Jump to content
golfakias mikros

Πρόβλημα Καντράν Ένδειξη Καμένης Λαμπας

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλη χρονια,μόλις αντικατέστησα τα φαναρια στο golf v μου τα οποία φοράνε λάμπες ξένον!

Το πρόβλημα μου ειναι οτι οποτε θέλει μου δείχνει βλάβη το καντράν για καμμένη δεξιά λάμπα μπροστα παρκαρίσματος,μόλις ανοίξω τα πορείας η βλάβη σβήνει!!

Αυτο το βγάζει οποτε θέλει,όχι παντα

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα παρκαρίσματος ποια ειναι;γιατι το φανάρι εχει μικρή μεγάλη σκάλα και λεντ για πορείας!

Link to comment
Share on other sites

Τα φαναρια έχουν φρυδακι με λεντ ,αλλα γιατι να μου το βγάζει το σφάλμα οποτε θέλει,μήπως εχει μείνει στον εγκέφαλο και θέλει υπολογιστή να σβηστει;

Link to comment
Share on other sites

και γω αλλαξα εδω και κανενα χρονο της λαμπες απο τα φωτα μου και εβαλα Η7R, αλλαξα και τις ψειρες για να μην υπαρχει διχρωμια. εδω και κανενα 2μηνο μου αναβει και μενα λαμπακι στο ταμπλο και μου γραφει για καμενη λαμπα ποτε δεξια ποτε αριστερα και μερικες φορες και στις δυο μεριες. μεχρι τωρα μου το εχει κανει καμια 10αρια φορες. αν παιξω λιγο με το διακοπτη φωτων αμεσως σβηνουν. γιατι το κανει αυτο τωρα και δεν το εκανε απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

Καλη Χρονια σε ολους! Σας ευχομαι υγεια και αςφαλη ταξιδια!
Ενα χρονο αργοτερα ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι πριν μια εβδομαδα μου συνεβει το εξης στο Golf V που εχω.
Μια ημερα μου αναψε η πορτοκαλι ενδειξη στο καντραν με το μηνυμα οτι η εμπρος αριστερη λαμπα πορειας ειναι καμμενη. Πραγματι η λαμπα δεν αναβε.
Το πηγα στην Karenta πιστευοντας οτι σε 5 λεπτα θα εχω τελειωσει. Μετα απο 1 ωρα (!!!) μου ειπε ο τεχνικος οτι δεν φταιει η λαμπα αλλα ο εγκεφαλος που την ελεγχει!
Ο εγκεφαλος εχει κοστος ανταλλακτικου 390 €!!!!
Μου ηρθε εγκεφαλικο!
Ειναι δυνατον να συμβαινει κατι τετοιο;;
Υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να το επιβεβαιωσω;
Ευχαριστω!

Edited by sierra_sotiropoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!!!

Ο εύκολος τρόπος είναι να βάλεις μια καινούρια λάμπα και αν συνεχίσει να σου βγάζει ένδειξη καμένης λάμπας σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά.Ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος είναι να ζητήσεις να σου δείξουν τι έδειξε το διαγνωστικό ως κωδικό βλάβης για το συγκεκριμένο πρόβλημα.Αν χρειαστείς εγκέφαλο υπάρχουν άπειροι μεταχειρισμένοι.Η αντιπροσωπεία θα σου ζητήσει το λιγότερο 500 ευρώ με τα περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μενω στα Σκοπια οποτε ολα γινονται πιο δυσκολα και οι επισκεψεις σε συνεργειο περιοριζονται στις επισκεψεις μου στην Αθηνα μια φορα το διμηνο.

Λαμπα για να δοκιμασω θα μπορουσα να αγορασω και απο αλλου; Τι προδιαγραφες πρεπει να ζητησω;

Και υπαρχει πραγματικα περιπτωση να ευθυνεται ο εγκεφαλος για κατι τετοιο; Και αν ναι, ποιος εγκεφαλος ειναι αυτος, του τιμονιου;

Δεν ξερω αν εχει καμια σημασια, παντως η λαμπα δεν αναβει ουτε οταν τα εχω στη μεσαια σκαλα ουτε οταν βαζω τη μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα λέγεται κοινώς ΄΄ψείρα΄΄ και είναι Τ 10  των 5 watt.

Δεν αφορά η βλάβη τον εγκέφαλο του τιμονιού αλλά τον εγκέφαλο ηλεκτρικής διαχείρησης φωτισμού ο οποίος βρίσκεται αριστερά ακριβώς πίσω από το ντουλαπάκι του οδηγού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

Καλη Χρονια σε ολους! Σας ευχομαι υγεια και αςφαλη ταξιδια!

Ενα χρονο αργοτερα ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι πριν μια εβδομαδα μου συνεβει το εξης στο Golf V που εχω.

