Jump to content
golfakias mikros

Πρόβλημα Καντράν Ένδειξη Καμένης Λαμπας

Recommended Posts

Ναι, μεγάλη σκάλα (προβολέας), μικρή (ψείρα) και φλας λειτουργούν μια χαρά.

Μόνο η μεσαία σκάλα (πορείας) δεν ανάβει παρ' όλο που δεν είναι καμμένη. 

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το καπώ, άνοιξε την ασφαλειοθήκη στο χώρο της μηχανής.

Βγάλε τη F25 και ξαναβάλτη να πατήσει (ή καθάρισέ τη λίγο)

Εναλλακτικά κάνε μια αλλαγή τις F25-26 μεταξύ τους.

 

Άναψε τα φώτα και τσέκαρε.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι σίγουρος ποιά είναι η F25 και η F26, άνοιξα την ασφαλειοθήκη και βρήκα μόνο δύο 30άρες η μια δίπλα στην άλλη.

Τις έβγαλα και τις αντάλλαξα θέσεις βεβαιώνοντας ότι πατάνε και οι δυο καλά. Έπειτα άναψα τα φώτα αλλά πάλι δεν άναβε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν έχεις πολυμετρο σπίτι σου. Αν έχεις θα μας λύσει τα χέρια.

 

Με ανοιχτά φώτα βγάλε στο δεξί φανάρι το ντουί έξω και βάλε τη λάμπα πάνω και κούνησέ το τσέκαρε λίγο αν κάνει σωστά επαφή.

Παίξε λίγο με την καλωδίωση του ντουί.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω πολύμετρο.

Αλλά απ' ότι έχω δεί αυτού του τύπου το φανάρι δεν έχει ντουί.

Η λάμπα κουμπώνει πάνω σε ένα πλαστικό "πιατάκι". Αυτό το πιατάκι έχει δυο μεταλλικές επαφές σαν αφτιά. Το βάζεις στο άνοιγμα του φαναριού και το περιστρέφεις να κουμπώσει. Προφανώς έτσι κάνει επαφή και κύκλωμα με κάποια σημεία που είναι στο "σώμα" του φαναριού μέσα στο κάτοπτρο.  

Link to comment
Share on other sites

Ντουί είναι είναι αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν έχει κανένα καλώδιο πάνω του!

Είναι ένα απλό πλαστικό "πιατάκι". Και αφού το κουμπώσω στο φανάρι πίσω του βιδώνει ένα ακόμα μεγαλύτερο πλαστικό καπάκι, προφανώς για στεγανοποίηση. 

Η μόνη πλεξούδα με καλώδια που είδα φαίνεται να πιάνει πιο πλάι, πίσω από το κάτοπτρο του προβολέα αλλά και πάλι αυτό που βλέπω δεν θυμίζει την κλασσική καλωδίωση που είχα πχ στο Polo όπου κάθε λάμπα έπιανε σε ντούι με δική του καλωδίωση. 

Link to comment
Share on other sites

Το ντουί της Η7 έχει 2 καλωδιάκια

post-5289-0-93862100-1420738859_thumb.jp

 

Πρέπει καταρχήν να μετρηθεί η γραμμή μέχρι το ντουί αν φέρνει ρεύμα.

 

Η φίσα (βρίσκεται στο πίσω μέρος) του φαναριού είναι αυτή:

 

post-5289-0-89196000-1420739249_thumb.jp

 

Μπορείς να την αφαιρέσεις και να ρίξεις λίγο σπρεύ επαφών.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Νομίζω πως έχουμε διαφορετικό φανάρι.

Έβγαλα κάποιες φωτογραφίες από το δικό μου για να σας δείξω.

