Jump to content
georgeIII

Σφουγγαρακια Καλωδιων

Recommended Posts

Θελω να αλλαξω τα σφουγγαρακια που ειναι τυλιγμενα τα καλωδια μεσα απο το ταμπλο γτ εχουν σαπισει και περνανε μεσα απο τους αεραγωγους. Και πιστευω και πολλα τριξιματα δημιουργουνται απο την ελλειψη σφουγγαριων. Ξερετε που μπορω να βρω να αγορασω; 

εννοω αυτα

post-3767-0-15292600-1385902779_thumb.jp

 

σε περιπτωση που δεν βρω σκεφτομαι να βαλω το υλικο που βαζουν στα λαστιχα των κλιματιστικων στα σπιτια για την υγροποιηση...

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Θελω να αλλαξω τα σφουγγαρακια που ειναι τυλιγμενα τα καλωδια μεσα απο το ταμπλο γτ εχουν σαπισει και περνανε μεσα απο τους αεραγωγους. Και πιστευω και πολλα τριξιματα δημιουργουνται απο την ελλειψη σφουγγαριων. Ξερετε που μπορω να βρω να αγορασω; 

εννοω αυτα

attachicon.gifkalvdia.JPG

 

σε περιπτωση που δεν βρω σκεφτομαι να βαλω το υλικο που βαζουν στα λαστιχα των κλιματιστικων στα σπιτια για την υγροποιηση...

Για κάτι πολύ καλύτερο από το εργοστασιακό:

 

Aκρυλικό φίλτρο απορροφητήρα ('Ενα € το...στρέμμα από SUPERMARKET).

P8210139_zps88bf4cc6.jpg

 

(Δεξιά, το καφέ, το εργοστασιακό. Μετά είκοσι χρόνια διαλύθηκε.).

 

Mεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο, θερμότητα, υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε οτι αναπτυσονται θερμοκρασιες ανω τωμ 100 βαθμων κατω απο το ταμπλο; εεξαιτιας οτι ειναι ακριβως πισω απο τον κινητηρα για αυτο το λεω...

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Πιστευετε οτι αναπτυσονται θερμοκρασιες ανω τωμ 100 βαθμων κατω απο το ταμπλο; εεξαιτιας οτι ειναι ακριβως πισω απο τον κινητηρα για αυτο το λεω...

Στον εναλλάκτη του καλοριφέρ η θερμοκρασία πλησιάζει τους 100 βαθμούς. Μιλάμε για το αντιψυκτικό.

 

Από κει και πέρα, όσο απομακρυνόμαστε από το "heat core", η θερμοκρασία μειώνεται.

 

Πρακτικά πιστεύω πως, μέσα στο ταμπλώ, καλοκαίρι, κάτω από τον ήλιο, δεν πρέπει να ξεπερνάμε τους 70 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Ο εναλλακτης που λες που βρισκεται; ρωταω γτ το υλικο αυτο που θα βαλω εχει ως οριο τους 116 βαθμους...

Εκεί που καταλήγει ο αέρας του περιβάλλοντος προκειμένου να θερμανθεί και να ζεστάνει τον θάλαμο των επιβατών.

(Κάπου μέσα στο ταμπλώ).

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Θα ψαξω να βρω που ειναι να μην κανω καμια χαζομαρα και φουντωσω

Ευχαριστω πολυ!

Δεν υπάρχει κίνδυνος από αυτό.

 

Από βραχυκυκλώματα ναι.

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

αυτο που εχεις βαλει εσυ ; απο βραχυκυκλωμα εχει κινδυνο; το "μαμα" ;

Από βραχυκύκλωμα κινδυνεύουν όλα.

 

(Εντάξει, σπάνια συμβαίνει και μόνο αν δημιουργηθεί πρόβλημα στα καλώδια.).

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να αλλαξω πρωτα τον συμπιεστη του κλιματισμου και μετα να προχωρησω για το ταμπλο και τα κλαπε μεσα... Θα ετοιμασω D.I.Y για οτι κανω. Βεβαια ειναι για τριαρια που εχουμε γινει πολυ λιγα δυστυχως....

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα Γιώργο!

 

Τι ιστορίες είναι αυτές; Άρχισε κι εσένα να στα πετάει όταν ανοίγεις τον εξαερισμό; Χαχαχα! :p

 

Μη βάλεις το αργοστασιακό, αλλά το ασπράκι που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω. 

 

Ακόμα πάντως με το 3άρι; Καιρός δεν είναι να φεύγει;

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα Γιώργο!

 

Τι ιστορίες είναι αυτές; Άρχισε κι εσένα να στα πετάει όταν ανοίγεις τον εξαερισμό; Χαχαχα! :p

 

Μη βάλεις το αργοστασιακό, αλλά το ασπράκι που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω. 

 

Ακόμα πάντως με το 3άρι; Καιρός δεν είναι να φεύγει;

χαχαχα

παρολιγο να φυγει και να παρω μια 318 του 2002 αλλα ενα προβλημα υγειας στην οικογενεια δεν μου το επιτρεπει πια, οποτε για να μην οδηγαω με μπουφαν πρεπει να το φτιαξω... 

