Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Χειροποιητη απο τουρμπο κ πισω με Exhaust καταλυτη 200ρι 800 ευρω κ ειμαι φουλ ευχαριστημενος..α! Με 2 καζανια κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα στην αποδοση , σημασια εχει η σωστη διαμετρος . η οποια αλλαζει αναλογα με την εφαρμογη . Στη συνεχεια παιζει ρολο η ποιοτητα κατασκευης , αφου δινει μακροζωια .

 

Για χρηση με εργοστασιακο turbo ( 250-255ΗP max. ) μια εξατμιση 63mm με ελευθερα καζανια , ακομα και με τον εργοστασιακο καταλυτη , μας καλυπτει .  

Για παραπανω ιπποδυναμη , μεχρι 350ΗΡ , καλο ειναι να χρησιμοποιειται 70mm διαμετρος και πιο ελευθερο καταλυτης , για σωστο backpressure καυσαεριων .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Συγνωμη αμα το θεμα βρισκεται οπου νανε, αλλα ειμαι καινουργιος στο Forum. Θα ηθελα να ρωτησω για εξατμιση μονο τελικο. Δεν θελω αποδοση. Θελω ηχο. Λιγο να ζωντανεψει το γκολφακι μ. Αλλα δεν θελω να ακουγεται σαν κατι ραλακια που ακουγονται απο 5 χιλιομετρα. Θελω ενα τελικο που να κανει ωραιο ηχο. http://www.remus.eu/endrohre/single-endrohr-o90mm-schrag . Αυτη εδω μου αρεσε σαν εμφανιση. Επισης το γκολφακι μ εχει cat-back για δυο μονες εξατμισεις. Η μια δεξια και η αλλη αριστερα. Οποτε χρειαζομαι δυο ιδια τελικα. Παιδια εχω μεγαλη αναγκη, δεν ξερω τι να κανω. Καμια συμβουλη? Επισης τι παιζει με τις διαστασεις. Διαβασα κατι για 63,5 η 70. Αυτη που μου αρεσε ειναι 90mm. Δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, τι εννοείς;

Το λίνκ που δίνεις, απόληξη εξάτμισης βγάζει κι όχι τελικό καζάνι.. Κι εκτός αυτού, οι πιο πολλοί κάνουν ένα τελικό που βγάζει δύο απολήξεις αριστερά και δεξιά.. Το να βγάζει το cat-back σου δύο τελικά το βρίσκω ανούσιο και πολυδάπανο σε σχέση με την σωστή επιλογή της πλειοψηφίας..  Όσο για τον ήχο με το τελικό διαφορά δύσκολα θα δεις.. Το μεσαίο ευθύνεται κυρίως γι'αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Συγνωμη αμα το θεμα βρισκεται οπου νανε, αλλα ειμαι καινουργιος στο Forum. Θα ηθελα να ρωτησω για εξατμιση μονο τελικο. Δεν θελω αποδοση. Θελω ηχο. Λιγο να ζωντανεψει το γκολφακι μ. Αλλα δεν θελω να ακουγεται σαν κατι ραλακια που ακουγονται απο 5 χιλιομετρα. Θελω ενα τελικο που να κανει ωραιο ηχο. http://www.remus.eu/endrohre/single-endrohr-o90mm-schrag . Αυτη εδω μου αρεσε σαν εμφανιση. Επισης το γκολφακι μ εχει cat-back για δυο μονες εξατμισεις. Η μια δεξια και η αλλη αριστερα. Οποτε χρειαζομαι δυο ιδια τελικα. Παιδια εχω μεγαλη αναγκη, δεν ξερω τι να κανω. Καμια συμβουλη? Επισης τι παιζει με τις διαστασεις. Διαβασα κατι για 63,5 η 70. Αυτη που μου αρεσε ειναι 90mm. Δηλαδη?

κάτι τέτοιο ψάχνεις? αν ενδιαφέρεσε .πμ  http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?app=classifieds&module=core&do=view_item&item_id=1774

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θελω αποληξεις. Το καζανακι μου ηταν ετσι οταν το αγορασα απο τον προηγουμενο. Ειναι καπως σας υου Rabbit-Mk5. Οι αποληξεις ευθυνονται για ηχο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λες 63,5 και 70 ειναι χιλιοστα διαμετρου του σωληνα-κορμο της εξατμισης. Το 90 που βλεπεις εσυ ειναι η μπουκα. 2 μπουκες θες να βαλεις εσυ αλλα δε νομιζω να παρεις ηχο. Ειναι μονο για εφε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες να προχωρησω σε τοπoθετηση 70mm downpipe??? Eιμαι full 63.5 decat με ενα καζανι τελικο ελευθερο ,προγραμμα overload eισαγωγη και front mount intercooler..μηπως θα πεσει μεγαλο??

Link to comment
Share on other sites

Αμελιτεες διαφορες 70dp και 70 υπολοιπη ?

