Jump to content
apoelara89

Καινουργιες Ζαντες Απο Εξωτερικο

Recommended Posts

ρε παιδια τελικα αποφασισα να αγωρασω αυτες τις ζαντες http://www.wheelbasealloys.com/alloy-wheels/dare/dr-chr/silver/18-inch ...μπορει καποιος ομως που γνωριζει να μπει και να μου αν ταιριαζουν οντως πανω στο αμαξι μου??(golf mk5 gt)  αυτα τα offset,width δεν ξερω τι σημαινουν και μην τα παραγκειλω και μου ερθουν αλλα των αλλων.... αν καποιος εχει την καλοσυνη να ριξει μια ματια να μου πει αν ολα ειναι οκ με το να ταιριαζουν στο αμαξι μου

 

** λαστιχα θα βαλω 225/40/18

Edited by apoelara89
Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζουν, αφού και στο σαιτ έχει οδηγό ''easy wheel and tyre finder'' και λέει ότι είναι για golf5. όμορφες είναι

 

ευχαριστω για την βοηθεια ...ναι ειδα τον οδηγο αλλα ξερεις γιατι ρωτησα? επειδι εγω θα βαλω 225/40/18 και στις ζαντες γραφει offset: 42 ....βεβαια δεν ξερω ακριβως τι ειναι το offset αλλα το συνδιασα με το 225/40/18/.... και λεω και εγω μηπως αυτο το offset πεφτει εξω...

ευχαριστω ειμαι μεταξυ αυτες που εβαλα πιο πανω,, και αυτες http://www.wheelbasealloys.com/alloy-wheels/dare/river-nk-1/hyper-silver/18-inch

 

ποια η γνωμη σου?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια ...ναι ειδα τον οδηγο αλλα ξερεις γιατι ρωτησα? επειδι εγω θα βαλω 225/40/18 και στις ζαντες γραφει offset: 42 ....βεβαια δεν ξερω ακριβως τι ειναι το offset αλλα το συνδιασα με το 225/40/18/.... και λεω και εγω μηπως αυτο το offset πεφτει εξω...

ευχαριστω ειμαι μεταξυ αυτες που εβαλα πιο πανω,, και αυτες http://www.wheelbasealloys.com/alloy-wheels/dare/river-nk-1/hyper-silver/18-inch

 

ποια η γνωμη σου?

αυτο για το offset

http://www.fastcar.co.uk/2012/01/12/what-is-offset-and-pcd/

 

για τα ελαστικα  ....... /40/

 

http://www.tirerack.com/images/tires/tiretech/plus_size_wheels_tires/plussizegraphic_2_L.jpg

 

και αυτο       /40/

 

http://www.driverstechnology.co.uk/Tyre-size-coding.htm

Edited by Rocky
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εκει που ειμαι ετοιμος να παραγγειλω εχουν μπει και τα χρηματα στην καρτα της τραπεζας και ειναι ολα οκ ξαφνικα περνει το ματι μου αυτο το αρθρο απο ενα ξενο σαιτ... ( http://www.mini2.com/forum/wheels-tyres-brakes/157830-dare-x4-alloys-cracked.html )  ειναι καποιο παιδι που πηρε ζαντες κινεζικες και του ραγισε ολοκληρη η ζαντα δεστε την φωτο...  και ξανα απο την αρχη μπηκα σε σκεψεις!!!  :huh:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο προηγούμενο μου αμάξι που φορούσα τις sportec που είναι επώνυμες και πανάκριβες όταν έπεσα σε μια από τις λακούβες των υπέροχων ελληνικών δρόμων έπαθα σχεδόν το ίδιο πράγμα. Βέβαια ένα λόγος παραπάνω στις κινέζικες αλλά αν πέσεις σε καλή λακούβα ότι ζάντα να είναι πιστεύω θα πάθεις τα ίδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο προηγούμενο μου αμάξι που φορούσα τις sportec που είναι επώνυμες και πανάκριβες όταν έπεσα σε μια από τις λακούβες των υπέροχων ελληνικών δρόμων έπαθα σχεδόν το ίδιο πράγμα. Βέβαια ένα λόγος παραπάνω στις κινέζικες αλλά αν πέσεις σε καλή λακούβα ότι ζάντα να είναι πιστεύω θα πάθεις τα ίδια.

ναι αλλα η ζαντα σου τα εσπαγε αν ηταν αυτη 149m.jpg

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς ήταν η sportec bicolor. Ήταν εσωτερικά σε όλη την πατούρα και πλάγια στις ακτίνες μαύρο gloss και μπροστά γυαλυστερή. Πανέμορφη ζάντα και πανάλαφρη. Οι 18άρες ήταν ελαφρύτερες από τις 16άρες.

Link to comment
Share on other sites

μιας και το αναφερες το ιδανικο βαρος καθε ζαντας ποσο πρεπει να ειναι (ενα περιπου)... για να μην ειναι ουτε πολυ βαρετη για το αμαξι αλλα ουτε πολυ ελαφρια ενα μεσο βαρος...

 

πχ αυτες οι ζαντες που θα αγoρασω που εχω βαλει ποιο πανω μου ειπε οταν τους εστειλα μαιλ οτι η καθε ζαντα ζυγιζει 11.2κιλα(kg)

----->diladi 11.2 x 4 = 8a exw ena sinoliko baros apo oles tis zantes 44.8 kila!!!!! einai polla????

Edited by apoelara89
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μιας και το αναφερες το ιδανικο βαρος καθε ζαντας ποσο πρεπει να ειναι (ενα περιπου)... για να μην ειναι ουτε πολυ βαρετη για το αμαξι αλλα ουτε πολυ ελαφρια ενα μεσο βαρος...

