Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

δε ξερω εαν κανει η εξατμηση απο 5αρι στο 6αρι...ρωτησε καλυτερα καποιον που να εχει 6αρι να σου πει...εγω νομιζα πως ειχες το 5...λογικα βεβαια θα ταιριαζει αλλα ρωτα καλυτερα να εισαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε η τοποθέτηση της εξατμισης. Το down pipe ειναι με καταλύτη fox 100cpi, με φ63,5 όπως και η υπόλοιπη εξατμιση με ένα καζανακι. u5edu8az.jpg7ybehavu.jpga4uqesu7.jpg

Ήθελα καθαρές σωλήνες χωρίς πολλά κόλληματα. Ότι κόλλημα έγινε σε τμήμα του σωλήνα ήταν με tig.

edu4e8e2.jpgnyqynuda.jpgsazesynu.jpg

Προτίμησα να μην βάλω μεσαίο για λίγο περισσότερο γρρρ...!

hu3egahu.jpg3ejeby5e.jpgutydusus.jpguqy9adev.jpg

Έμεινα πολυ ικανοποιημένος απο την δουλειά που κανανε στο αυτοκίνητο τα παιδιά της exhaust flow,τόσο απο την προσοχή στη τοποθέτηση όσο και τις κολλησεις!

Εντυπώσεις:μέχρι στιγμής απο ήχο πάμε καλά,ξεσηκωτικα τα σκασιματα στις αλλαγές (DSG).τα υπόλοιπα μετά το νέο file

Sent from my iPad using Tapatalk HDSent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ειμαι κατοχος golf 6 tsi 160 και στις επομενες μερες σκοπευω να προχωρησω στη τοποθετηση ολοσωμης εξατμισης απο DP+πισω. Θα παρακαλουσα οποιος θελει σ αυτο το topic ας μας πει για το δικο του αυτοκινητο τι εξατμιση εχει βαλει ,που και ποσο και φυσικα να δωσει προτασεις και συμβουλες για το συγκεκριμενο αυτοκινητο. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!! :p

Φιλε πριν αποφασίσεις σκεψου τί ακριβως θέλεις... πχ...

1)Τί βελτιωσεις σκοπευεις να κάνεις στο αμαξι σου!Αν για παραδειγμα δεν σκοπευεις να βάλεις πρόγραμμα ενα catback απο gti σου είναι υπεραρκατο

2)Θες πάρα πολύ θόρυβο και δεν σε ενοχλει...η φτηνη λύση του midkin είναι τέλεια, μπορεις ακομα dp,σπιραλ και ενα σωληνα μέχρι πίσω (όπως είχε κάνει ο Doctor που ηταν ο πρωτος διδαξας στη βελτιωση των 1,4tsi) σίγουρο αποτελεσμα χαμηλο κόστος αλλα πολυ θορυβο!

3)Οικολογική συνείδηση!Δεν το λεω ειρωνικά ουτε οτι εσυ θα σωσεις τον κόσμο,αλλα αν εχεις δυο μωρα και κλειστο παρκινγκ καλο θα ήταν να βάλεις καταλύτη είναι κριμα τα παιδια σου να αναπνεουν τον καρκινο!Αν πάλι δε σε νοιαζει οκ

4)Το βασικοτερο τί χρηματα είσαι διατεθιμενος να δωσεις! Εγω διαφωνω με την αποψη οτι οτι πληρωνεις παίρνεις, θυμαστε νομιζω πως γνωστες και πανακριβες εξατμισεις ανοιγανε σαν καρπουζι και τρεχανε μετα να τις ραψουνε στο Μπαρμπαμητσο και στο Μπαρμαβασίλη! Απο την άλλη δεν πρεπει και να τσιγκουνευτεις γιατι θα ταλαιπωρηθείς!

Γνωμη μου είναι, πρεπει μονος σου να ασχοληθεις,να πας να ρωτησεις,να δεις δουλειες (τί υλικα χρησιμοποιουν,τί κολλησεις, αν αλλαζει η διαμετρος στις κουρμπες,αν μπαινει στις μαμα βασεις κτλ) και αν δεν ικανοποιηθεις πας σε επώνυμη!

