Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Σωστη θεωρια αλλα ειναι αναλογη με την διασταση τις εξατμισης κ οχι με το αν θα εχει μεσαιο ή οχι. :friends:

Link to comment
Share on other sites

τι backpressure και ιστορίες ,turbo έχουμε ,όσο πιο ελευθερο τόσο καλύτερα...

 

το μεσαιο είναι μονο για ηχο

Link to comment
Share on other sites

Σωστη θεωρια αλλα ειναι αναλογη με την διασταση τις εξατμισης κ οχι με το αν θα εχει μεσαιο ή οχι. :friends:

Σωστά, είναι για δεδομένη διάμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Σε τουρμπο το μεσαιο μονο ηχο διαφορα βλεπεις σε ατμοσφαιρικο η αφαιρεση του κανει το αμαξι να χανει.

Link to comment
Share on other sites

τι backpressure και ιστορίες ,turbo έχουμε ,όσο πιο ελευθερο τόσο καλύτερα...

 

το μεσαιο είναι μονο για ηχο

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνει καθόλου ... Το έιχα βγαλμενο καιρο πολύ πρι τελικά αλλάξω εξάτμιση... Το αποτέλεσμα θα έιναι λίγο ήχος παραπάνω και ίσως να μην σου αρέσει και πολύ ... δεν είναι κάτι ιδιαίτερο... Σto golf μου (Golf gt) σε δυναμομέτρηση ήταν το αυτοκίνητο με την ιδια καμπύλη ακριβώς πριν και μετα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άκυρο αυτό, επειδή πήρα και κάτι άλλες γνώμες το αποτέλεσμα πιθανότατα να μην με ικανοποιούσε και άλλαξε τελικό και μεσσαίο για να πετύχω αυτό που έψαχνα :)

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε απλα να φτιάξεις ένα catback ή να βάλεις ενα απο GTI και τέλος τωρα εφτιαξες μονο καζανακια?Τσάμπα λεφτα

Ρε φίλε από την τσέπη σου τα βαλες?Ο καθένας κάνει ό,τι καλύτερο νομίζει για το αυτοκίνητό του.Εγώ πάντως τον ήχο που έψαχνα τον βρήκα και δε νομίζω με μια έτοιμη μαμά του gti να αυτό που ήθελα.Αφού αυτή η λύση είναι τόσο φοβερή κάντη στο δικό σου...

Link to comment
Share on other sites

Relax Αντώνη δεν σε έβρισα, δεν καταλαβαίνω το επιθετικό σου ύφος .
Απλα είπα οτι αφου μπήκες στην διαδικασια να αλλαξεις καζάνια μονο(μπορει να καταλαβα λάθος) μπορουσες να φτιαξεις ενα catback το οποιο θα το κράταγες και αργότερα.
Εγω αν ηθελα να αλλαξω τον ηχο εβαζα ενα catback απο gti ή εφτιαχνα ενα custom catback 63.5 να μεινει και αργοτερα που με ενα DP θα ειχα φουλ turboback .
Δικά σου ειναι τα λεφτά οπως θες τα πετάς ...

Link to comment
Share on other sites

Με catback από gti σε βελτιωμένο TSI δεν έχεις ήχο. Αυτό έκανα και εγώ γιατί αυτό έψαχνα, δηλ.αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Relax Αντώνη δεν σε έβρισα, δεν καταλαβαίνω το επιθετικό σου ύφος .

Απλα είπα οτι αφου μπήκες στην διαδικασια να αλλαξεις καζάνια μονο(μπορει να καταλαβα λάθος) μπορουσες να φτιαξεις ενα catback το οποιο θα το κράταγες και αργότερα.

Εγω αν ηθελα να αλλαξω τον ηχο εβαζα ενα catback απο gti ή εφτιαχνα ενα custom catback 63.5 να μεινει και αργοτερα που με ενα DP θα ειχα φουλ turboback .

Δικά σου ειναι τα λεφτά οπως θες τα πετάς ...

