Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

τι???? -_-;) !Το θέμα με τα 200αρια είναι 130 σελιδες,θα φαω ολη μερα εκει!!ελα πλακα κανω...βλεπω σχεδον ολοι 63,5φ εχουν βαλει!!το oktavia rs φανταζομαι.Σαν να ξεμπούκοσε,ε?Δυστηχώς εδω στη ρόδο παντως δεν εχω κ πολλες επιλογες απο εξατμισαδες,κ βελτιωτικους οικους γενικα....εμ δεν ειναι αθηνα...κατι ασχετο τωρα:εχω δει σε μερικα γκολφακια εδω μια μασκα gt sport,με την κοκκινη λωριδα του gti k μου αρεσε αρκετα!την εχετε πετυχει?αυτη την δινει το εργοστασιο??

Ego tha sou apantiso gia ti kokini lorida -_-

Tin evale o idios, ton ksero to palikari gia ena aspro 3d de les?

Tora apo pou tin pire de ton rotisa, avtokolito tha einai.. :blush:

Vlepo omos kai 1000 na doseis gia eksatmisi den exeis provlima (tha mou peis h to ftiaxno h den to ftiaxno)

ego pantos evala mexri stigmis mia othoni, fime, xenon (giro sta 1.500 E) kai mazevo tora gia programa kai telos de me vlepo gia kati allo giati paei pooooli uuup.

Oxi gia kana xrono pantos (exoume kai doseis :rolleyes: )

Sorry gia ta greeklish, alla gia elinika prepei na vlepo to keyboard kai xano politimo xrono sillyhorse1rb5.gif

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Ego tha sou apantiso gia ti kokini lorida :rolleyes:

Tin evale o idios, ton ksero to palikari gia ena aspro 3d de les?

Tora apo pou tin pire de ton rotisa, avtokolito tha einai.. :blush:

Vlepo omos kai 1000 na doseis gia eksatmisi den exeis provlima (tha mou peis h to ftiaxno h den to ftiaxno)

ego pantos evala mexri stigmis mia othoni, fime, xenon (giro sta 1.500 E) kai mazevo tora gia programa kai telos de me vlepo gia kati allo giati paei pooooli uuup.

Oxi gia kana xrono pantos (exoume kai doseis :rolleyes: )

Sorry gia ta greeklish, alla gia elinika prepei na vlepo to keyboard kai xano politimo xrono sillyhorse1rb5.gif

Ναι νομιζω 1 ασπρο ητανε,το ειδα στο dome..αν το ξαναδεις το παλικαρι ρωτα τον κ πες μου pls ;) ...Στον Μαλλιαρακη πηγα και ρωτησα για την εξατμιση..κατσε να μαζεψω κανενα φραγκο,μεχρι να το ψαξω κ το θεμα..παντως για milltek με βλεπω,αν δεν προκειψει κατι αλλο!

Εδωσα και 700 μολις!!κ γω δοσεις εχω ακομα...

Μεγεια τα κολούδια σου!! tongue.gif ..εγω του εχω βαλει ενα φιλτρο ελευθερας.... :) βοσκης :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα! Το Σάββατο θέλω να βάλω cat back εξάτμιση αλλά ταλαντεύομαι ανάμεσα σε exhaust center και GP exhaust. Έχω το Gt 170 χωρίς πρόγραμμα, απλά με ένα φίλτρο ΚΝ. Δεν ξέρω τι έχετε ακούσει για αυτούς τους "εξατμισάδες" και θα ήθελα τη γνώμη σας από όσους έχουν φορέσει κάποια εξάτμιση από τους συγκεκριμένους και αν όχι ποιούς προτείνετε και σε τι τιμές; Έχω διαβάσει και τα άλλα topics απλά δεν μπορώ να καταλήξω!!! Μία βοήθεια ζητάω από όλους τους έχοντες Golf GT και μη, που έχουν βάλει εξάτμιση! Διαφορές με πριν σε ήχο και απόδοση υπάρχουν;;;;; Ευχαριστώ εκ των προτερων...

Edited by Black Golfeas
Link to comment
Share on other sites

Ναι νομιζω 1 ασπρο ητανε,το ειδα στο dome..αν το ξαναδεις το παλικαρι ρωτα τον κ πες μου pls :D ...Στον Μαλλιαρακη πηγα και ρωτησα για την εξατμιση..κατσε να μαζεψω κανενα φραγκο,μεχρι να το ψαξω κ το θεμα..παντως για milltek με βλεπω,αν δεν προκειψει κατι αλλο!

