Jump to content
Συριωτης Νικος

Συνεργεια Για Service Κ Συνεργεια Για Βελτιώσεις.

Recommended Posts

Αρα μια χαρά με την φοροδιαφυγή το κράτος θα πάει πιο πίσω....... 

Μυαλό δεν θα βάλουμε ποτέ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

150 ε εργασια ειναι πολλά φίλε. Τα φιλτρα αερα,καμπινας ειναι αστεια δουλειά. Αντε το φιλτρο λαδιου και της βενζινης θελει λιγη δουλιτσα με 1 κλειδι. Αρα με όλα τα υλικά δικά σου (νταξει οι φούσκες 10ε έχουν) για αλλαγη τακάκια και για να αδειασει και να γεμισει 3 "παγούρια", λαδιών,βαλβολίνες και υγρών φρένων.....τα 150ε μου φαίνονται πάρα πολλά φίλε!!

Πραγματικό τσεκούρι θα λεγα.

Και επιπλέον του πλήρωσες τον φπα μεσ στην τιμή, απόδειξη γιοκ, οπότε έβγαλε και το εξτραδάκι του μη αποδιδωντας τον φπα που του πλήρωσες...

και μην πει κανεις οτι ο φπα θα ήταν επιπλέον των 150ε.....

Ελλαδάρα αθάνατη...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εν μέσω κρίσης δεν φθάνει να είσαι καλός,πρέπει να είσαι και φθηνός.

 

150 ευρώ στην ελλάδα για 2 ώρες δουλειά οταν ο βασικος ειναι 400 ευρω...

 

Wtf ευτυχώς βγηκαμε στις αγορές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ αν τους ζητήσεις απόδειξη σου λένε παραπάνω τιμή!

Να σας πώ και γώ την δική μου εμπειρία απο προχθές που άλλαξα βάση επιλογέα ταχυτήτων μιας κ είχε σπάσει από τον Νοέμβριο!

Να πω πως πήγα στους MOTO VETERANOI επίσημο εξουσιοδοτημένο SΚΟDA και ALFA ROMEO στο Βόλο.

Την παραγγείλαμε από Αθήνα και στείλανε μόνο το κεντρικό πλαστικό,ενώ είχε κ κάτι άλλα πλαστικά μπιχλιμπίδια τα οποία ευτυχώς βρήκαμε στη γύρα από δω κ από κει,καθώς οι μαλάκες από Αθήνα δεν μερίμνησαν να τα στείλουν!

Το αμάξι έμεινε 2 ώρες στο ανυψωτικό,λύθηκε εξάτμιση από το δίχαλο,και κατέβηκε όλο το καβούκι του λεβιέ από μπροστά μαζί με τη ντίζα προκειμένου να πάει στο εφαρμοστήριο και να αλλαχτούν τα πλαστικά.

Είχε πολύ λεπτομέρεια αλλά η δουλεία ήταν άψογη!

40 ευρώ εργατικά και ένα 50άρι η βάση με τα πλαστικά

Ο επιλογέας έγινε καλύτερος από καινούριος και χαίρομαι αλλαγές...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα έρθω στον Βόλο , θα αφήσω το αυτοκίνητο για service και θα παω στα δελφίνια να πλακωθώ στα τσιπουρα :)

Το προβλημα μου είναι ότι έδωσα παρα πολλα λεφτα, νιώθω κορόιδο που το έπαιζαν κορόιδο για την απόδειξη , αλλα το κυριότερο ότι στο αυτοκίνητο δεν έγινε κανένας έλεγχος. Και οι φούσκες που άλλαξαν ηταν εμφανώς σκισμενες και φάνηκε οταν σήκωσαν το αυτοκίνητο. Το service το έκανε ενας κύριος ο οποίος απο ότι κατάλαβα απλα δουλεύει εκει και με πολυ τυπικοτητα απλα άλλαξε ότι είχα παει για αλλαγη χωρις κανέναν άλλον έλεγχο αν και έδειχνε έμπειρος σε αυτο που έκανε

Το προηγούμενο βράδυ με τον electric αλλαξα τους πολλαπλασιαστες και αφου σκάλισε ολες τις ενώσεις μου είπε για τρία κλιπσακια που εχουν σπάσει. Εκει ουτε αυτο δεν έγινε. Τελος πάντων την επόμενη μέρα έκατσα με εναν φίλο στη δουλεια και είδαμε ότι απο τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται τίποτα.

