Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λοιπον, οπως λεω και παραπανω αν καταργηθει το μεσαιο

καζανι θα εχω κατι καλυτερο στον ηχητικο τομεα και μηπως σε κατι

καλυτερο σε αλογακια?

Αν δε το καταργησω και βαλω ενα πιο ελευθερο ειναι καλυτερα?

Ειναι και η τουρμπινα στην ολη υποθεση και δεν ειναι και τοσο απλο υποθετω οπως τα ατμοσφαιρικα.

Μιλαμε παντα με το μαμα τελικο στην θεση του γιατι ετσι μου αρεσει... :D

Τhanx

ps: εχω το golf plus tsi

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι με μαμισιο!Μαλλον θα ελεγα ειναι πολυ ανοιχτο το τελικο!

:D:blink: :blink:

Ξερεις αν εχουν το ιδιο τελικο το GTI & το TSi?

Γιατι αν ειναι ετσι δεν προκειται να το πετσοκοψω...

Ειχα βαλει ελευθερο και εβγαζε πολυ μπασαδουρα.

Ελεγα μηπως κρατησω το μαμα look με κατι λιιιγο πιο μπασατο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου λεω οτι με μαμα τελικο ειμαι τι να το κανω το δικο σου?

Eννοεις οτι του GTI ειναι πιο ανοιχτο?

Τεσπα thanx

αν βγαλεις το μεσαιο,8α δωσει και καποια αλογα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

και εγω σου λεω οτι οποιαδηποτε αλλαγη στην εξατμιση θα κανει το αυτοκινητο σου να πηγαινει χειροτερα...golfakias1983

MONO αν εχεις σκοπο να βαλεις προγραμμα θα εκμεταλευτεις την πιο ελευθερη εξατμιση σε εναν turbo κινητηρα! ;)

Link to comment
Share on other sites

και εγω σου λεω οτι οποιαδηποτε αλλαγη στην εξατμιση θα κανει το αυτοκινητο σου να πηγαινει χειροτερα...golfakias1983

MONO αν εχεις σκοπο να βαλεις προγραμμα θα εκμεταλευτεις την πιο ελευθερη εξατμιση σε εναν turbo κινητηρα! ;)

ΟΚ

Το επιασα το υπονουμενο...

Οπως οι περισσοτεροι περιμενουμε το ΚΑΛΟ και δοκιμασμενο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου λεω οτι με μαμα τελικο ειμαι τι να το κανω το δικο σου?

Eννοεις οτι του GTI ειναι πιο ανοιχτο?

Τεσπα thanx

Του gti ενοω και ειναι πιο ανοιχτο απο το δικο σου!Αν βγαλεις το μεσαιο θα κανει αρκετη βαβουρα!δεν προτεινεται!

Τεσπα εχω ολοκληρη απο gti μαμα και ειναι 65αρα!Αν θες κατι πεσμου!

Link to comment
Share on other sites

Του gti ενοω και ειναι πιο ανοιχτο απο το δικο σου!Αν βγαλεις το μεσαιο θα κανει αρκετη βαβουρα!δεν προτεινεται!

Τεσπα εχω ολοκληρη απο gti μαμα και ειναι 65αρα!Αν θες κατι πεσμου!

OK!

Θα το εχω υποψη μου.

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις φίλε μου. Αφαιρώντας το μεσαίο θα κερδίσεις κάτι λίγα στα χαμηλά και στα ψηλά θα χάσεις αισθητά. ¶σε που θα έχεις πρόβλημα με back pressure και θερμοκρασίες...

@¶ρη η εργοστασιακή μας εξάτμιση είναι 63,5 χιλιοστά και είναι αρκετή μέχρι και 320 άλογα.

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις φίλε μου. Αφαιρώντας το μεσαίο θα κερδίσεις κάτι λίγα στα χαμηλά και στα ψηλά θα χάσεις αισθητά. ¶σε που θα έχεις πρόβλημα με back pressure και θερμοκρασίες...

