Jump to content
Συριωτης Νικος

Συνεργεια Για Service Κ Συνεργεια Για Βελτιώσεις.

Recommended Posts

Σύμφωνα με έρευνες το 98% που γράφουν και θα γράφουν σε αυτό το Post είναι κάτοχοι Tsi.

 

μπορει να ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο γτ αυτα τα μοτερ λιγοι τα ξερουν ακομα κ μετα απο 7 χρονια κυκλοφοριας...

εδώ φίλε μου θα γραφτούν μόνο αλήθειες ! ούτε σκοπιμότητες ούτε σάλια μάλια..

όποιος έχει συγκεκριμένα πράγματα με ονοματεπώνυμο καλώς να τα γράψει !

οι όποιοι κατσαρολάδες μάστορες-συνεργεία να αρχίζουν να καθαρίζουν !

μιλας πολυυυυυ σωστα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πόσα αμάξια πήγαν στους Πορφύρηδες και 

 

στάξανε πόσα λεφτά και πήραν μοτέρ στο χέρι.

 

πήγαν άλλες 5-6 φορές για να διωρθόσουν πράματα.

 

νευρίασαν και έβγαλαν το πρόγραμμα.

 

τους έβαζαν άλλαξε αυτό άλλαξε εκείνο.

 

δεν τους έδωσαν ποτέ απόδειξη.

 

δεν μιλάει ποτέ κανένας με το στιλ δεν θα κάτσω να ασχοληθώ (τα λεφτά όμως μια χαρά τα έσταξες)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καιρός επομένως ως καταναλωτές και παραλήπτες τέτοιων προϊόντων και υπηρεσιών να συλλέξουμε και να παρουσιάσουμε αντικειμενικά τις εμπειρίες μας!!!

Πολύ καλό thread και ελπίζω να μην γίνει της ''χαράς το πανηγύρι''....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο τελος θα αναρτηθει λιστα με του σωστους επαγγελματιες κ με αυτους που πρεπει να αλλαξουν επαγγελμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δελτα Καρ Πατρα--->απλα ΤΡΑΓΙΚΟΙ  ο αρχιμηχανικος και τα υπολοιπα τσακαλια για μ....κιες καλοι ειναι για δουλεια οχι...οι τιμες δε ασχολιαστες

 

Autoλυση--->μια φουσκα μπιλιοφορου τους ειπα να μου αλλαξουν και δεν μπορεσαν ουτε καν να τη σφιξουν σωστα με αποτελεσμα να χανει το γρασο της...σε φιλο πουλησαν μεταχειρισμενη μπαταρια για καινουρια με αποτελεσμα μετα απο 4 μηνες να μεινει

 

Λατσης--->τα λογια ειναι περριτα...αψογος ο αρχιμηχανικος συζητησιμος και με διαθεση να βοηθησει και οχι να κλεψει...απο τιμες χαμηλοτερες και απο συνεργεια "της γειτονιας"

 

τα καλα να τα λεμε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δελτα Καρ Πατρα--->απλα ΤΡΑΓΙΚΟΙ  ο αρχιμηχανικος και τα υπολοιπα τσακαλια για μ....κιες καλοι ειναι για δουλεια οχι...οι τιμες δε ασχολιαστες

 

Autoλυση--->μια φουσκα μπιλιοφορου τους ειπα να μου αλλαξουν και δεν μπορεσαν ουτε καν να τη σφιξουν σωστα με αποτελεσμα να χανει το γρασο της...σε φιλο πουλησαν μεταχειρισμενη μπαταρια για καινουρια με αποτελεσμα μετα απο 4 μηνες να μεινει

 

Λατσης--->τα λογια ειναι περριτα...αψογος ο αρχιμηχανικος συζητησιμος και με διαθεση να βοηθησει και οχι να κλεψει...απο τιμες χαμηλοτερες και απο συνεργεια "της γειτονιας"

 

τα καλα να τα λεμε

πατρα ολοι;

