Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Οχι σχεδον τιποτα και θα ησυχασει αρκετα

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μεσαίο καζανάκι 1.4 TSI  Απ' ότι φαίνεται δεν είναι ελεύθερης ροής(δεν το λες και μεσαίο στη θέση που βρίσκεται, αφού είναι αρκετά πίσω μετά από έναν μακρύ σωλήνα και περισσότερο θυμίζει διάταξη με δυο τελικά σε σειρά αρκετά κοντά μεταξύ τους).

 

DSC_0169.jpg
 
DSC_0170.jpg
 
όποιος έχει φωτό από το εσωτερικό του τελικού ας το ποστάρει με ενδιαφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος κάτοχος Golf V GTI, με εργοστασιακό τελικό , έχει παχύμετρο και μπορεί, ας κάνει δύο μετρήσεις στο σημείο που ενώνεται η σωλήνα τις εξάτμισης με το τελικό. Μια μέτρηση ακριβώς πριν την κόλληση και μια μετά όπως στις photo

 

DSC_0063.jpg

DSC_0064.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. ειμαι καινουριο μελος στο κλαμπ καλως σας βρηκα. ειμαι κατοχος ενος γκολφ 6 122 αλογα .

Σημερα το πρωι πηγα σε ενα μαγαζι με εξατμισεις για να ρωτησω για ενα τελικο που θελω να βαλω στο γκολφακι.Μπορω να πω οτι απογοητευτηκα λιγο με αυτα που μου ειπαν, καθως το συγκεκριμενο μοτερ με τα 122 επειδη εχει μονο τουρμπο μου ειπαν πως δυσκολα θα παρεις ηχο οποιοδηποτε καζανακι και να βαλουμε . Μου προτειναν να καταργησουμε τελειως το καζανακι και να βαλουμε μια διμπουκη εξατμιση οπως η μαμα απλα με λιγη μεγαλυτερη διαμετρο αλλα και παλι μου ειπαν οτι η διαφορα στον ηχο θα ειναι πολυ μικρη. εγω δεν θελω παρα πολυ ηχο απλα να εχει λιγο μπασο το αμαξι. Ομως τωρα ειμαι το σκεφτομαι να μπω στη διαδικασια να δωσω καποια χρηματα και να μου κοψουν το τελικο να καταργησω το καζανακι και να μην ειναι το αποτελεσμα που θελω. θα ηθελα τη γνωμη σας . 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντω εδω αντι για fb.

Αμα αλλαξεις τελικο,δεν θα κανει θορυβο;τι θα κανει;

Να σου καταργησει το πισω καζανακι;και τη να βαλει;σωληνα σκετο;να πατας στο χαλανδρι και να σκουζουν στην βουλιαγμενη.

Πηγαινε Gp exhaust περιστερι,εκει εβαλα την δικια μου.

Ρωτα τον μαραβελια που την ακουει και καυ@νει.

Tony antony απαντα

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο θορυβο θελει το παιδι αλλα η αληθεια ειναι οτι αν αλλαξεις μονο το τελικο δεν παιρνεις πολυ θορυβο, εγω οταν αλλαξα τελικο την επομενη μερα πηγα και αλλαξα και μεσσαιο, γνωμη μου βγαλε το μεσσαιο και βαλε ενα ησυχο ελευθερο τελικο και θα πυροβολαει

Link to comment
Share on other sites

Ρε ο αγγελος θελει ενα απλο μπασακι απο την εξατμιση,το δικο σου,πιναμε καφε στην γλυφαδα και σε ακουγαμε απο το φαληρο να ερχεσαι.

Δεν θα παρει ενα μπασο θορυβο με ενα τελικο;θα τρελαθουμε;

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Ρε εγω ειπα ησυχο τελικο, σαν το 1ο που ειχα, το 2ο ηταν αλλη υποθεση... Τεσπα εγω σου λεω οταν αλλαξα μονο τελικο το αλλο πρωι ημουν στην πορτα του εξατμισα, περνει ελαχιστο ηχο. Για vfm ας δοκιμασει να βγαλει μεσσαιο αν και σου πα το αποτελεσμα που θελει θα το χει αν αλλαξει τελικο και μεσσαιο

Για να καταλάβεις εδώ είμαι με αλλαγμένα τελικό(ήσυχο) και μεσσαίο σε κλειστό γκαραζ που ακούγεται πιο δυνατά, φαντάσου το μόνο με τελικό...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το παρόν τόπικ, όσο και τα θέματα στην ενότητα Κινητήρας, ώστε να πάρεις μια ιδέα περί της βελτίωσης του αυτοκινήτου σου.

