Jump to content
faniaros

Χρόνος Παράδοσης ?

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum κ ζητώ τη βοήθειά του για για άλλη μια φορά...

 

Να το θέμα μου,

 

Θέλω να παραγγείλω το νεό Golf 1.6 tdi Generation με τα ακόλουθα έξτρα:

 

-Night Blue metallic

-προβολείς ομίχλης

-τριάκτινο δερμάτινο πολυλειτουργικό τιμόνι

-composition media

 

Επειδή όμως το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων είναι κλειστό, θέλω να ζητήσω από τα παιδιά που έχουν πάρει το δικό τους, τι χρόνο παράδοσης είχαν, παρακαλώ αν είναι εύκολο τις εκδόσεις κ τα έξτρα που επιλέξατε...

Θα πάω κάποια στιγμή σε αντιπροσωπεία να ρωτήσω, αλλά θέλω να ξέρω κ από εσάς για να υπολογίσω στο περίπου... 

Επίσης, θέλω να μου πείτε αν ήταν συνεπείς στην παράδοση (πήρατε το αυτοκίνητο την μέρα που σας είπαν στην αρχή ή άλλαξε η ημερομηνία), γιατί όπως είπα τα χρήματα είναι κλειστά κ επειδή έχω οδηγήσει κ λατρέψει το αυτοκίνητο θέλω να το έχω το συντομότερο...

 

Σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να το διαβάσετε κ να μου απαντήσετε, το εκτιμώ ιδιαίτερα!

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρη απάντηση στο θέμα σου θα σου δώσει η αντιπροσωπεία. Πάντως από ότι γνωρίζω εφόσον το παραγγειλεις με έξτρα θέλει τουλάχιστον τρεις μήνες για να στο παραδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε, γνωρίζω ότι πρέπει να απευθυνθώ σε αντιπροσωπεία, απλά ήθελα να μάθω κ τις εμπειρίες των παιδιών από το forum

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν 3-3.5 μήνες αλλά μου ήρθε σε 5. Προγραμματίστηκε να μπει στην παραγωγή 2.5 μήνες μετά την παραγγελία. Golf mk7 tsi 140ps (act) , highline. Extra: ζάντες 17αρες (Madrid) + άλλη ανάρτηση, προβολείς Top Xenon, πακέτο light and sight, Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι καθρέπτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα...αν είσαι τυχερός και πας στην αντιπροσωπία και τους πεις τα έξτρα που θες και έχει φορτωθεί αμάξι για ελλάδα μπορεί να το πάρεις και σε λιγότερο από μήνα!!(Golf vii 1,6 tdi tungsen grey +17'' ζαντες dijon +πολυλειτουργικο τιμόνι +multimedia με Bluetooth και usb θύρα ) Αν είσαι τυχερός μπορεί να έρχεται και το δικό σου...μπορώ να πάρω την αντιπροσωπεία μου και να μάθω τί έρχεται αν θες...

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κ τους δύο πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, με βοηθάτε πολύ πραγματικά!!!

μπορώ να πάρω την αντιπροσωπεία μου και να μάθω τί έρχεται αν θες...
 

Φίλε μου, σε ευχαριστώ ειλικρινά πάρα πολύ για την καλή σου διάθεση, το εκτιμώ!!! Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω τα χρήματα διαθέσιμα μέχρι Ιούνιο κ επειδή είχα διαβάσει για πεντάμηνα + για παράδοση, είπα να ρωτήσω κ την γνώμη σας, μήπως είναι καιρός να προχωρήσω σε παραγγελία... 

Link to comment
Share on other sites

Ελέω κρίσης, λίγο απίθανο να έχουν stock με extra, έχουν τις std εκδόσεις όπως διαφημίζονται, οπότε πας για παραγγελία, ήτοι 3-3.5 μήνες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελέω κρίσης, λίγο απίθανο να έχουν stock με extra, έχουν τις std εκδόσεις όπως διαφημίζονται, οπότε πας για παραγγελία, ήτοι 3-3.5 μήνες. 

Αυτό πιστεύω κ εγώ φίλε μου, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στοκ με έξτρα ... Όπως ηλιοροφη

Κτλ ... Επίσης πολλα απο τα οχήματα με έξτρα στοκ τα χρησιμοποιούν για test drive ... (Παίζουν και κάποιες έξτρα εκπτώσεις σε αυτά...) μίλησε με μια κεντρική αντιπρόσωπια και δα σου πουν για το στοκ πανελλαδικά επίσης μπορείς να δεις τι αυτοκίνητα έρχονται απο την κοσμοκαρ τους επόμενους 1 με 2 μήνες....