Ξαναλέω πολυ υψηλο κοστος και κανένας έλεγχος. Δυστυχώς δεν υπαρχει αντίλογος ώστε να διασταυρωσουμε αν είναι πραγματικα αυτα που λέω τα οποία είναι εκ διαμέτρου αντιθετα με σχόλια για "αυτί σαν vag com" που σύμφωνα με αυτα που είδα είναι εκτός πραγματικότητας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπάρχουν πολλοί μάστορες που είναι ονόματα και δεν είναι καθόλου επαγγελματίες.Τι να το κάνω που βάζουν βιντεο με βελτιωμένα αυτοκίνητα τους στο fb?

Συνήθως πρέπει να καταλάβουν ότι θα τους δώσεις πολύ χρήμα(βελτίωση) για να σε δουν επαγγελματικά.Αυτό όσον αφορά την προσοχή που λές ότι έδειξαν στο service!

Τώρα όσον αφορά τα χρήματα κ γώ τα βλέπω πολλά η αλήθεια είναι. Έπρεπε να το ψάξεις περαιτέρω...

Πηγαίνεις κάνεις μια έρευνα αγοράς και επιλέγεις!

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σταμο οταν πηγες εκει πριν κανεις την δουλεια σου ρωτησες τιμη η απλα πηγες εβαλες το αμαξι σου εκει κ σου αλλαξαν οτι τους ειπες κ στο τελος εμαθες την τιμη?καλα κ εσυ..ειναι ποτε δυνατον να φυγεις απο καπου χωρις αποδειξη???????ειδικα για ποσα ανω των 20 ευρω????χαιρομαι που απεκτησες αυτη την αποψη ομως καθως δημιουργειται μια γενικη αποψη για το καθε συνεργειο!η δουλεια που ζητησες οντως την πληρωσες ακριβα.μια μερα πριν πας εσυ αλλαξα εκει λαδια castrol φιλτρο λαδιου κ 4 πολλαπλασιαστες beru με κοστος 250 μαζι με την εργασια. 160(τοσο μου ζηταγαν κ σε μαγαζι με ανταλλακτικα) τους πολλαπλασιαστες 44 το λαδι 30 την εργασια κ 16 το φιλτρο λαδιου.κανονικη τιμη νομιζω. τωρα να ξερετε παντα πως αν τα αναλωσιμα δεν τα παιρνεται απ εξω κ τα χρεωνεται ο μαστορας τοτε το σερβις ερχεται πιο φθηνο καθως κερδιζουν κ απο κει.καλα δεν εβαλε διαγνωστικο καθολου???ωραια.....παντως για το ''αυτι vagcom'' δεν το παιρνω πισω καθως ειναι το μονο συνεργειο αναμεσα σε 4 συμπεριλαμβανομενου κ του Γρατσια που μου ελυσε το προβλημα με το λαθος χρονισμο.

Παντως αμα ειναι να κανονισεις για service/τσιπουρα στο βολο ειμαι κ εγω μεσα!!

Link to comment
Share on other sites

Γατάκι νίκο....

 

Castron Magnetec 10w40 μαζί με φιλτρο λαδιού MANN και φιλτρο βενζίνης,και εργασία (δωρέαν),35 ευρώ.Πίσω απο τα κτέλ κιφισσού.

Πολλ/στές Beru για Cupra 1.4 tsi 29 ευρώ ο ένας στον χλέτσο στην αγ.παρασκευή.

 

Tα φιλιά μου....

 

Υ.Γ Έχω να δώ την βολάρα μου 6 μήνες και κοντέυω να πάθω στέρηση.....1 εβδομάδα μου έμεινε.

Link to comment
Share on other sites

 

Σύνολο του service: 230 αναλώσιμα + 150 εργασία + 80 πολλαπλασιαστές = 460€

 

για 2 η για 4 πολλαπλασιαστες εδωσες 80???κ αν ειναι για 2 γτ δεν αλλαξες κ τους 4??

Γατάκι νίκο....

