Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

τα μικρά που πετάγονται στον ύπνο τους από το θόρυβο της εξατμίσεις τα σκέφτεστε ή τα ξεχνάτε πάνω στη καύλα?

Edited by gtse
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα μικρά που πετάγονται στον ύπνο τους από το θόρυβο της εξατμίσεις τα σκέφτεστε ή τα ξεχνάτε πάνω στη καύλα?

Άσε γιατί υπάρχουν περιπτώσεις....  :whistle:   που ξυπνούν ακόμη και αρκούδες απο χειμερία νάρκη...     Έχουμε κι από 'δω παραδείγματα... :p

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουν αυτά τις ωτοασπίδες χαχαχα

 

οκ στείλε μου 2 σετ

 

σεβασμός για τον συνάνθρωπο κάτω του μηδενός εύχομαι να σε γεμίσουν κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

οκ στείλε μου 2 σετ

σεβασμός για τον συνάνθρωπο κάτω του μηδενός εύχομαι να σε γεμίσουν κλήσεις

Επειδή δε μαρέσει το αμάξι να ναι σαν υβριδικό σημαίνει ότι δε σέβομαι το συνάνθρωπο? Αν δεν τον σεβόμουν θα μουν decat και δε θα πλήρωνα για να βάλω καλό καταλύτη. Εγώ λέω τε φίλε καλύτερα πούλα το golf και πάρε κανα prius γιατί το αμάξι χαραμίζετε μαζί σου
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη αλλο η μολυνση του περιβάλλοντος - καταλύτης και αλλο η ηχορυπανση- καζανια.
Σε γράφουν και για τα δυο και μάλιστα χοντρά , για ηχορύπανση σε γράφουν και σχετικα εύκολα , για τον καταλύτη πρέπει να γινει έλεγχος απο κλιμάκιο για να σε γράψουν.
Επίσης σε ενα Golf 14αρι κιολας προσωπικά θεωρώ οτι ο υπερβολικος ήχος ττο χαλαει, Golf ειναι οχι αγωνιστικό .
 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... Με ποιό κριτήριο σε γράφουν για ηχορύπανση? Γιατί όλα τα supercars κάνουν τρελό θόρυβο από το εργοστάσιο, δηλαδή θα γράψει και αυτόν? Η αν δεν γράψει αυτόν γιατί είναι "μαμά" αλλά παρόλα αυτά κάνει πολύ θόρυβο γιατί να γράψει εμένα? Εγώ δεν ξέρω πάντως κάποιον που να τον έχουν γράψει για ήχο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανένας να κάνει σαν υβριδικό, άλλωστε δεν αγοράσαμε και υβριδικά, αλλά το θεωρείς λογικό (το λέω σε σένα γιατί εσύ το έγραψες τώρα, αλλά αφορά όλους μας) να κυκλοφορεί ένα τέτοιο αυτοκίνητο και να ακούγεται σε 5 οικοδομικά τετράγωνα? 

Να βάλεις εξάτμιση και εγώ έβαλα, αλλά το θεωρώ τρέλα να με ακούνε σε 5 τετράγωνα ότι περνάω.

Και πάλι λέω ότι δεν είναι σε προσωπικό επιπέδο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει βασικά έχω δει και μερικά τρελά, πριν λίγο καιρό ήταν ένα s3 κάτω από το σπίτι μου και περίμενε στο φανάρι και ήταν στο ρελαντί και έτριζαν τα τζάμια του σπιτιού μου, και έχω κουφώματα αλουμινίου με 2πλά τζάμια, δεν είπαμε να κάνει και έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχουμε δει όλοι μας τρελά, δε σημαίνει ότι έχουμε περιθώριο να κάνουμε το ίδιο.

Εδώ έρχεται η μεγάλη απορία που είναι: η αστυνομία και το ΚΤΕΟ τι σκατά ακριβώς κάνουν? Μάλλον τίποτα, αφού σε αυτή τη χώρα τίποτα δεν λειτουργεί σωστά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε μαρέσει το αμάξι να ναι σαν υβριδικό σημαίνει ότι δε σέβομαι το συνάνθρωπο? Αν δεν τον σεβόμουν θα μουν decat και δε θα πλήρωνα για να βάλω καλό καταλύτη. Εγώ λέω τε φίλε καλύτερα πούλα το golf και πάρε κανα prius γιατί το αμάξι χαραμίζετε μαζί σου

 

 

τι σχέση έχει το υβρίδιο με το θόρυβο που προκαλείς με την εξάτμιση.

δηλαδή εσύ γουστάρεις να κοιμάσαι και οι από πάνω σου , εάν μένεις σε πολυκατοικία, να σε ξυπνάνε όποτε γουστάρουν αυτοί.

 

απλό παράδειγμα περπάταγα με τη κόρη μου και ένας τύπος με μηχανή που καύλωνε και αυτός με τον θόρυβο όπως εσύ με το που πέρναγε δίπλα μας αποφάσισε να σκάσει γκαζιές προφανώς γιατί έτσι καύλωσε με αποτέλεσμα η κόρη μου για μεγάλο διάστημα να φοβάται όλα τα μηχανάκια και όποτε έβλεπε κάποιο να κλαίει ακόμα και το δικό μου.