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι παραασχουλουμαστε με τις εξατμισεις...τα +10 με +12 αλογα απο μια ολοκληρωμενη λυση μεγαλυτερης διαμετρου ειναι στανταρ,τωρα δεν εχω δει μαμα αμαξι πριν δυναμομετρημενο και μετα με φουλ εξατμιση απο μπαρμπαμητσο που να του ξεφυγε η κολληση και στις γωνιες να αλλαζε η διαμετρος η στη στη κολληση να ηταν διαφορετικα....και να μην τα εβγαλε....γνωμη μου καλυτερα να αλλαζουμε βασικα πραγματα και να αφηνουμε την τριχια...ολα τα αλλα ειναι υπερβολες...λες και κατι λεει...ολα τα λεφτα ειναι αλλου....τουρμπινες κτλ...περιττα λεφτα οι μαρκες....με 500 ευρο πηρα μεταχειρισμενη μια 70 ποπαυ ολη εκτος καταλυτη και τα ιδια αλογα με ολα τα αλλα γτι ειχε βγαλει το δικομου σε πρωτο σταδιο 265 σε χαλαρες πιεσεις,αν ειχα την σουπερ ουαου εξατμιση θα ειχε παρει αλλα 3.αν ειχα πει πιεσε το περισσοτερο στο κριτωνα θα ειχε 285....το θεμα ειναι απλο.πρεπει απλα να αλλαξεις την διαμετρο.τη παρεις την εξατμιση του απορροφητηραπχ(σχημα λογου) και το κανεις τι βαλεις κατι αλλο εκτος της μαμας θα εχεις βελτιωση.καταληγω οτι το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο!!και απλα; το τι θελουμε να λεμε μαλλον....αφου αν βαλεις μια απλη δουλεια με μια επωνημη εξωτερικου ..τα ιδια αλογα περνεις....

Link to comment
Share on other sites

Η εξατμιση είναι βασική για να δεις αξιόπιστα άλογα. Δεν γίνεται να ζητάς απο το προγραμμα να σηκώσει η τουρμπινα σου περισσοτερη πίεση αρα περισσοτερα καυσαερια και να έχεις φραγμό αυτών λόγω διαμέτρου. αυτο αυτομάτως σημαίνει μεγαλύτερες θερμοκρασίες στο τουρμπο,ακόμα και επιστροφές καυσαεριων με πιθανόν φρενάρισμα αυτού. Οπότε δεν είναι ψυχολογικό ζήτημα αλλα ζήτημα αξιοπιστίας. Θα συμφωνήσω μαζί σου αν ο πρωταρχικός σκοπός της τοποθετησης είναι τα άλογα τότε κατ´εμε θα πρέπει να Βελτιώσει άλλους τομείς αλλα αν έχει όρεξη και καημό κάποιος για άλογα τότε ας είναι τουλάχιστον 'αξιόπιστα' γρήγορος.

Φιλικά Φανης

Sent from my iPad using Tapata

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρια παρουσιαζω και εγω την δικη μου εξατμιση (63,5) απο τον καταλυτη και πισω την οποια τοποθετησα τον Ιουνιο στον Κωστα Γιαλατζη στη Θεσσαλονικη.

http://imageshack.us/f/171/cam00016.jpg/

http://imageshack.us/f/442/cam00015.jpg/

http://imageshack.us/f/809/cam00017.jpg/

http://imageshack.us/f/214/cam00018.jpg/

http://imageshack.us/f/89/cam00037h.jpg/

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή δουλειά κάνει, κουρμπαριστή χωρίς περιττές κολλήσεις , 500+ μου χε πει για catback, είχα παει προ 2μήνου να κάνω την δική μου και μου χε πει σε φ60 τις φτιάχνει, μάλλον θα μπερδεύτηκε και κάνει και σε 63,5 που ήθελα τότε.

Link to comment
Share on other sites

για λεγε τιμη ?

380 ευρω.

πολύ καλή δουλειά κάνει, κουρμπαριστή χωρίς περιττές κολλήσεις , 500+ μου χε πει για catback, είχα παει προ 2μήνου να κάνω την δική μου και μου χε πει σε φ60 τις φτιάχνει, μάλλον θα μπερδεύτηκε και κάνει και σε 63,5 που ήθελα τότε.

τι 500+, παμε καλα ρε παιδια?τι τιμες ειναι αυτες...

Edited by johnis gt
Link to comment
Share on other sites

380 ευρω.

τι 500+, παμε καλα ρε παιδια?τι τιμες ειναι αυτες...

σ εσένα πήρε 380€ σε 63,5 catback, σ εμένα τον Ιουλιο μου χε πει 500€ σε φ60 catback. Ο καθένας ότι θέλει μας λέει...

θα θελε να μου πιάσει τον κ..λο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερωτηση. εχω φουλ εξατμιση 63.5 ολοσωμη χωρις καταλυτη,κ με το τελικο στη θεση που ηταν το μεσαιο κ αποκει κ πισς σωληνα μεχρι τις αποληξεις.

