Jump to content
dimitris_golfakias

Golf 4 Κλιματισμος Προβλημα

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους   τώρα που άρχισαν τα κρύα κ χρειάζομαι την ζέστη παρατήρησα οτι δεν φυσάει απο τουσ αεραγωγούς με φόρα οπως παλιά κ επίσης όταν το αυτοκίνητο κινείται η θερμοκρασία του αέρα ακόμα και που το έχω στο (HI) Δεν είναι ζεστή ενώ όταν είμαι σταματημένος βγάζει ζέστη.. πρέπει να συμπληρώσω κάποιο υγρό η κάτι σχετικό??? ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και μένα το θέμα, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μόνο που στο δικό μου η θερμοκρασία δεν είναι στεθερά 90, αλλά όταν κινούμε πέφτει, όταν το σκίζω ή όταν είμαι σταματημένος, ανεβαίνει (σταθερά στους 90). Μου έχουν πει ότι θέλει λύσιμο όλο το ταμπλό για να φτιαχτεί και επίσης ότι κάτω από το ντουλαπάκι υπάρχει ένας τρόπος που μπορεί να δίνει μόνιμα ζεστό ή μόνιμα κρύο αέρα. Όποιος γνωρίζει ας πει γνώμες μπας και βρούμε άκρη. Είδα και ένα παρόμοιο θέμα σήμερα εδώ στο φορουμ για ένα polo απάντησαν διάφοροι, το ίδιο για το ταμπλό κτλ. Απλά στο δικό μου δεν ξέρω τι παίζει και πως συνδυάζεται με την θερμοκρασία στο κοντερ που ανεβοκατεβαίνει.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

αυτο με τον τροπο κατω απο το ντουλαπακι δεν το εχω ακουσει οποιος γνωριζει κατι ας μας δωσει τα φωτα του 

Link to comment
Share on other sites

επεισης δεν ξερω αν βοηθαει αλλα η θερμοκρασια δεν παει σωστα δηλαδη μπορει εξω να εχει 0 βαθμους κ εμενα να λεει 10

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και μένα το θέμα, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μόνο που στο δικό μου η θερμοκρασία δεν είναι στεθερά 90, αλλά όταν κινούμε πέφτει, όταν το σκίζω ή όταν είμαι σταματημένος, ανεβαίνει (σταθερά στους 90). Μου έχουν πει ότι θέλει λύσιμο όλο το ταμπλό για να φτιαχτεί και επίσης ότι κάτω από το ντουλαπάκι υπάρχει ένας τρόπος που μπορεί να δίνει μόνιμα ζεστό ή μόνιμα κρύο αέρα. Όποιος γνωρίζει ας πει γνώμες μπας και βρούμε άκρη. Είδα και ένα παρόμοιο θέμα σήμερα εδώ στο φορουμ για ένα polo απάντησαν διάφοροι, το ίδιο για το ταμπλό κτλ. Απλά στο δικό μου δεν ξέρω τι παίζει και πως συνδυάζεται με την θερμοκρασία στο κοντερ που ανεβοκατεβαίνει.

 

Τα ίδια έκανε το προηγούμενο Octavia που είχα. Απλά είχε κολλήσει ανοικτός ο θερμοστάτης και κυκλοφορούσε συνέχεια τα νερά, με αποτέλεσμα να μη ζεσταίνεται ο κινητήρας όσο πρέπει και η θερμοκρασία στους αεραγωγούς να είναι χλιαρή. Αυτό που έχεις είναι θέμα θερμοστάτη και καμία σχέση με το ταμπλό δεν έχει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι οταν ειμαι σταματιμενος βγαζει ζεστη αν ηταν ο θερμοστατης δεν θα εβγαζε ουτε τοτε 

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι οταν ειμαι σταματιμενος βγαζει ζεστη αν ηταν ο θερμοστατης δεν θα εβγαζε ουτε τοτε 

Σαφώς, απλά εγώ απάντησα στον άλλο φίλο που δεν έχει σταθερή θερμοκρασία.