Γιάννη,

Αν έχεις ήδη πληρώσει για 63,5 catback μείνε μαυτό. Αν όχι κάνε 70mm

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επώνυμο τελικό εξάτμισης για Golf 6 που να είναι ένα στρογγυλο μπουρί (και όχι 2 καλαμάκια όπως οι άλλες) ??? :crazysmile:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι οταν γινεται αλλαγη της εξατμισης(catback) καλο ειναι να αλλαχτει μαζι με το σπιραλ η μπορεις να κανεις ενα πλακακι απο το σπιραλ κ μετα?

τιμη 230 (χωρις τελικο) ειναι καλα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι οταν γινεται αλλαγη της εξατμισης(catback) καλο ειναι να αλλαχτει μαζι με το σπιραλ η μπορεις να κανεις ενα πλακακι απο το σπιραλ κ μετα?

τιμη 230 (χωρις τελικο) ειναι καλα?

Κάλο θα είναι να το αλλάξεις το σπιράλ!Η τιμή είναι καλή ΝΑΙ,είναι μαζί με το σπιράλ?μαζί η εργατικά? ανοξείδωτο η όχι?

Edited by Rabbit-Mk5
Link to comment
Share on other sites

180 χωρις σπιραλ 230 με σπιραλ η τιμη ειναι με περαστικα.τωρα αν ειναι ανοξειδωτο δε θυμαμαι.νομιζω οτι ειπε πως ειναι.,δεν ειναι γυαλιστερος ο σωληνας αν αυτο βοηθαει.υποτιθεται οτι ειναι γνωστος μου ο εξατμισας (ειχε παλια GTI) αλλα ποτε δε ξερεις

Link to comment
Share on other sites

180 χωρις σπιραλ 230 με σπιραλ η τιμη ειναι με περαστικα.τωρα αν ειναι ανοξειδωτο δε θυμαμαι.νομιζω οτι ειπε πως ειναι.,δεν ειναι γυαλιστερος ο σωληνας αν αυτο βοηθαει.υποτιθεται οτι ειναι γνωστος μου ο εξατμισας (ειχε παλια GTI) αλλα ποτε δε ξερεις

Νομίζω κατάλαβα σε ποιον πήγες,250 έδωσα εγω στον ιδιο άπλα μου πέρασε και και το DP και τον καταλύτη οποία του τα πήγα εγώ δεν μου τα έκανε αυτός.

1476411_10201603519262062_1784159836_n.j1521436_10201603519782075_1136270212_n.j

Edited by Rabbit-Mk5
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα μολις ειδα τον σωληνα ειπα τον ιδιο μαστορα εχουμε.σημερα περασα το catback φωτος απο αυριο η δευτερα..εκανε πολυ προσεγμενη δουλεια ο νικος.

απλα πηρα παρα πολυ ηχο.πρεπει ναβαλω μεσσαιο οπως και δηποτε!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα μολις ειδα τον σωληνα ειπα τον ιδιο μαστορα εχουμε.σημερα περασα το catback φωτος απο αυριο η δευτερα..εκανε πολυ προσεγμενη δουλεια ο νικος.

απλα πηρα παρα πολυ ηχο.πρεπει ναβαλω μεσσαιο οπως και δηποτε!

εγω εκανα και καζανακι στα παιδια ειδικη παραγγελια για τον θόρυβο και ειμαι κομπλε χωρις μεσσαιο ρώτησε στον Νικο ισως σε εανδιαφερει!για να γλιτώσεις και το μεσσαιο...

Edited by Rabbit-Mk5
Link to comment
Share on other sites

Αν με του gti σου φαίνεται ότι κάνει σα θηρίο τότε βάλε μεσσαίο, πιο ήσυχο από μαμά τελικό δύσκολα θα βρείς

Link to comment
Share on other sites

αν ποσταρω βιντεο θα καταλαβεις οτι κανει πραγματικα θορυβο κ οχι αστεια

Link to comment
Share on other sites

αν ποσταρω βιντεο θα καταλαβεις οτι κανει πραγματικα θορυβο κ οχι αστεια

Έχω εξάτμιση με 100αρι καταλύτη αγωνιστικό και ένα πολύ ελεύθερο τελικό, δεν παίζει να κάνεις παραπάνω από μένα :p
Link to comment
Share on other sites

δε κανω συκγριση απλα οπως ανεφερα ημασταν 3 ατομα οταν περνουσα την εξατμιση, κανεις δε περιμενε ουτε ο μαστορας οτι θα παρει τετοιον ηχο..παθαμε πλακα.

 

εσυ ωτοασπιδες για τον θορυβο πηρες αν φορας τετοια εξατμιση?

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

δε κανω συκγριση απλα οπως ανεφερα ημασταν 3 ατομα οταν περνουσα την εξατμιση, κανεις δε περιμενε ουτε ο μαστορας οτι θα παρει τετοιον ηχο..παθαμε πλακα.

 

εσυ ωτοασπιδες για τον θορυβο πηρες αν φορας τετοια εξατμιση?

Κοίτα για να το κανα σημαίνει ότι μαρέσει οπότε όχι δεν έχω οτοασπίδες, τώρα που ανοίγει ο καιρός κατεβάζω παράθυρα και καυλώνω :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.