Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

πες στα παιδια οτι για να χασεις απο εξατμιση σε τουρμπο αυτοκινητο ειναι σχεδον αδυνατον μονο αν η διαμετρος ειναι τραγικα μικρη ετσι ωστε να μην ειναι ελευθερα τα καυσαερια επισης να πεις στα παιδια οτι το backpressure στα τουρμπατα ειναι μεχρι την τουρμπινα δεν εξαρταται απο το μεγεθος της εξατμισης...αυτο να τους πεις!!

χαχαχα... καλο. αμα δεν εξαρταται απο το μεγεθος τοτε απο τι??? turbo εχεις φιλε μου οχι ατμοσφαιρα οπου εκει βαζεις οσα mm θες(λεμε τωρα), αν η εξατμιση ειναι μικρη σε διατομη τοτε δεν θα εχει ροικοτητα,και αν ειναι μεγαλυτερη απο 63.5 στο συγκεκριμενο αμαξι χανεις back pressure αρα και υποδυναμη!!!! που τα ακους αυτα?? popeye.gif

Link to comment
Share on other sites

ωραια...

κανουν καλη δουλεια εκει απο οτι ξερω γιαυτο σου ειπα να παρεις.

θα παω και εγω καποια στιγμη για το δικο μου για turbo back

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα... καλο. αμα δεν εξαρταται απο το μεγεθος τοτε απο τι??? turbo εχεις φιλε μου οχι ατμοσφαιρα οπου εκει βαζεις οσα mm θες(λεμε τωρα), αν η εξατμιση ειναι μικρη σε διατομη τοτε δεν θα εχει ροικοτητα,και αν ειναι μεγαλυτερη απο 63.5 στο συγκεκριμενο αμαξι χανεις back pressure αρα και υποδυναμη!!!! που τα ακους αυτα?? popeye.gif

backpressure σε τουρμπατο αυτοκινητο το χανεις απο την εξατμιση???κοιτα να δεις που εγω νομιζα οτι το backpressure ηταν μεχρι την τουρμπινα και απο εκει και περα ναι μεν μετραει το μεγεθος της εξατμισης στην αποδοση αλλα οχι οτι χανει backpressure....ειδες οσο ζεις μαθαινεις....

Link to comment
Share on other sites

backpressure σε τουρμπατο αυτοκινητο το χανεις απο την εξατμιση???κοιτα να δεις που εγω νομιζα οτι το backpressure ηταν μεχρι την τουρμπινα και απο εκει και περα ναι μεν μετραει το μεγεθος της εξατμισης στην αποδοση αλλα οχι οτι χανει backpressure....ειδες οσο ζεις μαθαινεις....

+1

Link to comment
Share on other sites

Περασα πρωι πρωι απο exhaust center...επειδη ειναι μεταχ. το Golfακι μου ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε βαλει απ'την μεση και μετα (πριν το εργοστασιακο μεσαιο καζανακι δλδ) εξατμιση απο GTI και ειχε αφαιρεσει και το μεσαιο. Βαλαμε ενα inox μεσαιο και επιτελους ησυχασε η καμπινα...Πλεον Βγαζει ενα νορμαλ μπασο θορυβο...

Υ.Γ.: Εδω και μια βδοαμαδα που και που ακουγα ενα τακ τακ τακ απο πισω δεξια....μολις βαλαμε το μεσαιο και εφυγα απο exhaust center ακουγοταν πεντακαθαρα.Τι ηταν???

Ηταν ενα μεγαααααλο πετραδακι που ειχε σφηνωσει στην μεσα μερια του ελαστικου.Που να το ακουσω χωρις μεσαιο οεο?

Φιλος, οταν λες 'πλεον βγαζει νορμαλ μπασο', πριν δλδ ποσο δυνατο ηταν? Πιο δυνατο απο το R32?(Μη μου συγκρινεις τα 2 αυτοκινητα μιχανικα mf_tshirt.gif )

Απλα πες απο ηχο ηταν πιο δυνατο, το ιδιο, απο ποιες στροφες κ ανω?

Εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το βγαλω, δε το μπορω πολυ 'αθωρηβο' ειναι..