@¶ρη η εργοστασιακή μας εξάτμιση είναι 63,5 χιλιοστά και είναι αρκετή μέχρι και 320 άλογα.

οκ εβαλα ακομα 1,5 χιλιοστο! ;)

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις φίλε μου. Αφαιρώντας το μεσαίο θα κερδίσεις κάτι λίγα στα χαμηλά και στα ψηλά θα χάσεις αισθητά. ¶σε που θα έχεις πρόβλημα με back pressure και θερμοκρασίες...

@¶ρη η εργοστασιακή μας εξάτμιση είναι 63,5 χιλιοστά και είναι αρκετή μέχρι και 320 άλογα.

63,5 εχετε dp ? :):huh:

αααα εσεις ειστε καλοιιιιι...αλλα δε φτανει μια εξατμιση :lol: :lol: :lol:

που πατε με 16 βαλβιδες ρεεεε... tongue.gif:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες

Τελικά δεν μας απάντησε ο φίλος. Τι επέλεξε να κάνει και τι διαφορές είδε αν το έβγαλε το μεσαίο.

Δεν εγραψα κατι επειδη δεν θα το βγαλω και γιατι απο οτι καταλαβα μαλλον και θα μειωσω

την αποδοση (δεν θα βαλω προγραμμα προς το παρον)

και βαβουρα θα κανω (που δεν το θελω σε καμμια περιπτωση ενεκα οικογενειαρχης...)

Ασε που δεν με παιρνει και οικονομικα για πειραματισμους... :D

Τεσπα, εχουμε κανενα νεωτερο για προγραμματα?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να βγάλεις το τελικό; Ότι και να αλλάξεις στην εξάτμιση σου, φασαρία θα κάνει. Απλά αν καταργήσεις το μεσαίο θα κερδίσεις στα χαμηλά και θα χάσεις αισθητά στα ψηλά, αν καταργήσεις το τελικό (?) καζάνι, θα χάσεις πολλά και από παντού και θα έχεις και πρόβλημα με τις θερμοκρασίες που θα τραβάει η τουρμπίνα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αν καταργήσεις το μεσαίο θα κερδίσεις στα χαμηλά και θα χάσεις αισθητά στα ψηλά

:huh: - γιατι ? αν φευγουν τα καυσαερια ελευθερα θα αποκτησει περισσοτερη συμπιεση και θα κερδισει ροπη χαμηλα ? γιατι στα κοντραδικα απο σταση που θελουν ολη την δυναμη ψηλα δεν εχουν αραγε μεσαιο ? μαλλον αναποδα τα λες φιλε μου (!)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να περιμένεις και να μη το σκαλίσεις.

Είναι καινούργιο (ΕΓΓΥΗΣΗ) πόσο θα κερδίσεις νομίζεις ? 1 άλογο peak (ψηλά) και όχι φάσμα αν κανεις μια δυναμομέτρηση θα το δεις και ίσως έχεις και αλλαγή φάσματος στις μεσαίες και χαμηλές.

Θα έχεις θόρυβο, μειωμένη αξιοπιστία, πτώση απόδοσης.

Συμφωνώ με golfakia kai geopan

Περίμενε αν θες κανένα χρόνο όταν θα ωριμάσουν τα προγράμματα μέσω σειριακού προγραμματισμού για

tsi και πήγαινε στα 200+ κλπ.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

:o - γιατι ? αν φευγουν τα καυσαερια ελευθερα θα αποκτησει περισσοτερη συμπιεση και θα κερδισει ροπη χαμηλα ? γιατι στα κοντραδικα απο σταση που θελουν ολη την δυναμη ψηλα δεν εχουν αραγε μεσαιο ? μαλλον αναποδα τα λες φιλε μου (!)

Όσο πιο ελεύθερη είναι αναπνέει καλύτερα ψηλά..

Παράδειγμα οι πιο ελεύθεροι καταλύτες που το αμάξι παίρνει τα πάνω του στις ψηλές.

Με καλή εισαγωγή διορθώνεις και τις χαμηλομεσαίες.

Βέβαια και ένα πρόγραμμα ε ..... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.