Jump to content
blugosi

Λαμπάκι Esp, Πίεσης Ελαστικών Και Κινητήρα Μαζί

Recommended Posts

Εγω τα άλλαξα όλα .Δεν ειχε η αντιπροσωπεία ετοιμοπαράδοτα και γι'αυτο αγορασα ενα σετ NGK απο μαγαζί με ανταλλακτικά.

Aν εβαζα γνήσιο θα άλλαζα μονο ενα.

Στο δικό μου χάλασε του πρώτου κυλίνδρου και για την ακρίβεια δεν χάλασε το μπουζοκαλώδιο αλλα η μπουζόπιπα.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και από εμένα.

Λοιπόν, αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με τον κινητήρα του δικού μου ΠΟΛΟ1.2 ΤSI, 105hp την περασμένη Παρασκευή βράδυ ταξιδεύοντας από Αθήνα στην Αρεόπολη Λακωνίας και έχοντας 80.000χλμ αγορασμένο τον Μαίο του 2010. Περίπου 10 χιλιόμετρα πριν την Σπάρτη και πάνω σ'ένα προσπέρασμα ο κινητήρας έχασε δύναμη και άναψαν τα λαμπάκια στο ταμπλό το EPC, του κινητήρα, της πίεσης ελαστικών και κάποιο άλλο που δεν θυμάμαι τώρα. Το αυτοκίνητο δεν τραβούσε και η μηχανή ρετάριζε και φαινόταν να δουλεύει με τρεις κυλίνδρους. Να μην τα πολυλογώ το πήγα συνεργείο την επομένη και το vag-com έδειξε ότι δεν δούλευε ο τρίτος κύλινδρος. Ο μηχανικός άλλαξε το μπουζοκαλώδιο  και όλα έφτιαξαν. Κόστος 20 ευρώ. Θα πρέπει να αλλάξω όλα τα μπουζοκαλώδια?

Στο δικό μου τα άλλαξαν όλα μέσα στην εγγύηση, χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα. Υπήρχε οδηγία μου είπαν...

Link to comment
Share on other sites

Blugosi πως τα πάει το πολακι; Με την καδένα τελικά βρηκες λύση; Εγώ είμαι στην τρίτη καδένα τώρα (εγγύηση φυσικά). Βγήκε κανας κωδικός που να λύνει οριστικά το πρόβλημα της καδένας; Γνωρίζεις; Αν θεωρείται off topic απάντα και με pm. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και από εμένα.

Λοιπόν, αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με τον κινητήρα του δικού μου ΠΟΛΟ1.2 ΤSI, 105hp την περασμένη Παρασκευή βράδυ ταξιδεύοντας από Αθήνα στην Αρεόπολη Λακωνίας και έχοντας 80.000χλμ αγορασμένο τον Μαίο του 2010. Περίπου 10 χιλιόμετρα πριν την Σπάρτη και πάνω σ'ένα προσπέρασμα ο κινητήρας έχασε δύναμη και άναψαν τα λαμπάκια στο ταμπλό το EPC, του κινητήρα, της πίεσης ελαστικών και κάποιο άλλο που δεν θυμάμαι τώρα. Το αυτοκίνητο δεν τραβούσε και η μηχανή ρετάριζε και φαινόταν να δουλεύει με τρεις κυλίνδρους. Να μην τα πολυλογώ το πήγα συνεργείο την επομένη και το vag-com έδειξε ότι δεν δούλευε ο τρίτος κύλινδρος. Ο μηχανικός άλλαξε το μπουζοκαλώδιο  και όλα έφτιαξαν. Κόστος 20 ευρώ. Θα πρέπει να αλλάξω όλα τα μπουζοκαλώδια?

Τα ίδια μου έκανε το καλοκαίρι το δικό μου το παγωτατζίδικο.

 

Οπότε άλλαξα και τα τέσσερα τα μπουζοκαλώδια (beru) και επιπλέον και τα τέσσερα μπουζί αν και τα είχα αλλάξει προ 20.000 χλμ. Τα άλλαξα γιατί τα μπουζί του 3ου και του 4ου κυλίνδρου ήταν χάλι μαύρο. Λες και τα είχα 200.000 χλμ επάνω. Έκανα και μια ευθυγράμμιση (άσχετο) έβγαλα και μια κάρτα καυσαερίων (ακόμη πιο άσχετο)... Πάει το 200-άρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.