Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eνα καλο downpipe μαζι με καταλυτη παιζει στα 700euro

:tongue:

Εκεί πάει περίπου με HJS.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

και γω τοσα.Σε ποιον αν επιτρεπεται?

Μισή μισή την έκανα... γιατί δεν το 'χα σκοπό να το φορτώσω τόσο...λέμε τώρα......... από καταλύτη και πίσω Ns Racing 700 ευρώ και από εκεί και μπροστά σε δικό μου στα Τρίκαλα Vampire exhaust

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λεφτά το catback. :nea:

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα για dp... απο που λετε να το παρω? εχετε κανενα δικο σας που να εχετε μεινει ευχαριστημενοι? θελω downpipe καταλυτη hjs 200αρι κ το υπολοιπο κομματι μεχρι το μεσαιο...

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα για dp... απο που λετε να το παρω? εχετε κανενα δικο σας που να εχετε μεινει ευχαριστημενοι? θελω downpipe καταλυτη hjs 200αρι κ το υπολοιπο κομματι μεχρι το μεσαιο...

Υπάρχουν αρκετοί σε Αθήνα που φτιάχνουν καλά dp. Π.χ Nίνο, Σκριβάνος (ενδεικτικά) αλλά και ο Mαυροειδάκος που πήγα εγώ, κάνει εξαιρετική δουλειά (και είναι επίσης πολύ σωστός και ευγενικός επαγγελματίας, κάτι που για μένα "μετράει".) [Γιατί τί να τον κάνεις καιτον "τεχνηταρά" που μόλις πας να του ζητήσεις κάτι πιο "ιδιαίτερο" στη κατασκευή, σου ξυνίζει ή <<δεν σηκώνει κουβέντα>]

Link to comment
Share on other sites

απο εμενα Σκριβανο..

δεν θα παω πουθενα αλλου!

Διαφορετικα σαν δευτερη επιλογη μαυροειδακο.

το συμαντικο ειναι να το κανεις Φ70 το dp και οχι 63.5 αφου δειχνει να δουλευει καλυτερα στα twincharged.

μεχρι και η milltek για polo gti dsg , cupra ibiza Φ70 βγαζει

Link to comment
Share on other sites

απο εμενα Σκριβανο..

δεν θα παω πουθενα αλλου!

Διαφορετικα σαν δευτερη επιλογη μαυροειδακο.

το συμαντικο ειναι να το κανεις Φ70 το dp και οχι 63.5 αφου δειχνει να δουλευει καλυτερα στα twincharged.

μεχρι και η milltek για polo gti dsg , cupra ibiza Φ70 βγαζει

θα συμφωνησω με τον πανο για τον Σκριβανο..κ εγω downpipe απο Σκριβανο φοραω αλλα decat 63.5

το θεμα ειναι πως βρισκομαι σε διλλημα αν ειναι να ανεβω σε 70αρι decat θα δουλευει καλα; η θα ξεφουσκωνει;;

Link to comment
Share on other sites

70αρι ε? λες? παιδια με το σπιραλ στην συνεχεια τι κανετε? κρατατε το ιδιο (δεν νομιζω) ποσο να παει το dp με καταλυτη και σπιραλ? help pls!!!

Οι απαντήσεις των έχοντων γνώση αφορούν πολλούς, ειδικά το θέμα με το σπιράλ.

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

70αρι ε? λες? παιδια με το σπιραλ στην συνεχεια τι κανετε? κρατατε το ιδιο (δεν νομιζω) ποσο να παει το dp με καταλυτη και σπιραλ? help pls!!!

Nαι κι εγώ για 70άρι θα σου έλεγα, γιατί αν αργότερα αποφασίσεις (έστω και μετά από αρκετό καιρό) να "ανέβεις" κι άλλο (π.χ με καμιά υβριδική) θα είσαι έτοιμος και δε θα ξαναπετάς λεφτά. Δε νομίζω να "κρεμάει" από τη στιγμή που και "κολοσσοί" του χώρου (Μiltek)προβλέπουν 70άρι, ίσα-ίσα που θα εκτονώνει καλύτερα το turbo (λιγότερες θερμοκρασίες κ.λπ)...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι τιμές είναι αυτές που σας ζητάνε εκεί κάτω. Θεσσαλονίκη κομπλέ εξάτμιση για όλα τα 1,4 tsi (dp, καταλύτη, σπιράλ, μεσαίο και τελικό) με καταλύτη hjs πάει 850 σε πολύ γνωστό εξατμισά

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα μαυροιδακο κ μου ειπε για dp καταλυτη hjs και σπιραλ 800€.... πολλα δεν ειναι?