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες φίλε μου, θα ρωτήσω μόλις έχω λίγο χρόνο, δεν ήξερα ότι μπορούν να μου πουν κ για αυτά που έρχονται το επόμενο δίμηνο... Όσο για τα test drive αυτοκίνητα, είμαι πολύ επιφυλακτικός δεν ξέρω αν είναι σωστή επιλογή αυτοκίνητο test drive... Από ότι μου είχαν πει όταν το οδήγησα, η έκπτωση σε αυτά δεν πάει πάνω από 2000€...

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα test drive στη vw στην Αθήνα δεν κρατούν πάνω απο 10 λεπτό (εκτός και ειναι κάποιος πελάτης στην εταιρία οπότε κρατούν πολύ περισσότερο...)

Οπότε δεν "προλαβαίνει" κάποιος να λιώσει το αυτοκίνητο... Η μισή η σχεδόν όλη η απόσταση γίνεται εκτός εθνικής οδού το πολύ σε λεωφόρο δυο λωρίδων... (Μαρούσι ιερά οδος ) τα test drive καταγράφονται και μπορείς να δεις το πλήρες ιστορικό... Οπότε δεν το θεωρώ κάτι επικίνδυνο ... Ειδικά εάν σου έδωσαν 2000 έκπτωση !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μένω Αθήνα ή κάπου κοντά, είμαι Δυτική Μακεδονία κ έχω κάνει test drive κ Ιωάννινα...  Έχεις δίκιο στο ότι τα test drive δεν διαρκούν πολύ, αλλά δεν μου ζήτησαν ποτέ στοιχεία ούτε με περιόρισαν στον χρόνο, ειδικά στην αντιπροσωπεία της πόλης μου, όπου έτυχε να γνωρίζουν σε μικρό βαθμό κάποιο συγκενή μου, μου έδωσαν το αυτοκίνητο για όσο ήθελα, χωρίς τη παρουσία κάποιου δικού τους υπαλλήλου... Οπότε σκέφτομαι γιατί να μην γίνεται το ίδιο κ με άλλους... Επιπλέον, το αυτοκίνητο σε τέσσερις περίπου μήνες είχε λίγο πάνω από 10 χιλιάδες χιλιόμετρα κ γνωρίζω ότι το αυτοκίνητο το χρησιμοποιούσε ο υπεύθυνος της αντιπροσωπείας κ η οικογένειά του σαν δικό του, είχα πετύχει τη γυναίκα του να κάνει ψώνια με αυτό, τον ίδιο να κάνει ταξιδάκια κ γενικά να το χρησιμοποιεί καθημερινά.... Ίσως να είμαι ιδιότροπος... Αν γνωρίζεις κάποια αντιπροσωπεία σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη ή οπουδήποτε κ είσαι σίγουρος για τη σωστή χρήση του, μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς... Θέλω να κρατήσω το αυτοκίνητο για δεκαετία + κ θέλω να είμαι σίγουρος... 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πάρε ένα όπως το θέλεις εσύ με τα έξτρα που θέλεις εσύ και ας περιμένεις, εγώ για αυτό τον λόγο το πρώτο μου γκολφ 6 που είχα πάρει περίμενα 4 μήνες και τώρα για το 2ο περίμενα 5 μήνες, αλλά είναι όπως το θέλεις εσύ. Ειδικά επαρχία τα τεστ ντραιβ τα κάνουν ότι θέλουν άστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πάρε ένα όπως το θέλεις εσύ με τα έξτρα που θέλεις εσύ και ας περιμένεις, εγώ για αυτό τον λόγο το πρώτο μου γκολφ 6 που είχα πάρει περίμενα 4 μήνες και τώρα για το 2ο περίμενα 5 μήνες, αλλά είναι όπως το θέλεις εσύ. Ειδικά επαρχία τα τεστ ντραιβ τα κάνουν ότι θέλουν άστο.

Συμφωνώ φίλε μου, για το γεγονός ότι θα κρατήσω το αυτοκίνητο για αρκετά χρόνια, θεωρώ ότι αξίζει να περιμένω για την απόκτησή του κ να είναι όπως το θέλω, αυτός είναι κ ένας λόγος που αποφεύγω μεταχειρισμένα/test drive...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντος με τα εξής έξτρα η εκδοση ειναι 1.4 tsi act higline με έξτρα την πανοραμική ηλιοροφή αναδιπλούμενους καθρέπτες 17αρες ζάντες Madrid light n sight τα φώτα top xenon χρωμα pacific blue, μου ειπαν παράδοση 15 Φλεβάρη η παραγγελία έγινε 17/10/14 και πείρε βδομάδα παραγωγής 4η βδομάδα του 2015!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ακριβώς το ίδιο αμάξι με αυτό που ανέφερες ότι θέλεις να παραγγείλεις faniaros (δηλαδή και με τα ίδια ακριβώς extra), με μόνη διαφορά το χρώμα. Όντως μου είχε πει 3 μήνες παράδοση η αντιπροσωπεία, τελικά έκανε 4, αλλα έφταιγαν απεργίες σε τελωνείο εδώ. Αν το έχει ετοιμοπαράδοτο, το παίρνεις σε 2 βδομάδες, αλλά έχε κατα νου, πως αν δεν ρωτήσεις Kosmocar, θα σου πουν τα ετοιμοπαράδοτα που έχουν οι ίδιοι (δηλαδη σε μία αντιπροσωπεία μπορεί να μην το έχουν stock, ενώ σε άλλη να το έχουν).

