Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

εχει κανενας αποψη για τις εξατμισεις της bastuck??

http://bastuck.de/web/liste_modern.asp?unt...d_hg2=500200090

εχω βρει αυτην εδω και μου αρεσει και απο φιλο στην γερμανια εχω ακουσει τα καλυτερα γι αυτην την εταιρια

θελω να βαλω μονο τελικο αλλα βλεπω οτι εχει και το καζανακι προ του τελικου ή σκετο σωληνα τι λετε εσεις??

Φιλε εγω θα σου προτεινα να βαλεις και το καζανακι, λωγο του οτι θα μαλακοσεις τον θορυβο καθος θα εχεις και καλυτερη αποδωση (προσωπικη μου γνωμη).

Για την συγκεκρειμενη ετερεια δεν εχω ακουσει τπτ (στην ελλαδα ασχολουνται πιο πολυ με remus και milltek)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμα δεν βαλεις το καζανακι θα κανει πολυ σαματα!ουτε γω εχω ακουσει γι'αυτη την εταιρεια...παντως αυριο περιμενω τιμη για χειροποιητη εξατμιση που ειχα ρωτησει...για να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα! (Έχω το Golf GT 170.) Τελικά έβαλα το Σάββατο cat back εξάτμιση(μεσαίο καζανάκι, τελικό καζανάκι και σωληνώσεις) στην Exhaust Center. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τη δουλειά που κάνανε στο αμάξι! Κόστισε 380 ευρώ καθώς είχα και 20% έκπτωση σαν μέλος της exhaust center club. Σαν ήχος έγινε ακριβώς όπως το ήθελα, πιο μπάσος από το μαμά και καθόλου ενόχληση σε εθνική. Το αυτοκίνητο πάει πολύ καλύτερα σε όλο το φάσμα των στροφών και έχει πάρει τα πάνω του ειδικά στις χαμηλές στροφές. Ο τεχνικός επέμενε να βάλω Φ.60 και τόσο έβαλα, ενώ εγώ του έλεγα για 63.5. Έτσι λέει ότι έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Το μαμά έχει 55. Αυτό που παρατήρησα και αναρωτιέμαι είναι ότι ανεβάζει πιο πολύ πίεση ειδικά σε χαμηλές στροφές σε σχέση με πριν που πάταγα με αντίστοιχη δύναμη το γκάζι. π.χ. ενώ είμαι με δευτέρα και πατάω (όχι τέρμα) το γκάζι πριν ανέβαζε περίπου 1.1 bar σε πάτημα γκαζιού και στο αντίστοιχο πάτημα τώρα ανεβάζει 1.5 bar. Είναι φυσιολογικό; Ανεβάζει αρκετά πιο γρήγορα χλμ και στροφές σε σχέση με πριν. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα! (Έχω το Golf GT 170.) Τελικά έβαλα το Σάββατο cat back εξάτμιση(μεσαίο καζανάκι, τελικό καζανάκι και σωληνώσεις) στην Exhaust Center. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τη δουλειά που κάνανε στο αμάξι! Κόστισε 380 ευρώ καθώς είχα και 20% έκπτωση σαν μέλος της exhaust center club. Σαν ήχος έγινε ακριβώς όπως το ήθελα, πιο μπάσος από το μαμά και καθόλου ενόχληση σε εθνική. Το αυτοκίνητο πάει πολύ καλύτερα σε όλο το φάσμα των στροφών και έχει πάρει τα πάνω του ειδικά στις χαμηλές στροφές. Ο τεχνικός επέμενε να βάλω Φ.60 και τόσο έβαλα, ενώ εγώ του έλεγα για 63.5. Έτσι λέει ότι έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Το μαμά έχει 55. Αυτό που παρατήρησα και αναρωτιέμαι είναι ότι ανεβάζει πιο πολύ πίεση ειδικά σε χαμηλές στροφές σε σχέση με πριν που πάταγα με αντίστοιχη δύναμη το γκάζι. π.χ. ενώ είμαι με δευτέρα και πατάω (όχι τέρμα) το γκάζι πριν ανέβαζε περίπου 1.1 bar σε πάτημα γκαζιού και στο αντίστοιχο πάτημα τώρα ανεβάζει 1.5 bar. Είναι φυσιολογικό; Ανεβάζει αρκετά πιο γρήγορα χλμ και στροφές σε σχέση με πριν. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Καλοριζικη η εξατμισουλα!!κ γω για catback η τελικο ενδιαφερομαι...Φ60,ε?κ γω ειμαι σε διλλημα για 63,5,ολοι στο φορουμ για τοσο λενε,αλλα ειπες οτι εισαι ευχαριστημενος με την 60αρα..μου προτεινεις δηλ.να βαλω τοσο?την πιεση απο που την βλεπεις,εχεις καποιο εξτρα οργανακι?η απλα τραβαει πιο καλα?ισως εχει σχεση οτι ειναι πιο ελευθερη εξατμιση απο την εργοστ/κη κ φευγουν τα καυσαερια καλυτερα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

