Jump to content
Silverx360

Xenon

Recommended Posts

kalhspera exw golf 5. 8elw na valw pano xenon alla apoti exw akousei kaei moteraki gialoka8aristhra kai meta ton siriako egefalo.. k dn 8elw an to riskarw. m exei protinei enas filos m ena site
                      http://www.hxostyle.com/
kai leei oti exei valei sto diko t doulepse kanonikotata alla einai se passat. kai tou doulepsane auta edw
                      http://www.hxostyle.com/index.php/homepage/xenon-hid#!/~/product/category=6580206&id=28000089

dn kserw ama doulepsei sto diko m. h vgalei provlima. alla m fenontai kala... ti lete?
me tois vaseis exw vrei thn akrh.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου λιγο κουλο δεν ακουγεται ομως να καψει μοτερακι υαλοκαθαριστηρα???

Εχω βαλει ξενον σε αυτοκινητα και το μονο προβλημα που εχω συναντισει ειναι να βγαζει ενδειξη στο καντραν για καμενη λαμπα.Και σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν τα camb bus.Ψαξτο λιγο καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

kalhspera exw golf 5. 8elw na valw pano xenon alla apoti exw akousei kaei moteraki gialoka8aristhra kai meta ton siriako egefalo.. k dn 8elw an to riskarw. m exei protinei enas filos m ena site

                      http://www.hxostyle.com/

kai leei oti exei valei sto diko t doulepse kanonikotata alla einai se passat. kai tou doulepsane auta edw

                      http://www.hxostyle.com/index.php/homepage/xenon-hid#!/~/product/category=6580206&id=28000089

dn kserw ama doulepsei sto diko m. h vgalei provlima. alla m fenontai kala... ti lete?

me tois vaseis exw vrei thn akrh.

 

 Αρχικα καλως ηρθες στο φορουμ

Δεν γραγουμε με greeklish,μονο με ελληνικους χαρακτηρες

Θα μπορουσες να ψαξεις καποιο αναλογο θεμα,καθως εχουν γραφτει τοσα για τα xenon

Αν υπηρχε τοσο μεγαλο προβλημα με τα ξενον,τοτε δε θα βαζαμε οσοι τα εχουμε βαλει,εκτος κ αν πας σε κινζικη περιπτωση με 40-50ευρω

Οπως λεει κ Χρήστος απο πανω,ισως σου βγαλει ενδειξη καμμενης λαμπας στο καντραν,το οποιο διορθονεται

Οσον αφορα το λινκ που εβαλες,καλυτερα να βαλεις με 6000Κ κ οχι παραπανω γιατι θα χασεις σε αποδοση στο φως

Οπως και να εχει,ζητα απο καποιο παιδι που μενει Αθηνα που δεν εχει προβλημα με τα ξενον,να σου πει που τα εχει τοποθετησει,για να πας εκει

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν παρεις κανα φτηνιαρικο κινεζικο με 50-60 ευρω να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις προβλημα...υπαρχουν περιπτωσεις που εχει καει μοτερ υαλοκαθαριστηρα ή βγαζει σφαλματα στο καντραν κ.α...οποτε καλυτερα να ψαξεις κατι επωνυμο ή ακομα καλυτερα να παρεις φαναρια καταλληλα για xenon me projector για να μην υπαρχει προβλημα με τους απεναντι ή τους μπροστινους

