Jump to content
apoelara89

Ποιο Μεγαλες Ζαντες Σε Golf Gt

Recommended Posts

παιδια την γνωμη σας ,εχω το golf mk5 gt 170ps με 17'' ζαντες (225/45/17) και μιας και θελω καινουργια ελαΣτικα θα αλλαξω και την ζαντα.. θελω την γνωμη σας να μου πειτε αν βαλω 18'' ζαντες αν θα χασω σε δυναμη,βασικα θελω καποιος να με ενημερωση για τα μειονεκτηματα της ποιο μεγαλη ζαντας (17''--->18'') σε golf mk5 gt

 

eyxaristw

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κοπανημα με τις 18 σε βαθμο απελπησιας.

Νομιζω οι δρομοι μας δεν κανουν για αυτην την διασταση.

Εγω το μετανιωνω καθημερινα

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και επισεις κατι αλλο που ή8ελα να ρωτησω αμα μπορει καποιος να μου απαντησει ειναι οτι στους καιρους που ζουμε δεν μου φτανουν τα χρηματα για αυ8εντικη ζαντα..αν αγορασω replica τι πρεπει να προσεξω? τι μειονεκτματα εχει? στην προτη λακουβα σε δρομο θα γινει απο κυκλος οβαλ??!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι 17 στο 5άρι δείχνουν αρκετά μεγάλες γενικά, προσωπικά δεν θα πήγαινα σε 18. Στο 6άρι όντως οι 17 δεν δείχνουν και τόσο μεγάλες, αλλά νομίζω το 5άρι είναι ΟΚ.

 

Τώρα τα μειονεκτήματα των 18 είναι γνωστά λίγο-πολύ..το μόνο πλεονέκτημα βασικά είναι η εμφάνιση. Κατα τ άλλα δεν έχει κάποιο (+) σε κάποιο άλλο τομέα. Η αίσθηση εξάλλου και το κράτημα ενός 225-45-17 ελαστικού σε σχέση με ένα 225-40-18 δεν έχει μεγάλη διαφορά, για να μην πω ότι το απόλυτο 40άρι προφίλ δυσκολεύει τα πράγματα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες, η διαφορα θα ειναι κυριως εμφανισιακη. Παλαιοτερα ηταν και οικονομικη αλλα λογο κρισης οι διαφορες σε λαστιχα μεταξυ 40/18 και 45/17 εχουν εκμηδενιστει σχεδον. Σχετικα με τις ρεπλικα, δεν θα εχεις θεμα. Υπαρχουν οι επωνυμες WSP με εγγυηση κατασκευης και δεν εχεις θεμα και οι πολωνορωσικοκινεζικες που παιζουν κατα κορον. Σε αυτες μπορει η μια απο τις 4 να εχει καποιο θεμα (πχ λιγο τζογο) και εκει θα παιξει ρολο ο λαστιχας σου, αν ειναι ατομο εμπιστοσυνης ή σωστος επαγγελματιας και σου πει ναι φιλε στην αλλαζω χωρις να σε πρηξει. Μετα υπαρχει και ο παραγωντας βαρος αν το ψαχνεις πολυ, που σιγουρα υστερουν. Δες τι σε συμφερει απο τιμη και αποφασισε. Φοραω ρεπλικες, δεν εχω κανενα θεμα μετα απο 45000χλ που τις εχω.Παντως φροντισε να κουμπονουν κατ ευθειαν επανω και να μην ασχολιθεις με δακτυλιδια.

Link to comment
Share on other sites

Οι 17 στο 5άρι δείχνουν αρκετά μεγάλες γενικά, προσωπικά δεν θα πήγαινα σε 18. Στο 6άρι όντως οι 17 δεν δείχνουν και τόσο μεγάλες, αλλά νομίζω το 5άρι είναι ΟΚ.

