Jump to content
Raptis

Λαμπακι Λαδιου

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ! ΕΧΩ ENA SEAT CORDOBA ΤΟΥ 1996 1400cc ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΑΡΟΤΙ ΠΑΛΙΟ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟ .. ΤΑ ΛΑΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΤΟΥ , ΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΤΟΥ ΙΜΑΝΤΑ  poly - V ,XΡΟΝΙΣΟΥ , ΑΚΡΟΜΠΑΡΑ , ΦΟΥΣΚΕΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ..ΠΡΟΣΦΑΤΑ .. ΞΕΚΙΝΑΩ ΑΠΟ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ,ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΩΝ - ΚΟΡΙΝΘΟΥ 54 ΧΛΜ ΠΡΙΝΤ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΛΑΔΙΟΥ ΠΑΤΑΩ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΒΗΜΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΚΟΜΕΝΟ .... ΠΙΑΝΩ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΤΤΟ ΣΒΗΝΩ , ΕΛΕΓΧΩ ΤΑ ΛΑΔΙΑ , ΟΛΑ ΠΕΝΑ , ΤΑ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΞΑΛΟΥ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΖΙ ΜΕ Τ ΦΙΛΤΡΟ ,, ΒΑΡΑΩ ΜΙΑ ΜΙΖΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΝ ΚΤΙΤΚΤΙΤΙΚΤΙΤΚΤΙΤΚΤΙΤΙΑΙΤΙΤΙΤΙ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΒΑΡΑΓΕ , ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΕXPRESS KAI TO ΑΦΗΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ Μ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ Η ΤΡΟΜΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ ΛΑΔΙ , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ.. (ΜΕΤΑΛΑ, ΣΤΡΟΦΑΛΟ ΚΛΠ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ Μ ΕΙΠΑΝ.. ΑΝ ΒΑΡΕΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Μ ΕΙΠΑΝ ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ .. ΕΧΕΙ ΝΑ Μ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ Η ΙΔΕΑ!?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το να στο ανοίξουν να βρουν  τι έχει χτυπήσει είναι κόστος εργασίας αρκετό. Άν όντως η τρόμπα δεν δούλευει κ την δουν σε συμφέρει να ψαξεις κατευθείαν για ένα μοτερ με ίδιο κωδικό με το δικό σου και να κάνεις σε αυτό ένα έλεγχο και σέρβις (λάδια, φίλτρο) και να το βάλεις κατευθείαν στο αμάξι...

 

Μοτέρ βρίσκεις και θα το έχεις περασμένο με ενα 1000άρι το πολύ, η επισκευή του δικού σου αν παίρνει θα κοστίσει κοντα στα 400-500  Αλλιώς αλλάζεις κ αυτοκίνητο... Πόσα χιλιόμετρα είχε? Μήπως δεν αξίζει αν δεν επισκευάζεται να μπει νεο μοτερ

Edited by Paul_Fsi
Link to comment
Share on other sites

Αν χαλασε η αντλια λαδιου και δεν ανεβασε λαδι τοτε το πιθανοτερο ειναι να εχεις παθει ζημια μεσα στο μοτερ.

Το αν σε συμφερει να στο επισκευασουν εξαρταται απο το ποσο ζημια εχει παθει καθως και απο το τι τιμη θα σου ζητησουν.

 

Γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια.. Ακουστε τ μ ειπε στο συνεργειο, εσπασε το μεταλο στην μπιελα , ελιωσε ενα μεταλο στην μηχανη, και χτυπησε τον κυλινδρο , τα κομματια απο τ μεταλο βουλωσαν τν τρομπα λαδιου και δεν αμεβαζε λαδια... μ ειπε να παω για αλλο μοτερ.. να μ επισκευασει το ιδιο μ ειπε πωσ θα παει 1300++ ενω με ενα νεο με 1000 max  καθαρισα.. το αυτοκινητο ειχε 240 χιλιαδεσ χλμτρα ,μου ειπε επισης στο συνεργειο οτι αν θελω μ στο καινουριο μοτερ που θα βρω να μου αλλαξει μεταλα! Μηπως ξερει κανεις αν μπορω να βαλω καποιο αλλο μοτερ απο αλλο αμαξι ποιο καινουριο?? αν κουμπωνει ? γτ αλλο να βαλω ενα μοτερ 16 χρονων και αλλο ενα 10 , ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν δουλεψη η αντλια λαδιου ζημια παθαινει μονο το κεφαλαρη και τα σιναφη του οταν εχει ιμαντα χρονισμου.μαλον θελουν να σου φανε τα λεφτα.................ψαξτο.