Link to comment
Share on other sites

Και τα κινεζικα μια χαρα ειναι.Φοραω στο δικο μου ξενον με 35 ευρο εδω και δυο χρονια και δεν εχουν παθει τιποτα.Εχω περασει σε bmw με canbus γιατι του εβγαζε σφαλμα την ιδια περιοδο και ακομα του δουλευουν.Τα συγκεκριμενα τα εχω περασει σε αλλα τρια αυτοκινητα φιλων και δουλευουν αψογα.Η αγορα εγινε απο ebay.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι δουλεια εχουν τα φωτα με τους καθαριστηρες και με, δε ξερω γω τι αλλο σου ειπαν. ολοι τοσα χρονια εχουμε και δεν βγαλανε κανενα προβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν παρεις κανα φτηνιαρικο κινεζικο με 50-60 ευρω να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις προβλημα...υπαρχουν περιπτωσεις που εχει καει μοτερ υαλοκαθαριστηρα ή βγαζει σφαλματα στο καντραν κ.α...οποτε καλυτερα να ψαξεις κατι επωνυμο ή ακομα καλυτερα να παρεις φαναρια καταλληλα για xenon me projector για να μην υπαρχει προβλημα με τους απεναντι ή τους μπροστινους

Tα μόνα μη taiwan, της προκοπής είναι τα mtec. 200Ε+

Αλλά και τα κινέζικα κλπ, είναι αρκετά αξιόπιστα.

Σε όσα αυτοκίνητα έβαλα δεν είχαν πρόβλημα. Στα δε canbus, μπαίνει κιτ canbus και δεν έχουν πρόβλημα.

 

 

Να ξέρεις ότι το 99% είναι taiwan - china και τα μαγαζιά πουλάνε παραμύθι οτι δεν είναι γιατί πιάνει στους πελάτες ( είναι γερμανικά - αγγλικά κλπ).

 

Στο θέμα Projector, συμφωνώ, αλλά να είναι Projector για HID (πχ Hella) διαφορετικά είναι ακατάλληλα.

 

ΥΓ. Υπάρχει θέμα Xenon για Golf V που είναι αρκετά αναλυτικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tα μόνα μη taiwan, της προκοπής είναι τα mtec. 200Ε+

Αλλά και τα κινέζικα κλπ, είναι αρκετά αξιόπιστα.

Σε όσα αυτοκίνητα έβαλα δεν είχαν πρόβλημα. Στα δε canbus, μπαίνει κιτ canbus και δεν έχουν πρόβλημα.

 

 

Να ξέρεις ότι το 99% είναι taiwan - china και τα μαγαζιά πουλάνε παραμύθι οτι δεν είναι γιατί πιάνει στους πελάτες ( είναι γερμανικά - αγγλικά κλπ).

 

Στο θέμα Projector, συμφωνώ, αλλά να είναι Projector για HID (πχ Hella) διαφορετικά είναι ακατάλληλα.

 

ΥΓ. Υπάρχει θέμα Xenon για Golf V που είναι αρκετά αναλυτικό.

Συμφωνώ απόλυτα.;Hδη έχω παραγγείλλει από Κίνα τα νέας γενιάς xenon canbus με ενσωματωμένα τα μπάλαστ στη λάμπα και μάλιστα σε 4300 Κelvin like oem.Τα περιμένω τέλος του μήνα.Θα σας πω εντυπώσεις μετά την τοποθέτηση.

2013 HOTTEST mini H7 All in One CANBUS HID Xenon Kit Ballast HID xenon lamp H7 with built in unit firing-in Lights & Indicators from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εβαλα κιτ xenon με 55 ευρω πριν κανα μηνα.Μεσα σε 2 βδομαδες καηκε το μοτερ των υαλοκαθαριστηρων.Πηγα και το αλλαξα πριν 2 βδομαδες,δουλευε κομπλε μεχρι σημερα που σταματησαν και παλι να δουλευουν.Κατα πασα πιθανοτητα το εκαψε παλι..αυριο θα μαθω σιγουρα και μαλλον 8α ξαναβαλω τις μαμα κιτρινες.Οποτε δειχνει να ισχυει αυτο που λενε μερικοι εδω για τα κινεζικα τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εβαλα κιτ xenon με 55 ευρω πριν κανα μηνα.Μεσα σε 2 βδομαδες καηκε το μοτερ των υαλοκαθαριστηρων.Πηγα και το αλλαξα πριν 2 βδομαδες,δουλευε κομπλε μεχρι σημερα που σταματησαν και παλι να δουλευουν.Κατα πασα πιθανοτητα το εκαψε παλι..αυριο θα μαθω σιγουρα και μαλλον 8α ξαναβαλω τις μαμα κιτρινες.Οποτε δειχνει να ισχυει αυτο που λενε μερικοι εδω για τα κινεζικα τουλαχιστον.