πχ αυτες οι ζαντες που θα αγoρασω που εχω βαλει ποιο πανω μου ειπε οταν τους εστειλα μαιλ οτι η καθε ζαντα ζυγιζει 11.2κιλα(kg)

----->diladi 11.2 x 4 = 8a exw ena sinoliko baros apo oles tis zantes 44.8 kila!!!!! einai polla????

Νομίζω ότι είναι πολύ καλά. Φυσικά υπάρχουν και ελαφρύτερες, αλλά διορθώστε με αν κάνω λάθος, νομίζω 11,2 είναι μια νορμάλ 18 άρα.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποελαρα ... Τώρα δεν φοράς ζάντες ; Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το έξτρα βάρος ζύγισε μια απο τις δικές σου για να δεις τι έξτρα βάρος θα προσθέσεις ... Και 15 κιλά έξτρα να βάλεις πόσο θα σου μειώσει τις επιδόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Η αναλογία πάει περίπου 1 προς 10 κιλά που προστίθενται στο αμάξωμα.. Δηλαδή, τα 15 κιλά που νομίζουμε οτι απο το νούμερο είναι λίγα, επειδή αφορά βάρος στον άξονα περιστροφής (μη αναρτώμενη μάζα) στην πραγματικότητα είναι σα να βάζουμε 2 επιπλέον άτομα 75 κιλών έκαστος στο αυτοκίνητο.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τελικα αποφασισα να αγωρασω αυτες τις ζαντες http://www.wheelbasealloys.com/alloy-wheels/dare/dr-chr/silver/18-inch ...μπορει καποιος ομως που γνωριζει να μπει και να μου αν ταιριαζουν οντως πανω στο αμαξι μου??(golf mk5 gt)  αυτα τα offset,width δεν ξερω τι σημαινουν και μην τα παραγκειλω και μου ερθουν αλλα των αλλων.... αν καποιος εχει την καλοσυνη να ριξει μια ματια να μου πει αν ολα ειναι οκ με το να ταιριαζουν στο αμαξι μου

 

** λαστιχα θα βαλω 225/40/18

 

Προχωρα φιλε, εχω την ιδια διασταση και οφσετ. 18χ8 και οφσετ 42. Θα ειναι λιγο πιο εξω απο τα μαμα αλλα γεμιζει πολυ ωραια και αγριευει το look

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα φιλε, εχω την ιδια διασταση και οφσετ. 18χ8 και οφσετ 42. Θα ειναι λιγο πιο εξω απο τα μαμα αλλα γεμιζει πολυ ωραια και αγριευει το look

οταν λες λιγο πιο εξω?? θα εχω προβλημα με κτεο και ξερω γω?

Link to comment
Share on other sites

Με ΕΤ42 και 8" πλάτος μπορεί να έχεις θέμα με τα φτερά, να βρίσκει. Επίσης μακροπρόθεσμα την ακουν τα ρουλεμάν τροχών, γιατί η καταπόνηση είναι μεγαλύτερη όσο απομακρυνόναστε απ τα εργοστασιακά νούμερα offset. Για την πλατφορμα Golf 5/6, εγώ θα έλεγα mininum offset για 8x18 το ET45, όχι μικρότερο γιατί από εκεί κ μετά αρχίζει να παραβγαίνει προς τα εξω ο τροχός. Ιδανικό κατ εμέ είναι το offset στην περιοχή ΕΤ45-50.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενα λεπτο και με μπερδεψατε..

οι ιδανικες διαστασεις ζαντας(ΖΑΝΤΑΣ οχι λαστιχου) για το golf 5 ποιες ειναι??????(για να μην βγαινουν ουτε εξω αλλα ουτε μεσα ο τροχος) τα εργοστασιακα οφφσετ ποια ειναι??

εσυ φιλε Pinion γιατι λες ειναι καλυτερο το ''45-50'' απο το ''42''?? αφου αυτο που λες (45-50)ειναι ποιο μεγαλο το offset τοτε οι ζαντες θα βγαινουν ποιο πολυ εξω απο το αμαξι??ετσι δεν παει? οσο ποιο πολυ μεγαλωνει(το οφσετ) τοσο ποιο πολυ εξω..οσο ποιο πολυ μικραινει τοσο ποιο πολυ μεσα 

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο μεγάλο το offset, τόσο πιο ΜΕΣΑ μπαίνει ο τροχός, όχι έξω. Googlaρε τι είναι το offset για να καταλάβεις ;) . Οι εργοστασιακές ζάντες πχ σε 18" έχουν offset ΕΤ51.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

διλαδι απο αυτα που λες,αυτες τις ζαντες που εβαλα στο ματι που εχουν offset:42 μαλλον τις ξεχναω δεν κανουν.....δεν τις θελω να εξεχουν...

 

αλλα και παλι εισαι σιγουρος σε αυτο που λες?? γιατι αποτι βλεπω και στο google οι αυθεντικες bbs CH (αυτες που εχει και το Gti edition 30) exoyn offset : 43 ..  και δεν πεταγονται καθολου εξω καθε αλλο 

Edited by apoelara89
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα τις έπαιρνα. Πχ η εργοστασιακή 17" ζάντα του Scirocco έχει offset ET41. Είχα δει ένα Golf 5 να τις φοράει κ ήταν σαν τζιπάκι, έβγαιναν αρκετά έξω. Και χαλάει η γεωμετρία κατ εμέ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Δεν θέλω να σε επηρεάσω, απλά ψάξ το λίγο παραπάνω με το offset.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.