 

Τώρα τα μειονεκτήματα των 18 είναι γνωστά λίγο-πολύ..το μόνο πλεονέκτημα βασικά είναι η εμφάνιση. Κατα τ άλλα δεν έχει κάποιο (+) σε κάποιο άλλο τομέα. Η αίσθηση εξάλλου και το κράτημα ενός 225-45-17 ελαστικού σε σχέση με ένα 225-40-18 δεν έχει μεγάλη διαφορά, για να μην πω ότι το απόλυτο 40άρι προφίλ δυσκολεύει τα πράγματα..

 

Δε μπορω να πω για το 6αρι αλλα στο 5αρι ειναι που δειχνουν μικρες οι 17. Αν δεν ηταν θεμα το κοπανημα στο δρομο θα πηγαινα σιγουρα για 19αρες

Link to comment
Share on other sites

Αφου το θεμα αφορα και την ιπποδυναμη, να κανω και εγω την ερωτησουλα μου για να μην ανοιγω αλλο τοπικ.

ΟΚ, το καλοκαιρακι θα παω για το Revo1 και επειδη τα λαστιχα τα μαμα ηταν σαπια οταν το αγορασα το αμαξι (πριν 2 μηνες) προτιμησα

να κανω την αλλαγη κομπλε, ζαντολαστιχο 18" κυριως για ομορφια. Το γνωριζα οτι στα 140 αλογα θα χασω αρκετα, αλλο αμαξι θα ελεγα, αλλα με τα 200-210 τι λεει;;

Θα τα σηκωνει για πλακα φανταζομαι ετσι; H 15αρα μου εσκαβε με τα 140 οποτε το ανοιγα.

Μπορει καποιος με Revo1 και 18" να με ενημερωσει σχετικα;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Και η διάφορα 17 με 18 απλα μεγάλη στην αίσθηση. Το gt που είχα ηταν μια χαρα με 17 αλλα τώρα τα 18 ακόμα καλύτερα. Οπότε πας, πες μηπως παμε μαζι

Link to comment
Share on other sites

παιδια την γνωμη σας ,εχω το golf mk5 gt 170ps με 17'' ζαντες (225/45/17) και μιας και θελω καινουργια ελαΣτικα θα αλλαξω και την ζαντα.. θελω την γνωμη σας να μου πειτε αν βαλω 18'' ζαντες αν θα χασω σε δυναμη,βασικα θελω καποιος να με ενημερωση για τα μειονεκτηματα της ποιο μεγαλη ζαντας (17''--->18'') σε golf mk5 gt

 

eyxaristw

αν θες εμφανιση βαλε 18''. θα δειξουν καλητερα στο golf γιατι εχει μεγαλους θολους. με την προ'υ'ποθεση να το ρηξεις ενα καλο χαμιλωμα, αμα το εχεις για κοντρες κρατα  τις 17αρες

Πολυ κοπανημα με τις 18 σε βαθμο απελπησιας.

Νομιζω οι δρομοι μας δεν κανουν για αυτην την διασταση.

Εγω το μετανιωνω καθημερινα

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

τι διαφορα εχει το κοπανημα στις 17αρες και τις 18αρες? η αναρτηση παιζει τον κυριο ρολο. 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα η αναρτηση εχει τον κυριο λογο αλλα εξαιτιας χαμηλοτερου προφιλ απο 17 σε 18 χανεις αρκετα την ανεση στην καμπινα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τους δρόμους μας στο μόνο πράγμα που υπερτερεί η 18αρα είναι η εμφάνιση. Σε όλα τα άλλα είναι μείον. Εγώ που τις είχα παλαιότερα στο 5αρι gti το είχα μετανιώσει που τις είχα βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Και η διάφορα 17 με 18 απλα μεγάλη στην αίσθηση. Το gt που είχα ηταν μια χαρα με 17 αλλα τώρα τα 18 ακόμα καλύτερα. Οπότε πας, πες μηπως παμε μαζι

 

Αν δεν εισαι στη Ροδο δυσκολα θα παμε μαζι Σταμο! Αν και θα ηθελα ενα ομαδικο Revo θα ειχε χαβαλε και θα παιρναμε και αλλη τιμη..

 

Εσυ εχεις 18 στο GT  με μαμα αναρτηση; Δεν εγινε κατσικακι; 1,5 ποντο κατω δεν ειναι σε σχεση με το TSI;

Παντως στα 200++ δε νομιζω να παιζει ρολο 17-18-19 στο δρομο. Μονο στα dragster που ειπε σωστα καποιος.