Εδωσα και 700 μολις!!κ γω δοσεις εχω ακομα...

Μεγεια τα κολούδια σου!! tongue.gif ..εγω του εχω βαλει ενα φιλτρο ελευθερας.... :D βοσκης :D:D

Και τι διαφορα ειδες?

Για το φιλτρο λεω και πριν μπει το προγραμμα ενοειτε..

Link to comment
Share on other sites

Και τι διαφορα ειδες?

Για το φιλτρο λεω και πριν μπει το προγραμμα ενοειτε..

Ε μην φανταστεις τρελλα πραγματα..μια πολυ μικρη διαφορα στο γκαζι,κ αναιπεσθητο θορυβο στη εισαγωγη....παντως ειναι καλο να μπει,γενικα για τον κινητηρα!!το εργοστασιακο ειναι....γ.τ.π.!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα! Το Σάββατο θέλω να βάλω cat back εξάτμιση αλλά ταλαντεύομαι ανάμεσα σε exhaust center και GP exhaust. Έχω το Gt 170 χωρίς πρόγραμμα, απλά με ένα φίλτρο ΚΝ. Δεν ξέρω τι έχετε ακούσει για αυτούς τους "εξατμισάδες" και θα ήθελα τη γνώμη σας από όσους έχουν φορέσει κάποια εξάτμιση από τους συγκεκριμένους και αν όχι ποιούς προτείνετε και σε τι τιμές; Έχω διαβάσει και τα άλλα topics απλά δεν μπορώ να καταλήξω!!! Μία βοήθεια ζητάω από όλους τους έχοντες Golf GT και μη, που έχουν βάλει εξάτμιση! Διαφορές με πριν σε ήχο και απόδοση υπάρχουν;;;;; Ευχαριστώ εκ των προτερων...

exhaust center κάνει πολύ καλή δουλειά αλλα δεν ξέρω σε τί τιμές παίζει.

Πάντως στην Ελλάδα την Miltek την πουλάνε πανάκριβα.Δεν αξίζει 1900Ε.

Με 1000 φτιάχνεις μια δίνεις τα 350 για ένα s/3 και βάζεις 100¤ ακόμα για το πρόγραμμα και είσαι τζετ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα τα λεφτα αρη....απο την μια οι επωνυμες ειναι πανακριβες,απο την αλλη στις χειροπ.δεν ξερεις αν θα σου βγει το αποτελεσμα...εκτος αν εμπιστευεσαι τοσο πολυ κοποιον...

Link to comment
Share on other sites

Από τιμές που μπήκα στο site για cat back εξάτμιση παίζει από 450-550 ανάλογα την απόληξη του τελικού! Απ΄το site φαίνονται οργανωμένοι και έχουν λύση στους περισσότερους τύπους αυτοκινήτων, και όχι κάτι γενικό για όλα τα αυτοκίνητα. ¶ρα φαντάζομαι ότι επειδή σαν εταιρεία υπάρχει χρόνια στην Ελλάδα και έχουν ακουστεί καλά λόγια, θα έχουν μηχανολογική άποψη. Θέλω να βάλω εξάτμιση για να γίνει λίγο πιο σπορ ο ήχος, πιο μπάσος, να αγριέψει λίγο..Για απόληξη προβληματίζομαι αν θα είναι διπλή όπως τώρα ή αν θα του βάλω οβάλ ή στρογγυλό φαλτσοκωμένο.. Δεν έχω δει και πολλά GT με εξατμίσεις για να πάρω γνώμες...Δεν έχει και στο you tube και κανα video ελληνικό. Μόνο milltek και remus εχει.

Link to comment
Share on other sites

Από τιμές που μπήκα στο site για cat back εξάτμιση παίζει από 450-550 ανάλογα την απόληξη του τελικού! Απ΄το site φαίνονται οργανωμένοι και έχουν λύση στους περισσότερους τύπους αυτοκινήτων, και όχι κάτι γενικό για όλα τα αυτοκίνητα. ¶ρα φαντάζομαι ότι επειδή σαν εταιρεία υπάρχει χρόνια στην Ελλάδα και έχουν ακουστεί καλά λόγια, θα έχουν μηχανολογική άποψη. Θέλω να βάλω εξάτμιση για να γίνει λίγο πιο σπορ ο ήχος, πιο μπάσος, να αγριέψει λίγο..Για απόληξη προβληματίζομαι αν θα είναι διπλή όπως τώρα ή αν θα του βάλω οβάλ ή στρογγυλό φαλτσοκωμένο.. Δεν έχω δει και πολλά GT με εξατμίσεις για να πάρω γνώμες...Δεν έχει και στο you tube και κανα video ελληνικό. Μόνο milltek και remus εχει.

