Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

οχι φιλε Φάνη. όταν δεν έχεις καταλύτη, και δεν λέω για euro 4,5,6 κλπ, αλλά απλά για 1 γαμοκαταλύτη ΝΑΙ είσαι εγκληματίας. Είμαστε άνθρωποι και όλοι συγκατοικούμε και περαστικοί είμαστε απο τούτο τον κόσμο, στον οποίο και κάποιοι άλλοι θα ζήσουν μετά από μας (βλ.τα παιδιά μας)

Τόσο πολύ στοιχίζει η στοιχειώδη ευαισθησία για 1 τόσο μικρό πραγματάκι που όπως λές και συ μπορεί ίσως και να μην κόβει άλογα ??

Θέμα παιδείας,νοοτροπίας και στοιχειώδους ανθρωπιάς είναι. ναι για μένα είναι έγκλημα να μην έχεις καταλύτη και πας απο τα 200 στα 198 άλογα με καταλύτη.

Μετά γκρινιάζουμε για τις κυβερνήσεις που εμεις βγάζουμε με 1 και μόνη ψήφο. Με 1 και μόνη κίνηση λοιπόν μπορούμε ο καθένας μας να βοηθήσουμε λιγουλάκι στην προστασία της ατμόσφαιρας που είναι ήδη βεβαρυμένη και στην οποία εμεις οι ίδιοι ζούμε.

και μου λέτε μετά σιγά τον καταλύτη και ιστορίες.... σιγά το κόστος. δηλαδή να πετάμε και τα σκουπίδια μας απο το παράθυρο..σιγά τι είναι...?

αν εσας δεν σας πειράζει να βρωμίζει ο διπλανός σας τον τόπο τότε τι να πω...

Οταν όμως περνάμε δίπλα από κανά μπουρί λεωφορείου..τότε το κλείνουμε το παράθυρο εεε ???

γιατί ????

ΒΡΩΜΑΕΙ ΜΗΠΩΣ ?? ειναι βρωμοκαυσαέρια γι αυτό ???

Η ελληνική υποκρισία σ όλο της το μεγαλείο....

ΕΥΓΕ !!! :diablo:

Link to comment
Share on other sites

γιατί το να περνάει ο κάθε κ@@@@@@@@@@@@ με την ελευθέρας του μάλλον με το μπουρί της σόμπας της γιαγιάς του γιατί είναι φθηνό σε σχέση μιας καλής εξάτμισης και να πετάγονται τα παιδιά σου από το φόβο τους στης 3 το πρωί γιατί έτσι γουστάρει να ξυπνάει τους πάντες (αυτοκίνητα και μηχανές) (ή τέρμα τη μουσική του) είναι η χειρότερη ασέβεια.

αυτό με ενοχλεί χειρότερα. πριν 4 μήνες ένας τέτοιος "μάγκας" με την μηχανή του πέρασε στο στενό γκαζωμένος με την ανύπαρκτη εξάτμιση του κάνοντας εκκωφαντικό θόρυβο δίπλα από τον γιο μου και από εκείνη την μέρα όταν βλέπει μηχανάκι κρύβεται ακόμα και το δικό μου τόσο πολύ τρόμαξε.

για κακή του τύχη όμως μένει στην περιοχή μου και έχω πολλούς φίλους στην τροχαία αυτή τη στιγμή εύχεται να είχε σωστή εξάτμιση.

δεν υπάρχει πλέον σεβασμός για τους συνανθρώπους μας σε κανένα επίπεδο ντροπή

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε Φάνη. όταν δεν έχεις καταλύτη, και δεν λέω για euro 4,5,6 κλπ, αλλά απλά για 1 γαμοκαταλύτη ΝΑΙ είσαι εγκληματίας. Είμαστε άνθρωποι και όλοι συγκατοικούμε και περαστικοί είμαστε απο τούτο τον κόσμο, στον οποίο και κάποιοι άλλοι θα ζήσουν μετά από μας (βλ.τα παιδιά μας)

Τόσο πολύ στοιχίζει η στοιχειώδη ευαισθησία για 1 τόσο μικρό πραγματάκι που όπως λές και συ μπορεί ίσως και να μην κόβει άλογα ??