μη χειροτερα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μην ξαφνιάζεστε. Μετά την τοποθέτηση xenon τα οποία δεν έχουν canbus σε Golf V, καίγεται το εσωτερικό (ενσωματωμένο) ρελέ του μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων. Οπότε ψάχνεις για καινούριο μοτερ. Έχει αναφερθεί επίσης και γύρισμα του εγκεφάλου σε safe mode (ταυτόχρονα με το κάψιμο του μοτερ των υαλοκαθαριστήρων). Γι αυτό προσοχή. Περάστε xenon μόνο σε τεχνίτες που γνωρίζουν από VW. Σίγουρα και ο Electric Doctor θα ξέρει κάτι να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εβαλα κιτ xenon με 55 ευρω πριν κανα μηνα.Μεσα σε 2 βδομαδες καηκε το μοτερ των υαλοκαθαριστηρων.Πηγα και το αλλαξα πριν 2 βδομαδες,δουλευε κομπλε μεχρι σημερα που σταματησαν και παλι να δουλευουν.Κατα πασα πιθανοτητα το εκαψε παλι..αυριο θα μαθω σιγουρα και μαλλον 8α ξαναβαλω τις μαμα κιτρινες.Οποτε δειχνει να ισχυει αυτο που λενε μερικοι εδω για τα κινεζικα τουλαχιστον.

Λογικό είναι. Με 55€ αφού δεν σου έκαψε όλο το αμάξι είσαι και τυχερός. Σαν θέμα πάντως είναι γνωστό ότι καίει το μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων. Για τα xenon όλα κινέζικα είναι αλλά υπάρχουν πολλές ποιότητες και σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι με canbus και μάλιστα καλής ποιότητας συμβατο με αυτοκίνητα vw group για να μη σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ψάχνεις να βάλεις ξένον με 55 ευρώ δεν είναι κάτι το περίεργο, καλά είπε και ο φίλος αφου δεν έκαψε και το αμάξι τυχερός είσαι.

 

Στα ξένον ή τα σκας και κάνεις σωστή δουλειά ή το αφήνεις όπως έχει. Δεν παίζουμε με τα φώτα και την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω επειδη το αναφερατε ολοι..ηταν με canbus.Εχουν βαλει αλλοι 4 απο τη παρεα μου σε διαφορετικα αυτοκινητα(μεσα σε αυτα και vw polo 04') απο το ιδιο μαγαζι και δν εχουν παρουσιασει κανενα προβλημα εδω και μηνες.Οποτε δεν σημαινει οτι το φτηνο παει να πει παντα οτι δεν ειναι καλο.Μαλλον τα γκολφακια και καποια audi ειναι λιγο ευαισθητα τελικα σε τετοιου ειδους aftermarket. 8)

Edited by golfv94
Link to comment
Share on other sites

Αν το κιτ το έχεις σε μάμα φανάρια, ΕΓΩ θα έλεγα να τα βγάλεις έτσι κ αλλιώς, γιατί με το φανάρι που έχεις τυφλώνεις και εμένα και όλους στο απέναντι ρεύμα. Εσύ βλέπεις καλύτερα, ναι. ΕΓΩ όμως δεν βλέπω τίποτα όταν με τυφλώνεις.

 

Xenon για μαμά halogen φανάρι δεν θα έπρεπε να είναι διαθέσιμο στην αγορά όπως συμβαίνει σε οποιαδήποτε άλλη (φυσκιολογική) χώρα. Σε Ευρώπη (τουλάχιστον) θεωρούνται ΠΑΡΑΝΟΜΑ αυτά τα κιτ, γι αυτό και δεν έχει βγάλει καμία σοβαρή εταιρεία παρά μόνο κινέζικες και άλλες αμφιβόλου προδιαγραφών και ποιότητας.