Για τους δρόμους μας στο μόνο πράγμα που υπερτερεί η 18αρα είναι η εμφάνιση. Σε όλα τα άλλα είναι μείον. Εγώ που τις είχα παλαιότερα στο 5αρι gti το είχα μετανιώσει που τις είχα βάλει.

 

Το GTI το 5αρι δεν εβγαινε με μαμα 18" η κανω λαθος;

Edited by Entso11
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εισαι στη Ροδο δυσκολα θα παμε μαζι Σταμο! Αν και θα ηθελα ενα ομαδικο Revo θα ειχε χαβαλε και θα παιρναμε και αλλη τιμη..

 

Εσυ εχεις 18 στο GT  με μαμα αναρτηση; Δεν εγινε κατσικακι; 1,5 ποντο κατω δεν ειναι σε σχεση με το TSI;

Παντως στα 200++ δε νομιζω να παιζει ρολο 17-18-19 στο δρομο. Μονο στα dragster που ειπε σωστα καποιος.

 

Το GTI το 5αρι δεν εβγαινε με μαμα 18" η κανω λαθος;

Με 17αρες έβγαινε. Οι 18αρες ήταν στον έξτρα εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εισαι στη Ροδο δυσκολα θα παμε μαζι Σταμο! Αν και θα ηθελα ενα ομαδικο Revo θα ειχε χαβαλε και θα παιρναμε και αλλη τιμη..

 

Εσυ εχεις 18 στο GT  με μαμα αναρτηση; Δεν εγινε κατσικακι; 1,5 ποντο κατω δεν ειναι σε σχεση με το TSI;

Παντως στα 200++ δε νομιζω να παιζει ρολο 17-18-19 στο δρομο. Μονο στα dragster που ειπε σωστα καποιος.

 

Το GTI το 5αρι δεν εβγαινε με μαμα 18" η κανω λαθος;

εβγαινε τα τελευταια. με 18'' ιδιο σχεδιο με τις 17'' αλλα γιαλισμενες

Link to comment
Share on other sites

εβγαινε τα τελευταια. με 18'' ιδιο σχεδιο με τις 17'' αλλα γιαλισμενες

Ποτέ δεν έβγαινε με 18αρες στο στανταρ εξοπλισμό.Το δικό μου ήταν μοντ 08 και δεν είχε. Μόνο σαν έξτρα τις έδινε με παραγγελία

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν το λες και κατσίκι , αν και προσεχώς χαμηλωμα

x3un.jpg

 

Με γεια Σταμο, καλοταξιδες να ειναι. Καθισαν πολυ ωραια και δεν ειναι καθολου κατσικι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση....εχω το golf v gt 2009 170 ps turbo compressor....Λοιπον η μαμα ζαντες μου ειναι 225.45.17 και θελω να παω σε 18αρες...Η ερωτηση μου ειναι να παω σε 18αρες 'η να παραμεινω σε 17αρες και τι νουμερο ζαντες να παραγγειλω για να μην εχω θεμα με το αμαξι μου?? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα με τις 18, η "μαμα" διασταση τους είναι 225/40/18 για λάστιχα. Όσον αφορά τις ζάντες, offset 49, 7,5J είναι η μανίσιες brescia που έβγαλα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κατι που ταιριαζει οχι jr που βαζουν τα πιτσιρικια και τις πουλανε σε 6 μηνες.

 

Γεμισε η αγορα jr λογω φτηνης εισαγωγης και πονανε τα ματια μας πλεον απο τις καγκουριες.

 

Ριξε μια ματια στο θεμα με τις ζαντες να παρεις καμια ιδεα

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2014 at 3:07 ΜΜ, GOLFAKI 4 said:

Πολυ κοπανημα με τις 18 σε βαθμο απελπησιας.

Νομιζω οι δρομοι μας δεν κανουν για αυτην την διασταση.

Εγω το μετανιωνω καθημερινα

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

+100000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.