Jump to content
aris_cc

Και Η Γκαντεμιά Συνεχίζεται...

Recommended Posts

Συμφωνώ με Tsilis_Corfu. Ήδη σε προηγούμενο post ανέφερα τη σημασία της δυσφήμισης. Σε ό,τι αφορά τη μαμά VW δεν μιλάμε για απλά παράπονα εξυπηρέτησης. Μια τόσο σοβαρή αστοχία κινητήρα είναι η χειρότερη ζημιά που μπορεί να βγάλει ένα αμάξι και συνεπώς είναι το μεγαλύτερο χτύπημα έναντι της αξιοπιστίας μιας μάρκας. Και μιλάμε για έναν κινητήρα που δεν φοριέται μόνο σε ένα αμάξι, συνεπώς η μπάλα παίρνει όλο το VW group.

 

Ετοιμάσου για πολύ μακρά διαδικασία, γιατί στην αρχή θα λάβεις απάντηση ότι "θα εξετάσουμε το θέμα σας" και μετά από αρκετό καιρό, αφού μιλήσουν με την Kosmocar θα λάβεις μια ευγενέστατη επιστολή που θα μεταθέτει το πρόβλημα σε εσένα (που δεν έκανες τα σέρβις στο επίσημο δίκτυο), στο μηχανικό σου (που θα ισχυριστούν ότι δεν χρησιμοποίησε σωστό λάδι) και τέλος θα σε παραπέμψουν στην Allianz με την οποία είχες συνάψει το ασφαλιστικό συμβόλαιο.

 

Και μην ξεχνάς και τη δικαστική οδό που σου είπα. Εκεί, αν είσαι διατεθειμένος να περιμένεις, έχεις πολύ καλές πιθανότητες με την Allianz, γιατί αν φέρεις ως μάρτυρα το μηχανικό σου και αυτός καταθέσει ότι έκανε τις εργασίες που προβλέπονται και ότι χρησιμοποίησε σωστά ανταλλακτικά και αναλώσιμα (λάδια, μπουζί), τότε η Allianz θα πρέπει να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι ψεύδεται. Θεωρώ πολύ τραβηγμένο να συμπράξει η Allianz με την αντιπροσωπεία και να φέρει μάρτυρα μηχανικό του επίσημου δικτύου που να καταθέσει ότι βρήκαν στη μηχανή σου ακατάλληλα λάδια, μη συμβατά μπουζί ή ανταλλακτικά ιμιτασιόν. Α, και μην το ξεχάσω, δικαστικά θα τους πάρεις επιπλέον λεφτά για έξοδα ταξί ή ενοικίασης αυτοκινήτου (με αποδείξεις), κάτι ψιλά για ψυχική οδύνη και τα δικαστικά έξοδα εννοείται.

 

Ίσως θα ήταν καλύτερα να μιλήσεις από τώρα με κάποιον δικηγόρο, ο οποίος θα σε βοηθήσει και με τη σύνταξη των επιστολών, πριν αρχίσουν τα εξώδικα, αγωγές κλπ.

 

Καλό κουράγιο και υπομονή!

Edited by Wisdom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να ανφέρω οτι 5 μέρες πριν πάθω την ζημιά παρατήρησα οτι ειχε σπάσει το μαύρο πλαστικό πάνω από το πορτμπαγκαζ.

Δεν το ανεφερα καν γιατι μπροστά σε αυτό που έπαθα όλα τα άλλα μου φαίνονται λεπτομέρειες ...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βρεις άκρη.

Πάνε σε έναν έμπιστο δικηγόρο να σου πει τι ελπίδες έχεις βάσει στοιχείων που έχεις.

Άμα ήσουν Γερμανία η αντιπροσωπία εδώ θα σου φεροντουσαν σωστά.

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

http://www.volkswagenag.com/content/vwcorp/content/de/investor_relations/contact_details_ir.html

Εδώ θα βρεις κάποιον να σε εξυπηρετήσει.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο το θέμα σου να έμεινε Ελλάδα και να μην ενημερώθηκαν καν στα κεντρικά της VW.

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

Αύριο παραλαμβάνω το αυτοκίνητο.

Βρήκα μια άκρη και το έφτιαξα με 2.500€ με αλλαγή κορμού κινητήρα-πιστόνια-κεφαλή και επιπλέον 2 χρόνια εγγύησης στο μοτερ.

Η Karenta ζητούσε 5.500€ με έκπτωση.

Αρχική τιμή 7.500€  :suicide:  :suicide:  :suicide:  :suicide: .

 

Το τράβηξα όσο μπορούσα χωρίς να βάλω δικηγόρο όμως.

Έβλεπα οτι δεν θα έβγαζα άκρη και προτίμησα τη μέση λύση ...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, με "ανθρώπινο νούμερο" ξεμπέρδεψες! 8)

Link to comment
Share on other sites

Να'ναι καλά ο Φιλοσίδης..