Μια ημερα μου αναψε η πορτοκαλι ενδειξη στο καντραν με το μηνυμα οτι η εμπρος δεξια λαμπα πορειας ειναι καμμενη. Πραγματι η λαμπα δεν αναβε.

Το πηγα στην Karenta πιστευοντας οτι σε 5 λεπτα θα εχω τελειωσει. Μετα απο 1 ωρα (!!!) μου ειπε ο τεχνικος οτι δεν φταιει η λαμπα αλλα ο εγκεφαλος που την ελεγχει!

Ο εγκεφαλος εχει κοστος ανταλλακτικου 390 €!!!!

Μου ηρθε εγκεφαλικο!

Ειναι δυνατον να συμβαινει κατι τετοιο;;

Υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να το επιβεβαιωσω;

Ευχαριστω!

 

Το προβλημα το με τον εγκεφαλο ειναι γνοστο, ο εγκεφαλοσ παθενει βλαβει οταν φοραμε λαβεσ Led φτινες, ενας φιλος μου αλλαξε ολες τις εσωτερικες λαμπες με led φτινες με προδιαγραφεσ cunbus με 15 ευρω. μετα απο ενα μηνα αλλαξε εγκεφαλο γιατι δεν αναβανε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστω!

Νομιζα οτι "ψειρα" αποκαλουσαμε την πολυ μικρη λαμπα για τα φωτα θεσης.

Οποιαδηποτε Τ10 των 5 watt κανει; Δηλαδη οποιαδηποτε βρω εδω στα Σκοπια;

Δεν χρειαζεται κατι ειδικο για να επικοινωνει με τον εγκεφαλο;

Συγγνωμη για την αγνοια αλλα το παλιο μου Polo ηταν πολυ πιο απλο. :-/

@ dj Michel

Δεν του εχω αλλαξει ποτε λαμπα. Το αγορασα δευτερο χερι πριν ενα χρονο κ υποθετω οτι φοραει αυθεντικες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστω!

Νομιζα οτι "ψειρα" αποκαλουσαμε την πολυ μικρη λαμπα για τα φωτα θεσης.

Οποιαδηποτε Τ10 των 5 watt κανει; Δηλαδη οποιαδηποτε βρω εδω στα Σκοπια;

Δεν χρειαζεται κατι ειδικο για να επικοινωνει με τον εγκεφαλο;

Συγγνωμη για την αγνοια αλλα το παλιο μου Polo ηταν πολυ πιο απλο. :-/

Σωστά αναφέρεσαι στα φώτα θέσης.Αν όμως εννοείς τη μεσαία σκάλα των φώτων τότε ο λαμπτήρας είναι Η7.Συγγνώμη μάλλον δεν κατάλαβα ορθώς τα λεγόμενά σου.

Link to comment
Share on other sites

Professor σ´ ευχαριστω για την απαντηση σου.

Ναι, τα μεσαια εννοω, τα φωτα πορειας.

Οποτε απλα ψαχνω για μια Η7;

Τη βρισκω μονο σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα νέα μου...

πήγα σε συνεργείο εδώ και άλλαξα λάμπα Η7. Ούτε η καινούργια δούλεψε!

Βάλαμε την παλιά στο άλλο φανάρι και άναψε.

Συνεπώς δεν φταίει η λάμπα.

Το έβαλαν σε VAGCOM με τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Fault Code: 00978

Lamp for Low Beam (M29)

010 Open or Short to Plus

Freeze Frame

Fault status: 01101010

Fault Priority: 1

Fault Frequency: 1

Freeze Frame: ON

 

Αυτοί (με μεγάλοι δυσκολία στην επικοινωνία λόγω γλώσσας) δεν ήξεραν πως να το ερμηνεύσουν. Ίσως το φανάρι, ίσως η καλωδίωση,...κλπ

Μήπως κανείς από εσάς το έχει δει αυτό το Error Code;

Έχετε καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. το είδα κι εγώ αλλά ουσιαστικά σου λέει απλά να τα ψάξεις όλα χαχα

Τη λάμπα την δοκίμασα, δεν φταίει.

Τις ασφάλειες τις μέτρησαν, δουλεύουν.

Καλώδια πίσω από το φανάρι δεν βλέπω όπως στα παλιά (πλεξούδα) για να δοκιμάσω. 

Όσο για την κωδικοποίηση του Control Module αυτοί δεν ήξεραν κάτι.

Ο εγκέφαλος για τα φώτα είναι ο CECM σωστά;

Αυτός ελέγχει και τις κλειδαριές;

Link to comment
Share on other sites

Στο φανάρι μέσα, οι υπόλοιπες λάμπες λειτουργούν ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.