στο αυτοκινητο αναμενεται να μπει αντλια υψηλης autotech καθως κ στα αμεσα σχεδια ξυριφιασμα στην τουρμπινα.

αν αφαιρεσω κ το τελικο μου κ ειμαι με σωληνα μονο απο το τουρμπο μεχρι πισω, θα εχω καποιο προβλημα στο αυτοκινητο απο θεμα αποδοσης ,η απο θεμα τουρμπινας;;

Link to comment
Share on other sites

φίλε theos θα πρότεινα να έβαζες εναν καταλύτη.. κρίμα είναι όλοι οι ρύποι να βγαίνουν στην ατμόσφαιρα. Ολα καλά την τρέλα μας κάνουμε όλοι με τα vw μας αλλά λιγάκι ας μην επιβαρύνουμε τους γύρω μας και τον εαυτό μας κυρίως.

απο θέμα απόδοσης δεν νομίζω, από άποψη θορύβου θα χεις θέμα σίγουρα.

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερωτηση. εχω φουλ εξατμιση 63.5 ολοσωμη χωρις καταλυτη,κ με το τελικο στη θεση που ηταν το μεσαιο κ αποκει κ πισς σωληνα μεχρι τις αποληξεις.

στο αυτοκινητο αναμενεται να μπει αντλια υψηλης autotech καθως κ στα αμεσα σχεδια ξυριφιασμα στην τουρμπινα.

αν αφαιρεσω κ το τελικο μου κ ειμαι με σωληνα μονο απο το τουρμπο μεχρι πισω, θα εχω καποιο προβλημα στο αυτοκινητο απο θεμα αποδοσης ,η απο θεμα τουρμπινας;;

Είχα έτσι ένα διάστημα αμάξι (Golf V), μέχρι να βάλω την εξάτμιση που ήθελε λόγω αλλαγής setup.

Δεν αντέχεται, φαντάσου από χαμηλά 3ες μέχρι μεσαίες θα κάνει σαν φορτηγό.

Σε πάτημα μεσαίες ψηλές, θα κάνεις πολύ θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα έτσι ένα διάστημα αμάξι (Golf V), μέχρι να βάλω την εξάτμιση που ήθελε λόγω αλλαγής setup.

Δεν αντέχεται, φαντάσου από χαμηλά 3ες μέχρι μεσαίες θα κάνει σαν φορτηγό.

Σε πάτημα μεσαίες ψηλές, θα κάνεις πολύ θόρυβο.

απο θεμα αποδοσης δηλαδη δεν εχουμε προβλημα;;; μηπως χασει το αυτοκινητο,η ειναι ανεπαισθητο; απο θεμα θορυβου δεν με πειραζει..ισα ισα!!

Link to comment
Share on other sites

απο θεμα αποδοσης δηλαδη δεν εχουμε προβλημα;;; μηπως χασει το αυτοκινητο,η ειναι ανεπαισθητο; απο θεμα θορυβου δεν με πειραζει..ισα ισα!!

το θέμα θορύβου πειράζει όλους τους γύρω σου όμως αλλά και αυτό φαντάζομαι δεν σε απασχολεί

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμενη εισαι εκτος θεματος,κ απλα μπορεις να μην απαντησεις καν στο τοπικ απο το να πουλησεις εξυπναδα. club ειμαστε και μοιραζομαστε αποψεις.

αν θες να μοιραστεις την αποψη σου απαντησε σε αυτα που ρωτησα κ τιποτα παραπερα.

Edited by Theos GT
Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμενη εισαι εκτος θεματος,κ απλα μπορεις να μην απαντησεις καν στο τοπικ απο το να πουλησεις εξυπναδα. club ειμαστε και μοιραζομαστε αποψεις.

αν θες να μοιραστεις την αποψη σου απαντησε σε αυτα που ρωτησα κ τιποτα παραπερα.

sorry που σου χαλασα το τοπικ ...................εξυπναδα δεν πουλαω απλα....................

Link to comment
Share on other sites

στα χιλιομετρα που θα κανει θορυβο....δεν θα ειναι κανενας διπλα του για να ενοχλει...παρτο και ετσι!!!

+100 βαλε οτι γουσταρεις και δινει αλογα!!

Link to comment
Share on other sites

στα χιλιομετρα που θα κανει θορυβο....δεν θα ειναι κανενας διπλα του για να ενοχλει...παρτο και ετσι!!!