 

Αν έχεις climatronic, τότε δοκίμασε να ανοίξεις τον ανεμιστήρα χωρίς να ενεργοποιήσεις τον συμπιεστή του κλιματιστικού, δηλαδή να έχεις ενεργοποιημένο το econ κι όχι το auto. Αν έχεις ενεργοποιημένο το auto τότε είναι λογικό να έχεις το θέμα που περιγράφεις.

 

Από την άλλη αν κυκλοφορείς στις περιοχές που έχεις στην υπογραφή σου, είναι πολλές φορές φυσιολογικό ο αέρας να μην είναι βραστός ακόμη και στο HI (πάντα με το econ ενεργόποιημένο) γιατί ο αέρας που μπαίνει  στους αεραγωγούς μη ξεχνάς ότι έρχεται από έξω κι έξω έχει κρύο.

 

Αν ακόμη και με το econ ενεργοποιημένο έχεις το ίδιο θέμα τότε μπορεί να είναι και η βαλβίδα θερμοκρασίας του ψυκτικού υγρού, που βοηθά το θερμοστάτη να ανοίγει και να κλείνει. Γενικά πάντως τα αυτοκίνητα του ομίλου δεν έχουν ακραίες καταστάσεις στο σύστημα θέρμανσης / ψύξης. Ούτε πολύ καυτό στο HI ούτε πολύ παγωμένο στο LO. Ειδικά τα climatronic.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι ειμαι απο το κατω νευροκοπι πριν απο λιγο ειχαμε -7 και ειμαστε στην αρχη του χειμωνα οποτε  η θερμανση ειναι κατι πολυ σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω, διάβασα την υπογραφή σου. Σε τελική μπορείς να πας σε κάποια αντιπροσωπεία, νομίζω ο Καλπάκογλου είναι σε εσάς, και να δεις μήπως και χρειάζεται έλεγχο το λογισμικό του climatronic. Σου το λέω γιατί πριν από χρόνια που είχα το αυτοκίνητο για service στην ανιτπροσωπεία έσκασε μια Octavia που ο οδηγός της έλεγε ότι πάντα βγάζει βραστό αέρα και ποτέ κρύο οπότε έκαναν update αν θυμάμαι καλά το λογισμικό του climatronic κι έστρωσε.

 

Πες μου όμως, αυτό το πρόβλημα που έχεις το κάνει και με το econ ενεργοποιημένο ή μόνο όταν έχεις το auto ή κάποια άλλη λειτουργία ενεργοποιημένη; Βασικά σαν απλό καλοριφέρ δουλεύει μόνο στο econ και εσύ ρυθμίζεις την ένταση του ανεμιστήρα και τη θερμοκρασία.  Επίσης αν περιμένεις να φέρει ζεστό αέρα (καυτό) απλά επειδή πήγε στους 90 ο δείκτης δεν είναι σωστό, λογικά θα πρέπει να σου φέρει πολύ ζεστό αέρα κάπου μετά το 1/3 της διαδρομής από το χωριό στη Δράμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα το παω αν ειναι να το κοιταξουν στην αντιπροσωπεια μηπως χρειαζεται update  ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και εγώ για την απάντηση και συγνώμη κιόλας φίλε Δημήτρη που ρώτησα πάνω στη δική σου ερώτηση, απλά δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα. Stratosg και εγω αυτό σκέφτηκα από την πρώτη στιγμή αφού είναι και πολύ λογικό, αλλά σε συνεργείο που ρώτησα και είδαν ακριβώς τι κάνει, μου είπαν όλα τα παραπάνω. Ότι είχα θέμα με το θερμοστάτη το ήξερα, αλλά μου απέκλεισαν να έχει σχέση με τον ζεστό αέρα που δεν έχω... Ευχαριστώ και πάλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο το επισημο service που αλαχτηκαν ντιζες σασμαν γιατι δεν μπενανε καλα ενα τ στο ψυγειο νερου γιατι εχανε αλα σημερα παρατηρισα οτι μπενει ζεστος αερας με το climatronic στο off και οταν πατας το κουμπι του eco με κλειστο το climatronic δεν αναβει ενω παλια θυμαμαι η το auto πατησεις η το eco αναβε οποιο παταγες ενω τωρα δουλευει μονο το auto και μολις μπεις σε αυτο πατας το eco αλιως δν καποια βλακεια κανανε μου βρωμαει και μετα μου ελεγε ο συμβουλος του service εχουμε τεχνογνωσεια μην ανοισηχεις το ειδα δεν δουλευει το κουμπι τωρα