 

Αν το αυτοκίνητό σου είναι (ή θα γίνει) πρώτο στάδιο ΦΠΕ δηλάδή, βάλε 70mm Downpipe με 100 ή 200άρη καταλύτη. Την υπόλοιπη εξάτμιση 63,5mm.

Τα καζανάκια αν ειναι 2 θα είναι πιο πολιτισμένο, με τελικό μόνο θα έχει αρκετό θόρυβο (ίσως ενοχλητικό μερικές φορές).

φίλε μια βοήθεια, golf  v tsi 140hp εχω αλλάξει εξάτμιση χειροποίητη 63.5 θελω να βάλω dp 70αρη και καταλυτη 200αρη ,αλλα τι καταλυτη?

εχω παρει καποιες προσφορές από εξατμισάδες για καποιον brain ,exaust flow ,γυρω στα  300 με 350 € ,υπαρχει καμμια πρόταση?

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μια βοήθεια, golf  v tsi 140hp εχω αλλάξει εξάτμιση χειροποίητη 63.5 θελω να βάλω dp 70αρη και καταλυτη 200αρη ,αλλα τι καταλυτη?

εχω παρει καποιες προσφορές από εξατμισάδες για καποιον brain ,exaust flow ,γυρω στα  300 με 350 € ,υπαρχει καμμια πρόταση?

ευχαριστώ πολύ!

 

Εγώ που είχα πάρει προσφορά απο τη μέση με dp 70αρη με καταλύτη 200αρη hjs μου είχε πει 800 ευρουλάκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.εχω το golf 5 gt μαμά τέλειος και θέλω να αποκτήσει λίγο θόρυβο στην εξατμίσει τι προτείνεται να κάνω;δεν θέλω όμως να χάσω σε αποδόσεις

Επίσης θα αλλάξω κ το φίλτρο με ένα πάνελ bmc και θα βγάλω κ τον πνιχτη

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο φίλε εννοείς αυτό το πλακέ στο τέλος που βγαίνουν η δυο μπουκες;

Πρέπει να αλλάξω κ τις μπουκες;για τι τιμές μιλάμε περίπου;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by gnikosr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.εχω το golf 5 gt μαμά τέλειος και θέλω να αποκτήσει λίγο θόρυβο στην εξατμίσει τι προτείνεται να κάνω;δεν θέλω όμως να χάσω σε αποδόσεις

Επίσης θα αλλάξω κ το φίλτρο με ένα πάνελ bmc και θα βγάλω κ τον πνιχτη

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Γνώμη μου είναι ναι πας να σου βγάλει τελείος το μεσαίο και να μπει μια σωλήνα με κόστος μαξιμουμ 50ευρώ-80ευρώ. Θα αποκτήσεις τον θόρυβο που θες.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ναι πας να σου βγάλει τελείος το μεσαίο και να μπει μια σωλήνα με κόστος μαξιμουμ 50ευρώ-80ευρώ. Θα αποκτήσεις τον θόρυβο που θες.

Χάνω όμως καθόλου σε αποδόσεις με αυτό;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο φίλε εννοείς αυτό το πλακέ στο τέλος που βγαίνουν η δυο μπουκες;

Πρέπει να αλλάξω κ τις μπουκες;για τι τιμές μιλάμε περίπου;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ναι το τελευταίο με τις 2 μπούκες. Το κόβεις και βάζεις άλλο με μια μπούκα, 2 όπως το μαμά ή ανάλογα τον προφυλακτήρα που έχεις αριστερά και δεξιά όπως τα R.

 

250€ περίπου είναι το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια.Ειμαι κατοχος ενος golf mk6 122ps και σκεφτομαι και γω για να βαλω εξατμιση απο καταλυτη και πισω χωρις μεσαιο καζανακι.Απλα εχω καποιους ενδιασμους με την διαμετρο.63.5 ειναι καλη διαμετρος για το 122ps?Επισης αν η εξατμιση ειναι βγαλμενη απο golf 5 ταίριαζει πανω σε golf 6?