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει αυτό το ποστ. Πολύ μου αρέσει. Σκεφτόμουν όμως απο την πρώτη μέρα που το διάβασα το εξής. Αν και η εικόνα που έχω για τους etuners, πάντα απο εδώ μέσα, δεν είναι καθόλου καλή, η τοποθέτηση ότι "έσπασε στα 250" μου φαντάζει λίγο υπερβολική και σουρεάλ. Αν και πολλές φορές στον διάλογο εδώ μέσα ο ένας απο τους δύο έχει γίνει πολύ προκλητικός, θυμάμαι αρκετές τοποθετήσεις ότι δεν είναι τα tsi για αυτά τα χιλιόμετρα, εννοείται με ασφάλεια. Επίσης επειδή προσπαθώ απεγνωσμένα να βρώ ένα σοβαρό συνεργείο Χολαργό και γύρω περιοχές, googlaρα τον Ασημάκη λόγω εγγύτητας. Καταρχήν είδα ότι συνεργάζεται με τους etuners και κατα δεύτερο είδα μια πολύ ψαρωτική παρουσίαση ενός leon με 500φεύγα άλογα το οποίο καθόλη τη διάρκεια της παρουσίασης-δοκιμής δεν δούλεψε ποτέ :)

Άρα ακόμα στο ψάξιμο με βλέπω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι το 2011 οι Πορφύριδες είχαν ένα seat μαύρο 1,8 tsi ενός παιδιού που πήγαινε για big turbo.

Το παιδί το είχε κάνει σφυρίλατο είχε αλλάξη τα πάντα στο seat (έριχνε όλο λεφτά πάνω) και όλο λέγαν θα βγει 500 άλογα και θα γαζώνει και τα σχετικά μπλα μπλα μπλα να βλέπουν όλοι το αμάξι μέσα να φτιάχνεται να λένε πω πω πω τι τέρας θα βγει από εδώ μέσα αυτοί καλοί είναι να κάνουμε και εμείς το αμάξι μας.

 

Τελικά.. Το αμάξι με το παιδί εξαφανίστικε....

Το πήρε στα χέρια τι έγινε? 

Αυτά είναι τα μεγάλα project να εξαφανίζονται από την μία μέρα στην άλλη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει αυτό το ποστ. Πολύ μου αρέσει. Σκεφτόμουν όμως απο την πρώτη μέρα που το διάβασα το εξής. Αν και η εικόνα που έχω για τους etuners, πάντα απο εδώ μέσα, δεν είναι καθόλου καλή, η τοποθέτηση ότι "έσπασε στα 250" μου φαντάζει λίγο υπερβολική και σουρεάλ. Αν και πολλές φορές στον διάλογο εδώ μέσα ο ένας απο τους δύο έχει γίνει πολύ προκλητικός, θυμάμαι αρκετές τοποθετήσεις ότι δεν είναι τα tsi για αυτά τα χιλιόμετρα, εννοείται με ασφάλεια. Επίσης επειδή προσπαθώ απεγνωσμένα να βρώ ένα σοβαρό συνεργείο Χολαργό και γύρω περιοχές, googlaρα τον Ασημάκη λόγω εγγύτητας. Καταρχήν είδα ότι συνεργάζεται με τους etuners και κατα δεύτερο είδα μια πολύ ψαρωτική παρουσίαση ενός leon με 500φεύγα άλογα το οποίο καθόλη τη διάρκεια της παρουσίασης-δοκιμής δεν δούλεψε ποτέ :)

Άρα ακόμα στο ψάξιμο με βλέπω :)