 

Ερώτηση (περιέργειας): Πώς και δεν σκέφτεσαι το Bluemotion;

Edited by newincity
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια φίλε newincity, μιας και ψάχνομαι ακόμα, το γλυκοκοιτάζω πάρα πολύ το Bluemotion αυτή τη περίοδο, απλά με κάτι πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα, για να κάνω απόσβεση τα 1000 περίπου Ευρώ που είναι η διαφορά από το "απλό", με βάση τα εργοστασιακά νούμερα, θα χρειαστώ κάπου στα 7 με 10 χρόνια... Να συμπληρώσω ότι όταν ανέβασα το θέμα, νομίζω ότι δεν κυκλοφορούσε το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά, πολύ χρήσιμες και το εκτιμώ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, μόνο το θέμα του 6-τάχυτου σκεφτομαι για το Bluemotion... όχι την κατανάλωση, διότι μετά από ψάξιμο, συμπέρανα ότι (περα από τα εργοστασιακά νούμερα που είναι αρκετά μακριά από την καθημερινότητα - μιλάω για συντηρητική πάντα οδήγηση) στην πραξη τα 2 μοντέλα δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρείς αρκετά καλό το πεντάρι κιβώτιο, θα προτιμούσες να έχει εξάρι το δικό σου???  Όντως οι διαφορές είναι ελάχιστες, απλά με προβληματίζει η μη-ύπαρξη ρεζέρβας στο Bluemotion...

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το 5άρι, και να πω την αλήθεια, αν δεν ήξερα ότι το Bluemotion είναι 6αρι, δε θα το σκεφτόμουν καν!... Απλά μπαίνεις σε ιδέες τύπου "γιατί όχι και στο TDI 6άρι, όπως όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα της κατηγορίας;".

Παρόλα αυτά, δεν έχω δει ουτε ένα Bluemotion να κυκλοφορεί στο δρόμο!!! Πολύ περίεργο, ενώ από την άλλη, 4 στα 5 Golf VII είναι TDI. Η μη ύπαρξη ρεζέρβας δε θα μου άρεσε πάντως...

Edited by newincity
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω δει δύο τρία Bluemotion σε Γιάννενα κ Θεσσαλονίκη, αλλά πολύ περισσότερα TDI όπως λες κ εσύ. Είναι κάτι που με απασχολεί το θέμα της ρεζέρβας πάντως όπως επίσης κ η χαμηλωμένη σπορ ανάρτηση κ οι δεκαπεντάρες ζάντες.

Link to comment
Share on other sites

Τα bluemotion κυκλωφορισαν φέτος το Μαϊο για αυτό δεν βλέπετε πολλά. Οι διάφορες δεν είναι μόνο στο σασμάν αλλά και στον κινητήρα ο οποίος είναι με 110hp. Από κατανάλωση ο κατασκευαστής λέει 3,2 μέση, εμένα μου γράφει 4,7 με όχι πολύ συντήρητηκο πάτημα,με ένα γέμισμα μου έβγαλε 900χιλιομετρα. Με 6η στης 2,5στρ -->150.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μεγάλο (+) είναι το 6τάχυτο κιβώτιο. Όλα τ άλλα είναι αμελητέα. Τα +5ps δεν νομίζω ότι κάνουν κάποια αισθητή διαφορά και όσον αφορά την sport ανάρτηση, με +300Ε στην έκδοση Generation του "απλού", παίρνει κανείς το sport πακέτο με sport ανάρτηση +17άρες ζάντες που το κάνουν και πανέμορφο. H διαφορά στην κατανάλωση δε είναι αμελητέα επίσης, έχω δει και 105άρια να βγάζουν 800-900Km στο γέμισμα. Εξάλλου όσο καλύτερη κ αν είναι η κατανάλωση, το +1000-1500Ε για το Bluemotion δεν δικαιολογείται κατ εμέ.

Link to comment
Share on other sites

Το εξαρι δινει αλλη ανεση στα ταξιδια.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.