Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

καλημέρα παιδιά

έχω το golf 6 και πήγα να πάρω τιμή για dp και στην πορεία για ολόσωμη

μόνο το dp 500 ευρώ με διάμετρο 63,5 και 600 ευρώ η υπόλοιπη με διάμετρο 63 και τα 2 τελευταία καζανάκια στην τιμή χειροποίητη..

ποια είναι γνώμη σας για την τιμή???

μου είπε ο εξατμισάς οτι η εξάτμιση να είναι διαμέτρου μέχρι 63 γιατί μπορεί να λαγκάρει. ποιά η γνώμη σας και για την διάμετρο?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ειπε τιμη για καποιο επωνυμο dp και εξατμηση η τιμη ειναι καλη.Αν παλι σου ειπε τιμη για χειροποιητη ειναι λιγακι τσιμπιμενη....Οσο για τη διαμετρο του dp ειναι μια χαρα εκτος κ εαν σκευτεσαι αργοτερα να το πιεσεις αρκετα το μοτερ ωστε να βαλεις απο τωρα 70αρι.Απο dp και πισω 63.5

Link to comment
Share on other sites

συνολικά η τιμή για ολόσωμη χειροποίητη όχι επώνυμη είναι 1100 ευρώ.

και εγώ αυτό πιστεύω ότι είναι λίγο τσιμπημένη.



συγνώμη έκανα ένα λαθάκι από dp και πίσω μου είπε 60mm.

Link to comment
Share on other sites

1100 για μια χειροποίητη εξατμιση. Μερικοι άνθρωποι δυσκολεύονται να συγχρονιστούν με τον χωροχρονο. Να μου πεις , άλλοι ζητάνε 300 για μια πλαστική εισαγωγή , οπότε ....

Ειναι παααααρα πολλα φίλε μου , άποψη μου

Link to comment
Share on other sites

συνολικά η τιμή για ολόσωμη χειροποίητη όχι επώνυμη είναι 1100 ευρώ.

και εγώ αυτό πιστεύω ότι είναι λίγο τσιμπημένη.

συγνώμη έκανα ένα λαθάκι από dp και πίσω μου είπε 60mm.

ειναι λιγακι τσιμπιμενη η τιμη για χειροποιητη αλλα εξαρταται βεβαια σε ποιο μαστορα θα πας,τι δουλεια θα σου κανει κ τι πραγματα θα σου βαλει πανω....(μαρκα καταλυτη ,καζανακια κτλ...)Αφου εχεισ σκοπο να δωσεις 1100 ευρω πηγαινε καλυτερα σε επωνυμη εξατμηση.Εαν παλι λες οχι σε επωνυμη δωσε το πολυ μεχρι 800 για χειροποιητη.Απο dp κ πισω 63.5 οχι 63

Link to comment
Share on other sites

εκει καπου στα 800 να υπολογιζεις αναλογα το καταλυτη που θα βαλεις.Αν παλι θελεις το κανεις decat γλυτωνοντας 350+ευρω απο τον καταλυτη(εαν ειναι μαρκας) κ σου βγαινει στα 500 ευρω η εξατμηση χοντρα χοντρα αλλα υποψιν δε περναει απο κτεο και το καυσαεριο σου θα ειναι καρκινος.Κ να λαγκαρει δε θα το καταλαβαινεις καν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Σκέφτομαι να προβώ σε αγορά και τοποθέτησης νέου τελικού.Κυρίως με ενδιαφέρει αισθητικά η διαφορά και ενας πιο μπάσος ήχος.Δεν με χαλάει αν πάρω και το κάτι τοις σε άλογα :D

Έχω βρεί αυτό 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/3634757/.

Και αυτό

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/2009136/

 

Αξίζει? Να κοιτάξω μόνο για τελικό? Ή να πάω σε κάτι custom σε κάποιον εξατμισά?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...

Edited by Blanick
Link to comment
Share on other sites

Blacknik

Αλογα δεν θα παρεις, ο ηχος θαλλαξει οπως και η ενταση του.

Αν θες αποδοση αλλαξε downpipe πρωτα.

Φορας προγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι είναι όλο μαμά... Για πρόγραμμα το σκέφτομαι μιάς και έχω ακούσει ότι ίσως να με βοηθήσει και στην οικονομική οδήγηση...Στις χαμηλές θα μου δώσει μεγαλύτερη ροπή...Στο ψάξιμο είμαι ακόμα βέβαια. Πιό πολύ ακόμα την εξάτμιση την θέλω για αισθητικούς λόγους και λίγο για ήχο (λίγο πιο μπάσο). Downpipe τί εννοείς? Σορρυ αλλά είμαι ακόμα στα αρχικά σκαλοπάτια ειδικά σε θεωρητικό επίπεδο :D .