Αυτή είναι η πίσω όψη του φαναριού (συγκεκριμένα του κατόπτρου της μεσαίας σκάλας) με το καπάκι κλειστό.

post-24075-0-56535100-1420797029_thumb.j

 

Όταν το ξεβιδώσω αποκτώ πρόσβαση στο ντουί το οποίο πάνω του δεν έχει κανένα καλώδιο. Περιστρέφεται κατά περίπου 90 μοίρες και βγαίνει με την λάμπα πάνω του.

post-24075-0-34907100-1420797311_thumb.j

Τα δυο κίτρινα βέλη δείχνουν τις επαφές οι οποίες όταν το ντουί περιστραφεί κάνουν κύκλωμα με αντίστοιχες επαφές στο φανάρι.

 

Αυτή είναι η πίσω όψη του φαναριού μετά την αφαίρεση του ντουί (δυστυχώς δεν βγήκε καθαρή)

post-24075-0-61148300-1420797516_thumb.j

 

Τέλος, αυτό είναι το ντουί και το πλαστικό καπάκι που σφραγίζει το φανάρι.

Βλέπετε πως η πλάτη του ντουί είναι απλά σαν λαβή για να το πιάνεις και να το κουμπώνεις, δεν έχει απολύτως κανένα καλώδιο πάνω του.

post-24075-0-56943300-1420797661_thumb.j

 

Η μόνη φύσα με καλώδια που έρχεται στο φανάρι κουμπώνει πλάγια πίσω από το κάτοπτρο της μεγάλης σκάλας.

post-24075-0-42188100-1420797855_thumb.j

Το κίτρινο βέλος δείχνει την φύσα, το κόκκινο το λαστιχένιο καπάκι που καλύπτει την πλάτη του κατόπτρου τηε μεγάλης σκάλας (προβολέα)

 

 

Edited by sierra_sotiropoulos
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τις επαφες εντος του φαναριου αν δινουν ρευμα. Εκει που ακουμπανε οι επαφες του γκρι ντουι.

Α)αν εχει δεν κανει καλη επαφη οταν το κουμπωνεις

Β) αν δεν εχει βγαλε τη φισα του φαναριου και με λεπτα καλωδια και λαμπακι η πολυμετρο δειτε αν φερνει ρευμα στη low beam η φισα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μα αν ο εγκέφαλος έχει διαγνώσει βλάβη δεν θα έχει κόψει την παροχή ρεύματος από μόνος του;

Δηλαδή, εγώ ακόμα κι αν βάλω πολύμετρο στις επαφές του φαναριού ή στη φύσα θα βρω ρεύμα ή μήπως δεν θα βρω επειδή ο εγκέφαλος το σταματάει (άρα δεν φταίει το φανάρι ή η καλωδίωση);

Μήπως πρέπει να γίνει reset ο εγκέφαλος πριν κάνω αυτή τη δοκιμή;

Link to comment
Share on other sites

Μα αν ο εγκέφαλος έχει διαγνώσει βλάβη δεν θα έχει κόψει την παροχή ρεύματος από μόνος του;

Δηλαδή, εγώ ακόμα κι αν βάλω πολύμετρο στις επαφές του φαναριού ή στη φύσα θα βρω ρεύμα ή μήπως δεν θα βρω επειδή ο εγκέφαλος το σταματάει (άρα δεν φταίει το φανάρι ή η καλωδίωση);

Μήπως πρέπει να γίνει reset ο εγκέφαλος πριν κάνω αυτή τη δοκιμή;

Ο "εγκεφαλος" δεν κοβει ρευμα. Αν καει ασφαλεια η καλωδιωση η δεν κανει επαφη δεν αναβει.

Οπως σου εγραψα και σε προηγουμενο ποςτ πρεπει να γινει δοκιμαστικα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χθες επιτελους καταφερα να ξεκλεψω λιγο χρονο απο τη δουλεια και πηγα στο συνεργειο.

Ο μηχανικος ειχε βρει δυο μεταχειρισμενα φαναρια τα οποια κουμπωσαμε προχειρα στο αμαξι και δοκιμασαμε.

Ουτε σε αυτα αναψε η μεσαια σκαλα!

