Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλησπέρα κ πάλι παιδιά.να ρωτήσο να μου απάντηση οποίος γνωρίζει το catback του gt μετο catback του gti έχει διάφορες;
Θέλω να αλλάξω τελικό στο gt να βάλω χειροποίητο η του gti?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Γραψε τι σταδιο εισαι μη μαντευουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2017 at 11:17 PM, gnikosr said:

Καλησπέρα κ πάλι παιδιά.να ρωτήσο να μου απάντηση οποίος γνωρίζει το catback του gt μετο catback του gti έχει διάφορες;
Θέλω να αλλάξω τελικό στο gt να βάλω χειροποίητο η του gti?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Του GTI 60 ή 63,5 είναι αλλά για σιγουριά μπορώ να τη μετρήσω αύριο ή μεθαύριο, αποθήκη την έχω σε 2 κομμάτια.

Το GT αν δεν κάνω λάθος είναι 14άρι, οπότε λογικά φοράει 45 ή 50.

edit: Α καλά κοντά 2 βδομάδες πέρασαν θα χει ήδη κάνει κίνηση ο φίλος. :lol:

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

Το gt είναι μαμά εκτός από ένα πάνελ φίλτρο που το έβαλα.θελω απλός λίγο μπασακι να έχει.

Ήθελα να βγάλω το μεσαίο το καζανάκι μόνο αλλά ο εξατμισας μου είπε ότι δεν θα ακούγεται ωραια και καλύτερα να μου φτιάξει ένα ένα τελικό να έχω ένα ωραίο μπασακι.

Και κάπου διάβασα εδώ ότι εάν βάλω catback από gti θα έχω το μπασακι που θέλω.γι αυτό ρωτάω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gnikosr said:

Για θόρυβο που θέλω στο gt να φτιάξω αλλά τελικό η να βάλω από gti τι προτείνετε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν και με συμφέρει να πουλήσω (βέβαια είσαι Τρίκαλα που τα μεταφορικά δεν βολεύουν για τόσο χαμηλού κόστους προϊόν), ωστόσο αν θες αρκετό ήχο να ξέρεις ότι το συγκεκριμένο τελικό καζάνι είναι μέγας ηχοπνίχτης. Πολύ βολικό για ταξιδάκι αλλά αν θες βαβούρα όταν πατάς, όπως σε κόβω θα απογοητευτείς. Φτιάξε ένα μικρό οβάλ τελικό καζανάκι και αν θες να είσαι σίγουρος για αρχή κράτα και το μεσαίο σου. Μετά αν θες κιάλλο ξηλώνεις το μεσαίο. Αλλά πραγματικά ήχος και μαμά τελικό είναι ορκισμένοι εχθροί. Εκτός και είμαι εγώ ο σκληροπυρηνικός στα 39 μου :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και με συμφέρει να πουλήσω (βέβαια είσαι Τρίκαλα που τα μεταφορικά δεν βολεύουν για τόσο χαμηλού κόστους προϊόν), ωστόσο αν θες αρκετό ήχο να ξέρεις ότι το συγκεκριμένο τελικό καζάνι είναι μέγας ηχοπνίχτης. Πολύ βολικό για ταξιδάκι αλλά αν θες βαβούρα όταν πατάς, όπως σε κόβω θα απογοητευτείς. Φτιάξε ένα μικρό οβάλ τελικό καζανάκι και αν θες να είσαι σίγουρος για αρχή κράτα και το μεσαίο σου. Μετά αν θες κιάλλο ξηλώνεις το μεσαίο. Αλλά πραγματικά ήχος και μαμά τελικό είναι ορκισμένοι εχθροί. Εκτός και είμαι εγώ ο σκληροπυρηνικός στα 39 μου default_laugh.png

Δεν θελω πολύ βαβούρα φίλε μου ένα μπασακι λίγο παραπάνω θελω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι??

βγαζοντας το μεσαιο θα εχει καποιο θεμα με κτεο η θα αναβει καποια ενδειξη στο καντραν?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καυσαέρια ούτε λαμπάκι μόνο ήχος και υπάρχει περίπτωση στις χαμηλές στροφές να έχεις δόνηση στην καμπίνα το λεγόμενο drone.

