Jump to content
Rocky

Τοποθετηση Πισω Φαναριων Led Σε Golf 7

Recommended Posts

Την παρασκευη παρελαβα LED φαναρια για το golf  αλλα επειδη εφυγα εξωτερικο αφησα το αυτοκινητο στον Φιλλιπαιο να τα τοποθετησουν.... και το τηλεφωνημα επεσε σημερα το απογευμα...

Ο ηλεκτρολογος ανακοινωσε πως ναι μπορει να τα τοποθετησει αλλα μαλλον θα υπαρχει ενδειξη καμμενης λαμπας στο καντραν μονιμα....αφου θεωρει οτι " ο εγκεφαλος" του 7 δεν θα τα αναγνωριζει...

περιττο να σας πω οτι τα αγορασα απο ιντερνετικο μαγαζι VW γερμανιας και με διαβεβαιωσαν οτι οχι μονο δεν χρειαζονται  re coding ..αλλα ειναι plug and play ...το μονο εξτρα που χρειαζονται ειναι "ξηλωμα" της πισω κολονας για να περασει καλωδιο που συνδεει το εξω φλας με το φλας του εσωτερικου φαναριου, αυτο το καταλαβαινω... αλλα να πει ο ηλεκτρολογος πως θελει και ειδικο καλωδιο για το 7αρι το οποιο ειναι δυσκολο να βρεθει επειδη τα 7αρια ειναι προσφατα στην αγορα... ειναι τουλαχιστον αστειο.

 

Σε περιπτωση που... καταφερουν να αφησουν ενδειξη καμμενης λαμπας ξερει καποιος πως θα την σβησω μεσω VCDS / VAGCOM???

 

 

 

post-24464-0-82628600-1386626214_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παπαριες σου λενε

και εγω ετσι νομιζω.... απλα οπως τα περιεγραψε τους εχω ικανους να μου το παραδωσουν με λαμπακι στο καντραν.

Link to comment
Share on other sites

Μιλα με τον kunzmann και ρωτα τον τι ακριβως θελει. Εγω πιστευω οτι ειναι Plug n Play ουτε καν λυσιμο κολωνας για να φερεις καλωδιο απο τα εξωτερικα φλας στα εσωτερικα (wtf δεν το καταλαβα αυτο)
Γιατι δεν το κανεις μονος σου?Πρεπει να ειναι παιχνιδακι . Ψαξε στο Google

Link to comment
Share on other sites

και ομως χρειαζεται αυτο το καλωδιο για να δουλεψει το εσωτερικο κομματι του φαναριου . Αναγκαστικα πρεπει το καλωδιο να περασει απο το πανω μερος του πορτ μπαγκαζ μεσα απο το λουκι που περνανε και τα υπολοιπα καλωδια 

που πηγαινουν στην 5η πορτα...η βλακεια μου ηταν που δεν πηρα και το καλωδιο απο την kufatec.

 

http://www.kufatec.de/shop/en/volkswagen/golf/golf-7-5q/additional-line-led-taillights-vw-golf-7

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μαζί τους σήμερα . Τελικά έβγαλαν ένδειξη... Ο ηλεκτρολόγος μου είπε πως δεν έχει καμμιά δυνατότητα να επέμβει γιατί το σύστημα τους είναι ... κλειδωμενοξαι δεν επεξηγεί τους κωδικούς λαθών η αναβαθμισεων...

Προσφέρθηκα να βοηθήσω λέγοντας τους πως θα ψάξω να βρω εγω πως να κάνουν το re coding... και μου απάντησαν αν βρω κάτι πολύ ευχαρίστως να το προσπαθήσουν

Το μόνο που κατάφερα να τους στείλω είναι recoding για πίσω φανάρια R line για το 6αρι (είπαν πως ιστό δοκιμάσουν ...)

Τι να πω .,,, εμένα δεν μου φαίνονται πολύ σοβαρά πράγματα αυτά... να δίνω συμβουλές εγω στο εξουσιοδοτημένο πως να εξαλείψουν την ένδειξη καμμενης λυχνιας.

Αν μπορεί κάποιος με Vcds or VagVom να βοηθήσει....

Περιμένω μεχρι αύριο να παραλάβω

Αν όντως δεν τα καταφέρουν θα φύγουν επιστολές στη karenta και στη V W

Απαράδεκτο να ζητούν απο τον πελάτη να τους πει πως να κάνουν recoding σε γνήσια ανταλλακτικά VW!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλεξεις με VW,Kosmocar, Karenta μπορει να σου πουν οτι δεν προβλεπονται τετοιες μετατροπες κλπ κλπ
Με ενα vag com θα εχει καποια επιλογη να τικαρεις για αλλαγη πισω φωτών με Led...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να το πουν αφού επιτρέπουν την πώληση τους aftermarket σαν προϊόν αναβάθμισης.

