Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

τι διάμετρο έχει η εξατμιση του gti ;;  αν δεν αλλάξεις και καταλύτη σε 200αρη δεν θα δεις και σπουδαια πραματα -

 

γνωμη μου αν κάνεις κατι καντο σωστα ,φτιάξε ή αγόρασε μια ολοσωμη τουρμπο μπακ με διαμετρο 63,5 και καταλυτη 200αρι-

Link to comment
Share on other sites

Η' αν το budget σου δεν επαρκεί για ολόσωμη, σαν 1ο βήμα είναι προτιμότερο να αλλάξεις τον καταλύτη με όλη την υπόλοιπη όπως είναι. Θα δεις μεγαλύτερη διαφορά απ ότι να αφήσεις τον εργοστ.καταλύτη αλλάζοντας όλα τα υπόλοιπα.

 

Του Gti είναι 63.5mm αν δεν κάνω λάθος, ιδανική για 1.4TSI και είναι καλή λύση / value for money.

 

Απλά στο θέμα της απόδοσης, ο καταλύτης είναι must, αλλά και ακριβός..$$

 

Είναι της μόδας οι HJS καταλύτες EU4 200cpsi (λένε EU5 αλλά δεν ξέρω αν ισχύει) με τιμές κοντά στα 500Ε, αλλά υπάρχουν και άλλες μάρκες με πολύ καλύτερες τιμές που δεν ξέρω κατά πόσο υστερούν σε ποιότητα ή όχι. Το τελευταίο το λέω γιατί πχ η Milltek έχει πολυδιαφημιστεί και είναι πανάκριβη μάρκα εξατμίσεων, αλλά δεν έχω ακούσει άτομο να μην έχει χρειαστεί να κολλήσει σε σημεία που έχει ανοίξει (σε ενώσεις). 

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτωμε για Cat-back 70φ και 200ρι καταλύτη και τελικό 63,5 χωρίς να αλλάξω μεσσαιο 1stage θα κάνουμε δουλειά?

 

Vw Golf Tsi140 stage1

Link to comment
Share on other sites

Cat-back 70φ τελικό 63,5 χωρίς να αλλάξω μεσσαιο

 

Με εργοστ.μεσαίο και τελικό 63.5 (τον σωλήνα εισόδου του προφανώς εννοείς) πώς θα είναι Φ70..?? Στην ουσία η εργοστασιακή διάσταση θα είναι. Μάλλον εννοείς downpipe 70άρι. Για 1ο στάδιο όμως ίσως είναι too much το 70άρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΤΟY GTI ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΘΟΡΥΒΟ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑYΤΟΚΙΝΗΤΟ ?

ME TO ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΤΗ ΚΕΡΔΙΖΩ ΚΑΤΙ ?

Edited by DimitrisRouGolf
Link to comment
Share on other sites

5αρι, 140αρι με catback εξατμιση από gti (μαμά 63,5mm) και με πρόγραμμα, εβγαλε 213 αλογα και 30,1 ροπή.

Χωρίς αλλαγμένο καταλυτη!!

Δεν νομιζω οτι ειναι ασχημα , εε??

Αρα με προγραμμα, 63,5 εξατμιση απο μαμα gti, ειναι αποτελεσματική και πολύ καλή λύση χωρις μεγάλο κόστος.

Τα χουμε πει και ξαναπει και σε αλλα τόπικ.

Η αλλαγη καταλύτη δεν ειναι απαραίτητη, αν τώρα εχεις χρήματα, κάντο κάτι θα κερδίσεις.

Το να βγάλεις τελείως τον καταλύτη ειναι βρωμιά και καρκίνος για σένα και για τους γύρω σου, ειναι δολοφονικό και δεν περνάς και κτέο.

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΝ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΑΠΟ GTI TΕΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ?ΓΙΑ  ΠΡΟΣΩΡΗΝΗ ΧΡΗΣΗ ?

οχι μονο για προσωρινη αλλα κ για μονιμη λύση!!!! η καλυτερη επολογη είναι!!! θες διαμετρο 63,5 κ πιο ελευθερα καζανια, αυτα θα εχεις! με εργοστασιακες κολλησεις,ουτε σκουριες ουτε τπτ.κ εργοστασιακη τοποθετηση ακομα κ μονο σου τη βαζεις, το μονο που θες ειναι ενα ανταπτορα επειδη ο σωληνας 55 θα πρεπει να γινει 63,5! ψαξε *μη επιτρεπόμενο @ URL* κ αν θες κ παρακατω βαλε κ ενα χειροποιητο σωληνα,αν θες κ παρακατω....