 

αυτό εννοώ. μάλλον εσύ από την καύλα την πολύ μπέρδεψες το golf με το prius ............  ok

 

συγνώμη για το ποστ και για το λεξιλόγιο μου απλά χρησιμοποίησα λέξη από την έκφρασή σου.

 

ο σεβασμός είναι το μεγαλύτερο προτέρημα που έχει εξαφανιστεί στην εποχή μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά τι να σου πω, ότι λίγος θόρυβος δημιουργεί φοβίες δεν το περίμενα, εγώ από μικρός στα καρτ πήγαινα και τρελενόμουν και με τα αυτοκίνητα και με τα κάρτ

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη οι γείτονες έξω απο το λύκειο σε έχουν και σένα στην μπούκα? :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Πας και συ ρε τεντυμπόη έξω από λύκεια και ρίχνεις ξερόγκαζα? χαχαχα

Ρε πριν κανα μήνα είχα πάει να πάρω την κοπέλα μου και πήγα κανα 5 λεπτο νωρίτερα και εκεί έχει τρελή ανηφόρα και για να παρκάρω ακουγόμουν λίγο και είχαν έρθει και κοίταγαν όλοι και μετά ήρθαν και μου πιασαν κουβέντα :p

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή εξάτμιση ΄θα πρέπει να είναι αποδοτική,να μην ακούγεται πολύ στο ρελαντί αλλά στα ψηλά να κάνεις κ την καύλα σου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ

 

Δεν εχω περάσει ΠΟΤΕ έξω απο το λύκειο με πάνω απο 2.000 στροφές  :no:  :no:  :no:  :no:  :no:

 

 

:laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Τα 14αρια tsi αυτό το καλό έχουν, χαμηλά και ρελαντί είναι πολύ ήσυχα σε σχέση με τα άλλα 14αρια και 16αρια και έτσι με μια ελεύθερη εξάτμιση χαμηλά απλά κάνει λίγο θόρυβο και ψηλά χαλάει κόσμο  :diablo:


ΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ

 

Δεν εχω περάσει ΠΟΤΕ έξω απο το λύκειο με πάνω απο 2.000 στροφές  :no:  :no:  :no:  :no:  :no:

 

 

:laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Χαχαχαχαχαχαχα ναι και τώρα σε πίστεψα, κάτι μου λέει ότι τα ξερόγκαζα πάνε σύννεφο  :crazysmile:  :crazysmile:  :crazysmile:  :crazysmile:  :crazysmile:

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη,οι γονείς σου τι είπαν ρε??

 

Εμένα με αποκλήρωσε,μπουρνάζι με ανεβάζει,αγία βαρβάρα με κατεβάζει :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Χαχαχαχα μπουρνάζι λέει :D , εμένα η μάνα μου μια φορά που ριξα ξερόγκαζο μόλις πάρκαρα μου λέει πάει γίναμε ρεζίλι, τώρα κατάλαβαν όλοι ότι ήρθαμε xD

Και προχτές μου λέει η κοπέλα μου ότι της λέει η μάνα της "Το αμάξι του Αντώνη γιατί κάνει έτσι?" και αυτή γελάει και της απάντάει "Εμένα μαρέσει πάντως" :p

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη,δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να ακούνε την εξάτμιση σου.... :laugh:  :laugh:

Εγώ δεν είμαι καύτης και σιδεροφάγος σαν και σένα ρε, τις καθημερινές στις 2500 αλλάζω O:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ . Έχω ένα golf 6 tsi 1.4 160ps με πρόγραμμα της APR ( 1 st stage ). Θα με ενδιέφερε μια επώνυμη λύση για cutback εξάτμιση με διπλή απόληξη όπως στο Gti .

 

Δεν θέλω πολύ θόρυβο γιατί ταξιδεύω αρκετά και δεν θέλω να κάνω το αυτοκίνητο κουραστικό για την οικογένεια . Δεν θα με πείραζε καθόλου όμως λίγο βελτιωμένος ήχος .

 

Επίσης τι γίνεται με το diffuser ? υπάρχει κάποιο aftermarket που κουμπώνει στον OEM προφυλακτήρα  ? Μπορεί να μπει diffuser από Gti ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

exhaust center εδω και 3 χρονια, θορυβο με το μεσαιο δν εχω πολυ,αλλα βγαζει ωραιο ηχο με τελικο gti που το tsampa 63,5 διαμετρο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλιοπαιδα.. Μην με κ@υλωνετε..

Λεπον.. Εχω 63.5 απο μπροστα μεχρι πισω με 2 καζανια. Σκεφτομαι να βγαλω τ μεσαιο αλλα επειδη πλεον "μεγαλωσα" κ τ παιζω σοβαρος εσεις τι λετε θα εχει μεγαλη διαφορα ή λεπτομερειες? Εμενα στ ρελαντι ειναι Α Θ Ο Ρ Υ Β Ο. Οταν παταω ακουγεται. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.