Jump to content
meltemie

Intercooler Mod....για Turbos

Recommended Posts

Πριν λιγο καιρο ειχα λιγη ωρα να κανω ενα Mod στο intercooler μου και να βαψω τα φρενα μου

Αγορασα μια σιτα (8X6 inches περιπου 15X21 ποντους) αλλα και αλλα μεγεθη χωρανε.... To αγορασα για $5.

Aκομη αγορασα "THX brake caliper paint" χρωματος μπλε για $8

13_10_3.jpg

Σηκωσα το αυτοκινητο

13_10_4.jpg

Oι δαγκανες ειναι μαυρες απο τα μαμα τακακια.....(Tα αλλαξα με Mintex Red Box)

13_10_5.jpg

εκανα αμμοβολη για να φυγει ολη η σκονη και η μαυριλα απο τις δαγκανες και εβαλα ταινια στα σωληνακια για να μην τα βαψω κατα λαθος.

13_10_6.jpg

τα εβαψα 2 χερια.

μετα πηρα τη σιτα και την εκοψα για να ειναι ισια.....

13_10_7.jpg

Εβγαλα το εσωτερικο του φτερου...εχει καπου 8-9 hex βιδες...που το κρατανε στο φτερο...

και ανοιξα μια τετραγωνη τρυπα 7X5 inches (καπου 15X21 ποντους) ακριβως πισω απο τη θεση του Intercooler. Eκανα τρυπες με το τρυπανι και περασα μικρες βιδες για να κρατανε τη σιτα πανω στο πλαστικο.

13_10_8.jpg

Mετα εβαψα το φτερο με τη σιτα μαζι και.... voila!!!!!!!!!!!!!

13_10_9.jpg

13_10_10.jpg

WARNING!!!!! Οι γριλιες της σιτας πρεπει να κοιταζουν προς τα κατω για να μην γεμισει το Intercooler σκουπιδια....

22.jpg

:thumbsup:

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΑ MΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒO

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

ΑΡΧΗΓΕ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΕΡΧΕΣΑΙ ΕΛΛΑΔΑ??????????

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΨΟΓΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ...

Γουσταρεις να κανουμε κανενα MOD στο πασσατ σου? :unsure: τι σου λειπει?γιατι βλεπω το πασσατ σου ειναι τζιτζι!

Αυτο το εκανα επειδη εχω λιγο μερακι και εργαλεια...υπαρχει και η ετοιμη λυση...να αγορασεις το εσωτερικο του φτερου απο Audi RS4

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος....!    :thumbsup:

Αλλα (επειδη ΔΕΝ εχω πασατ) μπορεις να μου πεις που βρισκεται ΑΚΡΙΒΩΣ το intercooler? Γιατι δεν μπορω να καταλαβω την χρησιμοτητα της σιτας...          ;)

Κοιτα καμια φοτο!!!! Τη μαρμελαδα στο ψωμι ειπαμε tongue.gif Ειναι στην πλευρα του οδηγου αναμεσα στον προφιλακτιρα και το φτερο....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα καμια φοτο!!!! Τη μαρμελαδα στο ψωμι ειπαμε tongue.gif  Ειναι στην πλευρα του οδηγου αναμεσα στον προφιλακτιρα και το φτερο....

Εννοειται πως κοιταξα τις φωτο αγορι μου....Το οτι ειναι αναμεσα στον προφυλακτηρα και στο φτερο που θες να το ξερω? Για αυτο και ρωτησα.... upyours.gif

Απο εκει και περα....χμ...ναι ισως να εχεις καλυτερη απαγωγη θερμοτητας..αρα και αποδοση...Ε...ναι ψιλοκαλη μοντιφα...Αν και οταν βαλω τον 20βαλβιδο θα στη λεω γιατι το ιντερκουλερ μου θα ειναι μπροστα...χαχαχαχαχα ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε meltemie, η μοντίφα σου είναι τόσο όμορφη και την έχεις σκεφτεί και κάνει τόσο ωραία που με κάνεις να ζηλεύω που δεν έχω intercooler να την κάνω και εγώ! Πάντα τέτοια (viva ιδιοκατασκευή!)!. Με κάνεις επίσης να ζηλεύω που δεν έχω τον εξοπλισμό σου! Και εις ανώτερα!

Link to comment
Share on other sites

πολλά φανοποιεία κάνουν αμμοβολή. αν και ο meltemie υποπτεύομαι ότι αφού ασχολείται με ανακατασκευή θα έχει και κάποιο μικρό πιστόλι αμμοβολής

Link to comment
Share on other sites

.......Eκανα τρυπες με το τρυπανι και περασα μικρες βιδες για να κρατανε τη σιτα πανω στο πλαστικο.....

Ολα ωραία, αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα να πιάσεις την σίτα με πριτσίνια ??? Φοβάμαι μήπως η βίδες με τους κραδασμούς ξεβιδώσουν. :(

Link to comment
Share on other sites

Ολα ωραία, αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα να πιάσεις την σίτα με πριτσίνια ??? Φοβάμαι μήπως η βίδες με τους κραδασμούς ξεβιδώσουν.  :(

Πριτσινια ειναι...εχω πιστολακι.

Link to comment
Share on other sites

meltemie η καμπίνα που έχει στην φωτογραφία είναι για να βάζεις μέσα στο αντικείμενο προς αμμοβολή, ώστε να μην γεμίζει ο τόπος άμμο; Περίπου πόση ώρα μπορείς να ρίχνεις μέχρι να τελειώσει η άμμος από το δοχείο και να χρειαστεί να ξαναγεμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

meltemie η καμπίνα που έχει στην φωτογραφία είναι για να βάζεις μέσα στο αντικείμενο προς αμμοβολή, ώστε να μην γεμίζει ο τόπος άμμο; Περίπου πόση ώρα μπορείς να ρίχνεις μέχρι να τελειώσει η άμμος από το δοχείο και να χρειαστεί να ξαναγεμίσεις;

Ναι...εκει μπαινει η αμμος. Δεν ειναι το κουτι για να κανεις αμμοβολη μεσα. Ενα τσουβαλι αμμος περιπου 10 κιλα εχει $5 και μπορεις να κανεις παραπανω απο μισο αυτοκινητο...αναλογα ποση αμμο αφινεις να περναει....

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: Όταν έκανες την αμμοβολή δεν είχες αφαιρέσει όλα τα ελαστικά εξαρτήματα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.