Jump to content
Paros7

Φωτα Ημερας

Recommended Posts

Μηπω ξερει κανεις αν υπαρχει λαμπα και ποια ,για να αλλαξω τα φωτα ημερας που ειναι και η μεγαλη σκαλα (σινιαλο) θελω κατι σε ασπρο η λιγο μπλε.παντως τα philips που εβαλα στα πορειας ειναι αρκετα καλα με χρωμα λιγο μπλε

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις xenon μεσαια, βαλε και στη μεγαλη

μέγα λάθος. όταν αλλάζεις σκάλα για δευτερόλεπτα θα βλέπεις μαύρο σκοτάδι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στα περισσότερα αυτοκίνητα όταν ανάβει η μεγάλη σκάλα η μεσαία σβήνει

εδω ομως μιλαμε για volkswagen. σ' αυτα δε σβηνει η μεσαια.

Δεν εχω xenon!!!!!!!!!!!!!!

τι αυτοκινητο εχεις? σβηνει η μεσαια οταν αναβεις μεγαλη?

Link to comment
Share on other sites

εδω ομως μιλαμε για volkswagen. σ' αυτα δε σβηνει η μεσαια.

τι αυτοκ

νητο εχεις? σβηνει η μεσαια οταν αναβεις μεγαλη?

. Εχω το 6αρι
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγα (και φτηνά) αυτοκίνητα πλέον χρησιμοποιείται λάμπα Η4, η οποία φιλοξενεί και τη μεσαία και τη μεγάλη σκάλα, με αποτέλεσμα να σβήνει η μεσαία όταν ανάβει η μεγάλη.

Στα περισσότερα, υπάρχει ξεχωριστό κάτοπτρο και λάμπα για την κάθε σκάλα και φυσικά, δε σβήνει ποτέ η μεσαία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγα (και φτηνά) αυτοκίνητα πλέον χρησιμοποιείται λάμπα Η4, η οποία φιλοξενεί και τη μεσαία και τη μεγάλη σκάλα, με αποτέλεσμα να σβήνει η μεσαία όταν ανάβει η μεγάλη.

Στα περισσότερα, υπάρχει ξεχωριστό κάτοπτρο και λάμπα για την κάθε σκάλα και φυσικά, δε σβήνει ποτέ η μεσαία.

αμ μπραβο. πες τα γιατι ο mk7_man θυμαται τα παλια

Link to comment
Share on other sites

και Η4 αν ειναι βαζεις χενον και δεν σβηνουν καθολου

ετσι ειναι, ειναι ηδη ζεστη η λαμπα, για αυτο δε χαμιλωνει στην αλλαγη μεσαια μεγαλη. στα Η7 γινεται αυτο που σβηνει η μεσαια και ειναι...πολυ λιγα αυτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμας με τις h15  μας εχουν κλ@σμενους για κατι καλητερο και το 6αρι χωλενει στην μεγαλη σκαλα....προσωπικα εχω καταργησει τα φωτα ημερας γινετε να βαλω h7 λαμπτηρα!? καπου ειχα βρει στο νετ ΑΛΛΑ δεν θυμαμε που οτι γινετε.....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμας με τις h15  μας εχουν κλ@σμενους για κατι καλητερο και το 6αρι χωλενει στην μεγαλη σκαλα....προσωπικα εχω καταργησει τα φωτα ημερας γινετε να βαλω h7 λαμπτηρα!? καπου ειχα βρει στο νετ ΑΛΛΑ δεν θυμαμε που οτι γινετε.....

Η7 που? στη θεση των ημερας?

Link to comment
Share on other sites

Η7 που? στη θεση των ημερας?

οχι στα πορειας-μεγαλα...νομιζω εχουν την ιδια υποδοχη στο ντουι με τα η7 ...σημειωνω οτι τα φωτα ημερας τα εχω απενεργοποιημενα.

Link to comment
Share on other sites

Στο 6άρι τα φώτα ημέρας και η μεγάλη σκάλα είναι στην ίδια λάμπα H15 στο ίδιο "ντουί".

Τώρα δεν ξέρω αν σε αυτό το ντουί της H15 κουμπώνει κανονικά η Η7 για να έχεις μεγάλη

σκάλα σε απόδωση και χρωματισμό όπως την θέλεις προσωπικά.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα. το 6αρι εχει τα απ εξω μεσαια-μεγαλη μαζι, σαν Η4 και απο μεσα εχει τα ημερας? ετσι δεν ειναι? διορθωστεμε αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μέσα στην ίδια λάμπα (Η15) τα φώτα ημέρας και την μεγάλη σκάλα.

Η μεσαία σκάλα είναι σε ξεχωριστή λάμπα (Η7 αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

η Η15 ειναι ημερας και μεγαλη μαζι?


τωρα καταλαβα. και θελει να ακυρωσει τα ημερας και να αλλαξει ντουι  Η7 να εχει μονο μεγαλη. γιατι? τοσο μαπα μεγαλη εχει το 6αρι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η Η15 ειναι ημερας και μεγαλη μαζι?

τωρα καταλαβα. και θελει να ακυρωσει τα ημερας και να αλλαξει ντουι  Η7 να εχει μονο μεγαλη. γιατι? τοσο μαπα μεγαλη εχει το 6αρι?

ακριβως!   ΜΑΠΑ το καρπουζι......συγκρινω μεγαλη στο πασσατ και μεγαλη στο γκολφ και η διαφορα ειναι χαοτικη...τουλαχιστων +20 μετρα εμβελεια με σωστες ρυθμισεις....φαντασου οτι σε στροφοδιαδρομη πισσα νυχτα βλεπω καλητερα με τα διασταυρωσης (μεσαια σκαλα) παρα με την μεγαλη....

 

p.s.βεβαια εχω  philips crystalvision......

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

ακριβως!   ΜΑΠΑ το καρπουζι......συγκρινω μεγαλη στο πασσατ και μεγαλη στο γκολφ και η διαφορα ειναι χαοτικη...τουλαχιστων +20 μετρα εμβελεια με σωστες ρυθμισεις....φαντασου οτι σε στροφοδιαδρομη πισσα νυχτα βλεπω καλητερα με τα διασταυρωσης (μεσαια σκαλα) παρα με την μεγαλη....

 

p.s.βεβαια εχω  philips crystalvision......

μηπως να μπει xenon στη μεγαλη και να ακυρωσει τα ημερας? η δε γινεται?  η οτι και να μπει λες να φταιει ο καθρεφτης του φαναριου? 

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε κάτοπτρο είναι σχεδιασμένο για συγκεκριμένη λάμπα. Αν αλλάξεις τύπο λάμπας, αλλάζει το σημείο της πηγής φωτός και η εστίαση θα είναι ότι να ναι. 

Βέβαια μιλάμε για μεγάλη σκάλα οπότε μικρό το κακό, το πολύ πολύ να μην σε ικανοποιήσει η απόδοση. Αν μιλούσαμε για μεσαία, θα στράβωνες πολύ κόσμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.