Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω από τη φωτό. Αν φορούσαμε τον ίδιο προφυλακτήρα ίσως κάτι να καταλάβαινα αλλά ο δικός του έχει μικρότερο κόψιμο για τις μπούκες που τις παίρνει τσίμα τσίμα οπότε μοιάζουν μεγαλύτερες από ότι είναι. Προσωπική μου γνώμη δεν είναι καλό το αποτέλεσμα ήθελε μεγαλύτερο κόψιμο ή μικρότερες μπούκες. Και σαν να τις έχει παραβγάλει έξω. Δύσκολο πάντως να είναι 90άρες το πιθανότερο να είναι 80άρες, δηλαδή αυτές και οι 76άρες παίζουν περισσότερο.

 

Εδώ είμαι εγώ με 80άρες που τις έχω σκουρύνει με spray. Βλέπεις το διαφορετικό κόψιμο σε σχέση με την παραπάνω φωτό.

 

rear_02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω από τη φωτό. Αν φορούσαμε τον ίδιο προφυλακτήρα ίσως κάτι να καταλάβαινα αλλά ο δικός του έχει μικρότερο κόψιμο για τις μπούκες που τις παίρνει τσίμα τσίμα οπότε μοιάζουν μεγαλύτερες από ότι είναι. Προσωπική μου γνώμη δεν είναι καλό το αποτέλεσμα ήθελε μεγαλύτερο κόψιμο ή μικρότερες μπούκες. Και σαν να τις έχει παραβγάλει έξω. Δύσκολο πάντως να είναι 90άρες το πιθανότερο να είναι 80άρες, δηλαδή αυτές και οι 76άρες παίζουν περισσότερο.  

Εδώ είμαι εγώ με 80άρες που τις έχω σκουρύνει με spray. Βλέπεις το διαφορετικό κόψιμο σε σχέση με την παραπάνω φωτό.

 

rear_02.jpg

 

Με μάμα προφυλακτήρα gti είσαι έτσι;80 μετράμε εσωτερικά η εξωτερικά;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι είναι το edition 30 και ο προφυλακτήρας του διαφέρει από του gti.

80 εξωτερικά είναι οι μπούκες. Αλλά 1 χιλιοστό πάχος έχουν μόνο οπότε δε νομίζω να παίξει ρόλο για το κόψιμο, αν ρωτάς γι΄αυτό δηλαδή.

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σε gt sport 1στάδιο,με cutback 63'5 τώρα που θέλω να αλλάξω το dp ξέρω ότι πρέπει να έχει μεγαλύτερη διατομή,πόσο όμως;φίλος μου δίνει απο s3 κάνει;

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν , 7thanasis said:

Καλησπέρα.Σε gt sport 1στάδιο,με cutback 63'5 τώρα που θέλω να αλλάξω το dp ξέρω ότι πρέπει να έχει μεγαλύτερη διατομή,πόσο όμως;φίλος μου δίνει απο s3 κάνει;

Απο s3 οχι δεν κανει.

Αν δεν εχεις καθολου Downpipe φτιαξτο 70mm.

Αν εχεις σκοπο να πας 300+++ καντο 76.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος εδω παρακωλουθω το φορουμ και βλεπω οτι χετε βοηθησει πολυ κοσμο με διαφορα προβληματα και ηθελα να μου δωσετε κα μενα την γνωμη σαςμιας και εγω δεν γνωριζω και πολλα απο αυτα...προσφατα πηρα το golf 5 1.4 tsi 140hp και λειπει το μεσαιο καζανακι και ειναι σπασμενο το σιλασιε εκει που ενωνεται με το σωληνα για το μεσαιο καζανακι και μιας και ειναι ετσι ειπα να βγαλω το τελικο το μαμα και να βαλω ενα αλλο τελικο... εσεις  τι προτεινεται γιατι εχω διαβασει επισης οτι χωρις μεσαιο χανει στα ψηλα ισχυει?? τελος να αναφερω οτι αυτο το διαστημα δεν ειμαι και τοσο ανετος οικονομικα.... ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι από Αθήνα, περνά από τον gp exhaust στο περιστέρι. 

 

Πολύ καλή δουλειά και λεπτομερής πάνω από όλα.