+100 βαλε οτι γουσταρεις και δινει αλογα!!

και συμπληρώνω : ..και γράψτους όλους κανονικά !!!

αχ ....ελλάδα αθάνατη.... :crazy: :crazy: :crazy:

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

To θέμα του καταλύτη νομίζω το έχουμε εξαντλήσει, γιατί τόσος φανατισμός???

Αν έχεις καταλύτη κ είσαι νόμιμος,είσαι καλός κ ευσυνείδητος άνθρωπος και έσωσες τον κόσμο???!!! Και αν δεν έχεις σημαινει οτι είσαι εγκληματιας, ασυνείδητος κτλ κτλ... Μη μπαίνουμε στο τριπακι που μας βαζουν για εμπορικους λόγους οι εταιριες, euro 4,euro 5,diesel,lpg κτλ κτλ Το diesel απαγορευοταν γιατι είναι καταστροφη για το κεντρο της Αθηνας κ σε μια μερα σου στρωνουν χαλι για να αγορασεις diesel που εχει μηδενικους ρύπους-τελη κτλ κτλ Το αν εχεις καταλυτη είναι σταγόνα στον ωκεανο για την μόλυνση του πλανητη, και υπαρχουν καθημερινες συνηθειες πολυ πιο βλαβερες που θα πρεπει να αλλαξουμε!!! (επειδη το ξαχνω μπορω να σας αναφερω πολλες)

Ωστοσο δε βρισκω το λόγο κάποιος να μην εχει καταλυτη, αυτο το καναμε πριν 15 χρονια που ηταν πανακριβοι κ καταστρεφόντουσαν αμεσως, ουτε σφαλματα εβγαζαν τα αμαξια τοτε ουτε τπτ Tωρα μπορεις να βρεις σε προσιτη τιμη ενα καταλυτη κ ουτε αλογα να χασεις, κ ουτε σφαλματα να εχεις, κ νομιμος να εισαι μη φας καμια κληση κ τρεχεις κ κυριως προστατευεις τον εαυτο σου κ μετα όλους τους άλλους! Δλδ εγω που εχω μωρο κ κλειστο παρκινγκ είναι δυνατον να μην εχω καταλυτη?!

Πόσο χαζος θα έπρεπε να ημουν να αναπνέει ολη η οικογενεια μου τον καρκινο για να κερδισω 2 άλογα?! Απο την άλλη αν κάποιον δεν τον νοιαζει τί αναπνεει δικο του πρόβλημα,δε θα του πω εγω τί θα κάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε Φάνη. όταν δεν έχεις καταλύτη, και δεν λέω για euro 4,5,6 κλπ, αλλά απλά για 1 γαμοκαταλύτη ΝΑΙ είσαι εγκληματίας. Είμαστε άνθρωποι και όλοι συγκατοικούμε και περαστικοί είμαστε απο τούτο τον κόσμο, στον οποίο και κάποιοι άλλοι θα ζήσουν μετά από μας (βλ.τα παιδιά μας)

Τόσο πολύ στοιχίζει η στοιχειώδη ευαισθησία για 1 τόσο μικρό πραγματάκι που όπως λές και συ μπορεί ίσως και να μην κόβει άλογα ??

Θέμα παιδείας,νοοτροπίας και στοιχειώδους ανθρωπιάς είναι. ναι για μένα είναι έγκλημα να μην έχεις καταλύτη και πας απο τα 200 στα 198 άλογα με καταλύτη.

Μετά γκρινιάζουμε για τις κυβερνήσεις που εμεις βγάζουμε με 1 και μόνη ψήφο. Με 1 και μόνη κίνηση λοιπόν μπορούμε ο καθένας μας να βοηθήσουμε λιγουλάκι στην προστασία της ατμόσφαιρας που είναι ήδη βεβαρυμένη και στην οποία εμεις οι ίδιοι ζούμε.

και μου λέτε μετά σιγά τον καταλύτη και ιστορίες.... σιγά το κόστος. δηλαδή να πετάμε και τα σκουπίδια μας απο το παράθυρο..σιγά τι είναι...?

αν εσας δεν σας πειράζει να βρωμίζει ο διπλανός σας τον τόπο τότε τι να πω...

Οταν όμως περνάμε δίπλα από κανά μπουρί λεωφορείου..τότε το κλείνουμε το παράθυρο εεε ???

γιατί ????

ΒΡΩΜΑΕΙ ΜΗΠΩΣ ?? ειναι βρωμοκαυσαέρια γι αυτό ???

Η ελληνική υποκρισία σ όλο της το μεγαλείο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.