 

Castron Magnetec 10w40 μαζί με φιλτρο λαδιού MANN και φιλτρο βενζίνης,και εργασία (δωρέαν),35 ευρώ.Πίσω απο τα κτέλ κιφισσού.

Πολλ/στές Beru για Cupra 1.4 tsi 29 ευρώ ο ένας στον χλέτσο στην αγ.παρασκευή.

 

Tα φιλιά μου....

 

Υ.Γ Έχω να δώ την βολάρα μου 6 μήνες και κοντέυω να πάθω στέρηση.....1 εβδομάδα μου έμεινε.

ρε συ κ εγω σε αυτον στο σταυρο ειχα παει πριν παω στον ασημακι να δω τι τιμη εχουν να τους αλλαζα εγω αλλα μου ειχε πει 40 κ λεω αφου ειναι τα ιδια λεφτα στο συνεργειο σιγα μην καθομαι να παιδευομαι...αλλους φοραμε εμεις απο τα cupra??

Link to comment
Share on other sites

Eίναι ακριβώς πίσω απο τα κτέλ κιφισσού,βασίλης λέγεται.

Δεν ειναι συνεργείο,είναι για λάδια φιλτρα-τακακια-βαλβολινες τέτοια.

 

Ειναι πραγματικά πολύ φθηνός και πολύ καλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργος Σεβνταλής η αλλιως Sevdalis superflow.

αψογος μηχανικος με παρα πολλες γνωσεις και προθυμος να σου εξηγησει τα παντα.μου εχει κανει μια μετατροπή από το 0 χωρις να εχω τουλάχιστον μηχανικα κανενα απολυτως πρόβλημα.

μετα από μεγαλη ταλαιπωρεια από μερους μου τελικα πραδεχτηκε το λαθος και μου εδωσε τα μισα λεφτα από τα ωστηρια.(200 ευρω)

 

τα μειονεκτήματα του είναι είναι ότι δεν σηκωνει σχεδόν ποτε το κινητο του,για μια μετατροπή 1 εβδομάδας εκανε σχεδόν ένα μηνα και το χειροτερο προσπαθησε να καλυψει μια κατασταση με ψεμα αλλα ευτυχως δεν τρωμε κουτοχορτο.

 

exhaust center.οπου εδειχνα το χταποδι μου ολοι πιστευαν ότι το ειχα φτιαξει στο Ποπαυ.απλα απιστευτη δουλεια.ο Μανος που δουλευε εκει και εκανε σχεδομ κουμαντο εφυγε από εκει αλλα ευτυχως εχει ανοιξει δικο του μαγαζι οποτε η ποιοτητα συνεχιζεται!

 

για τον Ανδριαννακη τι να πει κανεις?απλα αψογος ως προς την δουλεια του.απο εκει και περα για να του παρεις μια κουβεντα πρεπει να κανει αιτηση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλαπλασιαστές αλλαξα και τους 4 με 80€. Ας είναι καλα ο electric doctor. Οσο για την απόδειξη οταν είδα τον πατέρα να κάνει τον κινέζο ντραπηκα. Οσο για το αν ρώτησα για το κοστος πριν το βάλω , ηταν το λάθος μου. Εξηγείται γιατι συνοικιακό συνεργείο είδα και πίστευα ότι θα ηταν ολα φυσιολογικά. Αλλα Νίκο και εσυ το εφαγες το ξυρισμά σου.

260 για πολλαπλασιαστες λάδια και φίλτρα λαδιού σημαίνει ότι ακόμα και αν το μαγαζί αγόρασε 120€ τους πολλαπλασιαστες και 55€ τα λάδια και το φίλτρο έχουμε σύνολο ανταλλακτικών 175. Οπότε για δουλεια 20 λεπτών πλήρωσες 85€. Δεν είναι λίγα νομίζω, στα περισσότερα μαγαζιά που πουλάνε λάδια αν τα αγοράσεις είναι δωρεάν η αλλαγή και οι πολλαπλασιαστες είναι μια δουλεια "βάλε βγάλε" που δεν παίρνει πάνω απο 10 λεπτά. Πολλοί την φοβούνται σαν διαδικασία λόγω του εργαλείου που χρησιμοποιούν στα συνεργεία για να τους τραβήξουν αλλα μπορείς να το κανεις και με δυο κατσαβίδια.

