Jump to content
stavrosorf

Απώλεια Λαδιού Κινητηρα

Recommended Posts

αυτο το εχουν τα μοτερ μας και ειναι φυσιολογικο μην αγχωνεσαι ,καποιες φορες βγαζει απο κανενα misfire γιαυτο κανει το τρεμουλο.

 

???? Από πότε?!?!

Link to comment
Share on other sites

απο παντα ρε σιμο το ειχαν .ποτε δεν καταλαβες οτι καποιες φορες στο ρελαντι εινα σαν να τρεμει και να κανει αλλο θορυβο η εξατμηση ?παντα σου ειναι σταθερο χωρις τρεμουλο ?

Edited by tasossline t
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... ναι πάντα! Και προ προγράμματος και μετά προγράμματος, ποτέ των ποτών θέμα αστάθειας του ρελαντί ούτε για πλάκα! 2-3 φορές μου το έχει κάνει το Leon αυτό μόνο, αλλά έιναι 14άρι Tsi οπότε δεν μετράει

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μίλησα για αστάθεια απλά για τρεμουλο ,απλά την αστάθεια την αναφερα για το προηγούμενο πρόβλημα (pcv) ,το πρόβλημα αυτό να ξές είναι σε όλα τα tsi-tfsi ανεξαρτήτως κυβισμού ,στο ρελαντί εμφανίζουν misfire γι αυτό σκάει κάπως η εξατμίση μερικές φορές και κάνει και το τρεμουλο απλά στα δικά μας μοτέρ (byt-bzb) που έχουν ένα λ narrowband είναι πιο έντονο ενώ στα CDΑ δεν είναι τόσο έντονο λόγω δυο λ και λόγο του wideband .

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

Εεεε μα είτε αστάθεια, είτε τρέμουλο, είτε οτιδήποτε... στα σχεδόν πέντε χρόνια δεν μου το έχει κάνει ποτέ! Το ρελαντί ΠΑΝΤΑ βελούδο και σταθερότατο, και βασικά σου το αναφέρω καθότι ειμαι παρα πολύ παράξενος με το θέμα του ρελαντί που το προσέχω πάντοτε. λέω. Οπότε μήπως είναι καμία παραξενιά που διορθώθηκε σε κάποια φάση?!

 

Όσο για τα 1.4, το πρόβλημα σε κάποια κομμάτια ήταν πολύ έντονο (σε βαθμό που σε κάποια φάση μπορεί να έσβηναν σε φανάρι), αλλά είχε βγει οδηγία και με αναβάθμιση λογισμικού τα έστρωναν (το δικό μου δεν το είχε αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε σιμο εγώ αλλά έχω δει πάντως μπορεί να σε και η εξαίρεση και δεν στο λέω κοροιδευτικα το εννοώ γιατί όσα αμάξια έχω λογκαρει όλα στο ρελαντί 1-2 misfire το βγάζουν είτε είναι Μαμα είτε όχι είτε είναι bzb είτε όχι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειναι τίποτα αλλαγμένο στα CC με BZB καθότι και τότε που τα πήραμε οι σχετικά πρώτοι από την αρχή είχαν μέρη από BZB αλλά και άλλα μέρη απο΄βελτιωμένες εκδόσεις (ξεστόκαραν τα BZB μοτέρ και τα πάντρευαν με αρκετά περιφερειακά μέρη από τα CDAA τα οποία ήδη τα φορούσαν σε άλλα μοντέλα τους. Πάντως σίγουρα τέτοια θέματα δεν είχα ποτέ στο δικό μου, και βασικά δεν έχω ακούσει ποτέ για κάτι ανάλογο από κανέναν με 18άρι CC

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάρεις ένα vag com και αρχίζεις και φυσωνεις θα δεις ποσά θα δεις ο ίδιος και ας μην έχεις ακούσει απο κανένα τίποτα Τεσπα οκ Ολα καλά απο αλλού ξεκινήσαμε και αλλού καταλήξαμε .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

91,000 χλμ και η μόνη φορά που με έκαψε λάδι 1 λίτρο κιόλας σε 5.000 ήταν που έβαλα κάτι λάδια ότι να ναι γιατί δεν είχε τα castrol edge που έβαζα με τα οποία δεν είχα ποτέ θέμα, ήταν που φόρτωσα το αμάξι τόσο πολύ που έλεγε δεν πάει άλλο πήγε πάνω από 2 τόνους και ανέβηκα Γερμανία 1.400χλμ και δεν το πήγαινα πάνω από 3.500σαλ, άλλα 3.500χλμ μετά πάνω κάτω με σχεδόν πάντα φωρτομένο το πορτπαγκάζ και έφυγε το 1 λίτρο.. Από τότε όσο καιρό είμαι εδώ κάνοντάς άλλα 4.000χλμ δεν ξανά έκαψε λάδι.

Μόλις κατέβω Ελλάδα στης 95.000 θα ξανά βάλω Castrol Edge.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.