¶λλο ένα παιδί από εδώ μέσα θυμάμαι ότι είχε γράψει κάπου ότι είχε βάλει εξάτμιση Φ.60 στην GP Exhaust και του είχαν πει και εκεί ότι είναι καλύτερο για cat back φ.60 αντί για 63,5 γιατί υπάρχει μετά δυνατότητα βελτίωσης με πρόγραμμα ενώ με 63,5 τον περιορίζει. Για 63,5 έχω ακούσει ότι είναι καλύτερο για dp μέχρι cat back και από εκεί και μετά Φ.60! Περιμένω να μου πείτε γνώμες. Εγώ πάντως με Φ.60 βλέπω μεγάλες διαφορές. Γέμισε παντού το ίδιο τράβηγμα, τόσο χαμηλά όσο και πιο ψηλά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι οι πιο πολυ εδω εχουν βαλει Φ 63.5. Αυτο εχω βαλει και εγω. Ακομα και η μιλτεκ που ειναι απο τις πιο γνωστες εταιριες βαζει ολοσωμη Φ 63.5. Οσο για την bastuck εχω ακουσει καλα λογια απο bmwδακιδες...

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχα με exhaust center μου είπε ότι Φ.60 βάζουν όταν θέλουν να γεμίσουν όλο το φάσμα στροφών και ακόμα πιο πολύ στις χαμηλομεσαίες στροφές ενώ Φ.63,5 βάζουν για να γεμίσουν πιο πολύ στις υψηλές στροφές. Ότι και να μπει πάντως είναι καλό για το αυτοκίνητο και εξαρτάται που θέλει ο πελάτης περισσότερη δύναμη. Μου πρότεινε Φ.60 καθώς θα έχω γεμίσει ήδη το φάσμα των χαμηλομεσαίων στροφών και λίγο ψηλά μέχρι τις 5.500 στροφές και με ένα πρόγραμμα ανεβάζω τη δύναμη στις υψηλές στροφές μιας και τα προγράμματα δίνουν κυρίως μετά τις 3.500-4.000 στροφές όλη τη δύναμη. Έτσι θα έχει παντού το αυτοκίνητο δύναμη. Μου ξακαθάρισε πάντως πως ότι και να μπεί είναι καλό και δεν είναι ούτε το ένα αλλά ούτε και το άλλο λάθος. Ελπίζω να σας βοήθησα. Έχω δει πάντως μεγάλη διαφορά και ειδικά όσο περισσότερα χλμ κάνω τόσο πιο πολύ φαίνεται. Όσο για την πίεση είναι φυσιολογικό το ανέβασμα χαμηλά και μεσαία μιας και έχω Φ.60.

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχα με exhaust center μου είπε ότι Φ.60 βάζουν όταν θέλουν να γεμίσουν όλο το φάσμα στροφών και ακόμα πιο πολύ στις χαμηλομεσαίες στροφές ενώ Φ.63,5 βάζουν για να γεμίσουν πιο πολύ στις υψηλές στροφές. Ότι και να μπει πάντως είναι καλό για το αυτοκίνητο και εξαρτάται που θέλει ο πελάτης περισσότερη δύναμη. Μου πρότεινε Φ.60 καθώς θα έχω γεμίσει ήδη το φάσμα των χαμηλομεσαίων στροφών και λίγο ψηλά μέχρι τις 5.500 στροφές και με ένα πρόγραμμα ανεβάζω τη δύναμη στις υψηλές στροφές μιας και τα προγράμματα δίνουν κυρίως μετά τις 3.500-4.000 στροφές όλη τη δύναμη. Έτσι θα έχει παντού το αυτοκίνητο δύναμη. Μου ξακαθάρισε πάντως πως ότι και να μπεί είναι καλό και δεν είναι ούτε το ένα αλλά ούτε και το άλλο λάθος. Ελπίζω να σας βοήθησα. Έχω δει πάντως μεγάλη διαφορά και ειδικά όσο περισσότερα χλμ κάνω τόσο πιο πολύ φαίνεται. Όσο για την πίεση είναι φυσιολογικό το ανέβασμα χαμηλά και μεσαία μιας και έχω Φ.60.

εχεις το gt μαμα με τα 170 αλογα ετσι?κ τι γινεται με μενα που εχω βαλει το revo κ εχει παει στα 205??αλλαζει κατι στην εκλογη της εξατμισης?η ειναι η ιδια φιλοσοφια?Βοηθησες αρκετα παντως,thank you!! :)worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι δεν ψαχνετε και λιγο για ABT?