Και γω ρωτησα σημερα στον εξατμισα...της γειτονιας κ μου προτεινε κατι αλλο:να μην βαλω καθολου τελικο καζανακι,απλος μετα τον καταλυτη ενα σωληνα που θα χωριζει με μια διχαλα κ θα βγαζει δυο μπουκες,μια απο την μια πλευρα κ μια απο την αλλη!κοστος μου ειπε 300-350 ευρω..δεν ξερω ομως..χωρις τελικο,τι σημαινει αυτο??πιο πολυ θορυβο?!η συναιπαγεται κ τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε παιδια αλλα φαινεται οτι πολυ ευκολα δινετε 500-2000 ευρω για να κερδισετε 5-10 αλογα (στις υψηλες στροφες και αν) και αρκετο θορυβο, χωρις να υπολογισω οτι η εξατμιση ειναι αναλωσιμο προιον και φυσικα με περιορισμενη διαρκεια ζωης και μαλιστα στις φθηνοτερες κατασκευες.

Και να φανταστει κανεις οτι μας φαινονται ακριβα τα προγραμματα των 450-800 ευρω που κερδιζεις 50+ αλογακια με τη μια και εγγυημενα.

Προσωπικα μενω με την μαμα εξατμιση και μονο οταν παραδωσει το πνευμα θα ασχοληθω να την αντικαταστησω και να σκεφθω σε συγκριση παντα με το κοστος αντικαταστασης της μαμα αν υπαρχει κατι ισως πιο αποδοτικο σε παραπλησιο κοστος.

Πιστευω οτι τα ποσα που ζητανε ειναι παραλογα σε συναρτηση σχεσης κοστους/αποδοσης και πραγματικης αξιας κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Και γω ρωτησα σημερα στον εξατμισα...της γειτονιας κ μου προτεινε κατι αλλο:να μην βαλω καθολου τελικο καζανακι,απλος μετα τον καταλυτη ενα σωληνα που θα χωριζει με μια διχαλα κ θα βγαζει δυο μπουκες,μια απο την μια πλευρα κ μια απο την αλλη!κοστος μου ειπε 300-350 ευρω..δεν ξερω ομως..χωρις τελικο,τι σημαινει αυτο??πιο πολυ θορυβο?!η συναιπαγεται κ τιποτα αλλο?

Αν καταλαβαινω σωστα καταργει το μεσαιο και τελικο??

ΜΑΚΡΥΑ, ΜΑΚΡΥΑ και ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ.

Αλλαξε γειτονια.

Link to comment
Share on other sites

Και γω ρωτησα σημερα στον εξατμισα...της γειτονιας κ μου προτεινε κατι αλλο:να μην βαλω καθολου τελικο καζανακι,απλος μετα τον καταλυτη ενα σωληνα που θα χωριζει με μια διχαλα κ θα βγαζει δυο μπουκες,μια απο την μια πλευρα κ μια απο την αλλη!κοστος μου ειπε 300-350 ευρω..δεν ξερω ομως..χωρις τελικο,τι σημαινει αυτο??πιο πολυ θορυβο?!η συναιπαγεται κ τιποτα αλλο?

Πολλα για ενα απλο σοληνα 2 μετρων, αν ειναι να το κανεις αυτο στο καλημερη που σου'πα θα στο κανει με τα μισα λεφτα.

Δεν ξερω για θορυβο, αλλα εγω στο rally που ειχα το δοκιμασα και αυτο και μπουκονε και φυσικα δεν ειχε την δυναμη που ειχε πριν, δεν ειχε την απετουμενη back preasure.

Και το μεσαιο και το τελικο παιζουν μεγαλο ρολο, και στα αγωνιστηκα τα βαζουν και τα δυο, αλλιως θα βγαζανε ενα σοληνα κατω στο πλαι, δεν το κανουν ομως.

Αυτο πιστευω εγω, αν ειμαι λαθος διορθοστε με.

