ κερδισες.

Αλλα (οχι π δν θα ειχε αλλα) εχω μερικες ερωτησεις..

Βασικη ερωτηση ειναι γτ δν εχεις Τ3? 

2η ερωτηση ειναι οτι θεωρεις οτι τα σημερινα αυτοκινητα οπως εχουνε γινει πιο..balanced σε οτι ζηταει ενας μεσος καταναλωτης ειναι 

κατωτερα του τ3? Δλδ αυτο π εννοω ειναι οτι διαβαζα σε ενα αλλο αρθο σου για τ ποσο δν παθαινουν ζημια τα τ3 σε (μακρια απο μας) τρακαρισμα. Πραγμα το οποιο ειναι αρνητικο ΔΙΟΤΙ θες δν θες στο τρακαρισμα υπαρχει μια ενεργεια που ψαχνει καπου να φυγει (ξεσπασει) ετσι εφοσον δν ξεσπαει στο αμαξι (οπως καλη ωρα τα σημερινα αυτοκινητα που γινοτε σμπαραλια αλλα ο οδηγος βγαινει σωος) καπου θα ξεσπασει.. Αυτο το καπου μηπως ειναι ο οδηγος του? Μηπως το αρνητικο ηταν αυτο π δν τ ξαναβγαλαν? 

-Ψαχνω να βρω μια ΛΟΓΙΚΗ εξηγηση γιατι σταματησαν αυτο το ΤΟΣΟ πραγματικα πολυεργαλειο!

1)Έχω! (2wd > 1980, 4wd > 1993)

 

Ιllumination

AVATARBIG_zps09716507.jpg

 

 

Just arrived the old train station

JUSTARRIVEDTHEOLDTRAINSTATION1pg.jpg

 

2)Διάβασες, εδώ πολύ κοντά, στο παρόν thread, τι λέει ο GIORGOS VR6;

 

Το μεν ένα κόπηκε στην μέση, οι δε οδηγός/συνοδηγός του Τ3 βγήκαν με γρατζουνιές!

(Ο μεσαίος που κτύπησε δεν είχε ζώνη τριών σημείων).

 

(Σύντομα μετωπική vs ΒΜW 520, όπου η μεν οδηγός της BMW πάει νοσοκομείο, βαρύτατα τραυματισμένη, οι δε οδηγός/συνοδηγός του Τ3 πάνε...σπίτι τους!).

 

Φυσικά η ενέργεια από κάπου απορροφάται! Και αυτό είναι οι ζώνες απορρόφησης των εμπλεκομένων οχημάτων, (ναι έχει και το Τ3, όσο και αν δεν είναι προφανές), με υστέρηση πάντα του αδύνατου κρίκου, (και αυτό δεν είναι το Τ3).

 

3)Το γιατί σταμάτησε ένα μοντέλο έχει, συνήθως, μία πολύ απλή απάντηση: για όλα, και για τα καλύτερα, υπάρχει ένα τέλος!

 

Ωστόσο εδώ η απάντηση είναι πολύ πιο σύνθετη...

 

Σύντομα...(Ρε παιδιά με βάλατε και δουλεύω ασταμάτητα!).

 

4)Βalanced.... (Kι άλλη εργασία...)

 

Μα υπάρχει  περισσότερο "balanced" αυτοκίνητο από κάποιο που είναι μοιρασμένο 50/50 ;

 

Κάτι που πετυχαίνουν μόνο ακριβά, σπορ, αυτοκίνητα! (Πως λέμε SYNCRO T3;)

 

5-9.jpg

 

041.jpg

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

βαναγκον δειξε στο λαο crash test...


http://www.youtube.com/watch?v=qO_AfCFQR2M


τωρα να πουμε οτι στα σχολια βγαινει καλυτερο το τ3 απτα βολβο της εποχης του...αστα ν απανε...το επομενο θα ειναι τ3 πορσε αμαξι μου!


ενα πραγμα που βλεπω ομως και με ανυσηχει.ελπιζω να το εχουν διορθωσει ειναι το μπαμπριζ μπροστα.ελπιζω να υπαρχουν εκδοσεις με το συρμα μεσα για να μην γινεται κομματια στο κεφαλι του οδηγου


http://www.youtube.com/watch?v=Iwa9vdq8dvw


ιδιως με το δευτερο βιντεο εχω χασει πασα ιδεα το τι εφτιαχνε τοτε η μαμα vw...απλα τανκς!!!


ΤΟ ΚΛΑΜΠ ΜΑς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑ ΤΙς ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙς ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ....ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΡΑΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ χρησιμοποιηση του για τις συγκεντρωσειςμας!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=5q6p8FGaSGU

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

βαναγκον δειξε στο λαο crash test...

http://www.youtube.com/watch?v=qO_AfCFQR2M

τωρα να πουμε οτι στα σχολια βγαινει καλυτερο το τ3 απτα βολβο της εποχης του...αστα ν απανε...το επομενο θα ειναι τ3 πορσε αμαξι μου!

ενα πραγμα που βλεπω ομως και με ανυσηχει.ελπιζω να το εχουν διορθωσει ειναι το μπαμπριζ μπροστα.ελπιζω να υπαρχουν εκδοσεις με το συρμα μεσα για να μην γινεται κομματια στο κεφαλι του οδηγου

http://www.youtube.com/watch?v=Iwa9vdq8dvw

ιδιως με το δευτερο βιντεο εχω χασει πασα ιδεα το τι εφτιαχνε τοτε η μαμα vw...απλα τανκς!!!