Αν ο Ασημακης θέλει αυτα τα λεφτα για εργασία μέτριας ποιότητας τοτε καλα κάνουν οι αντιπροσωπείες και παίρνουν κεφαλιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε πανε καλα οι ανθρωποι?τι 85 και 95 ευρω εργασια?και στην τελικη λαδια και φιλτρα ειναι δεν ειναι καμια επιστημη να τα αλλαξουμε μονοι μας μιση ωρα δουλεια...οσο για τον ελεγχο πας σε ενα συνεργειο δινεις 20 ευρω και τελειωνεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλαπλασιαστές αλλαξα και τους 4 με 80€. Ας είναι καλα ο electric doctor. Οσο για την απόδειξη οταν είδα τον πατέρα να κάνει τον κινέζο ντραπηκα. Οσο για το αν ρώτησα για το κοστος πριν το βάλω , ηταν το λάθος μου. Εξηγείται γιατι συνοικιακό συνεργείο είδα και πίστευα ότι θα ηταν ολα φυσιολογικά. Αλλα Νίκο και εσυ το εφαγες το ξυρισμά σου.

260 για πολλαπλασιαστες λάδια και φίλτρα λαδιού σημαίνει ότι ακόμα και αν το μαγαζί αγόρασε 120€ τους πολλαπλασιαστες και 55€ τα λάδια και το φίλτρο έχουμε σύνολο ανταλλακτικών 175. Οπότε για δουλεια 20 λεπτών πλήρωσες 85€. Δεν είναι λίγα νομίζω, στα περισσότερα μαγαζιά που πουλάνε λάδια αν τα αγοράσεις είναι δωρεάν η αλλαγή και οι πολλαπλασιαστες είναι μια δουλεια "βάλε βγάλε" που δεν παίρνει πάνω απο 10 λεπτά. Πολλοί την φοβούνται σαν διαδικασία λόγω του εργαλείου που χρησιμοποιούν στα συνεργεία για να τους τραβήξουν αλλα μπορείς να το κανεις και με δυο κατσαβίδια.

Αν ο Ασημακης θέλει αυτα τα λεφτα για εργασία μέτριας ποιότητας τοτε καλα κάνουν οι αντιπροσωπείες και παίρνουν κεφαλιά.

που ακριβως βρηκες πολλαπλασιαστες για το tsi με 20 ευρω τον εναν???ντραπηκες για την αποδειξη????250 ειπα αλλα επισης αν τα επαιρνα απ εξω τα αναλλωσιμα κ πηγαινα για την εργασια μονο τοτε ναι θα μου πηγαινε πιο ακριβα.οτι κερδιζουν απο τα ανταλλακτικα ειναι γνωστο κ αποδεκτο εδω κ παρα πολλα χρονια σε ολα τα επαγγελματα ειτε συνεργειας εισαι ειτε υδραυλικος ειτε δικτυας αλλιως αυτοι κ εγω μεσα θα δουλευαμε για ενα ψιχουλο απο το ψωμι.τεσπα ειναι μεγαλη κουβεντα για το πως λειτουργρει η αγορα αλλα το βασικο συμπερασμα ειναι οτι κ ο Ασημακις μαυρο.

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψα ας είναι καλα ο electric doctor που τους πήρα τοσο. Οσο για το ότι ντραπηκα ναι , τι σου φαινεται περίεργο , είδα εναν άνθρωπο στην ηλικία του πατέρα μου και κωλωσα να του χωθω. Οσο για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο. Ετσι δουλεύουν όλοι. Οχι όμως και ψίχουλα. Anyway ολα καλα Νίκο , μην παρεξηγηθουμε και μεταξυ μας, άλλωστε το ποστ είναι για να μαθαίνουμε. Ασε που έχουμε και τα τσιπουρα

Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψα ας είναι καλα ο electric doctor που τους πήρα τοσο. Οσο για το ότι ντραπηκα ναι , τι σου φαινεται περίεργο , είδα εναν άνθρωπο στην ηλικία του πατέρα μου και κωλωσα να του χωθω. Οσο για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο. Ετσι δουλεύουν όλοι. Οχι όμως και ψίχουλα. Anyway ολα καλα Νίκο , μην παρεξηγηθουμε και μεταξυ μας, άλλωστε το ποστ είναι για να μαθαίνουμε. Ασε που έχουμε και τα τσιπουρα