Θέμα παιδείας,νοοτροπίας και στοιχειώδους ανθρωπιάς είναι. ναι για μένα είναι έγκλημα να μην έχεις καταλύτη και πας απο τα 200 στα 198 άλογα με καταλύτη.

Μετά γκρινιάζουμε για τις κυβερνήσεις που εμεις βγάζουμε με 1 και μόνη ψήφο. Με 1 και μόνη κίνηση λοιπόν μπορούμε ο καθένας μας να βοηθήσουμε λιγουλάκι στην προστασία της ατμόσφαιρας που είναι ήδη βεβαρυμένη και στην οποία εμεις οι ίδιοι ζούμε.

και μου λέτε μετά σιγά τον καταλύτη και ιστορίες.... σιγά το κόστος. δηλαδή να πετάμε και τα σκουπίδια μας απο το παράθυρο..σιγά τι είναι...?

αν εσας δεν σας πειράζει να βρωμίζει ο διπλανός σας τον τόπο τότε τι να πω...

Οταν όμως περνάμε δίπλα από κανά μπουρί λεωφορείου..τότε το κλείνουμε το παράθυρο εεε ???

γιατί ????

ΒΡΩΜΑΕΙ ΜΗΠΩΣ ?? ειναι βρωμοκαυσαέρια γι αυτό ???

Η ελληνική υποκρισία σ όλο της το μεγαλείο....

+1000

Όπως δεν ενδιαφέρεται κάποιος για το διπλανό του γιατί κερδίζει ένα με δύο άλογα έτσι και εμένα δε με ενδιαφέρει αν έχει κάνει το αυτοκίνητό του τον ανίκητο Hulk με ελευθέρας, χωρίς καταλύτη, κιτ εισαγωγής και άλλα τινά ή πόσο ξόδεψε για αυτό.

Στο κάτω κάτω της γραφής αυτή η νοοτροπία μας έφερε εδώ όταν οι μισοί φοροδιαφεύγουν και τα πληρώνουν οι υπόλοιποι.

Αλλά έχει πολύ ψωμί το θέμα αυτό και θα *** τη συζήτηση αν το αρχίσουμε. Οπότε όχι δε θα υπάρχει πρόβλημα στο αυτοκίνητο αλλά σε όλους τους γύρω από αυτό! (μοιράζομαι την άποψή μου, έτσι;)

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν οι εξατμισεις τα μονα προβληματα μας... αυτο εχω να πω μονο...γιατι για την εξαθλιωση κ την ξεφτιλα μας σαν κρατος ,τη μιζερια την απατη την αδικια ,κανεις δεν κανει αναφορα... ευχαριστω για τη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν οι εξατμισεις τα μονα προβληματα μας... αυτο εχω να πω μονο...γιατι για την εξαθλιωση κ την ξεφτιλα μας σαν κρατος ,τη μιζερια την απατη την αδικια ,κανεις δεν κανει αναφορα... ευχαριστω για τη βοηθεια σας

Με ένα καζανάκι (μεσαίο) αν την κάνεις θα έχεις και θόρυβο που θες και αρκετά ελεύθερο, αλλά όχι εκωφαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα καζανάκι (μεσαίο) αν την κάνεις θα έχεις και θόρυβο που θες και αρκετά ελεύθερο, αλλά όχι εκωφαντικό.

ετσι εχει γινει τωρα κ ενα χρονο η εξατμιση.στη θεση που ηταν το εργοστασιακο μεσαιο εχει μπει ενα καζανι τελικο ελευθερας κ απο κει κ πισω συνεχιζει η σωληνωση μεχρι τις μπουκες.κ μαλλον θα παραμεινει κ ετσι.σ ευχαριστω nikdev.

