Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Χειροποιητη για να φτιαξεις το θορυβο οπως θες εσυ. Χρηστο.!Αλλα θυμαμαι ειχες κατι προηγουμενα! Και το δικο μου.Χωρις μεσαιο..μονο τελικο στην θεση του!

Edited by Πάνος46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι...Οντως(πεταχτηκα σαν την π).!Φτιαξε απο την αρχη ενα καλυτερα...Ασε το αλλο στον Κοσμα.!

Edited by Πάνος46
Link to comment
Share on other sites

Πάνο για το dp μιλάμε οχι για εξατμιση.

Sent from my iPhone using Tapatalk

απο τη στιγμη που θα αλλαξεις θα θες παλι remap οποτε βαλε 70αρι να παρεις κιολας.

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που θα αλλαξεις θα θες παλι remap οποτε βαλε 70αρι να παρεις κιολας.

Με 63,5 dp (καθως δεν θα το κάνω τσίτα,) νομιζω οτι ειναι καλά, απλά με 70mm θα επαιρνα με remap και κατιτίς παραπάνω, αυτό δεν εννοείς Νίκο;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με 63,5 dp (καθως δεν θα το κάνω τσίτα,) νομιζω οτι ειναι καλά, απλά με 70mm θα επαιρνα με remap και κατιτίς παραπάνω, αυτό δεν εννοείς Νίκο;

Sent from my iPhone using Tapatalk

οχι.αμα αλλαξεις dp θα πρεπει να κανεις remap.δε νομιζω να φτασει τα φτασει τα προηγουμενα επιπεδα με adaptation μονο.εμενα μου ειχε κοψει οταν ειχα αλλαξει και αναγκαστηκα να παω για remap (που πηρα και αυτο το κατιτις).

Link to comment
Share on other sites

Ο γραπτός λόγος εχει τα μείον του. Σορυ δεν το γραψα καλά παραπάνω..

Συμφωνουμε. Οπως και να χει με αλλαγή dp επιβάλεται remap για να πετύχω τα βελτιστα. Επειδη ομως φοραω το file 95αρας και δεν εχω σκοπό να το κανω bt ουτε να το τσιτώσω τέρμα αναρωτιόμουν τις διαφορές dp 70 με dp 63,5. Νομιζω οτι στο δικό μου file και οδηγικό στυλ-χαρακτήρα με την υπολοιπη ολοκληρη εξατμιση ήδη 63,5 ενα dp ολόκληρο 63,5 με 100αρι fox θα ειναι οτι πρεπει. Το 70αρι dp σου δινει μεγαλύτερες δυνατότητες για περαιτέρω αναβαθμιση για big turbo, ιβρίδιο κλπ τα οποια δεν ειναι στα σχεδια μου. Αυτά αναρωτιώμουν, το remap θα γινει ουτως ή αλλως και επιβαλεται αλλωστε για οποιον σεβεται το tuned car του.

Και επειδή βρηκα dp 63,5 με fοx 100 λεω να προχωρησω σε αμεση τοποθετηση.

Μετα το remap τι αυξηση λέτε να πάρω; :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Ο γραπτός λόγος εχει τα μείον του. Σορυ δεν το γραψα καλά παραπάνω..

Συμφωνουμε. Οπως και να χει με αλλαγή dp επιβάλεται remap για να πετύχω τα βελτιστα. Επειδη ομως φοραω το file 95αρας και δεν εχω σκοπό να το κανω bt ουτε να το τσιτώσω τέρμα αναρωτιόμουν τις διαφορές dp 70 με dp 63,5. Νομιζω οτι στο δικό μου file και οδηγικό στυλ-χαρακτήρα με την υπολοιπη ολοκληρη εξατμιση ήδη 63,5 ενα dp ολόκληρο 63,5 με 100αρι fox θα ειναι οτι πρεπει. Το 70αρι dp σου δινει μεγαλύτερες δυνατότητες για περαιτέρω αναβαθμιση για big turbo, ιβρίδιο κλπ τα οποια δεν ειναι στα σχεδια μου. Αυτά αναρωτιώμουν, το remap θα γινει ουτως ή αλλως και επιβαλεται αλλωστε για οποιον σεβεται το tuned car του.

Και επειδή βρηκα dp 63,5 με fοx 100 λεω να προχωρησω σε αμεση τοποθετηση.

Μετα το remap τι αυξηση λέτε να πάρω; :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

καμια 5αρα και κανα κιλο ροπη ετσι οπως το λες εκτος αν το κανει πιο επιθετικο.αλλα εχε στο νου σου οτι ουτε dp ειχες σκοπο να βαλεις αλλα να που αλλαζεις......ειναι μικροβιο και στην ασθενια το φαρμακο ειναι η προληψη!