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο για προσωρινη αλλα κ για μονιμη λύση!!!! η καλυτερη επολογη είναι!!! θες διαμετρο 63,5 κ πιο ελευθερα καζανια, αυτα θα εχεις! με εργοστασιακες κολλησεις,ουτε σκουριες ουτε τπτ.κ εργοστασιακη τοποθετηση ακομα κ μονο σου τη βαζεις, το μονο που θες ειναι ενα ανταπτορα επειδη ο σωληνας 55 θα πρεπει να γινει 63,5! ψαξε *μη επιτρεπόμενο @ URL* κ αν θες κ παρακατω βαλε κ ενα χειροποιητο σωληνα,αν θες κ παρακατω....

 

Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ DOWNPIPE ΕΤΣΙ ?

Link to comment
Share on other sites

5αρι, 140αρι με catback εξατμιση από gti (μαμά 63,5mm) και με πρόγραμμα, εβγαλε 213 αλογα και 30,1 ροπή.

Χωρίς αλλαγμένο καταλυτη!!

Δεν νομιζω οτι ειναι ασχημα , εε??

Αρα με προγραμμα, 63,5 εξατμιση απο μαμα gti, ειναι αποτελεσματική και πολύ καλή λύση χωρις μεγάλο κόστος.

Τα χουμε πει και ξαναπει και σε αλλα τόπικ.

Η αλλαγη καταλύτη δεν ειναι απαραίτητη, αν τώρα εχεις χρήματα, κάντο κάτι θα κερδίσεις.

Το να βγάλεις τελείως τον καταλύτη ειναι βρωμιά και καρκίνος για σένα και για τους γύρω σου, ειναι δολοφονικό και δεν περνάς και κτέο.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΟ ;) 

ΤΟ DOWNPIPE AΠO GTI ΤΕΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ DOWNPIPE ΕΤΣΙ ?

απο gti θα παρεις μονο το catback (δλδ το μεσαιο καζανι κ το τελικο! αν τα βρεις χωρις να ειναι κομμενο ακομα καλυτερα!) τα αλλα κομματια δεν ταιριαζουν κ πρεπει να τα κανεις χειροποιητα ή επωνυμα after market!!!

υπαρχει κ η λυση να παρεις μεταχειρισμενο καταλυτη απο gti που ειναι αρκετα πιο ελευθερος κ σε σωστη διαμετρο 63,5 αλλα αυτο δεν στο προτεινω! Οι επιλογες που εχεις ειναι οι εξης

1)μονο cat back απο gti κ ολο τα αλλα μαμα (δεν χρειαζεσαι προγραμμα)

2)το παραπανω + μεσαιο σωληνα χειροποιητο,ενα σκετο σωληνα, εδω αν δεν βαλεις προγραμμα το αμαξι θα χασει

3)dp,καταλυτη, σπιραλ +ολα τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

απο gti θα παρεις μονο το catback (δλδ το μεσαιο καζανι κ το τελικο! αν τα βρεις χωρις να ειναι κομμενο ακομα καλυτερα!) τα αλλα κομματια δεν ταιριαζουν κ πρεπει να τα κανεις χειροποιητα ή επωνυμα after market!!!

υπαρχει κ η λυση να παρεις μεταχειρισμενο καταλυτη απο gti που ειναι αρκετα πιο ελευθερος κ σε σωστη διαμετρο 63,5 αλλα αυτο δεν στο προτεινω! Οι επιλογες που εχεις ειναι οι εξης

1)μονο cat back απο gti κ ολο τα αλλα μαμα (δεν χρειαζεσαι προγραμμα)

2)το παραπανω + μεσαιο σωληνα χειροποιητο,ενα σκετο σωληνα, εδω αν δεν βαλεις προγραμμα το αμαξι θα χασει

3)dp,καταλυτη, σπιραλ +ολα τα παραπάνω

ΠΙΣΤΕΒΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΗΧΟ ΘΑ ΔΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ?

 

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΤΣΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΑΠΟ GTI  ΑΣ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΣΤΕΒΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΗΧΟ ΘΑ ΔΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ?

