Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εμενα ο εξατμισας, μου ειπε οτι με το dp ειναι καλυτερα, πιο δυνατο (μιλησα με 2-3 και μου ειπαν τα ιδια) ..οσο αφορα για την 60αρα την προτιμησα για να αποφυγω πιθανον lag.Εγω οταν περασα το προγραμμα εκανα 2 δυναμομετρησεις. Μια με ΦΕ χωρις προγραμμα και εβγαλε 125 αλογα ροδα.Και μια με προγραμμα που εβγαλε 187 ροδα. 

 

Είναι λίγο μικρή η διάμετρος Γιάννη.. μπορείς αργότερα να την κάνεις ανταλλαγή με έναν ιδιοκτήτη 1.4 tsi 122ΦΠΕ.

Η τουρμπίνα είναι παροχής 240-250ps, οπότε άνετα πας αμέσως για τουλάχιστον full 63,5.

Δημητριάδη μετρήθηκες ?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα κερδισεις λιγο ψηλα αλλα θα χασεις μεση και χαμηλα σε ροπη..

Χωρις να ειμαι σιγουρος γι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα κερδισει το εργοστασιακο gt ειναι κυριως μειωση της θερμοκρασιας καυσαεριων egt. (Ιδιαιτερα με αλλαγη dp)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο εβαλα μια Miltek ενος φιλου ολοσωμη (63.5) σε golf 6 tsi 160

Ηταν non resonated και εβαλα ενα μεγαλο μεσαιο γιατι δεν μπορω καθολου το θορυβο..

Η διαφορα με πριν ειναι ελαχιστα χειροτερο στα χαμηλα με μεση(σε σημειο που ισως να ειναι και ιδεα μου) και λιγο καλυτερο ψηλα.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι λιγο μεγαλυτερο lag.

 

Το αμαξι δεν φοραει τπτ αλλο εκτος απο την εξατμιση

Edited by billkaza
Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο εβαλα μια Miltek ενος φιλου ολοσωμη (63.5) σε golf 6 tsi 160

Ηταν non resonated και εβαλα ενα μεγαλο μεσαιο γιατι δεν μπορω καθολου το θορυβο..

Η διαφορα με πριν ειναι ελαχιστα χειροτερο στα χαμηλα με μεση(σε σημειο που ισως να ειναι και ιδεα μου) και λιγο καλυτερο ψηλα.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι λιγο μεγαλυτερο lag.

 

Το αμαξι δεν φοραει τπτ αλλο εκτος απο την εξατμιση

κανε μερικα χλμ να κανει το adaptation η ecu και ολα μια χαρα θα ειναι.με 'γεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.προκειται να αλλαξω εξατμιση απο dp και πισω.θα ειναι χειροποιητη 63,5mm...το διλημμα ειναι να βαλω καταλυτη ή οχι??σε περιπτωση που δεν μπει καταλυτης θα μπουν δυο καζανακια για να μην εχει υπερβολικο θορυβο..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το παρόν τόπικ, όσο και τα θέματα στην ενότητα Κινητήρας, ώστε να πάρεις μια ιδέα περί της βελτίωσης του αυτοκινήτου σου.

 

Αν το αυτοκίνητό σου είναι (ή θα γίνει) πρώτο στάδιο ΦΠΕ δηλάδή, βάλε 70mm Downpipe με 100 ή 200άρη καταλύτη. Την υπόλοιπη εξάτμιση 63,5mm.

Τα καζανάκια αν ειναι 2 θα είναι πιο πολιτισμένο, με τελικό μόνο θα έχει αρκετό θόρυβο (ίσως ενοχλητικό μερικές φορές).

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

μπηκε χθες χειροποιητη 63,5mm με δυο καζανακια (χωρις καταλυτη)..χαμηλα ειναι πολυ πολιτισμενο,μετα τις 3000 ακουγεται η τουρμινα αρκετα..θα το δω και στην αττικη οδο (σαν να πηγαινω ταξιδι υποτιθεται) και αν ενοχλει θα μπει και ο καταλυτης!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα ενοχλησης ο καταλυτης Θανο. Μολις μπορεσεις σου προτεινω να τον βαλεις αμεσα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εννοειται αυτο...το καταλαβαινω απολυτα....για να ειμαι ειλικρινης απο χθες που πηρα το αμαξι με εχει ενοχλησει το καυσαεριο απιστευτα!!!φανταζομαι και τους γυρω μου...

Link to comment
Share on other sites

απλα ήθελε να στα πάρει.

μιας και το κοστος του καταλυτη ειναι σεβαστο, σου πρότεινε να μην βαλεις για να σου φανει ποιο φθηνό το "κουστόμι"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές παίρνω σε κάποια μαγαζιά με εξατμίσεις και για εξυπηρέτηση γνωστών για να κάνουν εξάτμιση.

Ακούω ότι μπορεί καθένας να φανταστεί.

 

Έλα μωρέ, 

α. θα του βάλω 60άρι καζάνι που έχω έτοιμο το ίδιο είναι (63,5mm η υπόλοιπη)

β. έχω μια μεταχειρισμένη (εξάτμιση/καζάνι/dp/καταλυτη) θα τη γυαλίσω και θα του την βάλω (χωρίς να το πω)

γ. θα του πω decat γιατί με καταλύτη τους φαίνονται πολλά και δεν έρχονται

δ. θα βάλουμε 60/63,5/70/76 σύμφωνα με τον εξατμισα (γιατί αυτή τη σωλήνα έχει τώρα άσχετα τι ζητάει ο πελάτης)

ε. θα βάλουμε και καταλύτη 100/200, καλός είναι τον δουλεύω χρόνια (μάρκα δεν θυμάται)

στ. καζάνια και DP δεν φτιάχνω έτσι κι αλλιώς τα παίρνω από άλλον εξατμισα 

και άλλα τέτοια ωραία..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Το τελικό που έχω είναι miltek. Μπορώ να διαμορφώσω τους σωλήνες ώστε να βγαίνουν στη μέση για να βάλω το κάτω μέρος απο R32?

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτιάχνεται το Milltek, κάνε ένα χειροποίητο ή πάρε έτοιμο για R32.

Link to comment
Share on other sites

με το να σφαξεις δηλαδη το milltek δεν ξεφευγεις απο την προδιαγραφη της milltek και πας στο περιπου οπως λες;

υπαρχουν τεχνιτες που μπορουν να βγαλουν αποτελεσμα εφαμιλλο μεγαλων κατασκευαστων και σε ποιοτητα δουλειας και υλικων.

φυσικα με το αναλογο κοστος 

Edited by panos_bklks
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα golf 5 1.4tsi με , 70 dp , 200cpsi , 70 μέχρι  το σπιράλ, 70 σπιράλ και από εκεί και πίσω 63.5 με δύο ελεύθερα καζανάκια σχετικά μικρά (μεσαίο ,πίσω) 230 hp.

Λόγω θορύβου σκέφτομαι να βγάλω το μικρό τελικό και να βάλω το τελικό του gti (63.5).  Η ερώτηση μου είναι αν θα μου κόψει καθόλου το εργοστασικό τελικό του GTI ? το έχει δοκιμάσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.