Στην ελλαδα ζητούσαν 700 ευρώ αγορά!!

τα πήρα 400 με επιστροφή ΦΠΑ απο την Kunzmann

Τα πουλάνε αλλα δεν μπορούν να τα υποστηρίξουν;

Link to comment
Share on other sites

στο σαιτ της kunzmann αναφέρει ότι χρειάζεται και ένα καλώδιο <<for an working inside indicator you must lay a cable from the outside rearlight to the inside rearlight.>> το έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι , θα το έβαζαν στο φιλιππαιο...το συγκεκριμένο δεν παίζει ρόλο για την ένδειξη

Το πρόβλημα είναι να καταλάβει ο εγκέφαλος την μικρότερη αντίσταση στο κύκλωμα που έχουν τα led συγκρητικα με τις λάμπες πυρακτώσεως

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο ανταλλακτικό είναι Plug n Play. οπότε για εμένα μάλλον ο φιλιππαίος  δεν ξέρει τι του γίνεται. Το μόνο ελαφρυντικό είναι ότι το αμάξι είναι καινούργιο αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για εξουσιοδοτημένο.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξερω απο ηλεκτρολογικα,να πω απλα διαβαζοντας το θεμα,οτι μου φαινεται λογικο να εχει ενδειξη στο καντραν απτη στιγμη που τα λεντ εχουν μικροτερη αντισταση..αυτο συμβαινει σε ολα τα αμαξια με can bus..κατι παρομοιο συμβαινει και με τα ξενον που χρειαζονται πλακετα can bus...δεν ειμαι σιγουρος βεβαια,απλα μια υποθεση κανω..αν δεν υπαρχει τετοια κωδικοποιηση μηπως το θεμα λυνοταν με καποια αντισταση εξτρα?

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα παλι μαζι τους σημερα. Με το προγραμμα που εχουν λενε οτι ειναι δυσκολο η αδυνατο να κανουν παρεμβασεις στον εγεφαλο μιασ και το 7αρι ειναι προγραματισμενο για φωτα αλογονου

Τρεις προτασεις που μου εκαναν. 1. να περασουμε αντιστασεις σε ολες τις γραμμες ξεχωριστα...ειπα οχι. 2. να αντιγραψει την κωδικοποιηση απο 7αρι που φοραει LED (καινουργιο  GTD/GTI) και να περαστει αυτο

3. να προσπαθησω με VAGCOM / VCDS εμποριου.  Τελικα θα το παρω  με την ενδειξη που αναβει οταν τα φωτα πορειας ειναι αναμμενα (κιτρινο τριγωνακι).  Θα το ξαναπαω σε 10 ημερες μηπως και καταφερει να βρει το 

file LED απο αλλο 7 αρι . Βεβαια θα κοιταξω και εξω να βρω καποιον με VCDS (βρηκα την κωδικοποιηση εδω  http://www.stemei.de/pages/coding/vw-golf-7/led-kennzeichenbeleuchtung.php)

 

Κατα τα αλλα... μου ειπε πως με τα LED δειχνει super!

 

εαν βρω το VCDS θα κανω και αυτο...

 

Edited by Rocky
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα update η τοποθέτηση έγινε όλα οκ!

Η ένδειξη λάθους ερχόταν ... Απο τα led

Πινακίδας που επίσης άλλαξα

Τελικά εγω έδωσα τον κωδικό ξεκλειδωματος και τις οδηγίες recoding

Στον ηλεκτρολόγο .... Το πρόβλημα λύθηκε

Σε 2 λεπτά ... Καμμιά ένδειξη καμμενης λάμπας

Και το αποτέλεσμα ....

Και το diffuser απο GTD και τα πετάλια...

post-24464-0-64581300-1387983454_thumb.j

post-24464-0-56015200-1387983554_thumb.j

post-24464-0-18149300-1387983568_thumb.j

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα φανάρια, πρακτικά είναι καλύτερα? Αν μπορούσες να βάλεις φωτό βράδυ.....
άσχετο πάντως τι χρώμα ταπετσαρία είναι αυτό μεσα?το μαύρο?

Link to comment
Share on other sites

Τα λεντ ειναι πιο φωτεινα το βραδυ, κατα κοινη ομολογια ειναι ομορφοτερα...

Τα καθισματα ειναι διχρωμα ...στην φωτο φαινονται και τα πεταλια που ειναι εξτρα

post-24464-0-94592300-1396694960_thumb.j

post-24464-0-64439500-1396695012_thumb.j

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.