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το εργοστασιακο τελικο ακουγεται σαν ξεχαρβαλωμενο μπρικι χωρις μεσαιο,δε βγαζει καθαρο μπασο ηχο.

Κανει ακριβως οπως λεει ο Β.G....σαν ξεχαρβαλωμενο μπρικι...χαχαχα!!!

Βγαζει....εβγαζε μαλλον....πολυ ασχημο ηχο.

Σαν rally 106 με group N....και με αλλαγη μετα τις 4000σαλ "εσκαγε"...

Πολυ βαβουρα στην καμπινα...γενικα πολυ βαβουρα για το τπτ.

Προσωπικη μου γνωμη, θα καυ...σεις στην αρχη αλλα μετα κατανταει κουραστικο!

Link to comment
Share on other sites

το εργοστασιακο τελικο ακουγεται σαν ξεχαρβαλωμενο μπρικι χωρις μεσαιο,δε βγαζει καθαρο μπασο ηχο.

;)

Κανει ακριβως οπως λεει ο Β.G....σαν ξεχαρβαλωμενο μπρικι...χαχαχα!!!

Βγαζει....εβγαζε μαλλον....πολυ ασχημο ηχο.

Σαν rally 106 με group N....και με αλλαγη μετα τις 4000σαλ "εσκαγε"...

Πολυ βαβουρα στην καμπινα...γενικα πολυ βαβουρα για το τπτ.

Προσωπικη μου γνωμη, θα καυ...σεις στην αρχη αλλα μετα κατανταει κουραστικο!

Δεν θελω να ακουγεται σαν ραλι κ ουτε σαν μπρικι.

Θα δω οταν μου περισευουν ευρω θα παω να το βγαλω να δω πως ειναι..

Δεν βαλανε milltek απο το εργοστασιο να μην ασχολουμαστε με την εξατμιση :whistling:

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακουγεται χωρις μεσαιο!!!

Ευχαριστω, ομως αυτο ειναι tsi τελικο ενω το δικο μου ειναι απο gti, το οποιο ειναι πιο ελευθερο κ επομενως ο ηχος μπορει να ειναι λιγο πιο γλυκος.

Καλα εγραψε ο φιλος που ανοιξε το θεμα 'Δουλεια δεν εχει ο διαολος' :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τελικο απο gti εχω και πιστεψε με βγαζει πολυ ασχημο ηχο χωρις μεσαιο....και λιγο χειροτερο απ'αυτο του βιντεο!

Τεσπα...Τωρα με το πιο ελευθερο μεσαιο που εβαλα βγαζει καθαρο μπασο ηχο χωρις να με ενοχλει ουτε εμενα στην καμπινα αλλα ουτε τους γυρω...

Edited by Lowbaper
Link to comment
Share on other sites

Αν βγει το μεσαιο (ή και το τελικο) σιγουρα κερδιζεις,η θεωρια ειναι απλη,σε turbo κινητηρες,οσο πιο ελευθερη εξατμιση εχεις τοσο καλυτερα,εγω δυο ατομα που ξερω που αφερεσαν (μεσαιο ή τελικο) εμειναν ευχαριστημενοι απο την αποδοση!Κ δεν ειναι τυχαιο που η milltek πουλαει κ 'non resonated'!Βεβαια εγω ποτε δεν θα τα εβγαζα κ γιατι αλλαζει ο χαρακτηρας του αυτοκινητου (κανει σα ραλακι) κ γιατι δεν αντεχετε και γιατι αν σε σταματησει η αστυνομια θα εχεις θεματακι!!! (αλλα οτι κερδιζεις...κερδιζεις...αν θες το απολυτο πρεπει να κανεις θυσιες!)

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν παρει καποιος μιλτεκ resonated κ αλλος μια μιλτεκ non resonated ο 2 εχει πιο πολλα αλογα η πιο μεγαλη αποδοση?αυτο εννοεις FANI?

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν παρει καποιος μιλτεκ resonated κ αλλος μια μιλτεκ non resonated ο 2 εχει πιο πολλα αλογα η πιο μεγαλη αποδοση?αυτο εννοεις FANI?