Edited by stavrosmk6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  στην ομάδα μετά από πολύ καιρό κατάφερα και αγόρασα το πρώτο μου αμάξι  Το έχω εδώ και τρεις μήνες έβαλα τελικο  Ελευθέρας εξατμίση Δεν είδα κάποια διαφορά στον ηχο  Μόνο κάποια ελαφρά μικρά σκασίματά  Μπορειτε να με συμβούλεψετε τι μπορώ να κάνω να έχω πιο δυνατό ήχο ή και ίσως και απόδοση γιατί δε μαρέσει καθόλου Ο ήχος που έχει το γκολφ   Επίσης εάν αλλάξω κάποια πράγματα στην εξάτμιση που θα μου πείτε εσείς η  Βάλω εισαγωγή μπορεί να δημιουργήσω πρόβλημα στο αυτοκίνητο; Ευχαριστώ για το χρόνο σας ελπίζω με βοηθήσετε

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, christoskas said:

Καλησπέρα  στην ομάδα μετά από πολύ καιρό κατάφερα και αγόρασα το πρώτο μου αμάξι  Το έχω εδώ και τρεις μήνες έβαλα τελικο  Ελευθέρας εξατμίση Δεν είδα κάποια διαφορά στον ηχο  Μόνο κάποια ελαφρά μικρά σκασίματά  Μπορειτε να με συμβούλεψετε τι μπορώ να κάνω να έχω πιο δυνατό ήχο ή και ίσως και απόδοση γιατί δε μαρέσει καθόλου Ο ήχος που έχει το γκολφ   Επίσης εάν αλλάξω κάποια πράγματα στην εξάτμιση που θα μου πείτε εσείς η  Βάλω εισαγωγή μπορεί να δημιουργήσω πρόβλημα στο αυτοκίνητο; Ευχαριστώ για το χρόνο σας ελπίζω με βοηθήσετε

 Καταρχην καλοταξιδο με πολλα πολλα χλμ !!

Ελευθερη εξατμιση απο μονη της δεν κανει τιποτα Η σχεδον τιποτα.Για να εχεις αποδοση θελεις πραγματικα καλη("μαρκας") εξατμιση η οποια κοστιζει.Remus,Sebring,Supersprind κτλ κτλ ειναι φιρμες που βγαζουν καλα κομματια αλλα πρεπει να τα πληρωσεις.Τωρα εαν θες μονο ηχο και τιποτε αλλο ,ενα τελικο της ταξεως των 80-120 ευρω κανει καλα την δουλεια του,κατι αναλογα βαζουν και τα σαξοραλλα.Εισαγωγη πιστευω οτι εννοεις ελευθερο φιλτρο.Δεν θα κανεις και εκει πολλα σαν αποδοση αλλα απο θεμα ηχου θα "μουγκριζει" καλυτερα.Εαν θελεις κατι χωρις προγραμμα,ψαξε για αλλαγη διατομης εξατμισης απο καταλυτη και πισω συν ελευθερο φιλτρο.Θα δεις μια μικρη διαφορα συνολικα και ο ηχος θα ζωηρεψει.Μην βαλεις πολυ μεγαλη διατομη γιατι αντι για καλο θα το ψοφησεις...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Abba said:

 Καταρχην καλοταξιδο με πολλα πολλα χλμ !!

Ελευθερη εξατμιση απο μονη της δεν κανει τιποτα Η σχεδον τιποτα.Για να εχεις αποδοση θελεις πραγματικα καλη("μαρκας") εξατμιση η οποια κοστιζει.Remus,Sebring,Supersprind κτλ κτλ ειναι φιρμες που βγαζουν καλα κομματια αλλα πρεπει να τα πληρωσεις.Τωρα εαν θες μονο ηχο και τιποτε αλλο ,ενα τελικο της ταξεως των 80-120 ευρω κανει καλα την δουλεια του,κατι αναλογα βαζουν και τα σαξοραλλα.Εισαγωγη πιστευω οτι εννοεις ελευθερο φιλτρο.Δεν θα κανεις και εκει πολλα σαν αποδοση αλλα απο θεμα ηχου θα "μουγκριζει" καλυτερα.Εαν θελεις κατι χωρις προγραμμα,ψαξε για αλλαγη διατομης εξατμισης απο καταλυτη και πισω συν ελευθερο φιλτρο.Θα δεις μια μικρη διαφορα συνολικα και ο ηχος θα ζωηρεψει.Μην βαλεις πολυ μεγαλη διατομη γιατι αντι για καλο θα το ψοφησεις...

Όταν κες διατομή ;;;

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , christoskas said:

Όταν κες διατομή ;;;

εννοει το ''ανοιγμα'' της εξάτμισης μην το κανεις ''σαν μπουρι'' που λεγαμε εμεις οι παλιοι στην ηλικια :lol::)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.