ΤΟ ΚΛΑΜΠ ΜΑς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑ ΤΙς ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙς ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ....ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΡΑΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ χρησιμοποιηση του για τις συγκεντρωσειςμας!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=5q6p8FGaSGU

Δεν σας προλαβαίνω...

 

Το παρμπριζ, είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε να, εκτοξεύεται σε περίπτωση σοβαρής σύγκρουσης, ώστε οι εμπρός επιβάτες να μην τραυματίζονται!

Edited by hellenic vanagon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Μήπως κάποιος πικράθηκε απ΄όσα γράφω;

Για πάρτε
 
"VANAGON CANDY REVIEW"

 

:p

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Μετά το "VANAGON SONG", που ποστάρω πιο πάνω, μόλις ανακάλυψα το "Τ3 ROLL ON"!
 
Aυτοκίνητο-λατρεία...
 
"T3 ROLL ON"

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Μακρυά από εμάς τα περί αφορισμών, φυσικά και ο καθένας έχει δικαίωμα να παρουσιάζει όποιο θέμα επιλέγει, το να συμφωνούν όμως όλοι μαζί του δεν το λες και ότι πιο δημοκρατικό.  Όπως λοιπόν εσύ παρουσιάζεις τις απόψεις σου έτσι έχει δικαίωμα καθένας να έχει διαφορετική άποψη.

 

Εφόσον ο τίτλος του θέματος είναι σύγκριση του Τ3 με το Touareg  & το Tiguan - όχι αποκλειστικά παρουσίαση του Τ3, σε αυτή την σύγκριση λοιπόν όπως έχω αναφέρει θεωρώ τις διαφορές σημαντικές, όπως είναι αντιληπτό ειδικά υπέρ του Touareg.

Απόλυτα σεβαστό!

 

 

 

Ας μου επιτραπεί εδώ να ευχηθώ "καλές διαδρομές" σε ένα νέο μέλος της διεθνούς syncroναυτικής κοινότητας!

 

Όπως πριν λίγο με ενημέρωσε, παραλαμβάνει Δευτέρα 9/12/13 το SYNCRO του, στο οποίο θα τοποθετήσει κινητήρα PORSCHE.

 

Μία από τις χρήσεις του αυτοκινήτου θα είναι και η συμμετοχή σε εκθέσεις.

 

Πάντα τέτοια!

 

(Το όνομα δεν το αναφέρω γιατί δεν έχω την άδεια του).

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Κλασσικές οι μετατροπές ή ο δανεισμός μηχανικών μερών από Porsche, ωστόσο σαν φαν του μοντέλου δεν μας έχεις αναφέρει αν είσαι υπέρ του customizing που καταργεί την ιστορικότητα και την εργοστασιακή μορφή του μοντέλου ή όχι?

 

Υπενθύμιση : "Ιστορικά χαρακτηρίζονται τα αυτοκίνητα που είναι άνω των 30 ετών και πληρούν µια σειρά από προϋποθέσεις όπως είναι η αυθεντικότητα και η κατάσταση του οχήµατος (να µην έχουν γίνει µετασκευές στο αµάξωµα του ή τροποποιήσεις που αλλοιώνουν την αρχική εικόνα του κατασκευαστή)".

 

Τα περί κιτς αποτελεσμάτων στο Τ3 ή κάθε άλλο μοντέλο από το φουλ customizing με μη γνήσια αξεσουάρ είναι άλλη συζήτηση, προφανώς είμαι κατά αυτού.

To T3 δικαιούται σαν το μόνο VW που κατασκευάστηκε ποτέ από την PORSCHE!

 

PORSCHE B32 (T3 2WD & 4WD)

 

(Στο συγκεκριμένο βίντεο είναι το πρώτο που περνάει, το γκριζάκι).

 

PORSCHE B32

r900x600-C-701ba1f1-210120-1_zps664fe2a6

 

PORSCHEB321.jpg

 

PORSCHEB32.jpg

 

USERSMANUAL-1.jpg

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Oι τιμή του, σαν μεταχειρισμένο, ανεβαίνει συνεχώς, λέει η AUTOBILD:

 

SYNCRO 16'',  ένα θαυμάσιο δείγμα (διακρίνεται, μόλις, το aircondition οροφής, αεροπορικού τύπου)

Nu3AD0alphaepsiloniotakappa3CC0nualpha1_

 

 

AUTOBILD:

 

"Market situation

The air is thin, the prices of the T3 Bullis currently run powerfully through. Were there five years ago still good all-buses for 5,000 to 8,000 euros, you may put one one before the price today. Even regular T3 Caravelle or Multivan rank 6000-12000 euros - do not wait last!"

 

Ένα άριστο camper syncro, σήμερα, Αμερική η Ευρώπη, αγγίζει τα 100.000 €!

 

Φυσικά δεν μιλάμε για την εκδοχή PORSCHE B32...

 

Ολόκληρο το άρθρο, μεταφρασμένο, με πολλά ενδιαφέροντα ιστορικά στοιχεία και σειρά φωτογραφιών από το κιτρινάκι:

http://translate.google.gr/translate?hl=en&sl=de&u=http://www.autobild.de/klassik/artikel/vw-t3-multivan-syncro-16-4218387.html&prev=/search%3Fq%3Dautobild%2Btouareg%2Bgegen%2Bsyncro%2Bt3%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DZia%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26channel%3Dnp

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.