σωστα δεν ειμαστε για abt αυτη τη στιγμη...αυριο απογευμα θα εισαι στο μαγαζι??μπορει να με περασουμε με τον attnos μια βολτιτσα απο κει... :lol:

Link to comment
Share on other sites

σωστα δεν ειμαστε για abt αυτη τη στιγμη...αυριο απογευμα θα εισαι στο μαγαζι??μπορει να με περασουμε με τον attnos μια βολτιτσα απο κει... :lol:

τοτε βαλε oettinger που ειναι φθηνη :lol:

αν ερθετε πριν τις 5 θα με βρειτε εκει

Link to comment
Share on other sites

παντος στο θεμα με τις bastuck τις εξατμησεις αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ειναι φ70!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ,εγω θα παρω τηλ.τον attnos κ αν μπορει τετοια ωρα,θα ερθουμε :D ..που ειπες οτι ειναι,στην πεζω απο κατω??κοντα δουλευω παντως,στον οτε,απεναντι απο το ικα!...μου φαινεται πολυ το φ70 για το δικο μας...τοσο βαζουν τα gti παντως... :) REVO :D

Link to comment
Share on other sites

στο γερμανικο forum παντος για golf v gt βαζουν bastuck και fox

http://www.golf5gt.com/index.php

Θα ειναι δημοφιλες στη γερμανια αυτες οι...sasa-bastuck :lol:;):D :D tongue.gif

Aπο λαρισα εισαι??5 χρονια σπουδαζα εκει στο τει!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Οκ,εγω θα παρω τηλ.τον attnos κ αν μπορει τετοια ωρα,θα ερθουμε :D ..που ειπες οτι ειναι,στην πεζω απο κατω??κοντα δουλευω παντως,στον οτε,απεναντι απο το ικα!...μου φαινεται πολυ το φ70 για το δικο μας...τοσο βαζουν τα gti παντως... ;) REVO :D

ναι ρε κατω απο την πεζο το πρωτο μαγαζι διπλα απο τον μηχανικο bourlidis sport tuning(vw,audi,seat,skoda), ευκαιρια να τον ρωτησεις για εξατμιση. το ibiza top gun που ειχα σε αυτον το εφτιαχνα machinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε κατω απο την πεζο το πρωτο μαγαζι διπλα απο τον μηχανικο bourlidis sport tuning(vw,audi,seat,skoda), ευκαιρια να τον ρωτησεις για εξατμιση. το ibiza top gun που ειχα σε αυτον το εφτιαχνα machinegun.gif

Οκ!οποτε με το που σχολαω αυριο κατα της 3 περναω απο κει κ βλεπω κ στου μπουρλιδη για εξατμιση....2 σε 1 :D ....σωστοοοοστ!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που γνωρίζει να ποστάρεις λίγο τις μανίσιες διαστάσεις από τις τελικές απολήξεις στα μοντέλα ? ( gt, gti, ed30 , r32 )

Link to comment
Share on other sites

τελικο της remus φ60 απο leon fr??!!ταιριαζει στο δικο μου??? :thumbsup: κ απο πλευρα συναρμογης(λογικα ναι αφου εχουμε την ιδια βαση) κ απο πλευρας αποδοσης!θυμιζω εχω τσι με προγραμμα της revo...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη που ξαναρωτάω...αλλά γράφονται πολλά και δν βγάζω άκρη....θέλω μια διπλή εξατμησούλα με τελικό ...πρέπει να προσέξω κάτι???

Πρέπει να πάρω κάτι καλό γιατί μπορεί να επιρρεαστεί η αποδοση????αν θέλετε κατατοπίστε με .....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη που ξαναρωτάω...αλλά γράφονται πολλά και δν βγάζω άκρη....θέλω μια διπλή εξατμησούλα με τελικό ...πρέπει να προσέξω κάτι???

Πρέπει να πάρω κάτι καλό γιατί μπορεί να επιρρεαστεί η αποδοση????αν θέλετε κατατοπίστε με .....

Προσεξε την τιμη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλος εξατμησάς μου φτιάχνει ΄καζανάκι + εξατμηση ανοξίδωτη Look R32 διπλόμπουκο. στην μέση του προφιλακτήρα + κόψιμο....200 γιούρια....καλή τιμή????

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

Φίλος εξατμησάς μου φτιάχνει ΄καζανάκι + εξατμηση ανοξίδωτη Look R32 διπλόμπουκο. στην μέση του προφιλακτήρα + κόψιμο....200 γιούρια....καλή τιμή????

Για δωσε πληροφοριες, ετσι να παιρνουμε ιδεες .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.