Jump to content
CHRIS1LOU

Δισκοπλακες-Φρενα

Recommended Posts

παιδιά καλημέρα!! έχω το passat 1.8 tsi χαρτογραφημένο στην mtm , έχει πάει στα 215 hp όπως λέει. το θέμα μου είναι οτι θέλω να βάλω καλύτερες δισκόπλακες αεριζόμενες και καλύτερα φρένα.

μπορείτε να μου πείτε γνώμες και που να πάω?

Link to comment
Share on other sites

αεριζομενες φορας και τωρα, μαλλον εννοεις χαραχτες, γνωμη μου ειναι για δισκο ψαξε για ΑΤΕ ή Brembo, και τακακι Pagid ή Textar, με αυτα δεν θα δεις μεγαλη βελτιωση στο φρεναρησμα, αλλα κρατας οσο τον δυνατον την αποδοση των φρενων σου στο μεγαλυτερο επιπεδο και οσο ποιο κοντα στα εργοστασιακα στανταρ, μετα για βελτιωση και καλυτερο φρεναρισμα πρεπει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη και να πας σε μεγαλυτερους δισκους με μεγαλυτερες δαγκανες, ισως απο golf gti αν τεροιαζουν, ή ακομα ποιο βαθια σε τετραπιστονες brempo ή απο s3, καποιος που εχει καλυτερες γνωσεις σε big brakes, θα σε κατατωπισει.

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις από 17άρες ζάντες και πάνω μπορείς να βάλεις χωρίς σχεδόν καμιά μετατροπή μπροστινά φρένα 345' από r 36 ή από s3 ή από cupra ή από r 32.Θα έχεις θεαματικά καλύτερη απόδοση στο φρενάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξεις απλα δισκοπλακα,μπορεις να βαλεις τρυπητη ή χαρακτη μαζι με καποιο πιο καλο τακακι,σωληνακια αεροπορικου τυπου και υγρα φρενων.Ετσι θα εχεις μια light αναβαθμιση στο συστημα των φρενων σου με σχετικα χαμηλο κοστος.

 

Αλλη επιλογη που εχεις ειναι να βρεις καποιο ετοιμο μεταχειρισμενο σετακι με δαγκανες-δισκους απο καποιο μεγαλυτερο μοντελο οπως R32,S3.

 

Τελευταια λυση και πιο ακριβη να πας σε κιτ 4πιστονο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξεκινησαμε να βαλουμε τα φρενα και στην πορεια ανακαλυψαμε οτι φοραει 312mm....:thumbsd:

==Απαγορεύονται οι αγγελίες στα θέματα συζήτησης==

20160924_161453_zps17fd3fbd.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχω passat b6 1,6 FSI και πρόσφατα άλλαξα πίσω τακάκια. Δεν ήμουν μπροστά όταν τα άλλαξαν και είδα μετά ότι η μάρκα είναι vector. Δεν την έχω ξανακούσει και έψαξα λίγο και είδα ότι είναι μάλλον Τούρκικη και δεν έχω ιδέα τι ποιότητας είναι. Η ερώτηση μου είναι. Να τα κρατήσω λίγο και να δω πως θα είναι ή να τα αλλάξω και να βάλω ΑΤΕ που μόνο τέτοια είχα έως τώρα και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος;  (Αν και τρώγονταν λίγο γρήγορα)

Για τα TRW τι γνώμη έχετε; Απ όσο γνωρίζω τα "μαμά" τακάκια τα φτιάχνει η TRW.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , theo13 said:

Παιδιά καλημέρα! Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχω passat b6 1,6 FSI και πρόσφατα άλλαξα πίσω τακάκια. Δεν ήμουν μπροστά όταν τα άλλαξαν και είδα μετά ότι η μάρκα είναι vector. Δεν την έχω ξανακούσει και έψαξα λίγο και είδα ότι είναι μάλλον Τούρκικη και δεν έχω ιδέα τι ποιότητας είναι. Η ερώτηση μου είναι. Να τα κρατήσω λίγο και να δω πως θα είναι ή να τα αλλάξω και να βάλω ΑΤΕ που μόνο τέτοια είχα έως τώρα και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος;  (Αν και τρώγονταν λίγο γρήγορα)

Για τα TRW τι γνώμη έχετε; Απ όσο γνωρίζω τα "μαμά" τακάκια τα φτιάχνει η TRW.

Η γνώμη μου είναι: Αφού στα έβαλαν και τα πλήρωσες δοκίμασε τα. Αν δεν μείνεις ευχαριστημένος τα πετάς και δεν ξανα πας στο συνεργείο που στα έβαλαν γιατί δεν σε ενημέρωσαν.

Αν σε ικανοποιούν γράφεις χιλιομετρα και όλα καλά.  

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε συμβουλεύει και ο από πάνω!

Την επόμενη βάλε ΑΤΕ ή TRW, αγόρασέ τα ο ίδιος και πήγαινέ τα στο συνεργείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια, ξερουμε διαμετρο δισκων μπρος και πισω σε 1.6FSI? Τι δισκοπλακες προτειματε και τι τακακια?

Σε λιγο καιρο θα γινει η αλλαγη μπρος πισω!

Ευχαριστω πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.