 

Θα σου λύσουν ότι απορία έχεις.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Nikos Zafeiropoulos said:

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος εδω παρακωλουθω το φορουμ και βλεπω οτι χετε βοηθησει πολυ κοσμο με διαφορα προβληματα και ηθελα να μου δωσετε κα μενα την γνωμη σαςμιας και εγω δεν γνωριζω και πολλα απο αυτα...προσφατα πηρα το golf 5 1.4 tsi 140hp και λειπει το μεσαιο καζανακι και ειναι σπασμενο το σιλασιε εκει που ενωνεται με το σωληνα για το μεσαιο καζανακι και μιας και ειναι ετσι ειπα να βγαλω το τελικο το μαμα και να βαλω ενα αλλο τελικο... εσεις  τι προτεινεται γιατι εχω διαβασει επισης οτι χωρις μεσαιο χανει στα ψηλα ισχυει?? τελος να αναφερω οτι αυτο το διαστημα δεν ειμαι και τοσο ανετος οικονομικα.... ευχαριστω εκ των προτερων.

Βρες ένα εργοστασιακό μεταχειρισμένο και βάλε και κάντο εργοστασιακό. Πέτα τις παλιατζούρες που φοράει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρες απο golf mk5 GT την εργοστασιακη εξατμιση.


Αν θες ΔΕΝ βαζεις και το μεσαιο καζανακι και εχεις και λιγο μπασο παραπανω.

 

Edited by ydinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοιτάζω για εξάτμιση σε πρώτη φάση να ολοκληρωθεί το φπε stage και στο μέλλον όχι άμεσα για hybrid μέχρι ότι μπορεί να δώσει το μοτέρ safe με τα εργοστασιακά σωθικά.


Λέω να πάω απευθείας για 70mm ολόσωμη με καταλύτη ίσως και ένα μεσαίο ελευθέρας αν δω ότι ο θόρυβος είναι ενοχλητικός μήπως όμως σε πρώτη φάση 70mm για φπε είναι too much?
Αν βάλω 70mm downpipe και 63.5 στο μέλλον θα επαρκεί για hybrid max στα 260hp?

Σχετικά με τους καταλύτες δεν γνωρίζω πολλά σε αλλα αυτοκίνητα ήμουν πάντα decat.... Όπου έχω ρωτήσει σε εξατμισαδες προτείνουν 200cpsi, εγώ σκεφτόμουν για 100 cpsi τι να επιλέξω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι καινουργιος στο κλαμπ θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε καποιον με καλες εξατμισεις για golf 5 gt

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες!
Το μετέφερα στην ενότητα των Golf

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα η εξατμιση, σκέτη μονο θόρυβο κερδίζεις και 2-3 άλογα, δεν αξίζει. Γράψε όμως και τι μοντελο έχεις να σε βοηθήσουν τα παιδιά που ασχολήθηκαν με εξατμισαδες.

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο μετέφερα εδώ, ρίξε μια ματιά. Πριν βάλεις εξάτμιση, να έχεις κατά νου που θα φτάσεις το αυτοκίνητο ώστε να βάλεις την κατάλληλη.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω τελικό σιλανσιε για να κάνει λίγο καλύτερο θόρυβο όταν πατάω. Απλά δεν θέλω να κάνει σε ρελαντί και σε ταξίδι χαλαρά. Έχω mk6 122hp.Υ
πάρχει κάπου δείγμα ήχου από 1) αλλαγμένο μόνο το τελικό 2)κατάργηση μόνο του μεσαίου 3) κατάργηση του τελικου

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω ένα golf v TSI 140 και σκέφτομαι να αλλάξω τελικό εξάτμισης κ να βάλω Fox στυλ R32.

Έχει βάλει κάποιος fox εξάτμιση να μου πει εντυπώσεις!

Όχι τίποτα άλλο αλλά είναι κ πανάκριβη!!!!

 

 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2021 at 12:28 ΜΜ, nikos73gr said:

Καλησπέρα σας!

Έχω ένα golf v TSI 140 και σκέφτομαι να αλλάξω τελικό εξάτμισης κ να βάλω Fox στυλ R32.

Έχει βάλει κάποιος fox εξάτμιση να μου πει εντυπώσεις!

Όχι τίποτα άλλο αλλά είναι κ πανάκριβη!!!!

 

 

 

Ευχαριστώ!

Εκλεισε!

Πηγα εβαλα μια remus στον ζαπατινα κ αφαιρεσα το μεσαιο καζανακι...

Link to comment
Share on other sites

Για το Tsi το θες;
Βαλε αγγελια ζητησης

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2022 at 5:11 ΜΜ, nikos73gr said:

Εκλεισε!

Πηγα εβαλα μια remus στον ζαπατινα κ αφαιρεσα το μεσαιο καζανακι...

Remus Σε golf 5 ? Πώς μπηκε ? Στην εργοστασιακη θεση ? Αν μπορεις βαλε μια φωτογραφια.

 

Παντως οι τιμες εχουν ξεφυγει. Κατω απο 250€ δε βρισκω για ενα διμπουκο χειροποιητο τελικο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.