Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Στην εξάτμιση, υπάρχει κέρδος αν κατέβει ο καταλύτης πιο κάτω ?

Αντίστοιχα μετατόπιση και των Λ

Δηλαδή όχι στο DP όπως της μανίσιας.

ΥΓ. ΣΕ aftermarket εννοώ φυσικά σε 70άρι DP

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αν θα τοποθετούσατε ή έχετε ήδη τοποθετήσει ποιο θεωρείτε το καλύτερο σύστημα εξαγωγής για TSI 140,160,170?

Είναι μονόδρομος τελικά η Milltek για τα TSI ή υπάρχουν και άλλες λύσεις που έχουν δοκιμαστεί και προσφέρουν καλά αποτελέσματα?

Οι επιλογές λίγο - πολύ γνωστές :

Milltek :
milltek2.jpg

Remus :
remus2.jpg

Supersprint :
supersprint2.jpg

Sebring :
sebring.jpg

MTM :
mtmi.jpg

Οι εταιρείες που διαθέτουν εξατμίσεις :

http://www.millteksport.com/
http://www.remus.at/cms/cms.php?sid=97c2di2nhtu0km7traj9v3ua46
http://www.supersprint.com/
http://www.sebring.at/
http://www.mtm-online.de/en/home
http://www.nsracing.gr/ns/
http://www.exhaust-center.gr/
http://www.zapatinas.gr/

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην η σωστη διαμετρος για τα 140,160,170 ειναι 63.5 dp και cat-back και καταλυτη 200αρη απο κει και περα βαζεις αναλογα με την τσεπη σου :p

π.χ Αν βαλεις ολοκληρη χειροποιητη θα ειναι καλυτερη απο ενα απλο cat-back (cat-back=απο καταλυτη και πισω δηλ μεσαιο σωληνωσεις και τελικο)

Τωρα οσο αφορα χειροποιητη ή επωνυμη παλι αναλογα με την τσεπη σου... εγω προσωπικα προτιμησα χειροποιητη γιατι απλα πιστευω οτι δεν αξιζει (για μενα και την τσεπη μου) μια επωνυμη τα λφτα της... Ειναι παρα πολλα για αυτα που παιρνεις και μια χειροποιητη απο εναν καλο μαστορα κανει εξισου καλη δουλεια η διαφορα θα ειναιμικρη ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρη η άποψη σου.

Είναι αλήθεια ότι δεν παίζουμε Grand Turismo οι περισσότεροι και είμαστε με 20.000cr έτοιμοι να τα σπαταλήσουμε για το vw που έχουμε.

Κοινώς τα λεφτά δεν είναι στραγάλια. Είμαι σίγουρος πάντως πως αν δεν υπήρχε οικονομικό θέμα οι περισσότεροι θα πήγαιναν στην Milltek.

Οι ¶γγλοι που πριν από 15 χρόνια ήταν σχεδόν ανύπαρκτοι (στην Ελλάδα τουλάχιστον) και υπήρχαν μόνο οι Peco εξατμίσεις από την Autotuning, έχουν βάλει τα γυαλιά σε Remus & Sebring.

Ταυτόχρονα οι Έλληνες εξατμισάδες εξελίχθηκαν και υπάρχουν τουλάχιστον 2-3 με καλές προτάσεις.

Υπάρχει ωστόσο και μία εναλλακτική. Στο Scirocco club υπάρχει προσφορά από τον υπεύθυνο της Fox exhaust systems με cat back στα 1.000 ευρώ από 1.600 και ακούγεται καλό σαν περίπτωση.

Η διαφορά της Fox είναι ότι έχει διάμετρο 70mm και όχι 63,5mm που έχει η Milltek ή 60mm που έχει η Supersprint.

http://www.fox.he-webpack.de/

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι να πας να βάλεις την Milltek … κάνε λίγο καιρό υπομονή και πήγαινε να βάλεις κάτι το οποίο και μια ζωή εγγύηση έχει και μελετημένη για το αυτοκίνητο σου είναι .

Αν κολλήσεις στα 600 euro θα τα πληρώσεις ποιο μετά γιατί οι εξατμισαδες της Ελλάδας είναι για τον :blink: …… εγώ δεν θα ήμουν ποτέ ευχαριστημένος με την γνώση τους και τα έργα τους …Τα ελληνικά χέρια είναι καλά μόνο στο κόψε ράψε θα σου κάνει μια εξάτμιση με 1000 κολλήματα και όχι κτεο δεν θα περνάς αλλά ούτε από έξω δεν θα πας για να μην σε πάρουν μυρωδιά … αυτή είναι η άποψη μου .