Δεν εχω καμια πρόθεση να του κάνω διαφήμιση, απλά πήγα εκεί ως ένας άγνωστος και με εξυπηρέτησε σαν 

να ήμουν πελάτης του εν'ω στην καρέντα που ήμουν πελάτης του κοίταξαν να με κατασπαράξουν σαν τους γύπες 

πάνω από το ετοιμοθάνατο ζώο...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δηλαδή εσύ περίμενες κάτι διαφορετικό να δεις?!?! Τεσπά, σημασία έχει ότι έγινε η δουλειά και με ανθρώπινο κόστος... Αυτό είναι που μετράει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Σίμο, η αγορά είναι ελεύθερη,και ειδικά τώρα πλέον που λόγω της κρίσης τα πάντα έχουν ξεφτιλιστεί, ο καθένας κάνει ότι θέλει και στην τελική κρίνεται.

Αν θέλουν να χρεώνουν 5.500 € μία εργασία που εγώ έκανα με 2.500 € είναι δική τους επιλογή.

Αυτοί πήραν τους όρχεις μου στην τελική.

Αυτό όμως που με εξοργίζει είναι η κοροϊδία.

Το αυτοκίνητο μπήκε συνεργείο στις 20/2 και το ξαναοδήγησα 8/5.

Σχεδόν 3 μήνες.

Και όλα αυτά γιατί τα νιαμού στην Καρέντα με δούλευαν ψιλό γαζί.

Και κάντε λίγο υπομονή γιατί παλεύουμε να σας περάσουμε εγγύηση,

και ξανακάντε υπομονή, και εμείς δίνουμε μάχη με την ασφαλιστική και το εργοστάσιο να σας καλύψουν

και πρώτη φορά ασχολείται τόσο πολύ ο υποδιευθυντής της Καρέντα για πελάτη κλπ κλπ΄και τρίχες κατσαρές.

Από ότι μου είπε ο Κος Φιλοσίδης, η αναφορά που είχε σταλεί απο την Καρέντα για το πρόβλημα μου στα κεντρικά της Κοσμοκάρ 

ήταν γραμμένη με τέτοιο τρόπο που στην ουσία προδίκαζε οτι δεν δικαιούμαι κάλυψη.

Και τον κώλο μου να χτυπούσα κάτω,μια τρυπα στο νερό θα έκανα.

Αυτή η κοροϊδία λοιπόν με βγάζει έξω από τα ρούχα μου και γι'αυτό τους τα χώνω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Άρη συνιστώ ψυχραιμία.

 

Καταρχήν στη θέση σου δεν θα δημοσιοποιούσα τις λεπτομέρειες της επικοινωνίας σου με Φιλοσίδη, αν πρώτα δεν είχα πάρει το ok από τον ίδιο.

 

Δευτερευόντως, είσαι βέβαιος ότι οι προδιαγραφές της επισκευής ήταν οι ίδιες στις δύο περιπτώσεις; Σκέφτομαι μήπως η Karenta είχε σκοπό να σου αλλάξει περισσότερα μέρη του μοτέρ από αυτά που σου άλλαξε ο Φιλοσίδης. Και πάλι βέβαια τη σωστή επιλογή έκανες, εφόσον το πρόβλημά σου λύθηκε με λιγότερα από τα μισά χρήματα, απλά εξετάζω το ενδεχόμενο να μην ήταν τα 3 παραπάνω χιλιάρικα υπερκέρδος που ήθελε να τσεπώσει η Karenta.

 

ΥΓ. Βεβαιώσου ότι το DSG7 καλύπτεται από εγγύηση, αλλιώς σου συνιστώ να πληρώσεις κάποια ασφαλιστική να στο καλύψει. Με την γκαντεμιά που σε δέρνει, το θεωρώ στανταράκι ότι θα σου σκάσει κι εσένα όπως σε εμένα...

 

ΥΓ2. Ο καλύτερος τρόπος να τα ξεχάσεις όλα είναι να πάρεις την αμαξάρα σου και να πας μια ωραία εκδρομούλα να το ευχαριστηθείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργο,μετά από αυτό που πέρασα τους φέρομαι με το γάντι.

Άλλος στη θέση μου θα είχε μπει με όπλο μέσα.

 

Και το ποσό που μου είπαν για την επισκευή δεν με ενδιαφέρει.

Δεν υπήρχε περίπτωση να το έφτιαχνα εκεί.

Το συνεχές περίμενε και οτι δεν με πήραν ένα γαμωτηλέφωνο να μου ρωτήσουν αν έχω

αυτοκίνητο να μετακινηθώ όμως είναι για γέλια ...

 

Υ/Γ Το dsg δεν νομίζω να καλύπτεται και δεν νομίζω να αναλαμβάνει ασφαλιστική αποκλειστικά και μόνο

την κάλυψη του κιβωτίου (εκτός του κινητήρα που έχει ήδη κάλυψη).

 

Υ/Γ 2 Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Έχω έρωτα με αυτό το αυτοκίνητο όπως και όλη η πρώτη φουρνιά των αγοραστών του πιστεύω!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι είναι έρωτας.

Ακόμα δεν βρήκα έναν να μου πει ότι υπάρχει ομορφότερο στην κατηγορία του.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ είμαι πολύ ικανοποιημενος από τον Φιλοσίδη που το πάω τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.