φιλε Σταμο δεν ειναι καθολου σουρεαλ κ υπερβολικο καθως ο εγκεφαλος κατεγραψε τη βλαβη στα 251χλμ (ακομα το θυμαμαι) κ επισης η τελικη του μαμα ειναι 220 ακομα 30 δεν ειναι θεμα ακομα κ για μαμα.αλλα οκ μαζι σου πες οτι δεν ειναι γ αυτα τα χλμ,γτ εσυ σαν προγραμματιστης καταργεις τον κοφτη οταν δεν ξερεις τι κανει το αμαξι σε αυτα τα χλμ;;;(καθως δοκιμη με λαπτοπ ειχε γινει μεχρι τα 160 στο δρομο)κ γτ δεν προειδοποιεις τον πελατη οτι με το αμαξι πρεπει να κανεις μονο αυτο κ αυτο κ τερμα;κ οχι να λες δωστου ειναι οπλο το αμαξι!αλλα οταν το δικο μου ηταν το πρωτο tsi που μονο με προγραμμα ξεφτιλιζε τα astra opc κ υστερα με φπε κερναγε τσαι σε cayman s ειχα γινει κινητη διαφημιση του Κριτωνα η υπερυφανια του ητανε στα υψη κ το μονο που τον ενδιεφερε ηταν να μαζευεται κοσμος $$$.αυτα με τα προγραμματα.για τον Ασημακη τωρα εχω να σου πω οτι δεν συνεργαζεται με αυτους απλα αυτοι πανε οπου παει ο πελατης τους.στελνει κ πολλα αμαξια στον Καραφλα.παντως αυτο το ποστ ειναι για να σε βοηθησει μεσα απο μια συλλογικη αποψη να βρεις τον πιο εμπιστο για την golfαρα σου!

Θυμάμαι το 2011 οι Πορφύριδες είχαν ένα seat μαύρο 1,8 tsi ενός παιδιού που πήγαινε για big turbo.

Το παιδί το είχε κάνει σφυρίλατο είχε αλλάξη τα πάντα στο seat (έριχνε όλο λεφτά πάνω) και όλο λέγαν θα βγει 500 άλογα και θα γαζώνει και τα σχετικά μπλα μπλα μπλα να βλέπουν όλοι το αμάξι μέσα να φτιάχνεται να λένε πω πω πω τι τέρας θα βγει από εδώ μέσα αυτοί καλοί είναι να κάνουμε και εμείς το αμάξι μας.

 

Τελικά.. Το αμάξι με το παιδί εξαφανίστικε....

Το πήρε στα χέρια τι έγινε? 

Αυτά είναι τα μεγάλα project να εξαφανίζονται από την μία μέρα στην άλλη.

τα σωστα μεγαλα project πρωτα βγαινουν κ μετα τα μαθαινουμε...δεν τα περιμενουμε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To Leon που λέει το παιδί ήταν το μαύρο Θεσσαλονίκη που δεν δούλεψε ποτέ η είχαν και δεύτερο Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

Ένα συνεργείο που έχω να πω τα χειρότερα...

Πρόκειται για φανωπειο ο οποίος βρίσκεται στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας. Καθώς ερχόμαστε από Βέροια για Αλεξάνδρεια πριν φτάσουμε καμιά 500 μέτρα δεξιά.

Πήγε αμάξι γνωστού εκεί και έκανε από της πιο τσαπατσουλικες δουλειές. Ο φροντίδα ατυχήματος που είναι στο Μακροχωρι Βέροιας του στέλνει ανηποψιαστους πελάτες θύματα και τσεπονουν μια χαρά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Ένα συνεργείο που έχω να πω τα χειρότερα...

Πρόκειται για φανωπειο ο οποίος βρίσκεται στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας. Καθώς ερχόμαστε από Βέροια για Αλεξάνδρεια πριν φτάσουμε καμιά 500 μέτρα δεξιά.

Πήγε αμάξι γνωστού εκεί και έκανε από της πιο τσαπατσουλικες δουλειές. Ο φροντίδα ατυχήματος που είναι στο Μακροχωρι Βέροιας του στέλνει ανηποψιαστους πελάτες θύματα και τσεπονουν μια χαρά λεφτά.

name please!!!χαχαχαχαχ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, νεος οπως καταλαβατε...

