Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Γειά σας!

Σκέφτομαι να αλλάξω εξάτμιση ή όλο το σύστημα εξαγωγής εάν μπορέσω να καταφέρω το σκεπτικό μου.

Θα ηθελα να κρατήσω την πολύ καλη ηχομόνωση του γκολφ όταν πηγαινω μέχρι τις 2500 στροφές και να προσθέσω μπάσο και τραχύ ήχο (απο R32) στις ψηλότερες στροφές. Θέλω να διατηρήσω το χαρακτηριστικό του γκολφ που μέχρι τις 3000 στροφές είναι ένα οικονομικο, ήσυχο και άνετο αμάξι, και όταν το πατάς το γκάζι ευχαριστιέσαι σπορ επίδοση (υποκειμενικό - εμένα με καλύπτει!).

Αν γίνεται θα ήθελα να ακούσω την όποια λύση πρίν αποφασίσω.

Περιμένω προτάσεις με video αν γίνεται!

Είμαι Κρήτη, δεν έχω πρόγραμμα αλλά θα βάλω απο το φθινόπωρο μαζί με κιτ εισαγωγης μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Σκέφτομαι να αλλάξω εξάτμιση ή όλο το σύστημα εξαγωγής εάν μπορέσω να καταφέρω το σκεπτικό μου.

Θα ηθελα να κρατήσω την πολύ καλη ηχομόνωση του γκολφ όταν πηγαινω μέχρι τις 2500 στροφές και να προσθέσω μπάσο και τραχύ ήχο (απο R32) στις ψηλότερες στροφές. Θέλω να διατηρήσω το χαρακτηριστικό του γκολφ που μέχρι τις 3000 στροφές είναι ένα οικονομικο, ήσυχο και άνετο αμάξι, και όταν το πατάς το γκάζι ευχαριστιέσαι σπορ επίδοση (υποκειμενικό - εμένα με καλύπτει!).

Αν γίνεται θα ήθελα να ακούσω την όποια λύση πρίν αποφασίσω.

Περιμένω προτάσεις με video αν γίνεται!

Είμαι Κρήτη, δεν έχω πρόγραμμα αλλά θα βάλω απο το φθινόπωρο μαζί με κιτ εισαγωγης μάλλον.

http://www.millteksport.com/media.file.cfm?fileid=423

Link to comment
Share on other sites

το ειδα το βιντεάκι απο δικό μου ψάξιμο νωρίτερα

αλλά να πώ την αλήθεια δεν καταλαβαίνω και πολυ διαφορά απο την εργοστασιακή

ειδικά στο άνοιγμα της πρώτης, ο κινητήρας ακουγεται περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να μας παραθέσεις κάποιες μετρήσεις - θερμοκρασίες φίλε midkin ?

Δυστυχώς όχι...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω (γνωρίζοντας ότι δεν είναι το καταλληλότερο τόπικ) οι εξατμίσεις που προορίζονται για GOLF V μπορούν να τοποθετηθούν και σε GOLF V Plus;;;

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω (γνωρίζοντας ότι δεν είναι το καταλληλότερο τόπικ) οι εξατμίσεις που προορίζονται για GOLF V μπορούν να τοποθετηθούν και σε GOLF V Plus;;;

/ ΒΣ

Χειροποιητη σιγουρα,εμποριου δεν ξερω αλλα μαλον ναι,ισως με καμια μετατροπουλα να γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω (γνωρίζοντας ότι δεν είναι το καταλληλότερο τόπικ) οι εξατμίσεις που προορίζονται για GOLF V μπορούν να τοποθετηθούν και σε GOLF V Plus;;;

/ ΒΣ

Ειναι ακριβως ιδιες και δεν χρειαζεται καμια μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

εαν και λιγο καθυστερημενα απο τοτε που εχει ανοιχτει το θεμα πιστευω οτι ακομα καποιοι εχετε την απορια για το μεσαιο..

μιας και σε ενα μηνα θα του αλλαξω "τα φωτα" στο golfaki ειπα να μου φυγει η απορια σχετικα με το μεσαιο που ειχα και πηγα και το ξηλωσα και στην θεση του μπηκε 55αρα σωληνα οσο και η μαμα διασταση.

αμαξι: golf tsi v

ρελαντι: ελαφρυ "γουργουρισμα".το διπλασιο απ οτι εκανε με το μεσαιο η εξατμιση σε ησυχια και ακουγοντας την απο κοντα(οσοι την εχουν ακουσει).

μπασο: μηδαμινο,ελαχιστο,πρεπει να προσπαθησεις να το ακουσεις μονο με κλειστα παραθυρα και απο τις 1500 μεχρι τις 3500 περιπου μετα χανεται.

τερμα γκαζι: απ εξω που το ακουσα ενω οδηγουσε αλλος μετα τις 3500στροφες κανει φυσημα. στυλ gti-s3 μαμα κτλ...

αποδοση: εγω φοραω προγραμμα,φιλτρο και intercooler...απο αποδοση δεν ειδα τιποτα!ισως να ακουει λιγο καλυτερα απο χαμηλα αν και δεν ειμαι σιγουρος.

δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα εχω 140.000χλμ(ουτε και εγω δεν ξερω τι μπορει να γινεται μεσα στα καζανακια :) )

χρηστος.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φαινεται οι Γερμανοι κανουν καλη και μελετημενη δουλεια ακομα και με ολα τα συμπραγκαλα πανω. Οπως ειναι λογικο διαφορα στην αποδοση βλεπεις μονο (και αυτο λιγο βεβαια) με συνδυασμο προγραμματος και ολοσωμης εξατμισης με ποιο ελευθερο καταλυτη. Και αυτοι που βαζουν προγραμματα αυτο λενε, εκτος απο οσους θελουν να βγαλουν κανα φραγκο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.. θελω να βαλω dp και καταλυτη στο golfακι (1.4 tsi revo) τι λυσεις υπαρχουν και σε τι τιμες, εχω βρει αυτο εδω http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/1452131/ ξερουμε πληροφοριες? help.. :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

φίλε πάνω κάτω σαν και αυτον που δείχνεις στην φωτό -

μπορείς να φτιάξεις σε εξατμισα που εμπιστεύεσαι ή να πάρεις αγοραστο έτοιμο (πχ miltek) εάν δεν κάνω λάθος ο κωδικός της Miltek είναι msvw310

Link to comment
Share on other sites

φίλε πάνω κάτω σαν και αυτον που δείχνεις στην φωτό -

μπορείς να φτιάξεις σε εξατμισα που εμπιστεύεσαι ή να πάρεις αγοραστο έτοιμο (πχ miltek) εάν δεν κάνω λάθος ο κωδικός της Miltek είναι msvw310

καλυτερα χειροποιητο η miltek μπορει και να σπασει

Link to comment
Share on other sites

περίπου πότε σπάει για να περιμένω και το δικό μου :yahoo:

φίλε συγνωμη ,έχεις δει εσύ προσωπικά miltek να σπάει ή το έχεις ακούσει -

το συγκεκριμένο είναι για αγωνιστική χρήση και έχει απίστευτες αντοχές -

τώρα έαν υπάρχει ένα dp που έσπασε λογω αστοχία υλικού δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα-

τουλάχιστον έχει εγγύση 2 χρόνια ή 80.000 κμ κάτι που για το χειροποιήτο δεν ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά φίλε ,έχει και 200αρη κατα λύτη και αφου έχεις εγγύηση φαίνεται καλή επιλογή :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

περίπου πότε σπάει για να περιμένω και το δικό μου :yahoo:

φίλε συγνωμη ,έχεις δει εσύ προσωπικά miltek να σπάει ή το έχεις ακούσει -

το συγκεκριμένο είναι για αγωνιστική χρήση και έχει απίστευτες αντοχές -

τώρα έαν υπάρχει ένα dp που έσπασε λογω αστοχία υλικού δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα-

τουλάχιστον έχει εγγύση 2 χρόνια ή 80.000 κμ κάτι που για το χειροποιήτο δεν ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

περίπου πότε σπάει για να περιμένω και το δικό μου :yahoo:

φίλε συγνωμη ,έχεις δει εσύ προσωπικά miltek να σπάει ή το έχεις ακούσει -

το συγκεκριμένο είναι για αγωνιστική χρήση και έχει απίστευτες αντοχές -

τώρα έαν υπάρχει ένα dp που έσπασε λογω αστοχία υλικού δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα-

τουλάχιστον έχει εγγύση 2 χρόνια ή 80.000 κμ κάτι που για το χειροποιήτο δεν ισχύει...

Eγω προσωπικα δεν το ειδα το μπαμ μου το ειπε φιλοσ.Εχω ολοσωμη 63.5 με hjs 200αρι ειμαι υπερ τησ χειροποιητησ αν ειναι σωστοσ ο μαστορασ δεν εχεισ προβλημα

Link to comment
Share on other sites

χειροποιητο ποσο θα κοστισει ρε παιδια σε εξατμισα?

αναλογωσ που θα πασ και τι θεσ να φτιαξεισ.Ολοσωμη παιζει και μεχρι 1400euro.Mπορει να βρεισ και πιο κατω
Link to comment
Share on other sites

H milltek έχει μικρό ζουάν για την απορρόφηση κραδασμών και έρχεται πλέον και με ενισχυμένη την βάση του σασμάν εάν δεν κάνω λάθος. Εκεί ''πονάει'' στην απορρόφηση κραδασμών..........Με 1400 έχεις από ντόπιο επαγγελματία όμοιας ποιότητας εξάτμιση και ό,τι πρόβλημα συναντήσεις είναι δίπλα σου. Προσωπική μου αποψη.... από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

H milltek έχει μικρό ζουάν για την απορρόφηση κραδασμών και έρχεται πλέον και με ενισχυμένη την βάση του σασμάν εάν δεν κάνω λάθος. Εκεί ''πονάει'' στην απορρόφηση κραδασμών..........Με 1400 έχεις από ντόπιο επαγγελματία όμοιας ποιότητας εξάτμιση και ό,τι πρόβλημα συναντήσεις είναι δίπλα σου. Προσωπική μου αποψη.... από Ελλάδα.

Σωστοσ την ιδια γνωμη εχω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.