και ειναι επισημος και μαλιστα μεγαλη αντιπρωσοπεια παλιά πάταγα το eco και τώρα δουλεύει μόνο το auto κουμπί

Link to comment
Share on other sites

Στο Octavia μου αν θυμάμαι καλά κι εμένα δεν άναβε αν πατούσα το eco, αλλά έπρεπε να πατήσω το auto. Για το άλλο που λες ότι με κλειστό το climatronic μπαίνει ζεστός αέρας, είναι λογικό αν αυτός ο αέρας είναι απλά χλιαρός κι όχι βραστός. Αν είναι χλιαρός, τότε είναι ο αέρας που μπαίνει από το χώρο της μηχανής στους αεραγωγούς κι από εκεί στην καμπίνα.

 

Αν δεν θέλεις να μπαίνει καθόλου αέρας όταν έχεις το climatronic (ισχύει και για τα climatic) τότε πριν το απενεργοποιήσεις γύρνα το στην ανακύκλωση και μετά σβήσε το κλίμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ στρατό να είσαι καλά φιλαράκι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Στο δικό μου είχα το εξής:

Δούλευε μόνο το ζεστό και μάλιστα πολύ.

Είχε πρόβλημα το ρελε-εγκεφαλος των βεντυλατερ και δεν δουλευε η ψύξη .

Έβαλα άλλο και ξεκίνησε να δουλεύει το κρύο κανονικά.

Αλλά

1) δουλεύουν συνέχεια τα βεντυλατερ είτε στο auto είτε με το auto εκτός.

2)ανεβάζοντας τη θερμοκρασία όταν είναι στο auto η όχι δεν μου βγάζει πλέον ζεστό αέρα Αλλά χλιαρό και τα βεντυλατερ δουλεύουν συνέχεια.

3)μόνο στο econ σταματάνε τα βεντυλατερ και βγάζει σχετικά ζεστό αέρα όταν ανεβάζω θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , Nikos Naousa said:

Καλησπέρα

Στο δικό μου είχα το εξής:

Δούλευε μόνο το ζεστό και μάλιστα πολύ.

Είχε πρόβλημα το ρελε-εγκεφαλος των βεντυλατερ και δεν δουλευε η ψύξη .

Έβαλα άλλο και ξεκίνησε να δουλεύει το κρύο κανονικά.

Αλλά

1) δουλεύουν συνέχεια τα βεντυλατερ είτε στο auto είτε με το auto εκτός.

2)ανεβάζοντας τη θερμοκρασία όταν είναι στο auto η όχι δεν μου βγάζει πλέον ζεστό αέρα Αλλά χλιαρό και τα βεντυλατερ δουλεύουν συνέχεια.

3)μόνο στο econ σταματάνε τα βεντυλατερ και βγάζει σχετικά ζεστό αέρα όταν ανεβάζω θερμοκρασία

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Nikos Naousa said:

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Βιαστικός πολύ. Συγχώρεσε  τα μέλη, που δεν είναι παραπόδα πάνω από τον υπολογιστή, για να απαντούν αμέσως στον κάθε πικραμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε δεν ζήτησα άμεση απάντηση.

Την ερώτηση την προσθεσα μετά θεωρώντας ότι θα μπει στο αρχικό κείμενο.

Πρώτη φορά συμμετέχω για αυτό και το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.