ψαχνω για μεταχειρισμενο Polo gti απο το 2010 και μετα και εχω κοιταξει σε γρατσια και auto marin στον αγιο στεφανο.

καμια συγκεκριμενη γνωμη για τα δυο αυτα συνεργεια??

Edited by siloo
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, νεος οπως καταλαβατε...

ψαχνω για μεταχειρισμενο Polo gti απο το 2010 και μετα και εχω κοιταξει σε γρατσια και auto marin στον αγιο στεφανο.

καμια συγκεκριμενη γνωμη για τα δυο αυτα συνεργεια??

εισαι off topic αλλα κ οι 2 ειναι πολυ καλοι με την auto marin να σου δινει κ εγγυηση ατρακαριστου.

Link to comment
Share on other sites

απλα εγραψα εδω μιας και μιλαω για συγκεκριμενα συνεργεια.

σε ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τα ανταλλακτικά. Λάδια, φίλτρα, τακακια και ακόμα αμφιταλαντευομαι για συνεργείο. Για τον Μαμο και τον Ασημάκη έχει κανεις εντυπώσεις μια και ειναι κοντα ;

Link to comment
Share on other sites

εγω αθηνα μαμο πηγα αλλα ιδια κατηγορια βαζω το 0-400 και τον ασημακη...κορυφαιοι ολοι τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ένα απλό service είναι, όπου και να πας λάδια όλοι ξέρουν να αλλάζουν δεν είναι και κανα custom BT :p

Δίκιο έχεις αλλα δεν ψάχνω κάποιον να μου αλλάξει λάδια. Ψάχνω κάποιον να γίνει ο μηχανικός μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις αλλα δεν ψάχνω κάποιον να μου αλλάξει λάδια. Ψάχνω κάποιον να γίνει ο μηχανικός μου

καλο θα ηταν να αποφασισεις μονος σου απλα εδω σου λεμε ποιοι κατα τα δικα μας παθηματα ειναι καλοι κ ποιοι ''ασχετοι'' για να μπορεσεις να βγαλεις ενα γενικο συμπερασμα!αν σου λεγαμε καλοι ειναι αυτοι αλλα πηγαινε σε ΑΥΤΟΝ τοτε θα ηταν διαφημιση.

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή θα γράψω εντυπώσεις. Προς το παρον Αγόρασα τα αναλώσιμα ως εξής:

Τακακια ATE μπροστα πίσω 70€

Φίλτρα Mann, λάδια castrol και υγρά φρενων ATE blue racing 93€

Βαλβολινες 2 λίτρα motul 300. 54€

Το σύνολο 230€ περίπου γιατι στα παραπάνω δεν ειναι το φίλτρα βενζίνης το οποιο το είχα.

Μπουζι δεν αλλάζω γιατι πριν 10.000 χιλιόμετρα έβαλα Bosch και δεν αλλάζω ψυκτικό γιατι λόγω μιας διαρροής που είχα το εχω αλλάξει ολο πριν απο 7000 χιλιόμετρα.

Edited by Stamos T
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λοιπόν μετά απο την επίσκεψη στον Ασημάκη. Καλή εξυπηρέτηση. Άλλαξα λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρα, καμπίνας, βενζίνης, βαλβολίνες, τακάκια μπρός πίσω και υγρά φρένων.

Τα υλικά τα είχα πάει εγώ. Άλλαξα επιπλέον δύο φούσκες μπροστά.

Για την εργασία και τις φούσκες 150€.

Ούτε κρύο ούτε ζέστη η τιμή.

Στο αυτοκίνητο δεν έγινε κάποια άλλη εργασία αλλά ούτε και κάποιος άλλος ιδιαίτερος έλεγχος.

150€ λοιπόν, χωρίς απόδειξη βέβαια.

 

Σύνολο του service: 230 αναλώσιμα + 150 εργασία + 80 πολλαπλασιαστές = 460€

Edited by Stamos T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.