Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

....

Βέβαια και ένα πρόγραμμα ε ..... ;)

Η μαγική λεξούλα :D

Ο Geopan έχει δίκιο, τουλάχιστο οσαναφορά το κέρδος χαμηλά και το χάσιμο ψηλά

για αμάξι χωρίς πρόγραμμα.

Ο μαμά εγκέφαλος έχει κάποια όρια μέσα στα οποία μπορεί να φτιάξει σωστό μίγμα.

Ελευθερώνοντας την εισαγωγή ή/και την εξαγωγή, ο κινητήρα αναπνέει καλύτερα και παίρνει παραπάνω αέρα.

Για να δουλέψει σωστά χρειάζεται και παραπάνω βενζίνη και μαζί θα δώσουν παραπάνω άλογα.

Στις χαμηλές στροφές, επειδή είναι η έξτρα ποσότητα βενζίνης που χρειάζεται είναι μικρή

είναι μέσα στις ικανότητες διόρθωσης του εγκεφάλου και γι' αυτό το αμάξι πάει καλύτερα.

Ψηλά όμως δεν μπορεί να δόση την παραπάνω βενζίνη που χρειάζεται

με αποτέλεσμα να έχουμε φτωχό μίγμα και να χάνει άλογα σε σχέση με μαμά.

Link to comment
Share on other sites

;) - δηλαδη ισχυριζεσαι οτι σε αμαξι χωρις προγραμμα [εντελως μαμα ολα] αν του βγαλεις το μεσαιο θα κερδισεις χαμηλα και θα χασεις ψηλα ? Edited by TSAKHS-EVIA
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: Αισθητή διαφορά μόνο με την αφαίρεση του μεσαίου δε θα δεις στην απόδοση!!!

Ίσως αρπάζει λίγο πιο εύκολα στις χαμηλές.

Δε θα κρεμάει σίγουρα αν τοποθετήσεις ένα πιο ελεύθερο καζάνι αντί για σκέτο κομμάτι σωλήνα!!!

Εκτός αυτού η ''τουρμπίνα λειτουργεί και σαν καζάνι'' οπότε μην αγχώνεσαι εάν βάλεις κάτι πιο ελεύθερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες πολυ με μπλεξατε... ;)

Τελικα αν ΔΕΝ βαλω προγραμματακι στο μελλον να το πεταξω το ρημαδι το μεσαιο βαζοντας ή σκετη σωληνα

ή ενα πιο ελευθερο μεσαιο ( και με τον λιγοτερο σαματα, εννοειται...)?

Πολυ κακο για το τιποτα? rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Είμαι καινούριος στο forum και καινούριος στο tsi-revo,απο ρόδο μεριά(μόλις πρίν λίγες μέρες το έβαλα!).Θέλω να βάλω μια εξάτμιση κ θέλω help!!Θα έχετε βάλει μερικοί,μετά κ το πρόγραμμα,σίγουρα!!μαρκα?(milltek,remus)?ολόσωμη,απο μέση κ πίσω,τελικό?60...63.5?τι έχετε κανει εσείς,τι προσέξατε,τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

63,5 σίγουρα,ε?!αν βάλω μόνο τελικό ποσα άλογα περίπου θα κερδίσω?ρώτησα για millteksport μεσαίο-τελικο και μου είπαν γύρω στα 700 ευρώ..αλλα σκέφτηκα οτι δεν θα κερδίσω κ πολλα αν βάλω μεσαίο..εχώ βαλει κ φιλτράκι μέσα στον παπά..

Link to comment
Share on other sites

Με το να αλλαξεις μονο τελικο θα κερδισεις απο τπτ εως 0.1 hp λιγο θορυβο θα εχεις!Δεν πιστευω να σου δωσει τπτ...Εγω θα σου προτεινα καποια χειροποιητη εξατμιση απο καποιον γνωστο εξατμισα γτ η miltek παει αλλου το ποσο-εκτος αν τα εχεις-τοτε χωρις 2η σκεψη...63.5cm

Link to comment
Share on other sites

δεν θα κερδίσω κ πολλά λες,ε?θα βάλω που θα βάλω εξάτμιση,να παρω κ 5-10 άλογα!αφου το λετε εσείς για 63,5 κάτι θα γνωρίζεται..χειροποίητες,δεν ξέρω κατα πόσο θα βρώ εδώ στη ρόδο,οι περισσότεροι έχουν επώνυμες..απ'οσο εχω δει δηλαδη..θα θέλει κ το απαραίτητο κόψημο του προφ/ρα!αυτο το χρεώνουν?πόσο περίπου?