ο Σκριβανος ποσα σου ειπε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι τιμές είναι αυτές που σας ζητάνε εκεί κάτω. Θεσσαλονίκη κομπλέ εξάτμιση για όλα τα 1,4 tsi (dp, καταλύτη, σπιράλ, μεσαίο και τελικό) με καταλύτη hjs πάει 850 σε πολύ γνωστό εξατμισά

Ποιος είναι αυτός?μπορείς να μου στείλεις p.m ???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι τιμές είναι αυτές που σας ζητάνε εκεί κάτω. Θεσσαλονίκη κομπλέ εξάτμιση για όλα τα 1,4 tsi (dp, καταλύτη, σπιράλ, μεσαίο και τελικό) με καταλύτη hjs πάει 850 σε πολύ γνωστό εξατμισά

Πολύ καλή τιμή κι αν συγκρίνεις δηλαδή τιμές με αθήνα, αξίζει ίσως να ανέβει κανείς Θεσσαλονίκη! Αλλά...ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΕΓΚΥΡΗ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ, ΩΣΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ!!! Γιατί αν είναι μαζί με τις βενζίνες/διόδια του πήγαινε/έλα, να βάζει και κόστος ξενοδοχείου, έρχεται σχεδόν "μια η άλλη"!! (Αν και δύσκολο, γιατί δεν είναι απίθανο να συνεννοηθείς να τύχει κάτι έκτακτο στον τεχνίτη και να σου πει <<αύριο καρντάσι!>>. Τί να του πεις μετά;;:clapping:

Πάντως περί κόστους μιας και αναφερθήκατε στην προσφορά του Μαυροειδάκου, παίζει ρόλο και η ποιότητα του ατσαλιού των τμημάτων της εξατμίσεως. Τί να το κάνω να τη βλέπω την ώρα της τοποθέτησης ωραία, γυαλιστερή και "φθηνούλα" και σε 5 μήνες να "καφετίσει", μα βουίζει, να σπάσει και να τρέχω για άλλη. Κάπου εκεί είναι το μυστικό των φθηνών εφαρμογών (που βέβαια σαν δουλειά με "κούρμπες" κ.λπ του τεχνίτη να είναι πανέμορφες). Το ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ. Γι' αυτό βλέπεις κάτι ΜILTEK, REMUS, SUPERSPRINT είναι πανάκριβες κι αναρωτιέσαι <<τί "παίζει" με τις σκ@...σωλήνες, από χρυσάφι είναι;;>>.

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι τιμές είναι αυτές που σας ζητάνε εκεί κάτω. Θεσσαλονίκη κομπλέ εξάτμιση για όλα τα 1,4 tsi (dp, καταλύτη, σπιράλ, μεσαίο και τελικό) με καταλύτη hjs πάει 850 σε πολύ γνωστό εξατμισά

γυαλαντζ η dance of h... εννοεις χαρε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για Καιτατζή έλεγα και για τον Γιάννη τον 2ο που έγραψες

σωστα τον ξεχασα τον καιτα...

Link to comment
Share on other sites

Για την milltek που αναφερθηκε παραπάνω υπαρχουν περιπτωσεις που ανοιξε αρκετες...κ ειχαν κ θεμα με την εγγυηση κιολας γιατι το εφερες απο αγγλια κ δεν το πηρες απο μενα, κ γιατι το πηρες απο τον αλλο κ οχι απο μενα που ειμαι ο επισημος!!!

τωρα αν εχουν αλλαξεις τις κολλησεις κ το προβλημα λυθηκε ΟΚ!!!Παντως θέμα υπηρχε!!!

Οι Σκριβανος κ ΠΟΠΑΥ κανουν εξαιρετικη δουλεια κ δεν εχει ακουστει κανενα αρνητικο,αλλα οι τιμες τους παιδια ειναι εξωπραγματικες...λες κ δεν ζουν στην Ελλαδα αλλα σε αλλη χωρα!!!κ εχω κ γω δυο αποριες επειδη μαλλον εχω μεινει πισω στις εξελιξεις...

1) dp 70αρι? μεχρι που 70αρι κ που αλλαζει σε 63,5???? σε ενα απλο α'σταδιο καλο ειναι να το κανεις δλδ ετσι κ οχι ολη την εκατμιση 63,5???