 

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΤΣΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΑΠΟ GTI  ΑΣ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

 

Μην γραφεις με κεφαλαία, στο νετ οταν γράφεις κεφαλαία ειναι σαν να φωναζεις.

 

Σε βλέπουμε μην ανησυχείς, εκτος αν θελςις να σε ακούμε κιόλας :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Μην γραφεις με κεφαλαία, στο νετ οταν γράφεις κεφαλαία ειναι σαν να φωναζεις.

 

Σε βλέπουμε μην ανησυχείς, εκτος αν θελςις να σε ακούμε κιόλας :crazy:

οκ! συγνωμη παιδια δεν ειχα καμια  προθεση να φωναξω

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος την εταιρεια ta technix ? βρηκα μια τετοια σε πολυ καλη τιμη ! πειτε μου την αποψη σα

Φίλε μου την εταιρία την ξέρω στο θέμα ανάρτησης έχει ρυθμιζόμενα πολύ πολύ φτηνά από αξιοπιστία δεν ξέρω δεν έχω ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ μερικοί λένε οτι αξίζουνε άλλοι πως όχι (δεν τα εχω ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ προσωπικά)

 

Τώρα για το θέμα εξάτμισης δεν είμαι και τόσο σίγουρος...Γιατί δεν κάνεις μια χειροποίητη και ΠΑΙΔΕΥΕΣΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και εξατμίσεις απο 5αρι gti. Από downpipe και πίσω μεχρι και το τελικό ταιριάζει

Γεια σας παιδια. Το Downpipe απο γτι σε τσι δεν τεριαζει
Link to comment
Share on other sites

είναι σχεδιαστικα εντελώς διαφορετικο  ,το 14αρι το έχει μπροστά κολλητα στην τουρμπίνα ενώ το gti κάτω από την μηχανη

Link to comment
Share on other sites

είναι σχεδιαστικα εντελώς διαφορετικο ,το 14αρι το έχει μπροστά κολλητα στην τουρμπίνα ενώ το gti κάτω από την μηχανη

Ετσι ειναι οπως τα λεει ο δημητρης τα 1.8 και 2.0 εχουν την εξαγωγη στο πισω μερος οποτε και η τουρμπινα - πολλαπλη βρισκεται πισω. Μπροστα εχουν την εισαγωγη. Αντιστροφα στα 1.4 η εξαγωγη ειναι εμπρος
Link to comment
Share on other sites

offtopic αλλα μιας  και το εχω προχειρο.:p  Aν σε  Φ Π Ε αφησεις το stage1 στην δικη μου περιπτωση  revo   υπαρχει προβλημα?και αν  ναι γιατι

Πρόβλημα δεν υπάρχει, αλλά θα λειτουργεί καλύτερα το αμάξι σου. Εγώ είδα επίσης καλύτερες θερμοκρασίες μετά το update. Άλλο στήσιμο έχει το πρόγραμμα με την μαμίσια εξάτμιση και άλλο με full εξάτμιση 63.5 και 200αρι π.χ. καταλύτη.

Link to comment
Share on other sites

Σας επανέφερα το Poll.
ACE2007 αν μπορείς διόρθωσε τις επιλογές στο Poll για να μπορείτε να ψηφίζετε από εδώ και στο εξής.
Στο αρχικό ποστ πατάς Επεξεργασία Δημοσκόπησης και μετά στο πλαίσιο που σου ανοίγει δεξιά επάνω γράφει :

Δημοσκόπηση
Διαχείριση Δημοσκόπησης

 

;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Θα το δω, η καλύτερη εξάτμιση πάντως είναι η εργοστασιακή αθόρυβη...

 

Επειδη μπορει να με πειτε και λιγο ανωμαλο, εγω που γουσταρω την μαμα στο 140αρι μου και γενικα απο πισω μου αρεσει να μη φαινεται τιποτα θα εχω λιγοτερη αυξηση σε τυχον προγραμμα; Σκοπευω αμεσα να περασω το Revo 1 που 200αριζει, θα εχω λιγοτερα αλογα? 

Ποσα χιλιοστα ειναι διαμετρο η μαμα;

Αν χανει πολυ σε αποδοση σε σχεση με του GT τοτε τη πατεντα γινεται ωστε να μην αλλαξω πισω προφυλακτηρα; Κοβεται το πλαστικο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.