Η τσιγκουνιά πληρώνετε με κολόνα ……. :p:rofl::rofl::rofl::whistling::whistling::whistling::whistling:

Γι αυτό λοιπόν Milltek new_iloveyou.gif

Edited by sta8or
Link to comment
Share on other sites

¶ποψη μου είναι να πας να βάλεις την Milltek … κάνε λίγο καιρό υπομονή και πήγαινε να βάλεις κάτι το οποίο και μια ζωή εγγύηση έχει και μελετημένη για το αυτοκίνητο σου είναι .

Αν κολλήσεις στα 600 euro θα τα πληρώσεις ποιο μετά γιατί οι εξατμισαδες της Ελλάδας είναι για τον whistling.gif …… εγώ δεν θα ήμουν ποτέ ευχαριστημένος με την γνώση τους και τα έργα τους …Τα ελληνικά χέρια είναι καλά μόνο στο κόψε ράψε θα σου κάνει μια εξάτμιση με 1000 κολλήματα και όχι κτεο δεν θα περνάς αλλά ούτε από έξω δεν θα πας για να μην σε πάρουν μυρωδιά … αυτή είναι η άποψη μου .

Η τσιγκουνιά πληρώνετε με κολόνα ……. whistling.gifwhistling.gifwhistling.gifwhistling.gifwhistling.gifwhistling.gifwhistling.gifwhistling.gif

Γι αυτό λοιπόν Milltek new_iloveyou.gif

+1pardon.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι της άποψης ότι καλύτερα να περιμένεις για να πάρεις κάτι καλό παρά να βιαστείς και να βάλεις κάτι φθηνό - πιο προσιτό λόγω της ανυπομονησίας για κάτι.

Αλλά 1.800 ευρώ σαν μέγεθος και απόλυτο νούμερο είναι μεγάλο και δεν θα τα έδινα μάλλον ποτέ.

¶λλο να συζητάγαμε για 700-900 ευρώ που τα στοχοποιείς και κάποια στιγμή τα διαθέτεις για αυτό που σε ενδιαφέρει.

Ούτε η μαιμουδιά που έχω δει στο Scirocco club με τελικό μόνο και έναν σωλήνα στην μέση της Milltek με κόστος 600-700 ευρώ θεωρώ ότι είναι και η super κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι της άποψης ότι καλύτερα να περιμένεις για να πάρεις κάτι καλό παρά να βιαστείς και να βάλεις κάτι φθηνό - πιο προσιτό λόγω της ανυπομονησίας για κάτι.

Αλλά 1.800 ευρώ σαν μέγεθος και απόλυτο νούμερο είναι μεγάλο και δεν θα τα έδινα μάλλον ποτέ.

Άλλο να συζητάγαμε για 700-900 ευρώ που τα στοχοποιείς και κάποια στιγμή τα διαθέτεις για αυτό που σε ενδιαφέρει.

Ούτε η μαιμουδιά που έχω δει στο Scirocco club με τελικό μόνο και έναν σωλήνα στην μέση της Milltek με κόστος 600-700 ευρώ θεωρώ ότι είναι και η super κίνηση.

1350 euro εχει η milltek από τον αντιπρόσωπο της Ελλάδας …Ολόκληρη η εξάτμιση ε … dp καταλύτης μεσαίο τελικό και αν θυμάμαι καλά έχει 900euro dp + καταλύτης και 450 όλο το υπόλοιπο ................. δηλαδή όσα θα σου πάρει και ο μπάρμπα Γιάννης για να σου κάνει μια αποχέτευση όπου θα τη βαφτίσει εξάτμιση

Edited by sta8or
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι η Miltek η μαμα .... Λυσεις "μπαρμπα γιαννη " χρονια τωρα τις φαγαμε στα μουτρα

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε δλδ να τοποθετήσουμε και τελικό μόνο MILLTEC?Και αν ναι που απευθύνεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από όλες έχω ακούσει miltek και nsracing!!!H miltek δεν μου άρεσε ενώ η άλλη ναί!!!Απορώ πως τρελένονται κάποιοι...(γούστα είναι αυτά)!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από όλες έχω ακούσει miltek και nsracing!!!H miltek δεν μου άρεσε ενώ η άλλη ναί!!!Απορώ πως τρελένονται κάποιοι...(γούστα είναι αυτά)!!!! pardon.gif

δεν βαζεις μιλτεκ για τον ηχο ρε ταγαρι ...Ασχετε, καγκουρα, ηχορυπαντικο σκουπιδι .

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο ERIC της milltek ειναι τουλαχιστον ΑΣΤΕΙΟΣ.

οσοι εχουν συνεργαστει μαζι του η εστω τον εχουν δει απο κοντα ακωμα και τηλεφωνο ξερουν.