Link to comment
Share on other sites

θα θέλει κ το απαραίτητο κόψημο του προφ/ρα!αυτο το χρεώνουν?πόσο περίπου?

:(:lol::lol:

Oχι ρε σιγα μη σου χρεωσουν το κοψιμο ( βεβαια εγω θα σου προτεινα να βαλεις του GTI γυρω στα 100 Ε εχει :D ) και εως REVO εχω, και εχω βαλει cat-back με διαμετρο 63.5 :D

Link to comment
Share on other sites

εντάξει ρε παιδιά,δεν μου έχει ξανατύχει κόψημο προφυλακτήρα!με την οικονομική κρίση όλα να τα περιμένεις!! :D εεε...biil τι είναι το cat-back???το revo πόσο το έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

:(:lol::lol:

Oχι ρε σιγα μη σου χρεωσουν το κοψιμο ( βεβαια εγω θα σου προτεινα να βαλεις του GTI γυρω στα 100 Ε εχει :D ) και εως REVO εχω, και εχω βαλει cat-back με διαμετρο 63.5 :D

Με το να βαλει εξατμιση απο Gti και παλι θα κερδισει μηδαμινα πραγματα...Ειναι λιγο πιο ελευθερη απο του TSI...Τσαμπα 100 ευρω!Το εχει δοκιμασει φιλος και την εβγαλε...

Link to comment
Share on other sites

Golf_Mk2 said:
Με το να βαλει εξατμιση απο Gti και παλι θα κερδισει μηδαμινα πραγματα...Ειναι λιγο πιο ελευθερη απο του TSI...Τσαμπα 100 ευρω!Το εχει δοκιμασει φιλος και την εβγαλε...

Τον προφυλακτιρα του GTI λεω να βαλει ...

 

paris tsi said:
και γώ δεν σκέυτηκα να βάλω του gti...εκτος αν εννοεί ο φίλος μας τον πίσω προφυλακτήρα του gti οτι κάνει τόσο..που ειναι διαφορετικός νομίζω..

Αυτο εννοω ^_^ το προγραμμα το εβαλα 800 Ε , cat-back ειναι το να αλλαξεις την εξατμιση απο τον καταλυτη και πισω δηλ μεσαιο και τελικο ..

Link to comment
Share on other sites

Α να είδες που το κατάλαβα,τον πίσω προφυλακτήρα εννούσες!α,καταλύτης-τελικό,ε?τί μάρκα έβαλες?αυτο περίπου πόσα άλογα δίνει?είμαι ανάμεσα στο να βάλω μεσαίο-τελικο,η μόνο τελικό..τι λέτε ρε παιδιά αξίζει να δωσω παραπανω λεφτα για το μεσαιο?

Link to comment
Share on other sites

Α να είδες που το κατάλαβα,τον πίσω προφυλακτήρα εννούσες!α,καταλύτης-τελικό,ε?τί μάρκα έβαλες?αυτο περίπου πόσα άλογα δίνει?είμαι ανάμεσα στο να βάλω μεσαίο-τελικο,η μόνο τελικό..τι λέτε ρε παιδιά αξίζει να δωσω παραπανω λεφτα για το μεσαιο?
Αν θες μια αύξηση της απόδοσης γύρω στο 10% αλλά και χαμηλότερες θερμοκρασίες κοντά στη τουρμπίνα, βάλε ολόκληρη εξάτμιση. Μεσαίο και τελικό δε νομίζω ότι θα δεις σημαντική διαφορά <_<
Link to comment
Share on other sites

ολόκληρη εξάτμιση-10% αυξηση ιπποδυναμης δηλαδη καπου 20 αλογα...μεσαιο κ τελικο δηλ.αντε να παρω 8-9 αλογα?!κοιταξε εμενα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο είναι αυτο που θα βαλω να δουλευει σωστα,δηλ.η σωστη εκλογη!