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί οτι η συγκεκριμένη εξάτμιση είναι φρου φρου και αρώματα και δεν θα βοηθήσει το αμάξι ούτε να πάρει λιγο δύναμη,ούτε σε συνεργασία με ένα πρόγραμμα να αποδόση σωστά το αμάξι.

 

Πρόγραμμα και οικονομια για μένα είναι 2 έννοιες που δεν κολλάνε ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@passatoukos thnx για τη μεταφραση :)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Nikdev,νομίζω οτι έχει το tsi 140(Το είχε γράψει σε άλλο θέμα).

 

Αν θέλεις γκάζι παραπάνω,και λίγο αισθητικό θόρυβο,βάλε ένα προγραμματάκι να πάς ευκολα 190 αλογάκια,ένα τελικο να πάρεις θόρυβο και τελείωσες ;)

 

Τώρα αν θέλεις το κάτι παραπάνω,ολόσωμη εξάτμιση απο Downpipe μέχρι πίσω,I/C,φίλτρο,πρόγραμμα100στάρα,και ίσως αντλία(δεν ξέρω αν το δικο σου χρείαζεται).

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά σου είπανε οτι για ένα ολοκληρωμένο πρώτο στάδιο θέλεις αυτά τα παραπάνω. Και οτι για να πάρεις απόδοση απο εξατμιση πρέπει να αλλάξεις απο down pipe και πίσω. Οχι μόνο τελικό που βοηθάει μόνο σε ήχο. Γενικά αν θέλεις άλογα βάλε προγραμμα αλλα μην ακούς αυτούς που λένε οτι με προγραμμα κανείς οικονομία ειναι οτι πιο παράδοξο έχω ακούσει!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

offtopic αλλα μιας  και το εχω προχειρο.:p  Aν σε  Φ Π Ε αφησεις το stage1 στην δικη μου περιπτωση  revo   υπαρχει προβλημα?και αν  ναι γιατι

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι είναι όλο μαμά... Για πρόγραμμα το σκέφτομαι μιάς και έχω ακούσει ότι ίσως να με βοηθήσει και στην οικονομική οδήγηση...Στις χαμηλές θα μου δώσει μεγαλύτερη ροπή...Στο ψάξιμο είμαι ακόμα βέβαια. Πιό πολύ ακόμα την εξάτμιση την θέλω για αισθητικούς λόγους και λίγο για ήχο (λίγο πιο μπάσο). Downpipe τί εννοείς? Σορρυ αλλά είμαι ακόμα στα αρχικά σκαλοπάτια ειδικά σε θεωρητικό επίπεδο :D .

Μπορείς να βάλεις και εξατμίσεις απο 5αρι gti. Από downpipe και πίσω μεχρι και το τελικό ταιριάζει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει περιπου ενα μηνα που εβαλα και εγω εξατμιση στο 122αρι(με προγραμμα)  και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον θορυβο που βγαζει.!η εξατμιση ειναι 63,5 και ειναι χειροποιητη απο εναν πολυ γνωστο μου φιλο που ασχολειται.βγηκε το μεσαιο και στην θεση του μπηκε το τελικο.! Και 2 βιντεο απο τον ηχο που παραγει..!

                       

Ο Κοσμας(με το γνωστο κοκκικνο εργαλειο που διαθετει) που την ακουσε και εν κινηση του αρεσε..και πιστευω ακουγεται πολυ καλα.!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! Εχω ενα GOLF TSI 140 hp! ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΑΠΟ GTI! ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! ΕΧΩ ΕΝΑ GOLF TSI ΜΕ ΤΑ 140 HP! TO AMAΞΙ ΦΟΡΑΕΙ ΗΔΗ ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ! ΠΡΙΝ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΟΜΩΣ!ΣΑΝ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΠΟ GTI! ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ? ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ!

Edited by DimitrisRouGolf
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ...ΕΧΩ ΕΝΑ GOLF TSI  140 HP ΦΟΡΑΕΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ! ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΞΑΤΜΙΣΗ! ΣΑΝ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΑΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΠΟ GTI! ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ? ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ...ΕΧΩ ΕΝΑ GOLF TSI 140 HP ΦΟΡΑΕΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ! ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΞΑΤΜΙΣΗ! ΣΑΝ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΑΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΠΟ GTI! ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ? ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ!

Μπορεις να βαλεις το cat back απο gti που ειναι ημιμετρο.

Μαζεψε λεφτα και προχωρα σενα ολοκληρωμενο συστημα απο τουρμπινα μεχρι πισω να δεις και διαφορα (turbo back) επωνυμο η custom απο εξατμισα.

Παρισσοτερα μπορεις να βρεις στα:

Εφτασαν τα 200αρια..

Εξατμισεις για tsi

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξες 2 διαφορετικά θέματα για το ιδιο πράγμα.! Ευγε! Ελεος, μην κανεις και 3ο τοπικ , ναι ?

Καποιος να το κλειδωσει.

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.