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδι μπορεις να κανεις η οχι;;;απο κατανάλωση;;

Edited by Tarifas
Παράλειψη
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tarifas said:

Ταξίδι μπορεις να κανεις η οχι;;;απο κατανάλωση;;

Εγώ μπορώ, και φοράω στο edition φουλ 76 custom εξάτμιση χωρίς μεσαίο και με πολύ μικρό τελικό καζάνι, αφού με το σεισμό που κάνει στο πάτα με περνάνε για big turbo μου το χουν πει κιόλας. Σε cruising έχω ένα exhaust drone αλλά έχω βρει ότι μέχρι 2000 στροφές το συνηθίζεις οπότε στο ταξίδι αν δε βιάζομαι υπάρχει τρόπος να το βγάλω με σχετική άνεση. Τώρα προκειμένου να γλιτώσω κάποια λεπτά θα το πάω με 140 το οποίο μπορώ να ανεχτώ για μέχρι ένα μισάωρο πριν γίνω κουδούνι. Επομένως είναι πολύ υποκειμενικό αυτό που ρωτάς. Ακόμα και αν σου απαντήσει κάποιος με ίδιο μοτέρ και ίδια εξάτμιση με σένα, που έχει βγάλει το μεσαίο, πάλι θα είναι υποκειμενικό.

Κατανάλωση με και χωρίς μεσαίο δεν μπορώ να σου πω από προσωπική εμπερία γιατί κατευθείαν έβαλα φουλ εξάτμιση και επέλεξα να μην βάλω μεσαίο, όμως έχω διαβάσει περί κατανάλωσης σε άλλα forums και κανείς δεν έχει δει πραγματική διαφορά σε αυτό που ρωτάς. Όλοι μιλάνε για πιθανή πλασματική διαφορά που οφείλεται στο ότι ασυναίσθητα ή μη, βαραίνει το δεξί πόδι, κάτι ανάλογο δηλαδή με το να βάζεις πρόγραμμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω ενα golf 5 1.4 TSI 140hp. Αλλαξα το τελικο καζάνι με ενα ανοξοιδωτο ελευθέρας σύμφωνα με τον εξάτμισα. Αποτέλεσμα? Τίποτα.. Κανει σαν μαμά άντε μια διάφορα 10% στα χαμηλά με 2α. Και μάλιστα πλήρωσα και 170 ευρω. Τώρα μου λεει οτι ο μόνος τρόπος για ήχο ειναι να καταργησω το μεσαίο με ενα απλό σωλήνα. Να το κανω? Εχω παει σε πολλά συνεργεία ο καθένας λέει τα δικά του.. Βοήθεια σας παρακαλώ

ΥΓ δεν θελω να κανει σαν saxoραλο εναν ωραίο μπάσο ήχο διακριτικό θελω!  Παραθέτω και φωτο απο το νεο τελικό... 

20170725_170602-1.jpg

Edited by dimos89
Link to comment
Share on other sites

Έχω το golf gt και έχω κανονίσει μέσα στην εβδομάδα να το βάλω προγραμμα πρώτο στάδιο και θέλω να το περάσω και εξάτμιση από την μέση και πίσω και έχω μερικές απορίες οποίος μπορεί ας βοηθήσει.
1)θα κερδίσω τίποτα εάν αλλάξω εξατμίσει από την μέση κ πίσω με 63.5 διάμετρο;
2)έχω διαβάσει για catback από gti αυτό περιέχει μεσαίο κ τελικό;θα έχει παραπάνω θόρυβο από τη μαμά gt;




Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2017 at 10:32 ΜΜ, giannis2929 said:

 

Τη διάμετρο έχει η μαμά εξάτμιση του golf mk5 1.4 tsi?

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

55αρα ειναι η μαμα διαμετρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε golf 5 tsi (140 έβγαινε μαμα) έχω πρόγραμμα, πολλαπλάσιαστες, σκαστρα ανοιχτου τύπου, καινούργια Ν75 και εισαγωγή carbon χώρος φίλτροκουτι. Ειναι κάπου στα 200 άλογα. Από εξάτμιση έχω ένα τελικό καζάνι (ΟΧΙ  ελεύθερας) σύμφωνα με τον εξάτμισα και έχω καταργήσει εντελώς το μεσαίο με έναν απλό σωλήνα στην θέση του. Τώρα που είπαν ότι θέλω downpipe και σκεφτόμαι να καταργήσω εντελώς καταλύτη. Πειράζει που είναι μη ελεύθερας το τελικό? Πρέπει να βάλω παλι το μεσαίο? Φόβαμαι μην κρεμάσει.. Θέλω απλά να δω μπάσο ήχο στις 2000 στροφές που δεν κάνει. ΥΓ το ΚΤΕΟ μην σας απασχολεί. Remap θα κάνω το επόμενο διάστημα μετά το downpipe. 