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ασθένεια αυτή τέλος δεν υπάρχει. Είναη ωραία ομως όσο μπορείς να την συντηρείς κ να την ταίζεις..:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καμια 5αρα και κανα κιλο ροπη ετσι οπως το λες εκτος αν το κανει πιο επιθετικο.αλλα εχε στο νου σου οτι ουτε dp ειχες σκοπο να βαλεις αλλα να που αλλαζεις......ειναι μικροβιο και στην ασθενια το φαρμακο ειναι η προληψη!

 

Κι όχι μόνο dp...

Θέλει και παιχνιδάκια γυαλιστερά...

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Σας αγαπω, σας εκτιμώ, ειστε φιλαράκια τρελά, καμμένοι και ευτυχισμένοι στο φούλ, κορδέλες και πατέντες είναι ότι πρέπει, αλλά εγώ θα βάλω 63 και μισό τον κάτω σωλήνα στα ξένα τον down pipe.

Ευελπιστώ στην στήριξή σας ωστε να τον χαρώ όπως επιθυμώ με ανάταση αριθμών-καμπύλων έστω και όχι όσα θα έδινε ενας κολόγερος 70άρης σωλήνας.

Σας φιλώ σταυρωτά και πάω για μπύρες.

Πάντα όμως online !

Μάτσα μούτσα!

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας αγαπω, σας εκτιμώ, ειστε φιλαράκια τρελά, καμμένοι και ευτυχισμένοι στο φούλ, κορδέλες και πατέντες είναι ότι πρέπει, αλλά εγώ θα βάλω 63 και μισό τον κάτω σωλήνα στα ξένα τον down pipe.

Ευελπιστώ στην στήριξή σας ωστε να τον χαρώ όπως επιθυμώ με ανάταση αριθμών-καμπύλων έστω και όχι όσα θα έδινε ενας κολόγερος 70άρης σωλήνας.

Σας φιλώ σταυρωτά και πάω για μπύρες.

Πάντα όμως online !

Μάτσα μούτσα!

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τσάμπα μιλάμε μου φαίνεται... :help:

Έδω ο κόσμος πουλάει 63,5 για να πάει σε 70mm dp...

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα μιλάμε μου φαίνεται... :help:

Έδω ο κόσμος πουλάει 63,5 για να πάει σε 70mm dp...

Εχθές δεν λεγαμε ή 70 ή 63,5 ;

Ο 70αρης ειναι ακομα πιο ανετος απ οτι ο 63,5. Οκ συμφωνοι.

Αυτο τι σημαινει οτι ο 63,5 δεν θα κανει καλή δουλειά;

Γιατί μου λες οτι τζάμπα μιλούσαμε ;;. Τα ιδια λέγαμε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχθές δεν λεγαμε ή 70 ή 63,5 ;

Ο 70αρης ειναι ακομα πιο ανετος απ οτι ο 63,5. Οκ συμφωνοι.

Αυτο τι σημαινει οτι ο 63,5 δεν θα κανει καλή δουλειά;

Γιατί μου λες οτι τζάμπα μιλούσαμε ;;. Τα ιδια λέγαμε.

Μια χαρα θα ειναι χαλαρωσε :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

και μολις το βαλεις θα ακουσουμε ''καλα το αμαξι γαζωνει τωρα μια κολωνα μπροστα ειμαι ευτυχως που δε σας ακουσα!!'' :hyper: :hyper: :hyper:

πλακα κανω! παντως και ο Νικος σιγουρα και εγω το εχουμε δει το εργο και γ αυτο σε λεμε.αντε με το καλο να ανεβασεις και την δυναμομετρηση να συγκρινουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι φιλε μου. Εσεις οι 2 τα χετε φορτωμενα, ειστε εμπειροι γνώστες και σαφως για περαιτερω αναβαθμιση η 70αρα ειναι καταλληλότερη.

Για μενα που παιζω πιο χαμηλά μπαλίτσα, ας ξεκινήσω απο εδω.)

Αλλωστε και σε καλή τιμή τον βρηκα, οπότε ας το δοκιμασουμε βρε αδερφάκι μου!! )))

Σας Ευχαριστω για το ενδιαφέρον και την βοήθειά σας!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη Πεμπτη το εβαλα το προγραμμα..το δυναμομετρησαμε εκει εβγαλε 187 αλογα ροδα και 29 kg ροπη με 95αρα βενζινη( και φουλ ζεστη :p).Tο αυτοκινητο εχει εισαγωγη και εξατμιση απο dp και πισω.  Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ηταν οτι τα επαιξε η αντλια υψηλης πιεσης και επρεπε να την αλλαξω γιατι με εβαζε σε safe mode.

πολυ καλα νουμερα αν σκεφτεις τη ζεστη αλλα και τη μαμα τουρμπινα και το dp. να το χαιρεσαι καθε μερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα νουμερα αν σκεφτεις τη ζεστη αλλα και τη μαμα τουρμπινα και το dp. να το χαιρεσαι καθε μερα!