2)καταλυτη 100αρι ή 200αρι , με τον 100αρι θα σου βγαλει σιγουρα ενδειξη check engine ή αν εχεις προγραμμα ολα οκ?????

Link to comment
Share on other sites

Για την milltek που αναφερθηκε παραπάνω υπαρχουν περιπτωσεις που ανοιξε αρκετες...κ ειχαν κ θεμα με την εγγυηση κιολας γιατι το εφερες απο αγγλια κ δεν το πηρες απο μενα, κ γιατι το πηρες απο τον αλλο κ οχι απο μενα που ειμαι ο επισημος!!!

τωρα αν εχουν αλλαξεις τις κολλησεις κ το προβλημα λυθηκε ΟΚ!!!Παντως θέμα υπηρχε!!!

Οι Σκριβανος κ ΠΟΠΑΥ κανουν εξαιρετικη δουλεια κ δεν εχει ακουστει κανενα αρνητικο,αλλα οι τιμες τους παιδια ειναι εξωπραγματικες...λες κ δεν ζουν στην Ελλαδα αλλα σε αλλη χωρα!!!κ εχω κ γω δυο αποριες επειδη μαλλον εχω μεινει πισω στις εξελιξεις...

1) dp 70αρι? μεχρι που 70αρι κ που αλλαζει σε 63,5???? σε ενα απλο α'σταδιο καλο ειναι να το κανεις δλδ ετσι κ οχι ολη την εκατμιση 63,5???

2)καταλυτη 100αρι ή 200αρι , με τον 100αρι θα σου βγαλει σιγουρα ενδειξη check engine ή αν εχεις προγραμμα ολα οκ?????

Για τους "ακριβούς" (γενικότερα λέω) τώρα από Σεπτέμβρη/Οκτώβρη που...<<θα γκαρίζει η γομάρα γι' άχυρο!>> -που λέει κι η Ηπειρώτισα πεθερά μου- θα σου πω εγώ που θα πάνε οι τιμές του κάθε "ψηλομύτη", που θέλει αυτός να τα "κονομάει" να κρατάει αλώβητο το βιοτικό του επίπεδο και εμάς τους πελάτες που μας τσάκισε η κρίση, να μη τους νοιάζει καθόλου!(Σε λίγο ο κόσμος θα βάζει για εξατμίσεις τις παλιές ημιτασιόν-"τενεκεδένιες" 8) , σαν των ταξιτζήδων!)

Για τα άλλα ερωτήματά σου όταν λένε 70άρι dp, εννοούν μέχρι το σπειράλ γιατί μετά είναι το τμήμα της σωλήνας που πάει στον καταλύτη και κάποιοι το ονομάζουν "front section". Για ένα "απλό" 1ο στάδιο μέχρι 200ΗΡ μπορείς να κάνεις και μια ολόσωμη 63,5'' και να είσαι Ο.Κ. Συνήθως κάποιοι βάζουν ένα 70άρι dp για να είναι "έτοιμοι" για 240-260ΗΡ.Επειδή όμως με 1.4Tsi μάλλον δεν θα φτάσει κανείς εύκολα (βλέπε όμως και midkin!) αυτό το επίπεδο, δε χρειάζεται ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΝ ΜΠΕΙ ΚΑΚΟ ΔΕ ΚΑΝΕΙ. Σε 2λιτρα μοτέρ όμως για 270ΗΡ και πάνω θέλει full 70άρα εξάτμιση, αν κι εγώ στα 370ΗΡ ήμουν για αρκετό καιρό με MILTEK 63,5'' και μάλιστα "πέρναγα" ωραία, χωρίς θορύβους κ.λπ. Οπότε δεν είναι να το παρακάνεις με τις διατομές!

Για check engine με 100cpi το έχω ακούσει κι εγώ αλλά δεν είναι standard και σχετίζεται με την ποιότητα καταλύτη καθώς και με το πόσο ευαίσθητος είναι ο αισθητήρας "λ"...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

550€ απο Maikon... :thumbsup:

στον maikon εφτιαξα εγω στο golf(tsi) εξατμιση πριν 1μηνα!οι τιμες του ειναι πολυ καλες σε σχεση με αυτα που ζητανε αλλοι,η δουλεια ειναι αρκετα καλη...περισσοτερα θα δειξει ο χρονος...εγω τον προτεινω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.