Jump to content
PanosTDi

Καθαρισμός (Μαύρο)

Recommended Posts

Παιδιά τα φώτα σας λίγο,

 

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος μια σειρά από προιόντα περιποίησης του αυτοκινήτου μας;

 

Από πετσέτες μέχρι πηλούς ! :)

 

Μαύρο χρώμα έρχεται και θέλω να είμαι έτοιμος για αποφυγή αράχνης και όλους τους μπελάδες που προκαλεί το χρώμα αυτό.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Kαινούριο δεν είναι το αυτοκίνητό σου???Πλύσιμο λοιπόν στο χέρι με σαμπουάν για αυτοκίνητα με πανί μικροινών,σκούπισμα με δέρμα (ας είναι και συνθετικό) και πέρασμα με κερί σε σπρέυ μετά το σκούπισμα.Της megiuars τα προιόντα είναι κορυφαία!!!

Link to comment
Share on other sites

προπλυση με αφροποιητη η με καποιον αφροποιητη χειρος και σιγουρα ένα πιεστικο για να μπορεις να διωχνεις οση περισσοτερη βρωμα μπορεις.

πλυσιμο στο χερι με δυο κουβαδες.ο ενας θα εχει το νερο με το σαμπουαν και ο άλλος θα εχει σκετο νερο για να ξεπλενεις το πανι σου.

αντι για σφουγγαρι το καλυτερο είναι να χρησιμοποιηεις ένα γαντι μικροινων η κατι με μικροινες.

για το σκούπισμα μην χρησιμοποιησεις πετσι αλλα μια μεγαλη απορροφητικη πετσετα μικροινων.

αυτος είναι ο καλυτερος τροπος για να αποκτησεις οσο το δυνατον λιγοτερη αραχνη.

δυστυχως οσο σωστα και να το πλενεις αραχνη θα δημιουργητε

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει πηλο,γυαλιστικη SRP και κερι collinite...μπορει να μου πει κανεις πως θα χρησιμοποιησω το SRP και το collinite?διαβασα οτι τη γυαλιστικη πρεπει να την αφησεις μια μερα και μετα να τη σκουπισεις ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας λίγο,

 

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος μια σειρά από προιόντα περιποίησης του αυτοκινήτου μας;

 

Από πετσέτες μέχρι πηλούς ! :)

 

Μαύρο χρώμα έρχεται και θέλω να είμαι έτοιμος για αποφυγή αράχνης και όλους τους μπελάδες που προκαλεί το χρώμα αυτό.

 

Σας ευχαριστώ.

Λοιπον για αρχη θα παρεις τα εξης

 

1)γαντι προβατου

2)ενα σαμπουαν meguiars

3)πηλο

4)μια γυαλιστικη(αν και δεν θα σου χρειαστει απο τωρα) Super Resin Polish

5)ενα καλο κερι(εγω που πηρα προσφατα επελεξα collinite 915)

6)πανακια microfiber για να στεγνωνεις το αμαξι

με αυτα πιστευω εισαι ενταξει...για περισσοτερες πληροφοριες στο detailing.gr

Link to comment
Share on other sites

προπλυση με αφροποιητη η με καποιον αφροποιητη χειρος και σιγουρα ένα πιεστικο για να μπορεις να διωχνεις οση περισσοτερη βρωμα μπορεις.

πλυσιμο στο χερι με δυο κουβαδες.ο ενας θα εχει το νερο με το σαμπουαν και ο άλλος θα εχει σκετο νερο για να ξεπλενεις το πανι σου.

αντι για σφουγγαρι το καλυτερο είναι να χρησιμοποιηεις ένα γαντι μικροινων η κατι με μικροινες.

για το σκούπισμα μην χρησιμοποιησεις πετσι αλλα μια μεγαλη απορροφητικη πετσετα μικροινων.

αυτος είναι ο καλυτερος τροπος για να αποκτησεις οσο το δυνατον λιγοτερη αραχνη.

δυστυχως οσο σωστα και να το πλενεις αραχνη θα δημιουργητε

+1

εγω εχω παρει πηλο,γυαλιστικη SRP και κερι collinite...μπορει να μου πει κανεις πως θα χρησιμοποιησω το SRP και το collinite?διαβασα οτι τη γυαλιστικη πρεπει να την αφησεις μια μερα και μετα να τη σκουπισεις ισχυει?

Απο τη στιγμη που θα περασεις το δαχτυλο σου και γινεται σκονη-φευγει μονη της, μπορεις να την βγαλεις οποτε θες και να ξαναπερασεις 2ο χερι αν χρειαζεται. Μην την αφησεις 1 μερα, δεν υπαρχει κανενας λογος. Προσεχε τα πλαστικα μονο, γιατι αμα μεινει σε αυτα φευγει δυσκολα. Αν δεν τα καλυψεις με χαρτοταινια, σκουπισε τα αμεσα με βρεγμενο πανι mf

Link to comment
Share on other sites

Με τις γυαλιστικες μην το παρακανετε δεν ειναι για χορταση.Κατεβαζουν βερνικι σιγα σιγα.Χιλιες φορες πηλος για καθαρισμο και μετα κερακι.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη γυαλιστικη η SRP δεν λειτουργει κοβοντας βερνικι αλλα εχει fillers καλυπτικες ουσιες δηλαδη που μπαινουν μεσα στην αραχνη και την κανουν να μην φαινεται...

Βερνικι κοβουν αλοιφες compound σκληρες δηλαδη που δουλευονται με αλοιφαδορο και οχι με το χερι..

Ακομα και τοτε ομως ειναι καλυτερο να κοψεις λιγο βερνικι και να απαλαγεις απο την αραχνη και τις γρατσουνιες και μετα να κερωσεις και να πλενεις πιο προσεκτικα παρα να αφησεις ενα αμαξι με το βερνικι του "πληγωμενο"..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη γυαλιστικη η SRP δεν λειτουργει κοβοντας βερνικι αλλα εχει fillers καλυπτικες ουσιες δηλαδη που μπαινουν μεσα στην αραχνη και την κανουν να μην φαινεται...

Βερνικι κοβουν αλοιφες compound σκληρες δηλαδη που δουλευονται με αλοιφαδορο και οχι με το χερι..

Ακομα και τοτε ομως ειναι καλυτερο να κοψεις λιγο βερνικι και να απαλαγεις απο την αραχνη και τις γρατσουνιες και μετα να κερωσεις και να πλενεις πιο προσεκτικα παρα να αφησεις ενα αμαξι με το βερνικι του "πληγωμενο"..

Κοβουν και παρακοβουν απλα οχι οσο οι compound που δουλευονται με αλοιφαδορο.Εκει ειναι πιο επικινδυνα τα πραγματα κι ενας ασχετος πανευκολα κανει ανεπανορθωτη ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η SRP σε κανονικο δουλεμα με το χερι δεν κοβει βερνικι..

Σου δινω το ptg να το διαπιστωσεις και μονος σου αν θες..

Ελαχιστο οπως λες κοβουν οι αλοιφες φινιρισματος για να βγαζουν τα ολογραμματα κυριως

Link to comment
Share on other sites

ακριβως όπως τα λεει ο φιλος από πανω

η srp δεν κοβει βερνικι με τιποτα αφου δεν διορθωνει αλλα καλυπτει.

καταρχήν μια χοντρη αλοιφή πολύ δυσκολα μπορει να σπασει με το χερι.

ακομα και μια μεσαια αλοιφή να χρησιμοποιησεις με το χερι το βερνικι που θα κοψει είναι τιποτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.