 

ΑΥΤΑ.

 

:aggressive:

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω επειδη το αναφερατε ολοι..ηταν με canbus.Εχουν βαλει αλλοι 4 απο τη παρεα μου σε διαφορετικα αυτοκινητα(μεσα σε αυτα και vw polo 04') απο το ιδιο μαγαζι και δν εχουν παρουσιασει κανενα προβλημα εδω και μηνες.Οποτε δεν σημαινει οτι το φτηνο παει να πει παντα οτι δεν ειναι καλο.Μαλλον τα γκολφακια και καποια audi ειναι λιγο ευαισθητα τελικα σε τετοιου ειδους aftermarket. 8)

 

Το ότι το έχουν βάλει 5 άτομα και "δουλεύει" δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι και καλό.

 

Τα "ξένον" αυτά είναι ότι χειρότερο.

 

 

Αν το κιτ το έχεις σε μάμα φανάρια, ΕΓΩ θα έλεγα να τα βγάλεις έτσι κ αλλιώς, γιατί με το φανάρι που έχεις τυφλώνεις και εμένα και όλους στο απέναντι ρεύμα. Εσύ βλέπεις καλύτερα, ναι. ΕΓΩ όμως δεν βλέπω τίποτα όταν με τυφλώνεις.

 

Xenon για μαμά halogen φανάρι δεν θα έπρεπε να είναι διαθέσιμο στην αγορά όπως συμβαίνει σε οποιαδήποτε άλλη (φυσκιολογική) χώρα. Σε Ευρώπη (τουλάχιστον) θεωρούνται ΠΑΡΑΝΟΜΑ αυτά τα κιτ, γι αυτό και δεν έχει βγάλει καμία σοβαρή εταιρεία παρά μόνο κινέζικες και άλλες αμφιβόλου προδιαγραφών και ποιότητας.

 

ΑΥΤΑ.

 

:aggressive:

 

+1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα εχω κ γω παρομιο προβλημα κ ψαχνω να βρω τα γνησια φαναρια xenon να τα βαλω μηπωσ γνωριζει κανεισ που μπορω να τα βρω

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα εχω κ γω παρομιο προβλημα κ ψαχνω να βρω τα γνησια φαναρια xenon να τα βαλω μηπωσ γνωριζει κανεισ που μπορω να τα βρω

 

ευχαριστω πολυ

με προτζεκτορες εννοεις. κοιτα στα μεταχειρισμενα, στο car η κανενα ebay. αν και ειναι ακριβουτσικα τα γνησια.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο με τους υαλοκαθαριστηρες ... φιλος με golf 5 gt τη πατησε και φιλος με passat cc μαλιστα . Επισης περα απο το οτι πρακτικα δεν φωτιζουν σωστα και τυφλωνεις τους αλλους οδηγους ειδικα αν παρεις 6000Κ...

Δες κανα φαναρι της dectane....xenon

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο με τους υαλοκαθαριστηρες ... φιλος με golf 5 gt τη πατησε και φιλος με passat cc μαλιστα . Επισης περα απο το οτι πρακτικα δεν φωτιζουν σωστα και τυφλωνεις τους αλλους οδηγους ειδικα αν παρεις 6000Κ...

Δες κανα φαναρι της dectane....xenon

αφου λες οτι φιλος την πατησε με τα xenon πως τον λες να βαλει xenon? μη μπερδευεστε. δεν υπαρχει aftermarket  xenon φαναρι. αλλο το φαναρι με προτζεκτορα και αλλο το κιτ xenon. το dectane φαναρι ειναι προτζεκτορατο απλα, μπορεις να το βαλεις και με απλες λαμπες πυρακτωσεως. αν βαλει  xenon παλι τα ιδια προβληματα θα εχει με το μοτερ καθαριστηρων που λες.

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.