Link to comment
Share on other sites

ετσι εχει γινει τωρα κ ενα χρονο η εξατμιση.στη θεση που ηταν το εργοστασιακο μεσαιο εχει μπει ενα καζανι τελικο ελευθερας κ απο κει κ πισω συνεχιζει η σωληνωση μεχρι τις μπουκες.κ μαλλον θα παραμεινει κ ετσι.σ ευχαριστω nikdev.

Μια χαρά είναι έτσι η εξάτμιση, είχα έτσι την 63,5 παλαιότερα. Δεν κοβει καθόλου και βγάζει πολύ ωραίο ήχο. :thumbsu:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Να ανακινησω λίγο το θέμα ; Η εξατμιση του gti ταιριάζει σε TSI απο το dp η μόνο το catback; Επίσης ο καταλύτης του gti ειναι μεγαλύτερος απο του TSI η αλλάζει μόνο η διατομη στους σωλήνες;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα στο δικο μου v tsi μεσαιο και τελικο απο το 6αρι γτι και ταιριαξε κουτι!!!ο εξατμισας με ενα ανταπτορα γιατι μεγαλωνει η διατομη μου εκανε αψογη δουλεια!οσο για τον προφυλακτηρα μου τον εκοψε στις αποληξεις αλλα με τοσο προσοχη που φαινεται μανατος,δε μπορουσε να κανει και αλλιως γιατι ημουν κατα πανω του!συνολικο κοστος αγορα και τοποθετηση 150ε!!!δυστυχως λογω φραγκαρρωστιας δε μπορεσα να την τελειωσω μεχρι μπροστα!ποσο λετε να μου κοστισει η υπολοιπη χειροποιητη?ααα,και με 2500χλμ το μεσαιο με το τελικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ανακινησω λίγο το θέμα ; Η εξατμιση του gti ταιριάζει σε TSI απο το dp η μόνο το catback; Επίσης ο καταλύτης του gti ειναι μεγαλύτερος απο του TSI η αλλάζει μόνο η διατομη στους σωλήνες;

εγω εχω tsi και εχω βαλει απο γτι μεσαιο τελικο. Ο σωληνας ειναι ποιο μεγαλος οποτε εχω βαλει ενα στεφανη με ενα σχησιμο και ο ηχος ειναι πολυ ωραιος. Ακομα και στις αλλαγες μπερδευει τα καυσαερια και κανει τον χαρακτηριστικο θορυβο.
Link to comment
Share on other sites

Να ανακινησω λίγο το θέμα ; Η εξατμιση του gti ταιριάζει σε TSI απο το dp η μόνο το catback; Επίσης ο καταλύτης του gti ειναι μεγαλύτερος απο του TSI η αλλάζει μόνο η διατομη στους σωλήνες;

δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει απο το dp. Απο catback ταιριάζει σίγουρα (αυτό έχω), και μέχρι πίσω αν  βαλεις απο gti 63,5 (σωλήνα μεσαίο,τελικό) είσαι άριστος. (σημ.φοράς 55mm)

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει απο το dp. Απο catback ταιριάζει σίγουρα (αυτό έχω), και μέχρι πίσω αν  βαλεις απο gti 63,5 (σωλήνα μεσαίο,τελικό) είσαι άριστος. (σημ.φοράς 55mm)

 

Δεν ταιριάζει, πολυσυζητημένο θέμα..

Ψάξε λίγο.

 

Μόνο catback

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είδα ότι το dp δεν ταιριάζει. Τον καταλύτη αξίζει να τον αλλάξω με αυτο του Gti ? ειναι πιο ελεύθερος ;

Όχι βάλε aftermarket κατευθείαν. Δεν αξίζει κράτα το εργοστασιακό μέχρι να μαζέψεις χρήματα να κάνεις μια σωστή λύση.

:acute:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, αν στη μαμά εξάτμιση βγει το μεσαίο υπάρχει κάποια επίπτωση στις επιδόσεις?Κάτι είδα ότι χάνει στις χαμηλομεσαίες...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα και εγώ να το βγάλω και μου είπαν οτι το αμάξι θα χάνει πολύ ειδικά προς τα ψηλά....