μην ασχολιστε ΚΑΝ. 1000 φορες αγορα μεσω νετ..

Αν σου πω ότι έχω φίλο που είχε δουλέψει (για 2-3 μήνες αν θυμάμαι καλά) εκεί!!!

Και μου είχε πει τα απίστευτα. Μέσα σε όλα έκανε και διανομή τις εξατμίσεις (Remus αντιπροσώπευε τότε) στα σημεία πώλησης (εξατμισάδες - dealers).

Αν σας έλεγα πόσο τιμολογείται ένα τελικό Remus προς το σημείο πώλησης θα παθαίνατε πλάκα. Την οποία αν πας στο μαγαζί θα στην πουλάει 350 ευρώ. Και αν τους πεις να σου κόψουν 20-30 ευρώ ζορίζονται τάχα μου.

Link to comment
Share on other sites

δεν βαζεις μιλτεκ για τον ηχο ρε ταγαρι ...Ασχετε, καγκουρα, ηχορυπαντικο σκουπιδι .

Ζηλεύεις που δεν έχεις!!! upyours.gifpopeye.gif:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε δλδ να τοποθετήσουμε και τελικό μόνο MILLTEC?Και αν ναι που απευθύνεσαι?

Ευτυχώς για εμάς την Milltek την εμπορεύεται και ο Τάσος (group A) που είναι μια χαρά και super παλικάρι.

Το link είναι το εξής :

http://www.groupa.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα εχει γινει πατημα TSI προγραμμα με χειροποιητη εξατμιση και TSI με ολοσωμη miltek (και τα δυο φοραγανε ιδιο προγραμμα) περιττο να σας πω οτι και τα δυο αυτοκινητα πηγαινανε κοπια ...

Αυτα απο θεματα επιδοσεων.. Για να μη θεοποιουμε καποια πραγματα...

Σιγουρα η διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι ιδια και μια miltek αντεχει περισσοτερο στο χρονο (αλλα ποιος κραταει το ιδιο αμαξι για πανω απο 6-7 χρονια ???)

Απο την αλλη αν ηταν να δωσω 1500 Ε για μια εξατμιση προτιμουσα να μη βαλω καθολου εξατμιση γιατι αυτα που κερδιζεις απο μια εξατμιση δεν αξιζει τοσο μεγαλο κοστος ... Υπαρχουν μια χαρα καλες και οικονομικες προτασεις :)

Υ.Γ:Ολα τα παραπανω τα λεω τελειως φιλικα γιατι τα λεφτα δεν ειναι στραγαλια οπως ειπε ο φιλος παραπανω ...

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα.

εδω και 8 μηνες θελω να αλαξω εξατμιση σε tsi 122 με προγραμμα εισαγωγη.

ο λογος που δεν το εχω κανει ειναι οτι ειμουν κατηγοριματικος στο να βαλω Milltek το θεμα ειναι οτι τα 63.5 ειναι πολλα για εμενα και περιμενα πως ισως βαγαλει τελικα η Milltek κατι.

τελικα θα παω σε 60ara χειροποιητη.

λοιπον εχω τις εξης επιλογες...

Ποπαυ

exhaust center

τι λετε? αξιζει τα τοσα πολλα λευτα που ζηταει ο ποπαυ? 1400 περιπου

η να παω exhaust center? καπου στα 800-900

η διαφορα στην τιμη ειναι τοσο μεγαλη οσο η ποιοτητα κατασκευης?

ειναι τοσο πολυ καλυτερος ο ποπαυ απο οσο ακουγετε?

exhaust center ειναι καλοι? θα εχω καλο αποτελεσμα? ξερω οτι βαζουν καταλυτες HJS (ιδους με τις Milltek)

και γενικα εχω ακουσει καλα λογια..

αλλα φοβαμε τη χειροποιητη παρα πολυ.

δεν ξερω.. πειτε γνωμες αν καποιος εχει εμπειρια με καποιους απο τους παραπανω παρακαλω να μου πει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα.

εδω και 8 μηνες θελω να αλαξω εξατμιση σε tsi 122 με προγραμμα εισαγωγη.

ο λογος που δεν το εχω κανει ειναι οτι ειμουν κατηγοριματικος στο να βαλω Milltek το θεμα ειναι οτι τα 63.5 ειναι πολλα για εμενα και περιμενα πως ισως βαγαλει τελικα η Milltek κατι.

τελικα θα παω σε 60ara χειροποιητη.

λοιπον εχω τις εξης επιλογες...