 

Δεν θα βαλω το εργοστασιακο γτ δεν το βρισκω αλλα ουτε και αυτο που προτεινει ο φιλος πιο πανω, θα βαλω αυτο που βαζουν οι υδραυλικοι στα κλιματιστικα. Ειναι σαν σφουγγαρι απο μεσα αλλα πιο σκληρο απο εξω. θα ειναι πιο συμμαζεμενο νομιζω. Βεβαια ειναι ταλαιπωρια να το κανω μονος μου. Ειχα προσπαθησει μια φορα ακομα αλλα κολλησα στο να βγαλω την μοναδα του κλιματισμου γτ εχει μια μεταλικη μπαρα εμενα μεσα στο ταμπλο απο την μια ακρη στην αλλη που ειναι βιδωμενη στο τιμονι και φοβηθηκα να την βγαλω. Και οτι εχω βρει στο νετ δεν βοηθαει τοσο. Δεν εχω και χωρο οποτε πρεπει να περιμενω να κανει και καλο καιρο ;)

 Το καλυτερο θα ηταν να το παω σε κανενα μαστορα αλλα δεν παιζουν ευρα για χαλασμα αυτη την περιοδο για κανενα λογο...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

παρολιγο να φυγει και να παρω μια 318 του 2002 αλλα ενα προβλημα υγειας στην οικογενεια δεν μου το επιτρεπει πια, οποτε για να μην οδηγαω με μπουφαν πρεπει να το φτιαξω... 

 

Δεν θα βαλω το εργοστασιακο γτ δεν το βρισκω αλλα ουτε και αυτο που προτεινει ο φιλος πιο πανω, θα βαλω αυτο που βαζουν οι υδραυλικοι στα κλιματιστικα. Ειναι σαν σφουγγαρι απο μεσα αλλα πιο σκληρο απο εξω. θα ειναι πιο συμμαζεμενο νομιζω. Βεβαια ειναι ταλαιπωρια να το κανω μονος μου. Ειχα προσπαθησει μια φορα ακομα αλλα κολλησα στο να βγαλω την μοναδα του κλιματισμου γτ εχει μια μεταλικη μπαρα εμενα μεσα στο ταμπλο απο την μια ακρη στην αλλη που ειναι βιδωμενη στο τιμονι και φοβηθηκα να την βγαλω. Και οτι εχω βρει στο νετ δεν βοηθαει τοσο. Δεν εχω και χωρο οποτε πρεπει να περιμενω να κανει και καλο καιρο ;)

 Το καλυτερο θα ηταν να το παω σε κανενα μαστορα αλλα δεν παιζουν ευρα για χαλασμα αυτη την περιοδο για κανενα λογο...

 

Κάτσε ρε συ, αυτή τη μπάρα την έχουν όλα. Για λόγους ασφαλείας νομίζω. 

Αλλά γιατί να τη βγάλεις; Δε νομίζω ότι χρειάζεται!

Θα είναι πιο συμμαζεμένο ναι, απλά είναι ταλαιπωρία. Άλλο υλικό δεν παίζει να βρεις;

 

ΥΓ: Ωραία η BMW, αλλά παλιά ρε συ συν του ότι θα έχει καταναλώσεις κτλ.. Ψάξε κανα κουβαδάκι ντιζελάκι να κάνεις δουλειά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πάρεις ταινία υφασμάτινη πλεξούδας και να τα τυλιξεις με αυτήν. Δίνει και αντοχή στην καλωδίωση και μόνωση και εξάλειψη τριγμων.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ, αυτή τη μπάρα την έχουν όλα. Για λόγους ασφαλείας νομίζω. 

Αλλά γιατί να τη βγάλεις; Δε νομίζω ότι χρειάζεται!

Θα είναι πιο συμμαζεμένο ναι, απλά είναι ταλαιπωρία. Άλλο υλικό δεν παίζει να βρεις;

 

ΥΓ: Ωραία η BMW, αλλά παλιά ρε συ συν του ότι θα έχει καταναλώσεις κτλ.. Ψάξε κανα κουβαδάκι ντιζελάκι να κάνεις δουλειά! ;)

 

πρεπει να βγει η μπαρα για να βγει η μοναδα του κλιματισμου εφοσον πρεπει να αλλαχτουν τα σφουγγαρακια στα κλαπε μεσα.Ταλαιπωρια ειναι να βαλεις και να βγαλεις το ταμπλο, τα καλωδια δεν νομιζω να ειναι ταλαιπωρια να τα καλυψω. 

 

η καλυτερη λυση θα ηταν ενα ντιζελακι κουβαδακι, αλλα το θεμα ειναι να καβαλαμε και κατι που μας αρεσει

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις ταινία υφασμάτινη πλεξούδας και να τα τυλιξεις με αυτήν. Δίνει και αντοχή στην καλωδίωση και μόνωση και εξάλειψη τριγμων.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

 

το σκεφτηκα για την ταινια αλλα δεν νομιζω να φυγουν οι τριγμοι με αυτη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.