Δεν Νομίζω Να Ισχύει Εγώ Φοράω Full Μilltek Την Resonated Αν Τώρα Μπορεί Να Δώσει Παραπάνω Η Non Resonated Πιστεύω Θα Το Λέγανε Και Στο Επίσημο Site Της Milltek.

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν παρει καποιος μιλτεκ resonated κ αλλος μια μιλτεκ non resonated ο 2 εχει πιο πολλα αλογα η πιο μεγαλη αποδοση?αυτο εννοεις FANI?

το εχω ακουσει απο αρκετους αυτο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο.

ισως να μπερδευει η ψευδεσθιση λογο ηχου...

εχουμε μετρησεις σε ιδια αμαξια με τη μια και την αλλη?

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

δλδ αν παρει καποιος μιλτεκ resonated κ αλλος μια μιλτεκ non resonated ο 2 εχει πιο πολλα αλογα η πιο μεγαλη αποδοση?αυτο εννοεις FANI?

προσωπικη μου αποψη θα πηγαινει λιγο καλυτερα,δεν ξερω αν θα ειναι αλογο ή ροπη αλλα κατι θα παιζει! παντως 100% δεν θα πηγαινει χειροτερα όπως ανεφεραν καποια αλλα μελη (γνωμη μου παντα) ενδιαφερον θα ηταν αν ξεραμε ποια milltek φοραγε το αγωνιστικο tsi-gt (κ ποιο καταλυτη φοραει!)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη μου αποψη θα πηγαινει λιγο καλυτερα,δεν ξερω αν θα ειναι αλογο ή ροπη αλλα κατι θα παιζει! παντως 100% δεν θα πηγαινει χειροτερα όπως ανεφεραν καποια αλλα μελη (γνωμη μου παντα) ενδιαφερον θα ηταν αν ξεραμε ποια milltek φοραγε το αγωνιστικο tsi-gt (κ ποιο καταλυτη φοραει!)

HJS 200arh φοραει

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα παω σε μαγαζι γνωστο στους Αγιους Αναργυρους που ασχολειται αποκλειστικα με εξατμισεις...και μενα δεν μου φανηκε πολυ σοι ο τυπος που μου ειπε για εργοστασιακο...

Οποτε βρω ευκαιρια θα παω να το βαλω και θα σας πω...

Εντελώς ενημερωτικά ... παίζει ρόλο τι καταλύτη φοράς και τι διάμετρο σωλήνα

Εάν φοράς 63 ολόκληρη με 100 όχι στενό hjs βαλε μεσαίο 45- 50 πόντους

Θα έχεις καλύτερα μεσαία και ψιλά δεν θα κανείς διάφορα .. άσε που δεν θα είσαι κάγκουρας στο φορτίο και δεν θα αδειάσει μετά τα 15000 χιλιόμετρα

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ενημερωτικά ... παίζει ρόλο τι καταλύτη φοράς και τι διάμετρο σωλήνα

Εάν φοράς 63 ολόκληρη με 100 όχι στενό hjs βαλε μεσαίο 45- 50 πόντους

Θα έχεις καλύτερα μεσαία και ψιλά δεν θα κανείς διάφορα .. άσε που δεν θα είσαι κάγκουρας στο φορτίο και δεν θα αδειάσει μετά τα 15000 χιλιόμετρα

Δεν φοραω 63 ολοκληρη...ο προηγουμενος ιδιοκτητης...ειχε αφαιρεσει το μεσαιο και ειχε βαλει απο GTI απο την μεση και πισω.

Η υπολοιπη ειναι μαμα...μαζι με καταλυτη.

Μεσαιο εβαλα...οχι στην θεση του εργοστασιακου αλλα μετα τον καταλυτη.

Νομιζω οτι πριν που ηταν πιο ελευθερη ειχε καλυτερα μπαμ το αυτοκινητο...ισως βεβαια να με ξεγελουσε ο ασχημος ηχος που εβγαζε το αυτοκινητο (οπως θα ειδες παραπανω).

Το προτιμω με μεσαιο παντως....ηρεμη δυναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.