Jump to content
gentmarkou@hotmail.com

Προβλημα Με Golf 5 Tsi 1.4Cc 140Hp.

Recommended Posts

Γεια σας και απο μένα!

Εχω το εξής προβλημα:

Μετα απο σοβαρή βλάβη στο κινητηρα ΒΜΥ (ειχαν σταβωσει οι βαλβιδες σχεδόν όλες, πιθανόν λόγω χαλάρωσης καδενα) και αφού δεν έβρισκα ανταλλακτικά εδω στην αλβανια που βρίσκομαι εδω και ενα χρόνο, ρώτησα στον Φιλοσιδη και μου ζήτησαν 2600€ για κυλινδροκεφαλή και τρομπα νερού και μου ζήτησαν να τους στείλω πίσω όλα τα παλιά και να ειναι και γνήσια μάλιστα. Οπότε αγόρασα κινητηρα μεταχειρισμένο με κωδικό CAVD 700€ + 350€ έξοδα αποστολής από Ιταλία και το έβαλαν οι μαστοροι και φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά αλλα το θέμα ειναι οτι δεν τραβάει, φτάνει μέχρι 4000 στροφες και σταματάει εκεί.

Βγάζει τα εξής σφάλματα:

a4u4erav.jpgpemasuhy.jpg

Να σημειώσω οτι εχει το τούρμπο, τον κομπρεσορα, την αντλία πίεσης βενζίνης, και σχεδόν όλους τους αισθητήρες που φόραγε ο παλιός ΒΜΥ κινητήρας

Το αμάξι εχει 106.000km και ειναι μοντέλο του 2007. Ο νέος κινητήρας με κωδικό CAVD ειναι του 2009 και το φοράει το golf plus.

Ελπίζω να περιέγραψα καθαρά το προβλημα που εχω και ελπίζω όσοι γνωρίζουν κάτι πάνω στο θέμα να με βοηθήσουν.

Ευχαριστώ όσους ρίξουν τα φώτα τους!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω οτι εχει το τούρμπο, τον κομπρεσορα, την αντλία πίεσης βενζίνης, και σχεδόν όλους τους αισθητήρες που φόραγε ο παλιός ΒΜΥ κινητήρας

 

Αυτό αν όντως ισχύει είναι παγκόσμια πρωτοτυπία!

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν είναι ίδια η αντλία και γενικά η κυλινδροκεφαλή... Δεν ξέρω πως κατάφεραν και σου έβαλαν τα παλιά πράγματα από τον BMY, στον CAVD που αγόρασες... 

Link to comment
Share on other sites

gube2u4e.jpg

Δεν ξέρω πως λέγεται αυτο στην φωτό αλλα το συγκεκριμένο το αγόρασα καινούργιο και ειναι το δικό του απλά η αντλία ειναι του ΒΜΥ κινητηρα και την έβαλαν με πατέντα δικιά τους.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φίλε μου, δεν είναι ίδια η αντλία και γενικά η κυλινδροκεφαλή... Δεν ξέρω πως κατάφεραν και σου έβαλαν τα παλιά πράγματα από τον BMY, στον CAVD που αγόρασες...

Επίσης αργεί να πάρει μπρος.

Λες να φταίει η αντλία;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία του κινητήρα σου μετά την μετατροπή; Έχω περιέργεια να δω τι πατέντα έκαναν!!

Link to comment
Share on other sites

Η μονη πατέντα ειναι στην αντλία της οποίας δεν ταίριαζαν οι τρύπες της βάσης για να βιδωθεί και επίσης δεν πίεζε όσο έπρεπε το ποτήρι αυτο με το ρουλεμαν. py6ute2e.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μονη πατέντα ειναι στην αντλία της οποίας δεν ταίριαζαν οι τρύπες της βάσης για να βιδωθεί και επίσης δεν πίεζε όσο έπρεπε το ποτήρι αυτο με το ρουλεμαν.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην Αλβανία έγινε αυτό; Να σου πω ρε φίλε, γιατί δεν σου έκαναν κάτι πιο απλό, όπως να σου βάλουν κατευθείαν την αντλία από τον CAVD;

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην αλβανια και εδω δεν ειναι ειδικοί στα βενζινοκινητα.. Η αντλία απο το CAVD ειναι άδεια δεν εχει το ελατήριο και κάνει γύρω 290€.

pavuge6e.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η αντλία απο το CAVD ειναι άδεια δεν εχει το ελατήριο και κάνει γύρω 290€.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει το αμαξι σου γιατι βαλατε CAVD μοτέρ με εγκεφαλο απο BMY ...
Βαλτε τον CAVD οπως ηταν χωρις πατεντες με ολα τα πραγματα τα δικα του μαζι με εγκεφαλο-καντραν-κλειδια απο CAVD και ισως δουλεψει

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει το αμαξι σου γιατι βαλατε CAVD μοτέρ με εγκεφαλο απο BMY ...