Link to comment
Share on other sites

ολόκληρη εξάτμιση-10% αυξηση ιπποδυναμης δηλαδη καπου 20 αλογα...μεσαιο κ τελικο δηλ.αντε να παρω 8-9 αλογα?!κοιταξε εμενα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο είναι αυτο που θα βαλω να δουλευει σωστα,δηλ.η σωστη εκλογη!

Φιλε paris εγω εχω αλλαξει μεσαιο τελικο με 63.5φ (εχω βαλει και κατι φοτογραφιες στο θεμα 200ρια αν ψαξεις θα τις βρεις) στον Παπαδοπουλο πηγα και εμεινα ευχαριστημενος ... η τιμη ηταν παρα πολυ καλη λογω γνωριμιων ...

Με την αλλαγη ολοκληρης εξατμισης τα 20 αλογα μου φαινοντε υπερβολικα... υπολογισε 10-15 αλογα :lol: τωρα ποσο θα παρεις ακριβως με το cat-back κανεις δε μπορει να σου πει... εγω θα σου προτεινα αρχικα να βαλεις cat-back και αργοτερα πας για dp και καταλυτη...

Προσωπικα εγω ειχα ανοιξει με ενα octavia οταν ειχα μονο προγραμμα και η διαφορα μας ηταν ενα αυτοκινητο, αργοτερα που εβαλα cat-back και βαρελι Κ&Ν ξανα πατησαμε και η διαφορα ηταν στα 3 αυτοκινητα ...

Καταλαβαινεις τι εννοω... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ολόκληρη εξάτμιση-10% αυξηση ιπποδυναμης δηλαδη καπου 20 αλογα...μεσαιο κ τελικο δηλ.αντε να παρω 8-9 αλογα?!κοιταξε εμενα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο είναι αυτο που θα βαλω να δουλευει σωστα,δηλ.η σωστη εκλογη!
10% από την εργοστασιακή ισχύ εννοώ.
Link to comment
Share on other sites

τι???? ;) ;) !Το θέμα με τα 200αρια είναι 130 σελιδες,θα φαω ολη μερα εκει!!ελα πλακα κανω...βλεπω σχεδον ολοι 63,5φ εχουν βαλει!!το oktavia rs φανταζομαι.Σαν να ξεμπούκοσε,ε?Δυστηχώς εδω στη ρόδο παντως δεν εχω κ πολλες επιλογες απο εξατμισαδες,κ βελτιωτικους οικους γενικα....εμ δεν ειναι αθηνα...κατι ασχετο τωρα:εχω δει σε μερικα γκολφακια εδω μια μασκα gt sport,με την κοκκινη λωριδα του gti k μου αρεσε αρκετα!την εχετε πετυχει?αυτη την δινει το εργοστασιο??

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου απαντησαν απο το μαγαζι που ειχα ρωτησει για εξατμιση..ακουστε:για remus,μονο τελικο κ με μπουκα απο την 1 μερια,750 ευροπουλα..αν ηθελες κ απο τις 2 πλευρες η ταριφα πηγαινε 920...μου ειπαν κ για milltek:ολοκληρη απο μπρος μεχρι πισω 1900 ευρα,απο μεση κ πισω 1100ευρα..και οτι η Μilltek δεν δινει μονο το τελικο καζανακι!τους ρωτησα αν μπορουμε να στραφουμε σε χειροποιητη,δεν μου το προτειναν,γιατι λεει οτι εκτος απο πολυ σαματα,μπορει να μην λειτουργει κ καλα(να χανει ροπες κτλ)..μου ειπαν κιολας οτι τηλεφωνησαν στη revo-cargate,αυτοι μαλλον τους προτειναν για milltek... -_- ειναι δηλ.μονοδρομος η milltek η εστω η επωνυμη λυση??οποιος εχει βαλει χειροποιητη σε tsi ας απαντησει να μας πει αν ειναι ευχαριστημενος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.