Jump to content
stsanoussis

Golf 5/6 - Rns510 (Αναβαθμίσεις, Firmaware, Κλπ)

Recommended Posts

Δοκίμασα να κάνω update τους χάρτες στο rns και ενώ ξεκίνησε κανονικά η διαδικασία μου έβγαλε σφάλμα και δεν διαβάζει το DVD με τους χάρτες.

Απο εκείνη την ωρα δουλεύει κανονικα το rns αλλα στο μενού navi δεν μπαίνει και βγάζει μήνυμα "insert navigation DVD "

Έχει κανεις DVD με χάρτες για να το κάνω να δουλέψει ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!

Πρόσφατα αγόρασα μεταχειρισμένο ενα golf variant(AVANT) του 2008, με 1.4 TSI κινητήρα στα 140 άλογα.

Εχει μέσα εγκατεστημένο εργοστασιακό navigation system RNS 510 αλλά οι χάρτες του ειναι απο το 2008!

Ξέρει κανεις που μπορω να βρω update χωρις να χρειαστεί να πληρώσω;

Η αντιπροσωπεία δεν ειναι υποχρεωμένη να μας παρέχει τις αναβάθμισεις όταν ειναι εργοστασιακό το navigation;

Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, επίσημη απάντηση απο Karenta:

Με βάση τον αριθμό πλαισίου και σε συνέχεια επικοινωνίας με το εργοστάσιο κατασκευής, δυστυχώς δεν υπάρχει ανανέωση μετά το 2007 για χάρτες Νavi και συγκεκριμένα για ΜID Navi System που διαθέτει το δικό σας αυτοκίνητο.

Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οτιδήποτε μπορούμε να σας προσφέρουμε στο μέλλον, μέσω των Εξουσιοδοτημένων Σημείων Εξυπηρέτησης Karenta A.E.

Δεν ξερω κατα πόσο ισχύει.....

Θα κατεβάσω τους χάρτες που μου είπε ο stakyrTSI για να το δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Δες στο ebay πουλάνε κοπιες. Εγώ έχω το B unit σε Passat cc 2008 και έκανα αναβαθμιση το firmware (www.rnsfirmare.com) και βρήκα χάρτες (east Europe v10) σε torrent Ψάχνεις και θα βρεις... 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έμπλεξα με το rns οπότε αναγκαστικά ψαχνομαι και έχω γεμίσει εκδόσεις firmware και χάρτες μέχρι και  52χχ για firmware και v10 απο χάρτες. Οπότε αν κάποιος χρειάζεται firmware και χάρτες εδώ είμαστε... 8)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα golf 5 του 2007 και εβαλα το rns 510 απο e bay αφου πρωτα αλαξα το canbus γιατι ετρωγε την μπαταρια,επειδη δεν το κατεχω και πολυ με τον υπολογιστει που μπορω να παω για να περασουν την αναβαθμiσμενη εκδοση με τους χαρτες;

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιον συνφορουμίστα γιατι αν πείς πως περνάς από κανένα εξουσιοδοτημένο

θα σου πάρουν το σκάλπ!

Και εσύ πάντως αν κατεβάσεις το DVD το περνάς εύκολα:

 

http://gpsunderground.com/forum/volkswagen-seat-skoda/23542-rns-510-v10-east-europa-v-10-cd_8049-a.html

 

http://gpsunderground.com/forum/volkswagen-seat-skoda/23538-rns-510-v10-west-europe-cd_8048-a.html

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορείς να περάσεις να πάρεις το DVD. Ειναι το ίδιο με το οποιο έκανα αναβάθμιση στο δικό μου άρα δουλεύει. Βέβαια την ευθύνη για την εγκατάσταση την αναλαμβάνεις αποκλειστικά εσυ, χωρις να θέλω να σε τρομαξω. Οι v10 ειναι αρκετα ενημερωμένοι τουλάχιστον στην Αθήνα που τους εχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει η εγκατάσταση των χαρτών δεν είναι τίποτα.Στην αναβάθμιση λογισμικού μπορεί να

