Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Σας επανέφερα το Poll.

ACE2007 αν μπορείς διόρθωσε τις επιλογές στο Poll για να μπορείτε να ψηφίζετε από εδώ και στο εξής.

Στο αρχικό ποστ πατάς Επεξεργασία Δημοσκόπησης και μετά στο πλαίσιο που σου ανοίγει δεξιά επάνω γράφει :

Δημοσκόπηση

Διαχείριση Δημοσκόπησης

 

;)

Έχει γίνει η διόρθωση στο poll, με μία επιπλέον ερώτηση, αν πλέον όσοι προχώρησαν σε κάποια αλλαγή τελικώς έμειναν ευχαριστημένοι..! ;)

Επειδη μπορει να με πειτε και λιγο ανωμαλο, εγω που γουσταρω την μαμα στο 140αρι μου και γενικα απο πισω μου αρεσει να μη φαινεται τιποτα θα εχω λιγοτερη αυξηση σε τυχον προγραμμα; Σκοπευω αμεσα να περασω το Revo 1 που 200αριζει, θα εχω λιγοτερα αλογα? 

Ποσα χιλιοστα ειναι διαμετρο η μαμα;

Αν χανει πολυ σε αποδοση σε σχεση με του GT τοτε τη πατεντα γινεται ωστε να μην αλλαξω πισω προφυλακτηρα; Κοβεται το πλαστικο;

Όντως το να μην φαίνεται κάτι που να γυαλίζει και να δείχνει πιο σπορ είναι λίγο παράξενο που δεν σου αρέσει..!!!

Anyway, σε stage 1 με πρόγραμμα και ένα φίλτρο στο φιλτροκούτι δεν έχεις θέμα, η εξάτμιση σε βοηθά να πας στο maximum μαζί με ένα πρόγραμμα και σύστημα εισαγωγής.

Μα ούτε μία διακοσμητική απόληξη....??? Πάντως δεν κόβεται τίποτα για να βάλεις τελικό..

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

δεν έδει διάφορα αν έχει απόληξη η όχι στην.απόδοση εκεί κοιτάς διατομες και σωστή ροή ....αν στο τέλος φέρουν ευθεία η προς το.δρόμο τα καυσαέρια δεν.έχει.σημασία.

πάντως το πλαστικό κόβεται ΑΛΛΑ αυτός που θα το.κάνει να ξέρει γιατί λάθη Δεν συγχωρούνται σε τέτοια σημεία.

Edited by Giannis307
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις ξεκαθαρες απαντησεις σας. Δε σκοπευω να προχωρησω περα απο εισαγωγη και 1ο σταδιο βελτιωση. (ελπιζω)

Απλα ειχα βαρεθει στο πρωην ( ΒΜW 318 is coupe) να αλλαζω τελικα, γιατι το ενα ηταν πιο ωραιο απο το αλλο κτλ..

Τωρα με την κρυφη βρηκα την υγεια μου και θα το παιζω και μαμα :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Εχω 70mm catback  Milltek εδω και καιρο  και σκεφτομαι να βαλω χειροποιητο  dowpipe και καταλυτη μεχρι το 70ρι που εχω και να προχωρησω  σε stage2 Revo.Τι προτεινετε 63.5 Downpipe και 70 πισω η 70mm εμπρος  και 70 mm πισω.Εχω ακουσει  καλα λογια  για τον Γιαλαντζη στην Θεσσαλονικη για  πειτε γνωμες!!

Link to comment
Share on other sites

70αρι dp και ας ειχες πισω 63.5!

Με full 70 θα εισαι αρχοντας!

Εγω εκανα 70/63.5

Eτσι σκεφτομαι κ εγω με οσα   εχω διαβασει!Αλλα σε οσους εξατμισαδες το λεω μου λενε  max 63.5 εκτος  και αν εχω  custom προγραμμα αλλιως θα κρεμαει με κονσερβα..Εχει βαλει κανεις  REVO st2 με φουλ 70αρα να μας πει εντυπωσεις??

Link to comment
Share on other sites

Ειχα 70αρα με revo st2 βαλτην αφοβα

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,πουλαει κανεις dp φ70 και καταλυτη 200ρι απο Θεσσαλονικη για αμεση αγορα?να ειναι σε καλη κατασταση και σε λογικη τιμη για golf v tsi 140???

Sent from my RM-914_eu_hungary_422 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κοντα στην τελικη λυση.Βρηκα  απο ebay Μilltek 63.5mm turbo back +σπιραλ+σωληνα μεχρι το μεσαιο.Tα πρωτα 3 κομματια δηλαδη.Επειδη εχω catback Μilltek 70mm  απο Gti θα χρειαστει να βαλω ενα  μικρο σωληνα τσοντα inox  για 25 cm περιπου να τα ενωσω , γιατι δεν καθετε με την μια(εχει αλλο catback to gti).