Βαλτε τον CAVD οπως ηταν χωρις πατεντες με ολα τα πραγματα τα δικα του μαζι με εγκεφαλο-καντραν-κλειδια απο CAVD και ισως δουλεψει

Που να τα βρω τα πράγματα του CAV αφού τα εχουν ξυλωσει όλα και τα εχουν πουλήσει ξεχωριστά.

Δουλεύει, απλά δεν τραβάει μάλλον λόγω αντλίας υψηλής πίεσης που ειναι η παλιά. Παει μέχρι 4000 στροφες και μένει εκεί. Δεν ξέρω εάν επισκευάζεται η πρέπει να αγοράσω καινούργια αντλια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χωρις να πατας τερμα το γκαζι ανεβαζει πανω απο 4000;;

Το ίδιο είτε το πατάς τέρμα είτε όχι ανεβάζει κανονικά μέχρι 3000 σχεδόν 4000 και μετα σταματάει εκεί.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοιτα.οταν ο εγκεφαλος των bmy μπαινει σε safe mode κανει ακριβως αυτο το πραγμα που λες.τωρα μπαινει σε αυτη τη λειτουργια γιατι μάλλον καποιος απο τους αισθητηρες που δεν κουμπωσατε γτ ''περισσευαν'' δεν στελνει το σημα που πρεπει στην ecu. κατι παρακινδυνευμενο ειναι το να βραχυκλυκλωσετε αυτους τους αισθητηρες (αν δεν δουλευουν σε ευρος voltage) κ ο Θεος βοηθος να μην στραβωσει κατι αλλο στο μοτερ κ δεν προλαβει να το παρει γραμμη η ecu.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοιτα.οταν ο εγκεφαλος των bmy μπαινει σε safe mode κανει ακριβως αυτο το πραγμα που λες.τωρα μπαινει σε αυτη τη λειτουργια γιατι μάλλον καποιος απο τους αισθητηρες που δεν κουμπωσατε γτ ''περισσευαν'' δεν στελνει το σημα που πρεπει στην ecu. κατι παρακινδυνευμενο ειναι το να βραχυκλυκλωσετε αυτους τους αισθητηρες (αν δεν δουλευουν σε ευρος voltage) κ ο Θεος βοηθος να μην στραβωσει κατι αλλο στο μοτερ κ δεν προλαβει να το παρει γραμμη η ecu.

Άλλο ενα που κάνει ειναι οτι αργεί να πάρει μπρος και γι αυτο υποψιαζονται τις αντλίες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις το διαγνωστικο στη φυσα πριν βαλεις μπρος κ αν στην μπροστινη αντλια εχεις 50bar πιεση *αν θυμαμαι σωστα στην μπεκιερα τοτε εισαι μια χαρα απο αντλια.τωρα αν το καπακι που εβαλες εχει τα μπουζι πιο ψηλα απο τον bmy τοτε ειναι λογικο.

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις το διαγνωστικο στη φυσα πριν βαλεις μπρος κ αν στην μπροστινη αντλια εχεις 50bar πιεση *αν θυμαμαι σωστα στην μπεκιερα τοτε εισαι μια χαρα απο αντλια.τωρα αν το καπακι που εβαλες εχει τα μπουζι πιο ψηλα απο τον bmy τοτε ειναι λογικο.

50bar?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Επίσης όταν μπαίνει σε safe mode βγαίνει αυτόματα όταν διορθοφουν τα σφάλματα η πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τι σου λεει εκει και πες μας...

Είχες δίκιο τελικά 50bar ειναι η πίεση της αντλίας αλλα χωρίς να πατάω γκάζι πήγαινε 160bar και βάλε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άλλο ενα θέμα που αντιμετωπίζουμε ειναι οτι και θέλω να βάλω την αντλια του CAV δεν ταιριάζει το βυσμα του αισθητήρα μιας και ειναι όλοι οι αισθητήρες του παλαιου BMY κινητηρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σορρυ κιόλας, αλλά Αλβανοί ειδικοί στα βενζινοκίνητα ?? :crazy:  :crazy:

με τέτοιες μόντες και μοντίφες που έκαναν ??..

 

δεν έχω λόγια..

 

πιο φθηνά θα σου έβγαινε να ερχόσουν Ελλάδα και να το φτιαχνες εκεί.

 

φιλικά εύχομαι να λύσεις τα προβλήματά σου.

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

σορρυ κιόλας, αλλά Αλβανοί ειδικοί στα βενζινοκίνητα ?? :crazy::crazy:

με τέτοιες μόντες και μοντίφες που έκαναν ??..

δεν έχω λόγια..

πιο φθηνά θα σου έβγαινε να ερχόσουν Ελλάδα και να το φτιαχνες εκεί.

φιλικά εύχομαι να λύσεις τα προβλήματά σου.

Αυτο είπα και εγώ οτι δεν ειναι ειδικοί.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.