Jump to content
jimmakosGTI

Βενζινες Στα Λαδια.

Recommended Posts

καλημερα παιδια χρονια πολλα, καλη χρονια, σε ολους. Εχω ενα golf gti v, και εδω και καιρο βλεπω βενζινη στα λαδια. τα αλαζω πολυ συχνα, και το προβλημα παραμενη. εχω αλαξη 2 αντλιες υψηλης, μια καινουργια και μια μεταχειρισμενη,και δεν βλεπω να γινεται προκοπη. μηπως καποιος φιλος αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα να με βοηθηση ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

το ζησα....λοιπον φιλε η βενζινη να υποθεσω εμπαινε στο μοτερ απτο λαστιχακι της αντλιας μεσα...και πεσμου οτι ειχες βαλει καμια Kmd εγω με αυτην το επαθα αυτο....εχεις προγραμμα στο αμαξι μηπως και εχεις σηκωσει πιεση στα μπεκ???εγω το λυσα με αλλγη σε απρ και τελειωσα..σου κανει και κροτους μπαμ μπαμ οταν το πατας?και προσεχε με την βενζινα μεσα γιατι αν το αφησεις πολυ καιρο καταστρεφει ολες τις τσιμουχες αλλα και ειναι επικινδυνο για μπαμ το μοτερ...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

και τα δικα μου λάδια βενζίνη μυρίζουν παιδιά. Αλλά  μου είπαν  ότι είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ειναι φυσιολογικο να μυριζουν τ αλαδια βενζινα γιατι σπανε τα λαδια πρωτα απο ολα μ ετην βενζινη και ο τροπος για να το δεις βγαζει τα λαδια και μετρας ποσα λιτρα εχει μεσα.αν εχει πανω απο το κανονικο πχ 4.5 λιτρα λαδι στο γτι και βρεις κανα 7 λιτρα μιχ βενζινα -λαδια τοτε ειναι ανυσηχιτικα τα πραγματα και παμε για αμεση επισκευη της αιτιας που μας φερνει τη βενζινα μεσα στο μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω λευτέρη. από την άλλη δεν μπορεί να έχεις αλλάξει την αντλία υψηλής 50 φορές και πάλι να έχει πρόβλημα. εγώ πχ τα έχω όλα μαμα και όντως μυρίζει. το προσέχω πολύ. Ισχύει όμως πως όταν κάνεις μικρές αποστάσεις σε πόλη μέσα  χωρις να προλάβουν να  ζεσταθουν τα λάδια αυτό συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αλλο το να σου μυριζει και αλλο ν ατα μετρας και να τα βρισκεις παραπανω....για μετρησε πρωτα στην επομενη αλλαγη λαδιων και δες εμενα πχ μετα απτηνα λλγη την αντλιας δεν ξαναμυρισε ποτε του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως αν χάνει βενζίνη η αντλία υψηλής και πέφτει μέσα στον κινητήρα τότε ο συνολικός όγκος του λαδιού αυξάνεται αντί να μειώνεται, όπως θα περίπενε κανένας φυσιολογικά.
Αν δεις ότι βγάζεις 4 λίτρα και πάνω τότε χωρίς δεύτερη σκέψη χρειάζεται έλεγχο η αντλία βενζίνης υψηλής πίεσης.

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαύω το συγκεκριμένο θέμα γιατί παρουσιάζω το ίδιο πρόβλημα...

Απλά θέλω να σας ρωτήσω ότι αν ειναι η αντλία υψηλής δεν θα είχε και συνέπειες στην απόδοση του κινητήρα;

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαβω το συγκεκριμένο θέμα γιατί παρουσιάζω το ίδιο πρόβλημα...

Απλά θέλω να σας ρωτήσω ότι αν ειναι η αντλία υψηλής δεν θα είχε και συνέπειες στην απόδοση του κινητήρα;

Στην αρχη ειναι μικρη η διαρροη και η πτωση αποδοσης της αντλιας.

Μετα η φθορα ειναι μεγαλυτερη και εχει προβλημα ψεκασμου στο ρελαντι και στη μεσαια κλιμακα στροφων.

Καθολη την περιοδο φθορας, αναλογη ειναι και η διαρροη ποσοτητας βενζινης στα λαδια του μοτερ.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήγα και στον δευτερο μηχανικό.

Ο ένας λέει ότι είναι θέμα μπεκ και ο άλλος αντλίας υψηλής.

Πείτε μου εσείς τώρα ποιον να ακούσω.

Επίσης ο δεύτερος μου είπε επειδή έχει γίνει αυτό με την ανάμιξη της βενζίνης στα λάδια θα πρέπει να γίνει άνοιγμα μοτέρ και ρεκτιφιέ.

Απλά βλέπω ότι και ο φίλος πρώτα που άνοιξε το θέμα άλλαξε 2 αντλίες και δεν διορθώθηκε το πρόβλημα γι αυτο και εγώ φοβάμαι μην την πάθω έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.