1.Θα μου δημιουργησει καποιο προβλημα η ενωση αυτη (θορυβο extra,διαρροη καυσαεριων κτλπ)

2.Πρεπει να μπει πλακακι να κολληθει η στο σημειο εκεινο προτεινεται κατι αλλο ανταπτορας κτλπ

3.Θα εχω καποιο προβλημα που  μπροστα θα εχω 63,5mm  και catback 70mm?

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Παρολο οτι εχει συζητηθει πολυ, η εξατμιση για tsi φπε ειναι 63,5 η 70/63,5.

Η μικροτερη διατομη μετα το dp βοηθαει για την διατηρηση της ταχυτητας των καυσαεριων λογω πτωσης θερμοκρασιας.

Σου προτεινω να βαλεις 70αρι dp χειροποιητο με καταλυτη, η ν´ αλλαξεις το catback με 63,5.

Η βελτιωση γινεται μια φορα και σωστα. Καλυτερα υπομονη μεχρι να παρεις τα σωστα κομματια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

v

Ποσο το βρηκες το Milltek . Εμενα παντως το Downpipe της milltek δεν μου αρέσει καθολου!!

680 το βρηκα  με  τα 3 κομματια μπροστα.Γιατι Γιαννη δεν σου αρεσει?Κατι ειχε  παρει το αυτι μου για κατι  σπασμενες κολλησεις   για  αυτο  το λες?

Link to comment
Share on other sites

εμένα όταν πήγα να το κάνω 70αρι και το εβγαλα ειδα ότι  είχε κάνει μικρα ανοιγματα ,σαν γραμμές στο πάχος στο σημειο που ενωνεται με την τουρμπινα ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Nikdev ειδικά αν βάλεις καταλύτη φτιαξε 70αρι DP , ισως με decat να θελει 63.5mm. Εφοσον εχεις catback 70αρι καντο ολο full 70mm μην βαλεις 63.5mm downpipe !
Η Milltek εχει ωραια καζανια με ωραιο θορυβο, το dp στα 1.4 tsi ειναι λες και το εφτιαξα εγω χαχα
DP απο Custom εξατμισα γερμανίας
1469748_669007856484321_656971127_n.jpg

DP απο milltek
1422923_1390500284529633_1774689349_n.jp

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Nikdev ειδικά αν βάλεις καταλύτη φτιαξε 70αρι DP , ισως με decat να θελει 63.5mm. Εφοσον εχεις catback 70αρι καντο ολο full 70mm μην βαλεις 63.5mm downpipe !

Η Milltek εχει ωραια καζανια με ωραιο θορυβο, το dp στα 1.4 tsi ειναι λες και το εφτιαξα εγω χαχα

DP απο Custom εξατμισα γερμανίας

1469748_669007856484321_656971127_n.jpg

DP απο milltek

1422923_1390500284529633_1774689349_n.jp

Γιαννη παντως  τωρα  που το λες  το καζανι που εχω εγω  το 70ρι σε σχεση με  το 63,5 καμια  σχεση!! Μαλλον θα σας ακουσω και θα παω για  70 ρι χειροποιητο μπροστα!!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τιμη απο Γιαλαντζη θεσσαλονικη μιας και  θα παω   μεχρι τις γιορτες  και εχω ακουσει καλα  λογια.Ο ανθρωπος  ειναι παραααααα πολυ εξυπηρετικος και μου εδωσε τα εξης. 600e Downpipe 70 mm  με cata 200ρι MagnaFlow+ σπιραλ + μεσαια σωληνα και αν θελω HJS 200ρι +130ε

 Το παραπανω θα ενωθει με το catback 70mm της Μιlltek.Αξιζουν τα 150 ε + για τον  HJS?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά σου ειπε. Δεν ξερω τι τιμες παιζουν εκει πανω Αθηνα βάζεις ολοσωμη με HJS απο 750-850 και οχι μονο σε ενα εξατμισα ...
Βεβαια σε ολοσωμες κανουν καλυτερες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Πολλά σου ειπε. Δεν ξερω τι τιμες παιζουν εκει πανω Αθηνα βάζεις ολοσωμη με HJS απο 750-850 και οχι μονο σε ενα εξατμισα ...

Βεβαια σε ολοσωμες κανουν καλυτερες τιμες

850 μου ειπε ολοσωμη κ εμενα.

Link to comment
Share on other sites

850 μου ειπε ολοσωμη κ εμενα.

ειναι πολυ καλος στην δουλεια του αλλα και πολυ ακριβος να ξερεις!! ψαξε και αλλου θα βρεις καλύτερες τιμες για ολόσωμη τα 150 για hjs καταλύτη ειναι μια χαρα αξίζει να παρεις κατι ποιο επώνυμο σε καταλύτη νομίζω ειναι euro 4 οι hjs δεν θα εχεις ποτε πρόβλημα με κτεο κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Χειροποίητη από εμένα!!!Εννοείται ολόκληρη και όχι κομματάκια κομματάκια :nea: !!! 8)^_^

εγω εχω βαλειι χειροποιητη απο δανελατο ολοκληρη και ειμαι πολυ ικανοποιημενος...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.