 

Βασικά και χτες το ίδιο λέγαμε και σου πα δε θέλω από gti γιατί είναι πολυ ήσυχο γι' αυτό που ψάχνω.Το ξέρω ότι δε με έβρισες απλά με εκνευρίζει να κάνουν κουμάντο με τα λεφτά μου.Και για να πω πιο αναλυτικά τι έγινε...Άλλαξα μεσαίο και τελικό, αυτά συνδέθηκαν με 63.5 σωλήνα και στο μεσαίο έβαλα ένα κομματάκι 63.5 για να συνδεθεί με το μαμά 55.Τις σωληνώσεις μου τις κάνανε δώρο οπότε το κομματάκι που μπήκε δε με νοιάζει γιατί δεν το πλήρωσα.Αργότερα αυτό το κομματάκι θα αλλαχτεί και θα μπεί μονοκόμματος σωλήνας μέχρι τον καταλύτη οπότε δε νομίζω ότι πέταξα τα λεφτά μου...Η εξάτμιση ολοκληρώνεται μια χαρά χωρίς να αλλάξω τίποτα...Ο λόγος που έκανα μέχρι εκεί είναι γιατί με τα λεφτά που είχα αυτά μπορούσα να κάνω.Αν τώρα που το ανέλυσα έχεις κάποια ένσταση παρακαλώ πες τη γιατί εγώ νομίζω ότι μια χαρά δουλειά έγινε αλλά αν πιστεύεις ότι με κορόιδεψαν εξήγησε μου...

 

Με catback από gti σε βελτιωμένο TSI δεν έχεις ήχο. Αυτό έκανα και εγώ γιατί αυτό έψαχνα, δηλ.αθόρυβο.

 

Ακριβώς ;), όλες οι μαμά εξατμίσεις είναι ήσυχες!

Link to comment
Share on other sites

πες ρε ανθρωπε οτι εβαλες και σωληνες 63.5 εγω νομιζα στην μαμα εξατμιση οτι εβγαλες τα μαμα καζανια και εβαλες αλλα ! Πες οτι εφτιαξες ενα μισο catback 63.5 να καταλαβουμε !! Οκ αργότερα το συνεχίζεις . Ετσι συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

πες ρε ανθρωπε οτι εβαλες και σωληνες 63.5 εγω νομιζα στην μαμα εξατμιση οτι εβγαλες τα μαμα καζανια και εβαλες αλλα ! Πες οτι εφτιαξες ενα μισο catback 63.5 να καταλαβουμε !! Οκ αργότερα το συνεχίζεις . Ετσι συμφωνώ

Ωραία ευτυχώς συννενοηθήκαμε :p, πάντως και τους μαμά σωλήνες να χα αφήσει δεν είναι κάτι, αλλάζει εύκολα αυτό, απλά καλύτερα κομμάτι κομμάτι να τελειώνουμε, πχ τώρα από μεσαίο μέχρι τέλος είναι κομπλέ, πιο πριν που είανι μισό μισό θα αλλαχτεί αρχότερα γιατί δε θέλω να χει 2-3 τσόντες ο σωλήνας...

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου έκανε την δουλεια? Μπορείς να μας δείξεις φωτό απο την δουλειά του?

Ψάχνομαι και εγω για εξατμισά για το μέλλον

Φωτό δε μπορώ να σου δείξω γιατί δεν τράβηξα όταν το αμάξι ήταν στη ράμπα...Αν θες από το τελικό θα προσπαθήσω να ανεβάσω αύριο...Τη δουλειά την έκανα στον παπαδόπουλο που πιστεύω δε χρειάζεται και δική μου φωτό για να πειστείς για τη δουλειά του μιας και κατά τη γνώμη μου αλλά πιστεύω συμφωνούν και αρκετοί ότι είναι κορυφαίος στη δουλειά του ;)

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου έκανε την δουλεια? Μπορείς να μας δείξεις φωτό απο την δουλειά του?

Ψάχνομαι και εγω για εξατμισά για το μέλλον

Ανέβασα φωτό στην παρουσίασή μου, πήγαινε και δες ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ερχόμουν αλλά η βενζίνη είναι στην τελευταία παυλίτσα και το ταμείον είναι μείον :/
Κάνα κονέ δεν έχεις;..... :crazy:
Με βενζινά δυστυχώς όχι :/. Περιορίστηκα στον Παπαδόπουλο :Ρ
Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για εξατμισά να μου περάσει τελικό και μεσαίο που βρήκα ;

αν εχεις το catback ειναι πολυ ευκολη η τοποθετηση οπουδηποτε και να πας μπορουν να στη βαλουν! το μονο που χρειαζεσαι ειναι αυτο το ανταπτορακι που το εχουν οι παντες,κατα τα αλλα η τοποθετηση ειναι πανευκολη!

ο καταλύτης του gti είναι μεγαλυτερος απο του tsi αν βρεις καποιον τζαμπα βαλτον!!! αλλα αν ειναι να φτιαξεις dp κ δωσεις λεφτα είναι κριμα να βαλεις απο gti,την κανεις τη δουλεια καντην σωστα κ βαλε εναν after market

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.