Jump to content
trimon

Προβλημα Αεραγωγων Κλιματιστικου Η Κλαπετων Αεραγωγου

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

σημερα παρατηρισα το εξης θεμα στο golfaκι, ο αριστερος αεραγωγος του τιμονιου και των ποδιων του οδηγου βγαζει αντιστροφα τον αερα. Δηλαδη αντι για ζεστο βγαζει κρυο και αντι για κρυο ζεστο. Το δοκιμασα με το κλιματιστικο στην τερμα χαμηλη θερμοκρασια και ενω απο ολους τους αεραγωγους εβγαινε κρυος αερας μονο απο την πλευρα του οδηγου εβγαινε καυτος. Το ιδιο κανει και αν το βαλω τερμα ζεστη. Οι κεντρικοι αεραγωγοι και ο δεξια δουλευουν κανονικα.

Υπαρχει κανενας που αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα?

Υπαρχει περιπτωση να δουλευει καποιο κλαπετο αναποδα?

Ειναι golf6 tsi 160 highline του 2009

Επισης τελευταια που εκανα διαγνωση στην αντιπροσωπεια μου ειχε πει ο μηχανικος οτι διαπιστωσε ενα σφαλμα στην διαχειριση του αερα αλλα δεν το δωσαμε σημασια.

Αν μπορει καποιος με ιδια παθηση να βοηθησει θα ημουν υποχρεος....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω το ρύθμισα και στις δυο περιπτώσεις τέρμα ζέστη και τέρμα κρύο αντίστοιχα και δούλευε ανάποδα μόνο ο ένας αεραγωγος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκε το πρόβλημα, να δούμε την λύση τώρα...

Κωδικός V158 στο κλαπέτο διαχύρησης αέρα στα αριστερά. Η κομμένο καλώδιο από τον συναγερμό που έβαλα πέρσι ή ξεκουμπωμένη φύσα ή καμμένο μοτέρ κλαπέ... Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο το επισημο service που αλαχτηκαν ντιζες σασμαν γιατι δεν μπενανε καλα ενα τ στο ψυγειο νερου γιατι εχανε αλα σημερα παρατηρισα οτι μπενει ζεστος αερας με το climatronic στο off και οταν πατας το κουμπι του eco με κλειστο το climatronic δεν αναβει ενω παλια θυμαμαι η το auto πατησεις η το eco αναβε οποιο παταγες ενω τωρα δουλευει μονο το auto και μολις μπεις σε αυτο πατας το eco αλιως δν καποια βλακεια κανανε μου βρωμαει και μετα μου ελεγε ο συμβουλος του service εχουμε τεχνογνωσεια μην ανοισηχεις το ειδα δεν δουλευει το κουμπι τωρα

και ειναι επισημος και μαλιστα μεγαλη αντιπρωσοπεια

Edited by BILL5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας εχω ενα golf tsi 2008 και εχουν κολησει τα κλαπετα.πως μπορω να τα ξεκολησω,γιατι κανουν και θορυβο...

Edited by activious
μην γραφεις με greeklish...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.