Jump to content
kwstasb

Egr Σε Passat 1600 Fsi

Recommended Posts

καλησπερα παιδια, ειμαι σχετικα νεο μελος στη παρεα (εχω εγγραφει εδω και καιρο απλα παρακολουθουσα το φορουμ και δεν ειχα μιλησει ποτε) οποτε καλως σας βρηκα! :)

 

το προβλημα μου το γραφει κι ο τιτλος. αναψε το check engine  και το διαγνωστικο εδειξε αυτο το πραγμα! τα φωτα σας οποιος ξερει απο τι μπορει να χει προκληθει, τι κακο (λογικα) μου κανει στο αυτοκινητο και φυσικα ποσο μπορει να κοστισει η αντικατασταση!

 

ευχαριστω εκ των προτερων,

 

φιλικα, Κωστας

Edited by kwstasb
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

Μάλλον θέλει βγάλσιμο και καθάρισμα.Δεν ξέρω τι πρόβλημα μπορεί να παρουσιάσει στη λειτουργία του κινητήρα αλλά αν είναι βουλωμένη δεν αφήνει τις αναθυμιάσεις να εισέλθουν στην εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε και καλωσορισες και ενεργα πλεον. :)

Η βαλβιδα αυτη αρκετες φορες χαλαει και καλο ειναι να την αλλαξεις.Το κοστος της δεν ειναι και πολυ υψηλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

Μάλλον θέλει βγάλσιμο και καθάρισμα.Δεν ξέρω τι πρόβλημα μπορεί να παρουσιάσει στη λειτουργία του κινητήρα αλλά αν είναι βουλωμένη δεν αφήνει τις αναθυμιάσεις να εισέλθουν στην εισαγωγή.

 

Ωραίος ο κύριος Καθηγητής ! Για αρχή ακολούθησε αυτά που σου λέει ο Professor..κανένα 20άρικο σε συνεργείο εκτός αντιπροσωπείας..

 

Καλησπερα φιλε και καλωσορισες και ενεργα πλεον. :)

Η βαλβιδα αυτη αρκετες φορες χαλαει και καλο ειναι να την αλλαξεις.Το κοστος της δεν ειναι και πολυ υψηλο.

 

Γύρω στα 180€ καινούργια αν θυμάμαι καλά..όχι και λίγα για την σημερινή εποχή :(

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδεια κι ευχαριστω για τις απαντησεις και συμβουλες. πηγα ρωτησα, το ανταλλακτικο εχει 208 και 30 εργασια με καθαρισμα μου ειπε μαζι τα σωληνακια.

 

Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

Μάλλον θέλει βγάλσιμο και καθάρισμα.Δεν ξέρω τι πρόβλημα μπορεί να παρουσιάσει στη λειτουργία του κινητήρα αλλά αν είναι βουλωμένη δεν αφήνει τις αναθυμιάσεις να εισέλθουν στην εισαγωγή.

δεν μου παρουσιαζει καποιο προβλημα συγκεκριμενο, ισως λιγο να χει αυξηθει η καταναλωση αλλα σε ελαχιστο ποσοστο της ταξης του 5%

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδεια κι ευχαριστω για τις απαντησεις και συμβουλες. πηγα ρωτησα, το ανταλλακτικο εχει 208 και 30 εργασια με καθαρισμα μου ειπε μαζι τα σωληνακια.

 

δεν μου παρουσιαζει καποιο προβλημα συγκεκριμενο, ισως λιγο να χει αυξηθει η καταναλωση αλλα σε ελαχιστο ποσοστο της ταξης του 5%

 

Αν θες να την αλλάξεις οπωσδήποτε τότε ψάξου σε κανένα εξωτερικό συνεργείο για να γλυτώσεις το επιπλέον 40άρι..

Αλλιώς καθάρισέ την, σβήστε το σφάλμα κι αν στο ξαναβγάλει υπάρχει τρόπος να την βγάλεις καθαρή μόνο με ένα 20άρικο-30άρι εργασία και να μην την αλλάξεις..

 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να το βγαλω μονος μου και να το καθαρισω δηλαδη? ειναι τιποτα δυσκολο?

 

Δύσκολο δεν είναι μιας και η διαδικασία είναι βίδωμα-ξεβίδωμα.. Θέλει προσοχή στο να μην σου φύγει καμιά φλαντζούλα ή βίδα μέσα στον χώρο του κινητήρα και μετά την ψάχνεις..επίσης χρειάζεσαι και καλώδιο vag com για να της δώσεις τις βασικές ρυθμίσεις της αφού την καθαρίσεις.. θα σου πρότεινα να πας σε ένα εξωτερικό συνεργείο να το κάνεις γιατί δεν αξίζει να παίξεις με τις πιθανότητες να σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και κάτι να γίνει λάθος για 20-30€..

 

Link to comment
Share on other sites

καλα ναι βεβαια! αλλωστε το ειδα και λιγο πριν που το επλενα κι εχει κατι περιεργες βιδουλες κι ειναι και λιγο δυσκολο το σημειο. για αρχη ισως το παω για ενα καθαρισμα. ευχαριστω και παλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Μη δώσεις λεφτά αμέσως, δοκίμασε το παρακάτω πρώτα με καλώδιο, είναι τσάμπα. Εμένα με έσωσε από τα έξοδα.