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Μολις σχολασα...οχι,δεν καταργει το μεσαιο,μονο το τελικο!μου ειπε οτι δεν θα εχω προβλημα.τον ρωτησα πια η διαφορα κ μου ειπε οτι απλως θα κανει λιγο πιο πολυ θορυβο...τι να πω κ μενα μου φαινεται περιεργο....λετε να "ξετουρμπιζει"??εχανε δυναμη το rallye,ε?ωντος ζητανε πολλα λεφτα για τις εξατμισεις...

Link to comment
Share on other sites

Μολις σχολασα...οχι,δεν καταργει το μεσαιο,μονο το τελικο!μου ειπε οτι δεν θα εχω προβλημα.τον ρωτησα πια η διαφορα κ μου ειπε οτι απλως θα κανει λιγο πιο πολυ θορυβο...τι να πω κ μενα μου φαινεται περιεργο....λετε να "ξετουρμπιζει"??εχανε δυναμη το rallye,ε?ωντος ζητανε πολλα λεφτα για τις εξατμισεις...

Ξερω'γω ρε φιλε τι να πω, αλλο το rally και αλλο το golf. Αλλα στο rally απο 130 αλογα οταν χανεις 10-20 η διαφορα ειναι αισθητη.

Καταλαβα οτι δεν καταργει το μεσαιο.

Απλα εδοσα παραδειγμα τι ρολο παιζουν.

Και στο θορυβο το σιγουρο ειναι οτι δεν θα εχεις το οραιο "subbass" :D

Link to comment
Share on other sites

Ξερω'γω ρε φιλε τι να πω, αλλο το rally και αλλο το golf. Αλλα στο rally απο 130 αλογα οταν χανεις 10-20 η διαφορα ειναι αισθητη.

Καταλαβα οτι δεν καταργει το μεσαιο.

Απλα εδοσα παραδειγμα τι ρολο παιζουν.

Και στο θορυβο το σιγουρο ειναι οτι δεν θα εχεις το οραιο "subbass" :o

:D ...ελα ρε τοσο πολυ εχασε?τι εννοεις subbass?οτι δεν θα ειναι μπασος?που μου ειπες οτι ειναι αυτος ο καλημερης να παω να ρωτησω κ κει?!στο βαρελακι της αναλυψης μου ελεγες?

Link to comment
Share on other sites

:D ...ελα ρε τοσο πολυ εχασε?τι εννοεις subbass?οτι δεν θα ειναι μπασος?που μου ειπες οτι ειναι αυτος ο καλημερης να παω να ρωτησω κ κει?!στο βαρελακι της αναλυψης μου ελεγες?

Κοιτα δεν ξερω ακριβος ποσο εχασε αλλα το σιγουρο ειναι οτι εχασε, γιατι εκανα μια βολτα και ξενερωσα.

Ειδες αμα με γραφεις οταν σου μηλαω? knife.gif

Οχι εκει ειναι ο Skandalidis που ασχολειται με τον ηχο! new_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gif

Ο καλημερης ειναι στα τριαντα οπως πας για φιλεριμο μετα το γηπεδο στα 200 μετρα δεξια.

Τηλ.: 91501

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ξερω ακριβος ποσο εχασε αλλα το σιγουρο ειναι οτι εχασε, γιατι εκανα μια βολτα και ξενερωσα.

Ειδες αμα με γραφεις οταν σου μηλαω? knife.gif

Οχι εκει ειναι ο Skandalidis που ασχολειται με τον ηχο! new_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gif

Ο καλημερης ειναι στα τριαντα οπως πας για φιλεριμο μετα το γηπεδο στα 200 μετρα δεξια.

Τηλ.: 91501

:D:o ..ενταξει καταλαβα οτι ειναι για τον ηχο,δεν χρειαζοταν να μου στειλεις ολο το fame story!! :otongue.gif

Αχα!καταλαβα,θα περασω κ απο κει μια βολτα!!μεσαιο-τελικο ποσο υπολογιζεις να μου παρει?

Link to comment
Share on other sites

:D:o ..ενταξει καταλαβα οτι ειναι για τον ηχο,δεν χρειαζοταν να μου στειλεις ολο το fame story!! :lol:tongue.gif

Αχα!καταλαβα,θα περασω κ απο κει μια βολτα!!μεσαιο-τελικο ποσο υπολογιζεις να μου παρει?