Αν ισχύει ότι χάνει, γιατί αυτό δεν ισχύει και με τις aftermarket?

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι..Ουτε θα χασει ουτε θα παρει απλα θα εχεις λιιιγο περισσοτερο ηχο. 

Παντως αν ειναι να παρεις μια απαντησει αναμεσα στο αν θα χασεις ή θα παρεις.. τοτε περισσοτερες πιθανοτητες ειναι να παρεις..

Link to comment
Share on other sites

το μεσαίο είναι καθαρά για ήχο .

 

Αυτό νομίζω και εγώ

 

Γνωμη μου ειναι οτι..Ουτε θα χασει ουτε θα παρει απλα θα εχεις λιιιγο περισσοτερο ηχο. 

Παντως αν ειναι να παρεις μια απαντησει αναμεσα στο αν θα χασεις ή θα παρεις.. τοτε περισσοτερες πιθανοτητες ειναι να παρεις..

 

Για τον ήχο θέλω να το κάνω γιατί πιστεύω είναι μια καλή και φτηνή λύση απλά είδα στο internet ότι κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι γίνεται.

Κάποιοι λένε ότι το αμάξι χάνει αρκετά γιατί χάνει συμπίεση και back pressure και άλλοι ότι πηγαίνει καλύτερα γιατί με σκέτο σωλήνα έχουν καλύτερη ροή άρα και μεγαλύτερη ταχύτητα τα καυσαέρια, αλλά δεν ξέρω τι να πιστέψω :p

Link to comment
Share on other sites

Ελεος που χανει backpressure επειδη θα βγαλεις το μεσαιο.. Δν εχει λογικη αυτο! Ας το τεκμηριωσουν κ τοτε θα με παρουν μ το μερους τους!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω και εγώ

 

 

Για τον ήχο θέλω να το κάνω γιατί πιστεύω είναι μια καλή και φτηνή λύση απλά είδα στο internet ότι κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι γίνεται.

Κάποιοι λένε ότι το αμάξι χάνει αρκετά γιατί χάνει συμπίεση και back pressure και άλλοι ότι πηγαίνει καλύτερα γιατί με σκέτο σωλήνα έχουν καλύτερη ροή άρα και μεγαλύτερη ταχύτητα τα καυσαέρια, αλλά δεν ξέρω τι να πιστέψω :p

Στη θεωρία το backpressure θα μειωθεί λιγάκι, αλλά πιστεύω ότι η μείωση αυτή είναι αμελητέα μπροστά σε αυτή που χάνουν τα καυσαέρια όταν περνούν από την τουρμπίνα προκειμένου να συμπιέσουν τον αέρα που θα μπει στον κύλινδρο. Όταν γκαζώνει το αυτοκίνητο (ζητά περισσότερο αέρα) τότε τα καυσαέρια έχουν δυσκολότερο έργο και άρα θα χάσουν περισσότερη πίεση. Αντίθετα όταν μειώνεται το φορτίο, τότε είναι που πέφτει το backpressure αφού όταν αφήσεις το γκάζι δεν τροφοδοτείται η μηχανή με καύσιμο που σημαίνει χαμηλότερες θερμοκρασίες, μικρότερος όγκος και ταχύτητα ροής στην εξάτμιση.

Ο μόνος λόγος που μπορεί να χάνει στα ψηλά (μεγάλο φορτίο άρα πολλά καυσαέρια, άρα μεγάλη ταχύτητα για να προλάβουν να βγουν) είναι ότι λόγω της πολύ μεγάλης ταχύτητας μπορεί να παρασυρθεί (ρουφηχτεί)  και αέρας από τον κύλινδρο, οπότε το καύσιμο που θα ψεκαστεί να μην καεί στην αναλογία (λ) που πρέπει. Επαναλαμβάνω όμως ότι αυτό είναι στη θεωρία και μόνο.

Στα χαμηλά δε μπορώ να φανταστώ γιατί θα έπεφτε η απόδοση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.