Exhaust Gas Recirculation (EGR) Valve Adaptation

Most VW/Audi/Seat/Skoda gasoline engines with Exhaust Gas Recirculation (EGR)

Prerequisites (General):

Ignition ON

Engine OFF

Battery voltage at least 11.5 V

[select]

[01 - Engine]

[Meas. Blocks - 08]

Select Group 074.

[Go!]

MVB 074.1: Min Position in Volts

MVB 074.2: Max Position in Volts

MVB 074.3: Potentiometer voltage

MVB 074.4: Adaption status: (Run/OK/etc)

[switch to Basic Settings]

MVB 074.4: Adaption status: (Run) then it should change to (ADP OK)

[switch to Measuring Blocks]

[Close Controller, Go Back - 06]

Special Notes:

For ECU's using ME 7.5, the coolant temp needs to be between 10 and 50 °C.

In case the adaptation fails switch OFF the Ignition for 30 Seconds, then switch it ON and try again.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 

 

Σημερα μετα απο επισκεψη στο συνεργιο ( αναμενη λυγνια μηχανης ) μου ειπαν οτι θελει αλαγμα η EGR αντλια. 

Δεν μπωρο ομως αυτον τον καιρο να μεινω χωρισ αυτοκινιτο. 

Ξερει κανενας ποσο επικινδυνο ειναι αν την αλλαξω αργοτερα? δηλαδη θα μου βγει καμια μεγαλητερη βλαβη ?

 

Link to comment
Share on other sites

έμενα με το ιδιο αυτοκίνητο και το ιδιο προβλημα εδω στην Κυπρο μου ειπαν οτι δεν μπορεις να την καθαρίσεις γιατι ειναι ηλεκτρονική και πρεπει να γινει αντικατασταση .............140 ευρώ εκτος τα εργατικά ........ότι νάνε εδώ τα μαστορια 

Edited by mike73
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα. Άναψε το λαμπάκι check engine (κίτρινο) και πήγα το πήγα στον ηλεκτρολόγο που το πάω συνήθως και μου είπε ότι είναι η Egr βαλβίδα. Κόστος μου είπε 150€ αν θυμάμαι καλα. Είναι αρκετό καιρό έτσι αλλα δεν φαίνεται κάτι διαφορετικό στην όλη λειτουργία του αυτοκινήτου. Η τιμή είναι σωστή; Μπορώ να βρω το ανταλλακτικό απο κάπου;

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2017 at 0:39 ΠΜ, GeorgeSmirlis said:

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα. Άναψε το λαμπάκι check engine (κίτρινο) και πήγα το πήγα στον ηλεκτρολόγο που το πάω συνήθως και μου είπε ότι είναι η Egr βαλβίδα. Κόστος μου είπε 150€ αν θυμάμαι καλα. Είναι αρκετό καιρό έτσι αλλα δεν φαίνεται κάτι διαφορετικό στην όλη λειτουργία του αυτοκινήτου. Η τιμή είναι σωστή; Μπορώ να βρω το ανταλλακτικό απο κάπου;

Το ανταλλακτικο απο αντιπροσωπεια ή απο μαγαζι με ανταλλακτικα. Δεν θα δυσκολευτεις να το βρεις.

Για δοκιμη μπορει να σου σβησει το σφαλμα και να δεις αν αναψει ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έχω παιδια μου χάλασε το EGR αξίζει να το κλείσω η αλλαγή Egr

6521des-960.jpg

Link to comment
Share on other sites

To καπακι της βγαινει ευκολα? Αν βγαλεις το γραναζει, το κλαπετο της egr (μαυρο ημικυκλικο γραναζι) μενει στην ιδια θεση?

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι βγαίνει Πολι εύκολα με 6 βίδες ...Το μαύρο δεν βγάνει το έχω ψάξει και στο ίντερνετ και δεν μπόρεσα να βρω το ποσ βγαίνει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντός το .μαύρο ημικύκλιο γυρνάει κανονικά μόνο που σπάσανε τα δοντάκια...σιμερα ρώτησα και σε συνεργείο η αλλαγή egr η πρόγραμμα το οποίο καταργεί το egr αυξήσει δύναμης κινητήρα και χαμηλή καταναλώσει βενζίνης κόστος 400 ευρο ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά αγόρασα μια Μεταχειρισμένη egr και αύριο λέω να την αλλάξω μόνος μου γνωρίζει κανένας αν ο συγχρονισμός είναι υποχρεωτικός δεν έχω τα καλώδια της βακ Κομ 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20190413_115110.thumb.jpg.8e3184e121ac9ca4b1f9d92e15fdb35b.jpgIMG_20190413_115116.thumb.jpg.63f4580a6bb0dab37c7ccc300a3b67ee.jpgIMG_20190413_115158.thumb.jpg.f69de784e3676f6575f8f7c4289db782.jpg

On 2/4/2019 at 10:38 ΜΜ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΦΟΥΞΕΝΙΔΗΣ said:

Καλησπέρα παιδιά αγόρασα μια Μεταχειρισμένη egr και αύριο λέω να την αλλάξω μόνος μου γνωρίζει κανένας αν ο συγχρονισμός είναι υποχρεωτικός δεν έχω τα καλώδια της βακ Κομ 

Τελικά φίλε θέλει ξανά ρύθμιση έμαθες? Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και ψάχνω για μεταχειρισμένη , αν μπορείς να μου πείς από που και πόσο?

Ευχαριστώ.

Edited by Gorgolemiss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.