Αρα ΔΕΝ φταιει το φαναρι μου. Την καλωδιωση υποτιθεται οτι την ελεγξε αλλα δεν καταλαβα το αποτελεσμα γιατι τα αγγλικα που μιλαει για να συνεννοηθουμε ειναι σε επιπεδο "me tarzan, you jane" :-Ρ

Nikdev, εχω μπερδευτει. Αν ο εγκεφαλος δεν "κοβει ρευμα" τοτε πως ειναι δυνατον να φταιει ο εγκεφαλος γι αυτη τη δυσλειτουργια;

Gtpaonik, βαλαμε στο αμαξι το VCDS 11.11 αλλα δεν βρηκαμε πως ενεργοποιουνται τα xenon. Σε ποιο "παραθυρο" πρεπει να παω;

Ερωτηση: τελικα ο εγκεφαλος που ελεγχει τα φωτα που βρισκεται;; Αλλος μου λεει κατω απο τα πενταλ του οδηγου και αλλος μου λεει μεσα στο χωρο του κινητηρα κατω απο την ασφαλειοθηκη!

Link to comment
Share on other sites

Gtpaonik βρήκα την επιλογή. 

Πήγα στο 09 Cent. Elec. και με long coding help τσέκαρα το κουτάκι για τα xenon.

Όμως και πάλι δεν άναψε η λάμπαι και η ένδειξη στο ταμπλό, παρ'όλο που την έκανα reset, επανεμφανίστηκε λίγο αργότερα.

Έπρεπε να κάνω τίποτα ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατοχος γκολφ 6 122ρι..
Χθες οπως γυρναγα σπιτι ξαφνικα (ισως μετα απο λακουβα αλλα ηταν τιποτενια) μ "εκαψε" και τα 4 φλας + πισω φρενα 
Οντως δν αναβαν αλλα εφοσον τ ειχα ηδη ξεχασει κ παρκαρα ενω κλειδωνω τα ειδα να αναβουν (οταν ειχα αλαρμ στ παρκαρισμα δν αναβε τπτ)
Ωπα λεω.. ξανακλειδωνω αναβουν! Μπαινω μεσα βαζω μπρος αναβω αλαρμ...τπτ. Δν αναβει κανενα! 

-Τι φαση?!

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρομιο προβλημα αλλα με ολα τα φωτα φλας τα παντα εβγαζε καμενει λαμπα δεν αναβαν για καποια φαση και μετα απο λιγο αναβαν το προβλημα ηταν στην ασφαλιοθηκι στην μηχανη βραχικικλωνε μια ασφαλια και γινοταν αυτο το πραγμα αλαγμα ασφαλιοθικης.στο λεω γιατι εψαχνα κανα 2μηνο μεχρει να βρουν τι εχει γιατι ζεστενε σιγα σιγα τιν σφαλια και στις αρχες δεν φενοταν με τον καιρο ομως μαυρισε η ασφαλει σαν καμενη και φανηκε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκαρω αυριο με το πρωτο φως γτ παλι τα ιδια μ εκανε σμρ.. + λαμπα πινακιδας (ενω αναβει μ βγαζει σφαλμα καμμενης λαμπας)

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλιοθικι ειναι 100% κειτα μπροστα  για καρβουνιασμενι ασφαλια και αν μιριζει καμενο πλαστικο και ενιμωροσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ηταν ασφαλειοθηκη οχι ομως λογο καμμενης ασφαλειας.. λογο του οτι ΔΕΝ ειχα δει μπροστα οτι μ τσαλακωσαν τν πινακιδα (ποιο ζωο) κ ειχε μισοβγει μια ασφαλεια λογικα απο τ τρανταγμα..

Link to comment
Share on other sites

περιεργο μου φενετε με τσαλακωμα πινακιδας να μισο βγει η ασφαλια απο ασφαλιοθηκη που ειναι αλου για αλου η ασφαλιοθηκη.τεσπα αν εφιαξε ολα καλα τοτε 8)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οτι πιο "λογικο" μ ηρθε στ μυαλο οταν ειδα τν ασφαλεια ψιλοξεφυσομενη  κ χτυπημενο μπροστα (απο κοτσαδορο στανταρ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.