βρε τι να παρεξηγηθουμε εισαι καλα??ναι να χωθεις Σταμο μου γτ οτι ηλικια κ να εχει ο αλλος δεν μπορει να παιζει με τα δικα σου λεφτα εκει δεν υπαρχουν σεβασμοι εκτος αν τα εχεις πολλα κ τα σκορπας!!! :money:  δεν με καταλαβες τι εννουσα ψιχουλα αλλα θα στο εξηγησω στα τσιπουρα!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα με τους μηχανικους και τα service.Service δεν ειναι ανοιξα μια ταπα εφυγε το λαδι και τελος.Ειναι και διεξωδικος ελεγχος ολου του αυτοκινητου (μπροστινο συστημα ,συστημα φρενων, αναρτησης ηλεκτρονικος ελεγχος κτλ.)τωρα το πως το εχουν καταντησει καποιοι δηθεν μαστορες ειναι μεγαλη ιστορια και αυτα πληρωνουν τοσο καιρο με την κριση.Οταν φευγει ενα αυτοκινητο απο το service  ο μηχανικος ειναι υπευθυνος για το τι υλικα εχουν μπει στο αυτοκινητο και εαν εχουν γινει οι εργασιες σωστα και για την ασφαλεια πανω απ'ολα των επιβατων και οχι ο ανταλ/κτζης που τα πουλησε.Μεσα στις εργασιες service ειναι να δει και καποιες ζημιες που δεν φαινονται (πχ διαρροη στο ψυγειο ή στο θερμοστατη κ.α) ειναι ζημιες που μπορει να προλαβει ο μηχανικος κοστος απο 20Ε και να σου γλιτωσει τον κινητηρα που πιθανον εσυ δεν θα ελεγχες τα νερα και θα εκανες το μοτερ φριτεζα.Οταν λοιπον ερχεται ο πελατης με τα ανταλ/κα νομιζοντας οτι πληρωσε λιγα επειδη τα πηρε μονος του και πηγαινει στον μηχανικο και λεει βαλτα μονο αυτα και τιποτε αλλο ,δεν εχει καμια υποχρεωσει να τσεκαρει το αυτοκινητο.Τελος δεν υπαρχει περιπτωσει να αγορασει καποιος πιο φτηνα ανταλ/κα απο τον μηχανικο και ειναι λογικο οταν ο μηχανικος κανει τζιρους στον ανταλ/κτζη ενω εσεις πατε 1 φορα το χρονο.Συμφωνω προλαβαινοντας καποιους οτι παρα πολυ μηχανικοι τσεκουρωναν στις τιμες των ανατλ/κων αλλα αυτα στην εποχη των παγετωνων ,τωρα πρεπει να δουλευουν με το νομιμο κερδος αν θελουν να δουλεψουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το βρισκεις λογικο να πας για αλλαγη λαδιων και να σου ζητησει 80 ευρω?το παω μια φορα το χρονο σε ενα συνεργειο δινω 30 ευρω και ελεγχουν τα παντα αλλα μεχρι εκει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα ανταλλακτικά δεν τα πήρα απο την μποτσουάνα, πιστοποιημένα και εγκεκριμένα για το αυτοκίνητο μου του πήγα. Και του τα πήγα προκειμένου να γίνουν και οι απαραίτητοι έλεγχοι αλλιώς θα τα αλλαζα και μόνος μου. Ουτε του ζήτησα να κάνει αυτα και μονο αυτα γιατι τοτε δεν θα είχε λόγο να μου πει για τις φούσκες. Και σημασία δεν έχει ποιος απο τους δυο μας, εγω ή το συνεργείο ψωνίσει φθηνότερα , αλλα εγω αν ψωνιζω φθηνότερα απο το καταστημα με τα ανταλλακτικά ή απο το συνεργείο. Και εννοείται ότι είναι υποχρεωμένος να τσεκάρει το αυτοκίνητο, οταν θεωρεί ότι μπορει να βάζει φαρδιά πλατιά την σφραγίδα του στο βιβλιο συντήρησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.