Jump to content
Rabbit-Mk5

Απώλεια Μείωση Σταθμης Νερων

Recommended Posts

καλήμερα,εχω παρατηρήσει το τελευταίο οτι από κάπου έχω απώλεια απο το παγούρι του νερού ποιος ο λόγος που μπορεί να οφείλετε κάτι τέτοιο?

διαρροή από το παγούρι δεν βλέπω να εχει έχω αλλάξει και την τάπα μήπως ξερνούσε απο εκεί άλλα από οτι παρατηρώ συνεχίζει τι να κοιτάξω κολάρα ιντερκουλερ ? σωληνάκια? τα φώτα σας!!!

Το αμάξι είναι Golf V Tsi 07 stage(1)full..

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, ρίξε μια ματιά και το ψυγείο λαδιού με τα περιφερειακά του σωληνάκια.. Γενικά πρέπει να πάρεις από την αρχή το κύκλωμα και να εντοπίσεις το σημείο διαρροής..
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα rabbit.....το ίδιο είχα κι εγώ στο passat cc μέχρι που έσπασε η αντλία νερού......ξεκίνησε με μικρή απώλεια ψυκτικου μέχρι που έσπασε

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλήμερα,εχω παρατηρήσει το τελευταίο οτι από κάπου έχω απώλεια απο το παγούρι του νερού ποιος ο λόγος που μπορεί να οφείλετε κάτι τέτοιο?

διαρροή από το παγούρι δεν βλέπω να εχει έχω αλλάξει και την τάπα μήπως ξερνούσε απο εκεί άλλα από οτι παρατηρώ συνεχίζει τι να κοιτάξω κολάρα ιντερκουλερ ? σωληνάκια? τα φώτα σας!!!

Το αμάξι είναι Golf V Tsi 07 stage(1)full..

 

Για τσέκαρε αντλία νερού.

Τα ίδια έκανε και σε μένα αλλά μια σταγονίτσα στο που κ που στις 130,000 αν θυμάμαι :) και αλλάχτηκε για πρώτη φορά (ΒΜΥ 07)

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την αντλια νερου το "τρεμω" γιατι ειναι η 3 που φοραω και παλι κανει θορυβο.μια φορα ειχα κ λαμπακι απο την απωλεια νερου κ μου την ειχανε αλλαξει στον μανδυλα

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την αντλια νερου το "τρεμω" γιατι ειναι η 3 που φοραω και παλι κανει θορυβο.μια φορα ειχα κ λαμπακι απο την απωλεια νερου κ μου την ειχανε αλλαξει στον μανδυλα

 

Θέλει σύνεση στο γκάζι από χαμηλά.

Έχω διαπιστώσει ότι όταν κάποιος το οδηγάει συνέχεια παντόφλα από χαμηλά, δηλαδή δίνει εντολή για κομπλάρισμα την κουράζει.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα φίλου που του έβαλα πέρυσι σκάστρα και σε μια βδομάδα πήγε για αντλία, ήταν όλο πάτα άσε για να την ακούει στα στενά.

 

Ακόυω για παράδειγμα tsi να παρκάρει και συνέχεια κομπλάρει - ξεκομπλάρει, δεν χρειάζεται τόσο πάτημα το πεντάλ του γκαζιού.

Εμένα ας πούμε παρκάρει μόνο με συμπλέκτη από τη μέρα που το πήρα.

 

Γενικά είναι ευαίσθητο κομμάτι , σίγουρα μπορεί να τύχει και περίπτωση όπως εσένα, αλλά επειδή παρατηρώ οδηγούς και πως τα μεταχειρίζονται μερικές φορές

φταίνε και οι κακές μας συνήθειες.

 

ΥΓ.Αν χρειαστείς ξανά αντλία στείλε μου πμ.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ νικο θα σε εχω στα υποψιν.οσο για την σκαστρα ναι ωρες ωρες μου αρεσει να την ακουω στο παρκαρισμα κ το παταω λιγο :p

Link to comment
Share on other sites

οκ νικο θα σε εχω στα υποψιν.οσο για την σκαστρα ναι ωρες ωρες μου αρεσει να την ακουω στο παρκαρισμα κ το παταω λιγο :p

 

:acute:

Η μαγνητική όμως κομπλάρει ξεκομπλάρει συνέχεια εκείνη την ώρα.

Αν πούμε ότι έχει πεπερασμένο αριθμό που μπορεί να το κάνει τον μειώνεις ...

Link to comment
Share on other sites

Στειλε μου πμ τι θελεις μην το χαλαμε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

'

Θέλει σύνεση στο γκάζι από χαμηλά.

Έχω διαπιστώσει ότι όταν κάποιος το οδηγάει συνέχεια παντόφλα από χαμηλά, δηλαδή δίνει εντολή για κομπλάρισμα την κουράζει.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα φίλου που του έβαλα πέρυσι σκάστρα και σε μια βδομάδα πήγε για αντλία, ήταν όλο πάτα άσε για να την ακούει στα στενά.

Ακόυω για παράδειγμα tsi να παρκάρει και συνέχεια κομπλάρει - ξεκομπλάρει, δεν χρειάζεται τόσο πάτημα το πεντάλ του γκαζιού.

Εμένα ας πούμε παρκάρει μόνο με συμπλέκτη από τη μέρα που το πήρα.