 

Eυχαριστω πολυ!!Να σαι καλα!και εσυ να χαιρεσαι την Golfαρα σου!(εχω αλλαξει και dp)

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεςαι Γιάννη !!

Τι dp φοράς; Τι εξάτμιση ; Για την διάμετρο ρωτάω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεςαι Γιάννη !!

Τι dp φοράς; Τι εξάτμιση ; Για την διάμετρο ρωτάω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ευχαριστω!!Αργησα να απαντησω λογω δουλειας, δεν ειχα αρκετο ελευθερο χρονο κτλ κτλ...

Το dp ειναι 63,5...τον καταλυτη(HJS 200αρης) τον εχω κατεβασει κατω, μετα απο το dp και η εξατμιση μετα τον καταλυτη ειναι 60αρα...

Edited by GiannisGolf V
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!!Αργησα να απαντησω λογω δουλειας, δεν ειχα αρκετο ελευθερο χρονο κτλ κτλ...

Το dp ειναι 63,5...τον καταλυτη(HJS 200αρης) τον εχω κατεβασει κατω, μετα απο το dp και η εξατμιση μετα τον καταλυτη ειναι 60αρα...

O καταλύτης είναι κορυφαίος σε ποιότητα :thumbsu:

Η θέση του καταλύτη Γιάννη είναι ψηλά για να ζεσταίνεται αμέσως. Εκεί είναι και οι εργοστασιακές υποδοχές των λ.

Το 60άρι μετά τον καταλύτη είναι πολύ μικρή διατομή για Full Stage 1 Twincharged.

Συνήθως το 60άρι έμπαινε σε GT 170ps χωρίς επεμβάσεις απλά για να ρίξουμε λίγο EGT καθώς πλησίαζαν 1050-1100oC

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Νίκο την ιδια συζητηση σχετικα με την θέση του καταλυτη την ειχα με αλλο παλικαρι που ασχολειται πολυ.
Σε ολα τα αυτοκινητα η θεση του καταλυτη ειναι αμεσως μετα την τουρμπίνα και ο λογος ειναι για να ζεσταινεται οσο το δυνατον περισσότερο , στην δικια μας περιπτωση ομως που θελουμε οσο το δυνατον καλυτερη ροη μηπως απο κατω ειναι καλυτερα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο την ιδια συζητηση σχετικα με την θέση του καταλυτη την ειχα με αλλο παλικαρι που ασχολειται πολυ.

Σε ολα τα αυτοκινητα η θεση του καταλυτη ειναι αμεσως μετα την τουρμπίνα και ο λογος ειναι για να ζεσταινεται οσο το δυνατον περισσότερο , στην δικια μας περιπτωση ομως που θελουμε οσο το δυνατον καλυτερη ροη μηπως απο κατω ειναι καλυτερα?

Γιάννη εφόσον μιλάμε για 100-200άρη καταλύτη, αυτομάτως έχουμε πολύ μικρή "αντίσταση καυσαερίων".

Να ηταν ο εργοστασιακός 400άρης, που και αυτός πάλι είναι μεγάλος σε μεγεθος...

 

Προτιμάει κάποιος αλλαγή θέσης των λ, ϊσως και αλλαγή των fuel trims, καλωδιώσεις με ταινίες, πολύ βρώμα μέχρι να ζεσταθεί εκεί κάτω καθώς θα πάρει χιλιόμετρα (πολύ πιθανό σε μικρές διαδρομές να μην μπορεί να αποδώσει, τσάμπα τα λεφτά για HJS) , καi να υπενθυμίσω ότι στα μοτέρ με τον καταλύτη κάτω υπάρχει και προκαταλύτης...

 

Η κάνεις σωστή δουλειά με καταλύτη επάνω ή το πας για decat ξεκαυλώνεις και μετά βάζεις καταλύτη. ΦΠΕ, σκέψου ότι με decat το κέρδος είναι κάτω από 5-8hp.

Στην προκειμένη ο έταιρος φίλος Γιάννης, έπεσε σε αντίφαση με τον καταλύτη κάτω αλλά 60άρα μετά...

 

Για να μην τα ακυρώνουμε όλα, η εφαρμογή παρόλα τ' αρνητικά έχει ενδιαφέρον, ώστε να μελετήσουμε τις αλλαγές. Μένα dyno πριν και μετά πχ. αλλά κοστίζει.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο εξατμισας, μου ειπε οτι με το dp ειναι καλυτερα, πιο δυνατο (μιλησα με 2-3 και μου ειπαν τα ιδια) ..οσο αφορα για την 60αρα την προτιμησα για να αποφυγω πιθανον lag.Εγω οταν περασα το προγραμμα εκανα 2 δυναμομετρησεις. Μια με ΦΕ χωρις προγραμμα και εβγαλε 125 αλογα ροδα.Και μια με προγραμμα που εβγαλε 187 ροδα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.