Edited by dimos89
Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2017 at 6:06 ΜΜ, dimos89 said:

Καλησπέρα. Εχω ενα golf 5 1.4 TSI 140hp. Αλλαξα το τελικο καζάνι με ενα ανοξοιδωτο ελευθέρας σύμφωνα με τον εξάτμισα. Αποτέλεσμα? Τίποτα.. Κανει σαν μαμά άντε μια διάφορα 10% στα χαμηλά με 2α. Και μάλιστα πλήρωσα και 170 ευρω. Τώρα μου λεει οτι ο μόνος τρόπος για ήχο ειναι να καταργησω το μεσαίο με ενα απλό σωλήνα. Να το κανω? Εχω παει σε πολλά συνεργεία ο καθένας λέει τα δικά του.. Βοήθεια σας παρακαλώ

ΥΓ δεν θελω να κανει σαν saxoραλο εναν ωραίο μπάσο ήχο διακριτικό θελω!  Παραθέτω και φωτο απο το νεο τελικό... 

20170725_170602-1.jpg

Βάλε πρόγραμμα, θ΄αλλάξει κι ο ήχος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το golf gt και έχω κανονίσει μέσα στην εβδομάδα να το βάλω προγραμμα πρώτο στάδιο και θέλω να το περάσω και εξάτμιση από την μέση και πίσω και έχω μερικές απορίες οποίος μπορεί ας βοηθήσει.

1)θα κερδίσω τίποτα εάν αλλάξω εξατμίσει από την μέση κ πίσω με 63.5 διάμετρο;

2)έχω διαβάσει για catback από gti αυτό περιέχει μεσαίο κ τελικό;θα έχει παραπάνω θόρυβο από τη μαμά gt;

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πέρασα τελικά cutback από gti και έχω δυο απορίες οποίος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ

1)θέλει και ο σωλήνας από τον καταλύτη μέχρι το μεσαίο αλλαγή η όχι;

2)παρατήρησα ότι η μπουκες βγαίνουν λίγο έξω τώρα συμβαινει και σε αλλους η μόνο σε εμένα αυτό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά. Επειδή υπάρχει πάντα μία σύγχυση με τα στάδια, αν δεν τη θες μόνο για τον ήχο αλλά θες να φτιάξεις stage 2 (ελληνιστί πρώτο στάδιο) και να δουλέψει χρειάζεσαι ολόκληρη εξάτμιση, από downpipe μέχρι καταλύτη και από εκεί μέχρι πίσω. Ο δε καταλύτης να είναι μεταλλικός 200άρης ή 100άρης. Και μετά θες επαναπρογραμματισμό.

 

Οι μπούκες βγαίνουν όσο έξω θες, ρυθμίζεται αυτό, όπως και το πάνω κάτω. Εγώ όταν έφτιαξα τη δική μου εξάτμιση ήμουν από πάνω και του λεγα πώς ήθελα το κάθε τι. Μάλιστα επειδή το τελικό αποτέλεσμα με ικανοποίησε κατά ένα 90% μία από τις επόμενες μέρες έκατσα και τροποποίησα με ένα κολιεδάκι ένα από τα σινεμπλόκ και την έφερα ακριβώς εκεί που ήθελα, μετά από καμιά 20αριά δοκιμές βάλε βγάλε.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά. Επειδή υπάρχει πάντα μία σύγχυση με τα στάδια, αν δεν τη θες μόνο για τον ήχο αλλά θες να φτιάξεις stage 2 (ελληνιστί πρώτο στάδιο) και να δουλέψει χρειάζεσαι ολόκληρη εξάτμιση, από downpipe μέχρι καταλύτη και από εκεί μέχρι πίσω. Ο δε καταλύτης να είναι μεταλλικός 200άρης ή 100άρης. Και μετά θες επαναπρογραμματισμό.
 
Οι μπούκες βγαίνουν όσο έξω θες, ρυθμίζεται αυτό, όπως και το πάνω κάτω. Εγώ όταν έφτιαξα τη δική μου εξάτμιση ήμουν από πάνω και του λεγα πώς ήθελα το κάθε τι. Μάλιστα επειδή το τελικό αποτέλεσμα με ικανοποίησε κατά ένα 90% μία από τις επόμενες μέρες έκατσα και τροποποίησα με ένα κολιεδάκι ένα από τα σινεμπλόκ και την έφερα ακριβώς εκεί που ήθελα, μετά από καμιά 20αριά δοκιμές βάλε βγάλε.

Ευχαριστώ φίλε με κάλυψες.και κάτι τελευταίο να ρωτήσω.οι μπουκες στην φωτό τη φ είναι;90;ce2d0823cc23446d5f8a3a52f74c9589.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.