Ποπαυ

exhaust center

τι λετε? αξιζει τα τοσα πολλα λευτα που ζηταει ο ποπαυ? 1400 περιπου

η να παω exhaust center? καπου στα 800-900

η διαφορα στην τιμη ειναι τοσο μεγαλη οσο η ποιοτητα κατασκευης?

ειναι τοσο πολυ καλυτερος ο ποπαυ απο οσο ακουγετε?

exhaust center ειναι καλοι? θα εχω καλο αποτελεσμα? ξερω οτι βαζουν καταλυτες HJS (ιδους με τις Milltek)

και γενικα εχω ακουσει καλα λογια..

αλλα φοβαμε τη χειροποιητη παρα πολυ.

δεν ξερω.. πειτε γνωμες αν καποιος εχει εμπειρια με καποιους απο τους παραπανω παρακαλω να μου πει.

εγω παντος παιδια φοραω fox και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος 70φ με 100αρι καταλυτη δεστετην σας το προτεινω με τα χιλια εγω ομος την πηρα 1500 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Poen καλησπέρα,

Παλιά με έναν φίλο θέλαμε να αλλάξουμε εγώ στο Punto & εκείνος στο Rallye το χταπόδι (αφού είχαμε αλλάξει ήδη τελικό, μεσαίο).

Για χειροποίητο ψάχναμε γιατί τα επώνυμα αφενός ήταν δυσεύρετα και αφετέρου πανάκριβα (μιλάμε για το 1997).

Τελικά φτιάξαμε στον Δανελάτο στο Περιστέρι (Θηβών) και ήμασταν super ευχαριστημένοι.

Ο Ποπάυ ακόμα και τότε ήταν ακριβότερος από τους άλλους. Δηλαδή αν είχε ένα χταπόδι π.χ. επώνυμο 900 εκείνος πουλούσε 700 και οι άλλοι 500. Έχτισε το όνομα του επειδή έφτιαξε λίγα παραπάνω Subaru & Evo, πήγε και στο εξωτερικό σε μερικές εκθέσεις, έσταζε μέλι το power technics και λοιποί και να πως χτίζεται το άνω επίπεδο τιμών χωρίς κατ΄εμέ ουσιαστική διαφορά.

Κατά την γνώμη μου πήγαινε στο Exhaust Center που είναι value for money και όχι στον Ποπάυ.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος παιδια φοραω fox και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος 70φ με 100αρι καταλυτη δεστετην σας το προτεινω με τα χιλια εγω ομος την πηρα 1500 ευρω

δεστε εδω http://www.fox-sportauspuff.de/

Link to comment
Share on other sites

Επειδη συντομα θα βαλω προγραμμα (tsi 140), θα ειχα καποιο κερδος αν καταργουσα το μεσαιο?

Πιστευω οτι θα βοηθησει λιγο στις θερμοκρασιες.

Υ.Γ. Απο εξατμισα ακουσα οτι στα golf tsi το μεσαιο κοβει περισσοτερο, το τελικο ειναι σχετικα ελευθερο

και μου προτεινε να καταργησω το τελικο.

Τελικα τι ισχυει? Βασικα δεν θελω θορυβο και να βγαζω καρτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα.

εδω και 8 μηνες θελω να αλαξω εξατμιση σε tsi 122 με προγραμμα εισαγωγη.

ο λογος που δεν το εχω κανει ειναι οτι ειμουν κατηγοριματικος στο να βαλω Milltek το θεμα ειναι οτι τα 63.5 ειναι πολλα για εμενα και περιμενα πως ισως βαγαλει τελικα η Milltek κατι.

τελικα θα παω σε 60ara χειροποιητη.

λοιπον εχω τις εξης επιλογες...

Ποπαυ

exhaust center

τι λετε? αξιζει τα τοσα πολλα λευτα που ζηταει ο ποπαυ? 1400 περιπου

η να παω exhaust center? καπου στα 800-900

η διαφορα στην τιμη ειναι τοσο μεγαλη οσο η ποιοτητα κατασκευης?

ειναι τοσο πολυ καλυτερος ο ποπαυ απο οσο ακουγετε?

exhaust center ειναι καλοι? θα εχω καλο αποτελεσμα? ξερω οτι βαζουν καταλυτες HJS (ιδους με τις Milltek)

και γενικα εχω ακουσει καλα λογια..

αλλα φοβαμε τη χειροποιητη παρα πολυ.

δεν ξερω.. πειτε γνωμες αν καποιος εχει εμπειρια με καποιους απο τους παραπανω παρακαλω να μου πει.

1500 E !!?!?!? :good::p Μακρια thumbsdown.gif .... Υπαρχουν μαστορες που κανουν πολυ καλη δουλεια με λιγα λεφτα .....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.