:o Δε ξερω φιλε τωρα με αυτην την κρηση.... :lol:

Παντως ειναι πιο φτηνος απο τουσ αλλους :baby:

Link to comment
Share on other sites

κριση....με πιανει κριση :wacko::wacko: ...αν προλαβω θα περασω αυριο(δουλευω αυριο κ μεθαυριο..δεν με χαλασε...)..μακαρι να ειναι πιο φθηνος,να κανει κ καλη δουλεια ομως!τι εγινε παλι ρεπο ειχες σημερα?που θα βρουμε εδω στη ροδο κανα οργανακι booooost? :thumbsup:

...να δουμε τι θα πρωτοβαλουμε πανω... ;)

Link to comment
Share on other sites

κριση....με πιανει κριση :wacko::thumbsup: ...αν προλαβω θα περασω αυριο(δουλευω αυριο κ μεθαυριο..δεν με χαλασε...)..μακαρι να ειναι πιο φθηνος,να κανει κ καλη δουλεια ομως!τι εγινε παλι ρεπο ειχες σημερα?που θα βρουμε εδω στη ροδο κανα οργανακι booooost? :thumbsup:

...να δουμε τι θα πρωτοβαλουμε πανω... :wacko:

Ston Kipriadi st show center, einai o poio ftinos.

ena boost giro sta 60-70 alla apo ta mavra poy den fenetai tpt otan einai klhstos ;)

Link to comment
Share on other sites

Ston Kipriadi st show center, einai o poio ftinos.

ena boost giro sta 60-70 alla apo ta mavra poy den fenetai tpt otan einai klhstos ;)

Α ναι εκει εβαλα κ τα διακοσμητικα στα μαρσπιε...σωστος,ειναι πιο ομορφο ετσι!!α ρε σε καταλαβαινω πως περιμενεις το REVO worthy.gif Σαν κ μενα που περιμενα να παρω το δωρο να παω να το βαλω...πραγματικα αξιζει ομως!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Α ναι εκει εβαλα κ τα διακοσμητικα στα μαρσπιε...σωστος,ειναι πιο ομορφο ετσι!!α ρε σε καταλαβαινω πως περιμενεις το REVO worthy.gif Σαν κ μενα που περιμενα να παρω το δωρο να παω να το βαλω...πραγματικα αξιζει ομως!! ;)

Oh yes.

Εχει και αυτος xenon ξεχασα να σου πω, μετα που τα εβαλα εμαθα οτι εχει κι αυτος και πιο φτηνα! new_killpc.gif

180 bosch kαι 150 αλι μαρκα δεν θυμαμαι πια :wacko:

By the way, http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25484

Δε ξερω αν σε'νδιαφερει :wacko:

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Oh yes.

Εχει και αυτος xenon ξεχασα να σου πω, μετα που τα εβαλα εμαθα οτι εχει κι αυτος και πιο φτηνα! new_killpc.gif

180 bosch kαι 150 αλι μαρκα δεν θυμαμαι πια :wacko:

By the way, http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25484

Δε ξερω αν σε'νδιαφερει :wacko:

Ναι το ξερω,θα ρωτησω κ για xenon...την ειδα την αγγελια πριν!thanks παντως! ;) ...θα παω να ρωτησω κ διπλα,στουΑρνα για εξατμιση..

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω,θα ρωτησω κ για xenon...την ειδα την αγγελια πριν!thanks παντως! :wacko: ...θα παω να ρωτησω κ διπλα,στουΑρνα για εξατμιση..

Αυτος ο Αρνας εχει καμια σχεση με τα αρνια? ;)

Γιατι αν ναι θα εχει σχεση και με τα κατσικια, και αφου θα εχει σχεση με τα κατσικια μη σου βαλει καμια κατσικισια εξατμηση, γιατι θα σε περνανε για κατσικα στο δρομο. :wacko:

P.S. exeis yahoo ID?

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας αποψη για τις εξατμισεις της bastuck??

http://bastuck.de/web/liste_modern.asp?unt...d_hg2=500200090

εχω βρει αυτην εδω και μου αρεσει και απο φιλο στην γερμανια εχω ακουσει τα καλυτερα γι αυτην την εταιρια

θελω να βαλω μονο τελικο αλλα βλεπω οτι εχει και το καζανακι προ του τελικου ή σκετο σωληνα τι λετε εσεις??

Edited by zil
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.