Link to comment
Share on other sites

Πως τα ρουφηξε ρε φιλε τα μεταλα η αντλια???????????????? Εαν υπολογισουμε οτι τα μεταλα ειναι ποιο βαρια απο το λαδι, και οτι η αντλια δεν ρουφαει απο τον πατο του καρτερ ή οτι υπαρχει σιτα μπροστα στον αναροφητηρα της αντλιας....πολυ πλακα εχει ο μαστορα σου....εχει κατεργησει τους νομους τις φυσικης...

Edited by chilli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως τα ρουφηξε ρε φιλε τα μεταλα η αντλια???????????????? Εαν υπολογισουμε οτι τα μεταλα ειναι ποιο βαρια απο το λαδι, και οτι η αντλια δεν ρουφαει απο τον πατο του καρτερ ή οτι υπαρχει σιτα μπροστα στον αναροφητηρα της αντλιας....πολυ πλακα εχει ο μαστορα σου....εχει κατεργησει τους νομους τις φυσικης...

Καλά τα κομμάτια που λέει ο μάστορας υποθέτουμε πως είναι γρέζι.Αλλά κ πάλι δεν στέκει με τίποτα.Μήπως θέλει να κάνει χαρούμενα Χριστούγεννα ο μάστορας σου?

Link to comment
Share on other sites

Mακαρι να ηταν ο μαστορας μου .. τυχαια με πηγαν εκει εγω δεν ηξερα τπτ απο συνεργεια στην Αθηνα.. που εδειξε κατι διαλυμενα μεταλλα και κατι αλλα .. μ βρηκε νεο μοτερ λεει . ειναι δυσκολα τ α πραγματα γτ και εγω δεν μπορω να παρω τ αμαξι απο εκει.. λογικα θα το φτιαξω....... οικονομικη δυνατοτητα δεν υπαρχει για αγορα αλλου αυτοκινητου...το δικο μ μοτερ θα το παρω κεφαλονια και θα το παω στον δικο μ να δουμε τ εγινε ακριβως !! ....

Link to comment
Share on other sites

Μπροστα στα ματια μ εχω δει να βγαζουν μια ΧΟΥΦΤΑ γρεζια απο τ καρτερ κ δν ειχε χτυπησει τπτ... Ψαξου λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες ακουστε ... εστειλα το μοτερ μου στον δικο μ στην κεφαλονια... η δικια του απαντηση, εσπασε ενα μεταλλο π εχει η μπιελα , ετσι η μπιελα δεν κρατιοταν η κατι τετοιο γυρισε αναποδα και κατι χτυπησε κατι δεν θυμαμαι να σας πω τι ακριβωσ μ ειπε... επεσαν κατι κομματια απο το μεταλο και ψιλομπλοκαρε η τρομπα λαδιου... δεν ανεβαζε λαδι και εκανε ακομα πιο πολλη ζημια.. αυτοσ μ ειπε οτι το μοτε φτιαχνεται αλλα θελει δουλεια και λεφτα ... μ προτεινε και αυτος να βρω ενα αλλο μοτερ.. η μηχανη μ ειναι aex το τελευταιο μοντελο που ειχε αυτο τον τυπο κινητηρα ηταν seat arosa 2004 δεν βρηκα κατι αλλο εγω... κανει και απο polo και απο καποια passat και απο καποια fabia νομιζω.. το ποιο νεοτερο συγκριτικα ειναι το arosa αλλα οπου και αν εψαξα ειναι σχετικα τσιμπημενεσ οι τιμεσ του και δεν βρισκω και ΄΄καλο μοτερ΄΄ απο polo βρηκα με 250 με 300 αλλα και με 450 και 500 , τα πρωτα νουμερα ειναι ελληνικα και τα τελευταια εισαγωγης!! ξερει κανεις να με κατευθυνει ? η να με ενημερωσει ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* τέτοια μοτέρ σε καλή τιμή.Γενικά είναι ανθεκτικά έστω κ αν έχουν πολλά χιλίομετρα μιας κ έχουν μπλοκ απο χυτοσίδηρο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.