σου κάτσει η στραβή και μετά αντί για RNS να έχεις ένα ωραίο "τούβλο" στο ταμπλό :D

Link to comment
Share on other sites

Μπά φίλε τελικά μύθος ειναι. Άμα την πατησεις, μετα σου φαινεται παιχνίδι. Μεχρι και σκληρο δίσκο αλλάζεις και βάζεις sdd 60gb. Τουβλο δεν μένει πάντως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα Golf 6 Variant 12/2009 εισαγωγής.

Έχει Navi.

Πως μπορώ να καταλάβω ποιο μοντέλο Rns είναι?

Πως θα βάλω χάρτες Ελλάδας? (Έχει μόνο Ευρώπης)

Πώς θα βάλω Ελληνική γλώσσα?

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έμπλεξα με το rns οπότε αναγκαστικά ψαχνομαι και έχω γεμίσει εκδόσεις firmware και χάρτες μέχρι και  52χχ για firmware και v10 απο χάρτες. Οπότε αν κάποιος χρειάζεται firmware και χάρτες εδώ είμαστε... 8)

Ελληνικα στο menu περνιωνται ?

Για να παιξει tv πως ελεγχουμε αν εχει τον ανταπτορα ?

Με τις αναβαθμισεις τι κερδιζεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα Golf 6 Variant 12/2009 εισαγωγής.

Έχει Navi.

Πως μπορώ να καταλάβω ποιο μοντέλο Rns είναι?

Πως θα βάλω χάρτες Ελλάδας? (Έχει μόνο Ευρώπης)

Πώς θα βάλω Ελληνική γλώσσα?

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Πατας παρατεταμενα το setup και στην δευτερη οθονη που θα εμφανισει επιλεγεις version information.

Oi xαρτες ευρωπης πειλαμβανουν και την ελλαδα.

Ελληνικα δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο είναι εισαγωγής. 

Ίσως γι' αυτό δεν έχει χάρτες Ελλάδας το δικό μου.

Που μπορώ να βρω χάρτες?

Στο ebay πουλάνε, αλλά πως θα επιλέξω ποιοι ταιριάζουν στο δικό μου? 

Edited by kougis
Link to comment
Share on other sites

Bοηθησε λιγο,μη μας τα βγαζεις με το σταγονομετρο.

Εισαγωγη απο που,Τουρκια ή αλλη ασιατικη χωρα;

Οι χαρτες ευρωπης ειναι δυο,ανατολικη και δυτικη ευρωπη.

Και οι δυο περιλαμβανουν την ελλαδα.

Με το setup παρατεταμενο πατημενο βλεπεις ποιον χαρτη φορας.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο είναι κατασκευή 12/2009.

Το GPS δεν εχει Ελλάδα και επίσης όταν πατάω το πλήκτρο phone κάνει mute στον ήχο και τίποτα άλλο. Το αυτοκίνητο εχει Bluetooth το οποίο λειτουργεί απο την οθόνη του καντράν του.

Όταν πατησω παρατεταμένα το setup και μετά το version μου εμφανίζει: Software version εχει 0212 και hardware H12. Part number 3C0035270.

Ψάχνω να βρω πως θα κανω firmware update και πως θα βάλω χάρτες Ελλάδας και ίσως αν βρω να αναβαθμισω και τους χάρτες Ευρώπης.

Edited by kougis
Link to comment
Share on other sites

Tο ηχοσυστημα σου ειναι το RNS-310

Αν googlαρεις τις λεξεις κλειδια θα βρεις τα παντα για να κατεβασεις.

7c7c324s-960.jpg

Αν κατεβάσω λάθος χάρτες ή λάθος αναβάθμιση μπορεί να βγει νοκ άουτ το RNS?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.