Γενικά είναι ευαίσθητο κομμάτι , σίγουρα μπορεί να τύχει και περίπτωση όπως εσένα, αλλά επειδή παρατηρώ οδηγούς και πως τα μεταχειρίζονται μερικές φορές

φταίνε και οι κακές μας συνήθειες.

ΥΓ.Αν χρειαστείς ξανά αντλία στείλε μου πμ.

Νομίζω nikdev αυτό που λες ειναι λιγο υπερβολή γιατί εγω πρώτη φορα αλλαξα αντλία φέτος μετα απο 90000 χλμ golf mk5 gt 06 και το αμάξι δουλεύει αρκετά μέσα στιν πόλη. Πιστευω 90000 χλμ ειναι ενα normal νούμερο χλμ για να αλλάξεις αντλία νερου.

Στάλθηκε από το LT22i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Edited by klyrouxas
Link to comment
Share on other sites

'Νομίζω nikdev αυτό που λες ειναι λιγο υπερβολή γιατί εγω πρώτη φορα αλλαξα αντλία φέτος μετα απο 90000 χλμ golf mk5 gt 06 και το αμάξι δουλεύει αρκετά μέσα στιν πόλη. Πιστευω 90000 χλμ ειναι ενα normal νούμερο χλμ για να αλλάξεις αντλία νερου.

Στάλθηκε από το LT22i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Εγω αλλαξα στις 130.000χλμ, αλλα δυστυχως δεν ειναι ο κανονας .

Ειναι αρκετα ευαισθητη

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα χανει απο ψυγειο. Απο την πιεση του εκανε μικρη

διαστολη αναμεσα στις ψυκτρες και το πλαστικο πλαινο.

Δεν χανει ολη την ωρα , προφανως οταν ανεβαινει αρκετα η θερμοκρασια.

Σιγα σιγα θα πρεπει να το αλλαξω.

Για την αντλια απ ωσα ξερω καθε φορα που παταμε συμπλεκτη

κομπλαρει. Τουλαχιστον ετσι γυνεται στο δικο μου Tiguan 1.4 BWK '08

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα χανει απο ψυγειο. Απο την πιεση του εκανε μικρη

διαστολη αναμεσα στις ψυκτρες και το πλαστικο πλαινο.

Δεν χανει ολη την ωρα , προφανως οταν ανεβαινει αρκετα η θερμοκρασια.

Σιγα σιγα θα πρεπει να το αλλαξω.

Για την αντλια απ ωσα ξερω καθε φορα που παταμε συμπλεκτη

κομπλαρει. Τουλαχιστον ετσι γυνεται στο δικο μου Tiguan 1.4 BWK '08

Κάνε μια εξαέρωση να σιγουρευτείς κάτι μου φαίνεται δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα αντλία νερού στα 34.000 χλμ. Κουλό ε ?

Τώρα στα 81.000 χλμ παρατήρησα και γω μείωση νερού στο παγούρι. Το έλεγξε ο μηχανικός και δεν βρήκε κάτι.

Συμπληρώσαμε νεράκι και θα το παρακολουθώ.

Θόρυβος κλπ απ την αντλία δεν ακούγεται.

Είδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα αντλία νερού στα 34.000 χλμ. Κουλό ε ?

Τώρα στα 81.000 χλμ παρατήρησα και γω μείωση νερού στο παγούρι. Το έλεγξε ο μηχανικός και δεν βρήκε κάτι.

Συμπληρώσαμε νεράκι και θα το παρακολουθώ.

Θόρυβος κλπ απ την αντλία δεν ακούγεται.

Είδωμεν..

Παντως, μετα απο τοσα χιλιομετρα δεν ειναι παραλογο να εχεις μειωση νερου. Εφοσον το ελενξανε, ελπιζω να ηθελες μονο συμπληρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω ένα Golf 7, του 12, 1400PS και μού βγαλε και μένα πρόβλημα με την αντλία νερού, αλλά έχω κάνει πάνω από 100.000 χλμ. οπότε, απ' ότι λετε, είναι λογικό. Το πρόβλημά μου είναι οτι το πήγα στην αντιπροσωπεία για φτιάξιμο και όταν το πήρα μού έβγαλε πρόβλημα στην πεταλούδα του γκαζιού.. με άφησε στη μέση του δρόμου, ευτυχώς κοντά στο σπίτι μου. Είναι φυσιολογικό αυτό? Φταίει το καύσιμο, τα χιλιόμετρα?

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , Cleo said:

Έχω και γω ένα Golf 7, του 12, 1400PS και μού βγαλε και μένα πρόβλημα με την αντλία νερού, αλλά έχω κάνει πάνω από 100.000 χλμ. οπότε, απ' ότι λετε, είναι λογικό. Το πρόβλημά μου είναι οτι το πήγα στην αντιπροσωπεία για φτιάξιμο και όταν το πήρα μού έβγαλε πρόβλημα στην πεταλούδα του γκαζιού.. με άφησε στη μέση του δρόμου, ευτυχώς κοντά στο σπίτι μου. Είναι φυσιολογικό αυτό? Φταίει το καύσιμο, τα χιλιόμετρα?

Δεν σου κάνει εντύπωση ότι πήγες το αυτοκίνητο για αντλία νερού και έμεινες από πεταλούδα γκαζιού; 

Πάρτους τηλ και ζητά τους τα ρέστα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν παραδέχονται τίποτα... όχι οτι περίμενα κάτι περισσότερο... Έχουν καμιά σχέση στη συνδεσμολογία αυτά τα δύο? Τι μπορεί να πήγε στραβά?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.