Jump to content
vangolf

Παυση Στροφομετρου-Αισθητηρας Λαμδα-Αισθητηρας Λαδιου Κοκκινο

Recommended Posts

καλησπερα και απο μενα...

Το αυτοκινητο εχει κανει ολα τα προβλεπομενα σερβις(185000χλμ).Πριν 4 μηνες μου εκανε το εξεις πηγαινοντας με σταθερη ταχυτητα 110χλμ εθνικη----κομπιασμα κινητηρα-----παυση στροφομετρου----αναμμα αισθητηρα λαμδα----αναμμα αισθητηρας λαδιου κοκκινο.

Το περιεργο ειναι οτι μετα απο ολα αυτα οταν σβησει το αυτοκινητο 1 φορα επανερχεται το στροφομετρο σβηνει το λαμπακι λαδιου αλλα παραμενει ο αισθητηρας λαμδα αναμμενος.στη 2 φορα που θα σβησει παλι σβηνει και ο αισθητηρας λαμδα.

 

Ο αισθητηρας λαμδα ειναι 5μηνων---.συμπληρωσει λαδιου δεν εχει γινει---εχει καποιος ιδεα τι γινεται.

 

το φαινομενο ηταν εντονοτερο τους καλοκαιρινους μηνες.

 

Στον εγκεφαλο δειχνει τις βλαβες αλλα τις σβηνουμε αλλα μεχρι εκει.

 

Εγινε αλλαγη βαλβιδα λαδιου--καθαρισμος μπεκ---ελεγχος πολλα/στων.

 

Πλεον 13/1 το φαινομενο εχει περιοριστει στο να κανει ενα μικρο κομπιασμα του κινητηρα αλλα χωρις να αναβουν τα λαμπακια.

 

Το αυτοκινητο ειναι Golf generation 1600 του 2002/11.

 

Δωστε τα φωτα σας...

 

και καποιο καλο συνεργειο χωρις να μου παρουν το κορμι.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

τι βλαβεσ δειχνη ο εγκεφαλοσ ??με τα λεγομενασου  δοκιμασε εναν αισθητηρασ στροφον G28 .και εαν δεν σταματαη δοκιμασε αντλια βενζηνησ και κοιταξε και τα ρευματα εαν ειναι σωστα.

Link to comment
Share on other sites

θα παω τελικα για G28 και βλεπουμε...ξερεις καποιος ποσο κοστιζει με εργασια?

 

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...εχω ενα παρομοιο προβλημα.(golf 5 1,6 FSI)..εχει αναψει το check το σφαλμα που βγαζει ειναι Ρ0441 λανθασμενη ροη συστηματος αναθυμιασεων.

Το σβηνω αλλα σε 2_3 μερες ξανααναβει. Εχω αλλαξει δοχειο αναθυμιασεων και τη βαλβιδα του που ειναι κατω απο το κεντρικο καπακι του κινητηρα,στο πισω μερος...βαζω και 100 αρα μηπως αλλα τα ιδια...μηπως ξερει κανεις;;; ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Guest panos_mirr

με παρομοιο προβλημα με τα τσεκ κ επισης μου περιοριζε τις στροφες του κινητηρα με κοφτη γυρω στις 2200στροφες  το εβαλα στον εγκεφαλο και ελεγε χαμηλη πιεση  καυσιμου  ηταν η αντλια βενζινης πισω! τωρα απο τιμη ευτυχως με καλυψε η εγγυηση!

Edited by panos_mirr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.